Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Monthly Archives: Листопад 2018

Хто попереджений – той захищений

1 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема. Всесвітній День боротьби зі СНІДом став одним із найбільш визнаних міжнародних днів здоров’я і можливістю підвищити рівень обізнаності про це захворювання і його профілактику.

Що таке ВІЛ і СНІД?

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Цей вірус вражає певні клітини імунної системи (СD-4), які захищають організм від різноманітних інфекцій, і приводить до розвитку СНІДу.

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – це комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи людини. Цей вірус може жити в організмі людини багато років, не викликаючи жодних симптомів. Більше того, він може передаватися іншим людям, перш ніж з′являться якісь ознаки захворювання.

На сьогодні з ВІЛ-інфекцією живе близько 37-ми мільйонів людей на планеті. Далеко не кожний знає про свій статус. Всього ВІЛ-інфікованих українців близько 244 тисячі. Лише за 10 місяців цього року в Україні зареєстровано 14797 нових випадків ВІЛ-інфекцій та 7233 нові випадки СНІДу. За 2018 рік зареєстровано 2638 випадків смерті від СНІДу, показник смертності – 6,2 на 100 тисяч населення.  Знають про свій статус лише половина оціночної кількості людей, які живуть з ВІЛ. На жаль, в Україні більшість нових випадків виявляються на 3-х та 4-х клінічних стадіях ВІЛ-інфекції, коли стан здоров′я вже незадовільний.

Станом на 1.01.2018 року в Тисменицькому районі під медичним спостереженням перебувало 67 ВІЛ-інфікованих осіб і показник поширеності на 100 тисяч населення становив 80,5 проти відповідного обласного показника – 75,2; з них в стадії СНІДу перебувало 28 осіб, що  на 100 тисяч населення складало 33,6 проти обласного – 30,2.

Як захистити себе?

Способи запобігання інфікуванню ВІЛ базуються на знанні шляхів передавання вірусу.

Шлях передавання ВІЛ:

 • «кров у кров» – способи профілактики: використання індивідуальних стерильних голок і шприців для ін′єкції; стерилізація обладнання для ін′єкцій, пірсингу, татуювань.
 • «статевий шлях передавання» – способи профілактики: постійний статевий партнер, взаємне зберігання вірності, захищені статеві стосунки.
 • «від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодування» – способи профілактики: антиретровірусне лікування матері під час вагітності та пологів, кесарів розтин, штучне вигодовування.

Зараз в Україні немає проблем з лікуванням. Кожний ВІЛ-позитивний українець може отримувати лікування безплатно. Зараз у подоланні хвороби найважливіше – виявити й привести на лікування всіх, хто живе з ВІЛ.

Якщо Ви ще не перевіряли себе – час дорослішати. Завітайте до найближчого пункту тестування та зробіть тест. Це швидко, безоплатно та конфіденційно.

Будьте дорослими – пройдіть тест на ВІЛ!

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

30.11.2018р

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

Це велика група вірусних захворювань, які виникають через багатьох збудників (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси), а також вірус грипу. Виникнення ГРВІ характеризується переважним ураженням дихальних шляхів та загальним інтоксикаційним синдромом.

Є декілька шляхів передачі ГРВІ, хоча зазвичай прийнято вважати тільки один – повітряно-крапельний. Але  він не є єдиним, інший механізм передачі інфекції – контактний. Проте, слід пам′ятати, що в любому випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина, яка становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Основні симптоми ГРВІ:

 • закладеність носа;
 • ринорея;
 • запалення в горлі;
 • кашель;
 • важке дихання;
 • м’язеві болі;
 • слабкість;

Протягом 47-го тижня в Івано-Франківській області на грип та ГРВІ захворіли 4545 осіб, в тому числі 3206 дітей до 17-ти років, що становить 70,5%. Госпіталізовано 188 осіб (4,1% від загальної кількості захворілих), з них 150 дітей, що становить 79,8%. Найбільше госпіталізовано дітей віком 0 – 4 роки. В Тисменицькому районі за відповідний період виявлено всього 289 випадків захворювань на ГРВІ та грип, з яких в 70,0% випадків – діти.

Для більшості людей ГРВІ є неважким захворюванням, на відміну від грипу – який починається раптово і протікає клінічно важко. Але грип та ГРВІ підривають імунітет і провокують хронічні захворювання, особливо серед груп ризику – дітей, вагітних і осіб похилого віку. Тому слід пам′ятати, що саме грип вкрай небезпечний  своїми ускладненнями, в основному це: легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт); ускладнення верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт); ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит).

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2 – 3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Вакцинацію можна робити всім бажаючим, це знижує ризик захворювання на грип і дозволяє запобігти його можливим ускладненням.

Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на ГРВІ та грип. Для цього потрібно уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися.

Володіючи цими елементарними знаннями про грип та ГРВІ, Ви значно підвищуєте свої шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень від хвороби. Цінуйте себе і будьте здорові!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.11.2018р

Медична реформа – нові інструменти роботи лікарів

В сфері охорони здоров′я розпочалися системні зміни, які серед іншого включають зміну принципів фінансування в галузі. Принциповим є забезпечення достатнього рівня управлінської та фінансової автономії закладів охорони здоров′я. Тому відбувається процес перетворення державних та комунальних закладів охорони здоров′я з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства. Це є однією з умов для підписання договору із Національною службою здоров′я України (НСЗУ).

Для укладання договору з НСЗУ медичний заклад має відповідати низці вимог, зокрема, бути підключеним до електронної системи охорони здоров′я, оснащений відповідно до вимог табеля оснащення, мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики.

Дуже важлива частина реформи – запровадження електронних інструментів. Протягом поточного року інформаційні рішення використовувались у процесі підписання декларацій та укладання договорів з НСЗУ. Підписання декларацій про вибір лікаря та забезпечення оплати НСЗУ послуги за кожного пацієнта саме в той заклад, де ця послуга надається, стало можливим завдяки електронній системі. Це перший крок до переходу на електронний документообіг в медичних закладах. Наразі в усіх закладах працюють медичні інформаційні системи (МІС). Вони використовуються для укладання декларацій, а з січня 2019 року, у них з′явиться електронна карта. На електронну картку хворого покладатимуть додаткові функції, зокрема, електронний рецепт, який запрацює з квітня наступного року, електронний лікарняний та направлення – з середини 2019 року.

Для того щоб у медичний заклад прийшли пацієнти та отримали якісну допомогу, потрібно створити відповідні умови. Тут має долучитися місцева влада, яка повинна інвестувати в інфраструктуру,  в тому числі й енергозбереження, забезпечити заклад медичним обладнанням, комп′ютерною технікою, тобто тим, що дозволить відповідати вимогам до надавача послуг, які висуває  Національна служба здоров′я України.

Пріоритетні напрями роботи медичної галузі у 2019 році: 

 • Продовження трансформації первинної медичної допомоги, щоб пацієнти могли отримати якісні консультації з профілактики та лікування хвороб.
 • Запуск програми «Безкоштовна діагностика». За направленням сімейного лікаря можна отримати безкоштовні аналізи та дослідження.
 • Розвиток програми «Доступні ліки».
 • Забезпечення пацієнтів з діабетом необхідними препаратами інсуліну.
 • Розширення мережі кардіологічних центрів, що дозволить допомогти більшій кількості людей з гострим інфарктом міокарду та знизити смертність від серцево-судинних захворювань.

У 2019 році реформа буде спрямована на сегмент амбулаторних діагностичних та спеціалізованих послуг. Це амбулаторні консультації лікарів-спеціалістів, інструментальні та лабораторні дослідження.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

26.11.2018р

Бути чи не бути інфаркту 

Інфаркт міокарда – крайня ступінь ішемічної хвороби серця, що характеризується розвитком некрозу ділянки міокарда, що виник внаслідок абсолютної або відносної недостатності кровопостачання у цій ділянці. Тому важливо відновити кровопостачання і чим швидше це відбудеться, тим кращим буде результат.

В країнах Європи невідкладна допомога надається в середньому через 1 годину після початку інфаркту, а летальність становить 10%. В Україні хворий отримує першу допомогу, при виникненні інфаркту, значно пізніше, летальність при цьому становить 15%. Також проблемним залишається налагодження логістики – правильного шляху пацієнта від кожного села, від кожної поліклініки, туди, де йому нададуть спеціалізовану допомогу. На жаль, в Україні, населення мало цікавиться питаннями здоров′я. Надмірне споживання трансгенних жирів, солі, цукру шкодить організму і стає причиною багатьох захворювань, зокрема серцево-судинних.

 Статистика інфаркту :

 • Щороку в Україні стається 40 000 інфарктів.
 • У світі щорічно від інфаркту помирає 6,7 мільйона людей.
 • На кожні 100 000 людей на інфаркт хворіють: 150 жінок і 300 чоловіків.
 • У 25% хворих повторний інфаркт трапляється протягом 4-х років.

Ознаки інфаркту міокарда:

 • Розпираючий, стискуючий або пекучий біль у грудній клітці довше, ніж 10 – 15 хв.
 • Зміна частоти пульсу: від 50 ударів до 90.
 • Зниження артеріального тиску.
 • Важке дихання.

Як не допустити інфаркту міокарда?

Профілактика – це те, що вам потрібно, адже вона спрямована на запобігання хворобі. Це стандартні заходи:

 • Контроль ваги тіла.
 • Дієта.
 • Фізичні навантаження, узгоджені з лікарем.
 • Відмова від шкідливих звичок.
 • Контроль рівня холестерину в крові.
 • Контроль артеріального тиску і рівня цукру в крові.

Інфаркт – не лише медична, але й соціальна проблема, це проблема інформування населення, проблема кожного з нас. Впроваджуючи ефективну систему медичної допомоги, тромболітичну терапію і новітні технології, ми зможемо зменшити летальність від гострого інфаркту міокарда.

Значення негайного направлення пацієнта до спеціалізованої лікарні неможливо переоцінити. По аналогії з відомим афоризмом «Час – гроші», з′явився вислів «Час – збереже серце». Втрата часу в медицині – це найбільша втрата. Пам′ятайте! Для інфаркту міокарда характерне так зване «терапевтичне вікно», яке триває 6 – 12 годин від початку прояву симптомів інфаркту. У цей період можна практично повністю відновити вражену ділянку серцевого м′яза. Не втратьте цей шанс!

Будьте уважнішими до себе, не ставтеся легковажно до свого здоров′я. Якщо раптом вас щось починає турбувати – не зволікайте, а якнайшвидше звертайтеся до лікаря.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

22.11.2018р

День боротьби проти ХОЗЛ

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) заснований Глобальною ініціативою по боротьбі проти ХОЗЛ і проводиться в усьому світі щорічно 17 листопада.

Хронічні обструктивні захворювання легень – повільно прогресуюча хвороба дихальних шляхів, яка викликає погіршення функції легень. Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), нині 210 мільйонів осіб є хворими на ХОЗЛ, а щороку ХОЗЛ убиває понад 2,8 мільйона людей. За результатами скринінгових досліджень, поширеність ХОЗЛ більша у курців, ніж у некурців, в людей старших 40 років більше, ніж у молодих, у чоловіків більше, ніж у жінок.

В Івано-Франківській області нараховується 8,5 тисяч осіб, які хворіють на цю недугу. Аналогічно в Тисменицькому районі зареєстровано 480 осіб з ХОЗЛ, щороку виявляється понад 15 нових випадків і помирає від цих хворіб до 20 осіб. Основний фактор ризику виникнення ХОЗЛ – куріння (90%) випадків. Окрім цього, на розвиток ХОЗЛ впливають:

 • Забруднене повітря.
 • Шкідливі умови праці.
 • Тривале вдихання диму та хімічних сполук.
 • Інфекції легень в дитячому віці.

Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях. Тому найінформативнішим показником для оцінки важкості обструкції та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання.

Для вчасного виявлення хвороби, зменшення її симптомів, підвищення якості і тривалості життя, пацієнтові потрібно знати:

 • Основні симптоми ХОЗЛ – кашель, вкорочене дихання, надлишкове виділення мокроти.

Лише відмова від куріння, здоровий спосіб життя, раціональне харчування та ефективне лікування дозволить боротися з симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання.

Не кури

Міжнародний день відмови від куріння відзначається щороку в третій четвер листопада. У 2018 році цей день припадає на 15 листопада. Цю традицію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році. Поява цього свята здоров’я цілком виправдана, оскільки дуже сумна статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо даної проблеми. Згідно з даними ВООЗ у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легень, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини.

Цей день відзначають і в Україні, в який варто задуматися над тим, що в цілому в нашій країні зараз курить десята частина жінок, більше половини всіх чоловік, 53% старшокласників.

Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, а так само наслідки інформаційної протидії з боку тютюнових компаній.

Річ в тім, що шкода, завдана здоров’ю внаслідок куріння, проявляється не відразу, а через багато років після того, як людина стала курцем. Тому міжнародні експерти зазначають, що епідемія хвороб і смертей від куріння ще не досягла свого пікового рівня. Тим часом уже сьогодні тютюн вбиває близько 6 мільйонів людей на рік, 600 тисяч з яких самі не курили, проте вдихали чужий тютюновий дим.

Крім того триває завоювання «жіночого ринку», адже організм жінки вразливіший до дії нікотину, він швидше до нього звикає. Тому тютюнові компанії кілька років поспіль скеровують маркетингові ходи саме на жінок.

Фізичний організм людини генетично запрограмований на життя. Коли виникають загрози – він працює з ними, щоб нівелювати їх небезпеку для свого подальшого успішного функціонування. Інша справа – психологія і ті широкі можливості, які відкриті перед нами. На жаль, ми здатні обманювати життя і рідко дозволяємо собі відмовлятися від цього.

Здатність кинути курити значною мірою залежить від індивідуальних якостей людини, її зібраності, сили волі. Людям, які тривалий час курили, важче позбутися від цієї шкідливої звички.

Кинути курити важко, іноді дуже важко. Завзятий курець Марк Твен жартував: «Немає нічого легшого, як кинути курити – я сам це робив сотні раз».

Де ж вихід? Насамперед – не починати курити!

Почати курити легше, ніж покинути. Тож і не починайте курити! Але найважливіше та найважче – прийняти це рішення. Пам’ятайте, в боротьбі з курінням головне ваше щире бажання. Бережіть своє здоров’я і здоров’я оточуючих людей.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

15.11.2018р

Проща до Зарваниці

За ініціативи головного лікаря КНП «Лисецька ЦРЛ» Тараса Скоропада, профспілковий комітет лікарні організував 10 листопада 2018 року виїзд групи медичних працівників у складі 35 осіб, до Марійського духовного центру «Зарваниця».

Цей Богом благословенний край став своєрідною Святою Землею України.

Тут знаходиться ікона Зарваницької Матері Божої, одна з найдавніших чудотворних ікон України, а також архітектурний комплекс – «Український Єрусалим» з низкою експозицій останньої земної дороги Ісуса Христа, зокрема, копія Гробу Господнього, Голгофа – гора на якій розіп’яли Ісуса Христа, Оливний сад, де Ісус молився перед арештом, Сходи Покаяння (Святі сходи), якими Ісус Христос піднімався на суд до Пилата, купіль Ветезда, де оздоровлювалися хворі, Левові (Ліонські ворота) та Вежа Давида.

Їдучи до молитовного центру в Зарваниці, прочани молилися, просили здоров’я, опіки, заступництва і зцілення за себе, за своїх рідних, знайомих. Людина не випадково прагне до святинь, хоче побачити їх, побути біля них, торкнутися до них. У цьому прагненні вся природа людського переживання і єдності з кимось, кого потребує її серце. Святе місце своєю особливою атмосферою Божої присутності ніби допомагає нам у єднанні з Богом.

Серед прочан були і такі, хто приїхав в Зарваницю вперше. Вони були вражені красою і величчю церков, спокоєм і благодаттю, котрі спускаються на кожного прочанина.

Перебуваючи в Зарваниці, ми взяли участь в Святій Літургії в Парафіяльній церкві Святої Трійці, в якій молилися перед чудотворною Зарваницькою іконою Пресвятої Богородиці, пройшли з молитвами стації Хресної дороги, крім цього мали час для особистої молитви та роздумів.

Особливе враження на прочан справив новозбудований архітектурний комплекс – «Український Єрусалим», який дає можливість всім охочим побувати на Святій Землі і пройти серцем останніми земними дорогами Ісуса Христа.

Завдяки цій прощі, кожний одержав те натхнення яке просив і очікував від Бога, відчув неповторне блаженство перебування у святому місці і зустрічі з Господом Богом.

Проща закінчилася. Трошки втомлені, але щасливі, духовно збагаченні поверталися ми додому. Повернулися і знаємо, що Пресвята Богородиця на чудотворній Зарваницькій іконі, котра наповнена Божими ласками, не залишить нас без уваги.

Із впевністю можна сказати, що ми не повернулися додому порожніми. Проща змінює серце, життя, тому що в ній не тільки Ми прямуємо до Бога, але й Сам Господь виходить нам назустріч.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.11.2018р

Кір – симптоми та його профілактика 

Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає дітей та дорослих без імунітету проти нього. З початку 2018 року у різних містах України було зареєстровано понад 30 тисяч випадків захворювань на кір. В Тисменицькому районі станом на 01.11.2018 року захворіло на кір 34 жителі, з них 28 – діти до 18 років. Госпіталізовано 26 хворих, інші знаходяться на амбулаторному лікуванні.

Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при контакті з  хворим. В інфікованого кір проявляється не відразу: з моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 17 днів, так званий інкубаційний період, протягом якого ознаки можуть не проявлятись.

Симптоми кору:

1 – й день

 • Сильний головний біль, слабкість, температура до 40°С, відсутній апетит, сухий кашель.
 • Збільшені шийні лімфовузли, запалення слизової оболонки ока.

2 – 3 день

 • Рожеві крапкові висипання на піднебінні.
 • Дрібні білі плямки на слизовій оболонці щік, ясен і губ.

4 – 5 день

 • Висип на тілі (численні дрібні червонуваті плямки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям):
 • – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі
 • – наступного дня – на тулубі
 • – ще через день – на руках і ногах
 • Знову підвищується температура
 • Підсилюються катаральні явища (нежить, кашель)
 • Загострюється кон′юктивіт.

Якщо немає ускладнень, то із 4-го дня від початку висипань поліпшується стан здоров′я. Насправді – не все так просто. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечнішими за її перебіг. Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему, та в деяких випадках може призвести до запалення головного мозку (енцефаліту).

Якщо кір проходить без ускладнень – його лікують у домашніх умовах під наглядом лікаря. Та якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводиться в лікарні.

Профілактика кору

Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. В Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК).

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років. За ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів в усьому світі.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охопленнями щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

Тож вакцинуйтеся – і будьте здорові.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

08.11.2018р

Цукровий діабет – що робити, щоб не захворіти


Цукровий діабет – це захворювання, яке виникає через порушення обміну речовин, при якому виникають проблеми із засвоєння цукру на клітинному рівні. І це приводить до того, що в людини постійно відбуваються коливання рівня цукру у крові.

Цукровий діабет входить до трійки захворювань які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерть (атеросклероз, рак і цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність  в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

Головним джерелом енергії всього організму є глюкоза, яка забезпечує його роботу. Тож для того, щоб глюкоза потрапила у клітини, потрібний інсулін – гормон, який виробляє підшлункова залоза. Саме через брак цього гормону і виникає цукровий діабет. Чітко прослідковується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння та гіподинамія. Якщо у хворого підшлункова залоза зовсім не виробляє інсулін – це 1-ий тип діабету, категорія хворих людей, які щодня мають робити ін′єкції цього гормону. Цукровий діабет 1-го типу зазвичай розвивається у дітей, підлітків або молодих людей. Катастрофічне зростання захворюваності пов’язане з цукромив діабетом 2 типу, частка якого становить понад 85% від всіх випадків. При цукровому діабеті 2-го типу інсулін виробляється в організмі, але в недостатній кількості, або організм не чутливий до дії інсуліну, що виробляється. Причиною розвитку діабету 2-го типу є поєднання негативного впливу способу життя та генетики.

Перш за все, важливо зазначити, що фактори ризику цукрового діабету 2-го типу розподіляються на такі, які можливо модифікувати і які неможливо модифікувати.

Першочергові профілактичні заходи повинні бути направлені на зниження питомої ваги тих факторів ризику, які ми можемо змінити.

Фактори ризику цукрового діабету 2-го типу, на які ми

можемо впливати і змінювати їх:

 • Вісцеральне ожиріння
 • Дисліпідемія – порушення складу ліпідів у крові
 • Низька фізична активність
 • Нераціональне харчування
 • Артеріальна гіпертензія
 • Стресові ситуації, порушення сну
 • Значні коливання маси тіла на фоні нефізіологічних чи жорстких дієт.

На цукровий діабет хворіють мільйони людей. Хоча цукровий діабет є серйозним захворюванням, за умови застосування належних заходів, Ви можете навчитися контролювати захворювання і вести повноцінне і активне життя. Бережіть себе! Пам′ятайте – профілактика значно дешевша і ефективніша за лікування.

Підсумуємо цитатою із книги «Канон лікарської науки»,  вченого, лікаря і  філософа ХІ століття, Авіценни: «Не забувай про те, що від хвороби кращий захист – це лікувати хворобу поки вона прихована».

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

01.11.2018р