Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

Це велика група вірусних захворювань, які виникають через багатьох збудників (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси), а також вірус грипу. Виникнення ГРВІ характеризується переважним ураженням дихальних шляхів та загальним інтоксикаційним синдромом.

Є декілька шляхів передачі ГРВІ, хоча зазвичай прийнято вважати тільки один – повітряно-крапельний. Але  він не є єдиним, інший механізм передачі інфекції – контактний. Проте, слід пам′ятати, що в любому випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина, яка становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Основні симптоми ГРВІ:

  • закладеність носа;
  • ринорея;
  • запалення в горлі;
  • кашель;
  • важке дихання;
  • м’язеві болі;
  • слабкість;

Протягом 47-го тижня в Івано-Франківській області на грип та ГРВІ захворіли 4545 осіб, в тому числі 3206 дітей до 17-ти років, що становить 70,5%. Госпіталізовано 188 осіб (4,1% від загальної кількості захворілих), з них 150 дітей, що становить 79,8%. Найбільше госпіталізовано дітей віком 0 – 4 роки. В Тисменицькому районі за відповідний період виявлено всього 289 випадків захворювань на ГРВІ та грип, з яких в 70,0% випадків – діти.

Для більшості людей ГРВІ є неважким захворюванням, на відміну від грипу – який починається раптово і протікає клінічно важко. Але грип та ГРВІ підривають імунітет і провокують хронічні захворювання, особливо серед груп ризику – дітей, вагітних і осіб похилого віку. Тому слід пам′ятати, що саме грип вкрай небезпечний  своїми ускладненнями, в основному це: легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт); ускладнення верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт); ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит).

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2 – 3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Вакцинацію можна робити всім бажаючим, це знижує ризик захворювання на грип і дозволяє запобігти його можливим ускладненням.

Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на ГРВІ та грип. Для цього потрібно уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися.

Володіючи цими елементарними знаннями про грип та ГРВІ, Ви значно підвищуєте свої шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень від хвороби. Цінуйте себе і будьте здорові!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.11.2018р