Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Нові підходи до лікування туберкульозу

Сьогодні змінюється модель надання медичної допомоги хворим на туберкульоз не лише у світі, а й в Україні. В економічно розвинених країнах світу, від практики тривалого перебування пацієнтів у стаціонарі, відмовились за кількома причинами:

  • це дороговартісно;
  • пацієнти не зацікавлені щоб перебувати довго на лікуванні.

Тобто ні пацієнти, ні держава цих країнах не зацікавлені в тривалій госпіталізації.

В Україні із початком змін в системі охорони здоров′я, в тому числі з реформою первинної ланки медичної допомоги, відкриваються нові можливості щодо лікування туберкульозу на амбулаторному рівні. На сьогодні пацієнти без бактеріовиділення, за умов дотримання вимог інфекційного контролю, можуть лікуватися за амбулаторною моделлю, їх спостерігатимуть сімейні лікарі. Кошти сімейним лікарям, за супровід хворих з туберкульозом, виплачуватиме Національна служба здоров′я України. За інформацією «Центру громадського здоров′я МОЗ України», цей процес планується розпочати з другого півріччя 2019 року.

Запропонована модель наразі довела свою ефективність у Європейських країнах та відповідає рекомендаціям  ВООЗ.

В Україні середня тривалість госпіталізації хворих 1,5 місяця (43 дні) для чутливого туберкульозу і 5 місяців (146 днів) для туберкульозу зі стійкістю до препаратів. У той самий час, наприклад, у Сполучених Штатах Америки середнє перебування хворого на чутливий туберкульоз у стаціонарі складає 15 днів.

В Україні, згідно протоколу ТБ, над розробкою якого наразі працює робоча група МОЗ і Центру громадського здоров′я, передбачено застосування короткострокових режимів лікування, про що готується відповідний наказ МОЗ України. Це сприятиме покращенню результатів лікування та застосування пацієнт-орієнтованого підходу.

Отже, амбулаторна модель лікування пацієнта за умови дотримання принципів контрольованого лікування є наразі економічно вигіднішою, безпечнішою, спрямована на індивідуальні потреби пацієнта. Вона довела свою ефективність – за нею майбутнє!

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

21.12.2018р