Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Подолаємо рак разом 

Щорічно, починаючи з 2005 року, 4 лютого у світі відзначається Всесвітній День боротьби проти раку.

Всесвітній День боротьби проти раку – це привід для інформування лікарів і населення про ті заходи, які може і повинен виконувати для профілактики захворювання.

Мета Всесвітнього Дня боротьби проти раку – підвищення обізнаності населення про фактори ризику і онкологічну настороженість, ранню діагностику і лікування онкологічних захворювань.

Щороку у світі виявляють 12 мільйонів  осіб, які вперше захворіли на рак. Близько 7-ми мільйонів помирають від цієї хвороби. Україна відрізняється високим рівнем захворюваності на цю недугу. Рак посідає 2 місце в структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров′я нації. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна 5-та жінка, до 30% хворих – особи працездатного віку.

З кожним роком число онкологічних хворих постійно зростає. Таку тенденцію фахівці пов’язують з різним обставинами:

 • Збільшенням тривалості життя;
 • Забрудненням навколишнього середовища;
 • Шкідливими звичками, гіподинамією;
 • Спадковістю та іншими причинами.

В Тисменицькому районі, так само як в області і в Україні загалом, зростає онкологічна захворюваність населення. Минулого року в районі захворіло 286 осіб, що на 25 осіб більше проти 2017 року. Відповідно збільшилась первинна захворюваність на 100 тисяч населення – з 333,3 до 366,8 у 2018 році на фоні відповідного середнього показника по області – 297,3 у 2018 році. Загальний показник виявлених випадків раку в ІV  стадії – 23,4% (71 особа). Найбільше занедбаних випадків злоякісних новоутворень виявлено у хворих на рак:

 • Прямої кишки – 63,6%
 • Легень – 46,2%
 • Молочної залози – 41,7%
 • Шийки матки – 33,3%.

У 2018 році в районі померло від онкологічних захворювань 172 особи, що на 8 осіб більше проти 2017 року.

Висока смертність від онкологічних захворювань в першу чергу пов′язана з пізнім зверненням хворого до лікаря, коли хвороба вже важко піддається лікуванню.

В боротьбі з раком велика роль відводиться первинній та вторинній профілактиці онкологічних захворювань.

Первинна профілактика злоякісних пухлин

Під первинною профілактикою раку розуміють попередження передпухлинних змін, шляхом усунення несприятливих факторів навколишнього середовища, корекції способу життя,  а також підвищення резистентності організму. Первинна профілактика онкологічних захворювань дозволяє знизити ймовірність розвитку злоякісного процесу на 70 – 90%.

Первинна профілактика раку здійснюється за такими напрямами:

 • Онкогігієнічна профілактика;
 • Психогігієна;
 • Збалансована дієта;
 • Біохімічна профілактика;
 • Медико-генетична профілактика;
 • Вакцинація.

Вторинна профілактика:

Вторинна профілактика раку являє собою медичні заходи, спрямовані на діагностику передпухлинних станів, а також виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях, що забезпечує високу ефективність як хіміотерапевтичного, так і хірургічного лікування пухлини.

Звертаючи увагу на запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна досягти гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Будьте уважні до себе! Рак – це не вирок, це діагноз. При появі перших симптомів – зверніться до лікаря! Своєчасна діагностика та лікування зберігають життя!

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

31.01.2019р.