Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Головна 2016

Знати – щоб жити

Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США в 1983 році. Упродовж двох місяців хворий помер. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч осіб заражується цією хворобою. Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу в організмі впливає на імунну систему.

Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 290 тисяч осіб, і тільки кожен другий знає про свій діагноз.

В Івано-Франківській області, з 2011 року по 2015 рік, показник поширеності Віл-інфекції на 100 тисяч населення збільшився з 41,4 до 64,4. Аналогічна тенденція зберігається в Тисменицькому районі, де зареєстровано збільшення відповідного показника на 13,4% з 55,1 до 63,6 на 100 тисяч населення в 2015 році.

На сьогодні Віл-інфекція все ще сконцентрована в так званих групах епідемічного ризику, а саме: серед споживачів ін’єкційних наркотиків, осіб з численними незахищеними статевими контактами.

За останні п’ять років питома вага осіб, інфікованих статевим шляхом, від загальної кількості офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих зросла до 72,7%. Сприяє цьому й агресивна пропаганда безладного статевого життя в засобах масової інформації, втрата традиційних духовних та сімейних цінностей, непопулярність у суспільстві принципів здорового та морального способу життя.

У країнах, де активно поширюється ВІЛ-інфекція, особливо уразливими до інфікування ВІЛ є діти та молодь, оскільки, за результатами різних досліджень, рівень застосування ризикованих практик серед них є вищим, ніж серед дорослих.

Тестування на ВІЛ є першим кроком у подоланні епідемії. Знання статусу дозволяє людині своєчасно стати на облік та отримати життєво необхідне лікування. Тестування на ВІЛ є відправною точкою для початку багатьох заходів профілактики ВІЛ-інфікування та має важливе значення для забезпечення доступу до своєчасної допомоги та лікування.

Підсумовуючи сказане, слід зробити висновок, що робота з ранньої діагностики та призначення ефективного лікування хворим – це одна зі складових успіху в протидії ВІЛ-інфекції, проте відчутно вплинути на темпи розвитку епідемії можна лише завдяки постійній профілактичній роботі.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

29.11.2016р.


Антибіотики – використовуйте обережно

Під такою назвою Всесвітня організація охорони здоров’я реалізує глобальну компанію, в тому числі з 14 по 20 листопада 2016 року проводиться Другий Всесвітній тиждень правильності застосування антибіотиків.

16 листопада 2016 року, у рамках відповідних заходів у Лисецькій ЦРЛ, відбулось засідання оперативної наради у головного лікаря центральної районної лікарні Тараса Скоропада. В процесі обговорення тематичних доповідей лікаря-невропатолога Марти Чеснок і лікаря хірурга поліклінічного відділення Світлани Олійник наголошувалося та тому, що стійкість до протимікробних препаратів знижує ефективність профілактики і лікування зростаючого числа інфекцій.

Резистентність розвивається природнім шляхом, зазвичай за допомогою генетичних змін. Однак некоректне і надмірне використання протимікробних препаратів прискорює цей процес.

Розвиваючи думку про необгрунтованість призначення антибіотиків самими лікарями, слід зазначити, що в ряді випадків вони використовуються для лікування вірусних інфекцій, простудних захворювань, призначаються у надто малих дозах або тривалість їх використання недостатня для знищення бактеріального походження хвороби.

Як підсумок обговорення даної тематики: для раціонального використання антибактеріальної терапії на сучасному етапі вимагаються від лікаря не тільки глибокі знання механізмів дії препаратів, що призначаються, але й урахування всіх супутніх обставин їх застосування. Вважається, що при виборі антимікробного препарату необхідно брати до уваги дві групи факторів: як зі сторони пацієнта так і збоку збудника інфекції.

До факторів пацієнта слід віднести алергологічний анамнез, стан функцій нирок та печінки, імунної системи, а також здатність приймати препарати внутрішньо, важкість захворювання та вік. У жінок важливо враховувати можливу вагітність, період годування або прийом пероральних контрацептивів. Щодо збудника інфекцій – необхідно визначити найбільш ймовірний для даної патології мікроорганізм та його чутливість до антимікробних засобів.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.11.2016р.


Здоровий спосіб життя та діабет

103-diabetТака тема компанії Всесвітнього дня діабету на 2014-2016 роки, який відзначають щорічно 14 листопада для координації зусиль у боротьбі проти цієї недуги, підвищення знання суспільства про діабет, його причини, симптоми та ускладнення, щоб нагадати про те, що поширеність діабету невпинно зростає.

Протягом останніх десятиліть кількість хворих на цукровий діабет в усьому світі зростає. З 1980 року глобальний рівень захворюваності дорослого населення на цукровий діабет майже подвоївся з 4,7% до 8,5%. В Україні зареєстровано понад 1 млн. 200 тис. хворих на цукровий діабет, однак згідно епідеміологічних досліджень насправді їх у 2-2,5 більше за рахунок невиявлених випадків, у тому числі й через значну поширеність латентних форм. Це свідчить про недостатній рівень діагностики захворювання, а відтак і про необхідність посилення уваги до раннього виявлення цукрового діабету, проведення скринінгу серед населення, особливо в групах ризику.

Кожні 6 секунд у світі реєструють 2 нові випадки діабету і одна людина помирає від нього і його ускладнень. Загалом ця недуга і її наслідки спричиняють 5 млн. випадків смерті щорічно. За частотою смертності і інвалідизації ця хвороба поступається лише серцево-судинним і онкологічним захворюванням.

В районі у 2010 році показник вперше виявлених хворих на цукровий діабет в розрахунку на 100 тис. складав 209,2 і був меншим за середній по області – 240,2. Вже у 2015 році вперше виявлено 217 хворих, на 40 більше, ніж в 2010 році, і показник первинної захворюваності зріс до 261,2 (область – 300,0). Всього в районі на даний час 2512 хворих на цукровий діабет і 348 з них потребують інсулінотерапії.

Лікування цукрового діабету є ефективним, якщо ґрунтується на стандартах і протоколах, і цьому має бути приділено особливу увагу. Останнім часом запроваджено реєстр хворих на цукровий діабет, що дає можливість аналізувати його поширеність і захворюваність, відстежувати динаміку його ускладнень, призначати якість надання медичної допомоги за станом компенсації хвороби, а також прогнозувати фінансові витрати на забезпечення профілактики, діагностики і лікування.

 

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.11.2016р.


Медико-просвітницький захід

8 листопада, в Черніївську ЗОШ І-ІІІ ст., відбувся виїзд групи медичних працівників Лисецької ЦРЛ в складі завідувача інформаційно-аналітичного відділу Миколи Семеніва, районного дерматовенеролога Мар’яни Жовнірук і підліткового акушер-гінеколога Наталії Николюк. Мета приїзду – проведення тематичних лекцій для учнів 9-11 класів з питань статевого розвитку підлітків і особливостей його біологічних періодів.

025

Для даної вікової групи учнів настав відповідний момент, щоб поговорити про складнощі під час переходу їх від дитинства до юності.

dscn2305

Заняття проходили у вигляді активного діалогу між доповідачами і слухачами. Була наведена цікава аналітична та статистична інформація і навчальні матеріали щодо необхідності активного способу життя, здорового харчування, дотримання гігієни та уникнення шкідливих звичок. Такі відвідини шкільного закладу сприяють гармонійному фізичному та морально-етичному розвитку підлітків.

Слід також відмітити допомогу в організації і проведенні відповідного заходу директора Черніївської ЗОШ І-ІІІ ст. Володимира Лещишина, а також класних керівників Наталії Павлик, Світлани Фургаліяк і Ганни Шемрай.

Подібні заходи будуть мати продовження і в інших навчальних закладах району.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.11.2016р.


Медицина в очікуванні змін.

Найбільші зміни чекають первинну ланку надання медичної допомоги. Тому, що у західних країнах 80% допомоги пацієнтам надається на первинному рівні, а в Україні – лише 21%. Експерти порахували: 41% українських чоловіків і 34% жінок працездатного віку померли, бо не перебували під наглядом сімейного лікаря.

В 2017 році впроваджуватиметься страхова модель медицини. В її основі зміна фінансування системи охорони здоров’я. Одним із етапів до медичного страхування є розробка стандартів для первинної ланки, згідно з якими Національна агенція страхування і постачальники первинної медичної допомоги укладатимуть договори, де одна відповідатиме за виконання стандартів і якість лікування, а друга за фінансові умови. Планується, що на первинний рівень спрямовуватиметься близько 30% медичної субвенції, потім ці кошти розподілятимуть між лікарями на підставі укладених із ними індивідуальних контрактів. На такий контракт зможе претендувати лікар відповідної кваліфікації, в якого дали згоду обслуговуватись від однієї і до двох тисяч осіб.

Ці контракти лікарі укладатимуть не із пацієнтами, а із закупівельниками медичних послуг первинної допомоги, які безпосередньо фінансуватимуть їх діяльність. До цієї суми також входитимуть кошти на утримання медичних сестер, які допомагатимуть лікарям, придбання медичної апаратури. Сімейні лікарі не тільки будуть займатися лікуванням пацієнтів, а й вести з ними бесіди про здоровий спосіб життя. Кожна гривня, яку витрачаємо на профілактику, економить 10 гривень на лікування. В Україні на профілактику захворювань витрачається лише 1% коштів, виділених на медицину, мабуть, тому що досі профілактику оцінюють з медичної, а не з економічної точки зору.

Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться із цим завданням, то результатом стане раціональне використання коштів, якісне надання медичної допомоги. При такому підході до надання медичних послуг, у лікарів буде стимул постійно вчитися, підвищувати свій професійний рівень, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.11.2016р.


Здоров’я – у мінусі.

Трохи статистики і не тільки…

Охорона здоров’я – це збереження та зміцнення здоров’я населення, а медична допомога – відновлення втраченого здоров’я. У цивілізованих країнах це дві конкуруючі системи. Що менше хворих, то більше коштів йде на охорону здоров’я, що більше хворих, то більше коштів виділяється на медичну допомогу.

Тому в Україні, в якій медична галузь перебуває в стадії реформування, комплекс чинників негативно позначився на статистиці неінфекційної захворюваності населення, у структурі якої стрімко зросла частка серцево-судинних та онкологічних патологій. Щорічно в Україні реєструють 200 тисяч пацієнтів із гострим коронарним синдромом, серед яких – понад 50 тисяч із гострим інфарктом міокарда. Україна входить в першу десятку країн світу за показником захворюваності на рак. За даними експертів ВООЗ поширеність СНІДу в Україні становить 1,6 %, туберкульозу – 1,4%, гепатиту С – 3%, цукрового діабету – майже 2,7%.

За даними ВООЗ в країнах із високим рівнем доходів, завдяки заходам профілактики і контролю, частка випадків передчасної смерті від серцево-судинних захворювань становить лише 4%, у країнах із низьким рівнем доходів – майже 42%. В цілому понад 80% смертей від серцево-судинних захворювань у світі припадає на країни з низьким та середнім рівнем доходів.

Показово, що рівень загальної захворюваності серед представників малозабезпечених верств населення України на 46% вищий, ніж серед заможних громадян. За тривалістю життя наша країна посідає 60 місце в світі.

Здавалося б, які ще аргументи потрібні для того, щоб ефективно розвивати вітчизняну медицину, в тому числі її профілактичний напрям?

На жаль, наша фундаментальна наука не взяла на озброєння європейський досвід і досі не розділила лікувальний і профілактичний напрями роботи. Аби люди не хворіли слід ввести жорсткі стандарти на продукти харчування, взяти під контроль виробництво та реалізацію спиртних напоїв, провести комплекс соціально-економічних й екологічних заходів. Щодо медичної допомоги, то вона за обсягом повинна бути меншою із сьогоднішнім станом, але забезпеченою медичним обладнанням, передовими технологіями. І якщо перша система не справляється зі своїм завданням, тоді на допомогу приходить друга.

2017 рік має стати роком реформ, які відновлять українську медицину, – на це покладають надію і лікарі, і пацієнти. Україна робить лише перші кроки у реформуванні, тому зараз має слушну нагоду проаналізувати досвід інших країн, аби досягти успіхів і не повторити чужих помилок.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

01.11.2016р.


Як розпізнати та вберегтися від грипу

Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України долучається до епідемії грипу та ГРВІ. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у сезоні 2016-2017 років в Україні циркулюватимуть три штами вірусуН3N2(Гонконг),Н1N1 і вірус групи «В». Найбільш поширеним очікується гонконзький грип.

Цей грип характеризується тим,що може захворіти більше людей,ніж минулого року, але перебіг захворювання легший. Вірус грипу уражає ,насамперед, літніх людей та малих дітей. В групі ризику є діти народжені після 2008 року(організм яких не стикався з даним штамом).У тих хто не стикався з цим штамом,можуть бути ускладнення у вигляді пневмонії. В Україні циркуляція вірусу грипу (Гонконг) може розпочатись в грудні і тривати епідемія може до лютого-березня 2017 року.

Грип- гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби.Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається повітр’яно- крапельним шляхом.

 

Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38°С,біль у горлі, головний біль,ломота у суглобах і м’язах, кашель, утруднене дихання, може бути блювота, діарея,які характерні для гонконзького грипу.

 

Як попередити грип:

 

●уникати контакту з особами,які мають прояви грипозної інфекції;

●обмежити відвідини місць великого скупчення людей чим меньще людей тим менший шанс захворіти. Карантин- кращий засіб боротьби з епідемією;

●часто провітрювати приміщення, підтримувати оптимальну температуру,проводити вологе прибирання;

●необхідно часто якісно мити руки,користуватись вологими серветками, якщо нема можливості помити руки, відмовитись від рукостискань під час епідемії;

●при чханні або кашлі прикривати ніс і рот одноразовою серветкою,яку зразу після використання необхідно викинути. Маску повинен носити хворий, щоб не заразити здорових,її слід змінювати кожні 3-4 год;

●якщо у людини є симптоми грипу,то необхідно триматись від неї на відстані не меньше 3-ох метрів;

●важливо підтримувати вологою слизову оболонку носа -це буде захисним бар’єром від любого віруса. Можна купувати спеціальні краплі з морською водою і фіз розчином в аптеці, а можна зробити їх самостійно. Розвести 1 чайну ложку звичайної солі 1 літром кип’яченої води і залити уфлакончик. Зволожувати ніс таким засобом рекомендується часто.

●Основним захистом проти грипу та попередження ускладнень при розвитку захворювання є щеплення.

 

Необхідно памятати! При появі перших ознак захворювання залишайтеся вдома, зверніться до лікаря. Не займайтесь самолікуванням.

Інформаційно-аналітичного відділ

Лисецької ЦРЛ

27.10.2016р.


 

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоровя.

220-03-profilaktyka-posttravmatychnykh-stresovykh-rozladiv-u-ditei
Психічне здоров’я – це функціонування психіки особи, яка забезпечує йому гармонійну взаємодію з навколишнім світом. Розповсюдженість психічних розладів зростає в усьому світі. В Україні більше 3,9% від всього населення (1,7 млн.) щорічно звертаються за допомогою з приводу психічних розладів, в тому числі – через вживання психоактивних речовин.

За оцінками ВООЗ під час надзвичайних ситуацій від депресії та тривожних розладів страждає кожна п’ята людина, але 75% людей з психічними, неврологічними розладами не отримують ніякого лікування і догляду. Стрес у населення України набуває характеру пандемії. Тривала психоемоційна напруга призводить до різноманітних нервово-психічних порушень.

Останнім часом у нашій країні кількість військовослужбовців – учасників бойових дій, які отримали психологічні травмами значно збільшується. Це пов’язано із ситуацією, що склалася на сході України. Повертаючись додому, вони відчувають труднощі у процесі адаптації до мирного життя. Найбільше характерні прояви посттравматичного стресового розладу – порушення сну, нав’язливі тривожні спогади про травмуючи подію, уникнення занять, розмов з подією, втрата інтересу до діяльності, яка у минулому приносила радість,   відсторонення від інших. Може виникати невмотивована агресія спрямована на випадкових людей, а часто на рідних і близьких, почуття провини (не виконав місію, не врятував, мав би зараз бути там), почуття недовіри і зради, відчуття відсутності майбутнього.

В учасників АТО порушується соціальна взаємодія, виникають сімейні конфлікти та проблеми з працевлаштуванням. Дуже часто самі вони не помічають у себе розладів психіки. Але якщо їм вчасно не допомогти, то війна для них не закінчиться ніколи.

Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і його близьких. Задача кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за необхідності звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.

Лікар-психіатр

Лисецької ЦРЛ

Наталія Курилів

7.10.2016р.


 

У рамках основних організаційних заходів Лисецької ЦРЛ

30.09.2016 року в актовій залі відбулось засідання Медичної ради, в якій взяли участь:

dscn2241

головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад, заступники головного лікаря за розділами роботи:

dscn2242

Ярослав Чеснок і Микола Осипів, а також головні лікарі ЛПЗ району, керівники структурних підрозділів і профільні районні спеціалісти.

На засіданні присутні розглянули основне питання, що стосувалося забезпечення медичною допомогою жителів Єзупільської дільниці.

dscn2244

Головний лікар Єзупільської міської лікарні Михайло Запухляк розповів про проблемні питання в наданні медичної допомоги населенню дільниці і шляхи їх вирішення. Районні спеціалісти проаналізували ситуацію, що склалася у кожному з профільних розділів роботи Єзупільської МЛ та надали пропозиції щодо її покращення.

dscn2243

Про стан експертизи тимчасової непрацездатності йшла мова в доповіді заступника головного лікаря Миколи Осипіва, в якій було зазначено, що на показники тимчасової непрацездатності в значній мірі впливає зайнятість населення, динаміка якої за останні 10 років, набула негативної тенденції.

dscn2240

Про стан підготовки лікувально-профілактичних закладів району до роботи  в осінньо-зимовий період та виконання заключних заходів на завершальному етапі доповів Ігор Маланчук.

У своєму виступі головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад наголосив на тому, що галузь охорони здоров’я має свою специфіку і власні тенденції. До того ж, ми постійно перебуваємо в стані очікування медичної реформи. Тому пріоритетом в роботі на перспективу має бути організація надання медичних послуг закладами первинного рівня в умовах об’єднання територіальних громад та реформування системи фінансування і управління медичними закладами вторинного рівня.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.10.2016р.


Як полегшити догляд за невиліковно хворими ?

Сучасна медицина більше 15  років тому повернулася до поняття паліативна допомога. Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я – «Паліативна допомога – це діяльність, спрямована на поліпшення якості життя хворих із смертельним захворюванням та їх близьких шляхом попередження і полегшення страждань за допомогою раннього виявлення, ретельної оцінки та усунення болю та інших фізичних, психологічних, соціальних і духовних страждань». Паліативна допомога є частиною суспільної охорони здоров’я, тому наданням цієї допомоги займаються не лише лікувально-профілактичні заклади і соціальні структури, але також громадські та релігійні організації. Церква має багатовіковий досвід полегшення страждань та догляду за хворими з невиліковними захворюваннями. Основною метою церкви є пошанування людського життя – від зачаття до природної смерті. Саме пошануванням людини до моменту її природної смерті і займається паліативна опіка. У цьому церква та лікарі мають спільні завдання, в основі яких лежить цінність людського життя.

ПД-червень 179

З лютого місяця 2016 року БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» та Лисецька ЦРЛ розпочали співпрацю у сфері забезпечення паліативної допомоги для невиліковно хворих людей, які проживають в Тисменицькому районі. Протягом цього короткого часу набувачами проекту стала 51 особа з числа малозабезпечених сімей, які опинились в складному становищі в зв’язку з тяжкою хворобою.

Під час виїздів мобільна бригада відвідує важкохворих вдома і надає їм комплексну допомогу.

ПД-червень 097

До складу бригади входить лікар Лисецької ЦРЛ, медичні сестри, соціальні працівники, психолог та духівник Карітасу, що забезпечує комплексний підхід у підвищення якості життя невиліковно хворих людей: доступ до отримання надання індивідуальних консультацій лікаря та медичної сестри по догляду за лежачими хворими, психологічна та духовна підтримка як підопічних проекту, та і їхніх родичів, а також надання їм матеріальної допомоги у вигляді засобів догляду, медикаментів, продуктів харчування, миючих засобів і засобів реабілітації.

Загалом, для забезпечення потреб набувачів проекту з числа жителів Тисменицького району у рамках проекту БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» було витрачено понад 54 тисячі гривень. Крім того, якісно надана допомога важкохворим позитивно впливає на їхнє самопочуття та стан здоров’я, викликає в них почуття захищеності.

Принципи милосердя, любові та уваги підкріплені вірою і молитвою – ось ті основи, на яких будується турбота про ближнього.

Робота виїздної мультидисциплінарної бригади на базі Лисецької ЦРЛ здійснюється в рамках проекту Карітасу «Паліативна допомога в м. Івано-Франківську» завдяки фінансовій підтримці «Карітас Відень».

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.08.2016р.


Підсумкове засідання медичної ради

Минулої п’ятниці, 29.07.2016року, в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулося засідання медичної ради за підсумками роботи в І півріччі 2016 року.

DSCN2081

 

Для участі в ньому прибули головні лікарі Тисменицької, Єзупільської міських лікарень, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, головні лікарі сільських лікарських амбулаторій ЗПСМ, а також були запрошені районні спеціалісти і  керівники структурних підрозділів.

DSCN1831

Основним питанням було підведення підсумків роботи медичних закладів району.

DSCN2086

Доповідачами з цього питання були заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок і завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола Семенів, які в доповіді приділили особливу увагу контролю якості надання медичної допомоги, критеріям її оцінки, лікувально-профілактичній та консультативно-діагностичній роботі.

На засіданні виступили районні спеціалісти, які проаналізували проблемні питання згідно своїх  розділів, що впливають на рейтингові показники району.

Протитуберкульозна робота в районі проводилась на належному рівні, про що підтверджують епідеміологічні показники з туберкульозу, які є стабільні і незначно відрізняються від середніх обласних. Разом з тим слід визнати, що загальна захворюваність на деструктивні форми туберкульозу в розрахунку  на 100 тис. населення району   збільшилась до 10,9 проти с/обласного показника – 8,3.

DSCN2087

Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов зазначив, що однією з проблем  сучасного туберкульозу є несвоєчасне його  виявлення, що приводить до більш низької ефективності лікування хвороби. Розвиваючи думку з цього питання головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад наголосив на тому, що роль медичних працівників у виявленні симптоматики туберкульозу повинна починатися на ФАПі, сільській лікарській амбулаторії, поліклінічних відділеннях. З цією метою необхідно проводити щорічні профілактичні огляди, в першу чергу серед груп ризику.

Підбиваючи підсумки робочої медичної ради головний лікар ЦРЛ Тарас Скоропад відмітив, що першочерговим завданням в роботі  для працівників медицини є зниження рівня смертності населення, особливо працездатного віку та дітей 1-го року життя, профілактика та раннє виявлення таких захворювань як туберкульоз, онкологічних  і серцево-судинних захворювань. Саме ряд цих захворювань є основною причиною смертності та інвалідності населення.

Роботу закладів охорони здоров’я району визнано задовільною. За підсумками медичної ради прийнято відповідне рішення. З прийнятим на медичній раді   рішенням ознайомлено всіх працівників лікувально-профілактичних закладів.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

02.08.2016р.


Стрес – боротися чи втікати.

 

Регулярні нервові розлади стали незмінним супутником нашого життя. Сучасній людині потрібно встигнути скрізь і всюди, вирішити безліч справ. Звідси відчуття хронічної втоми, дратівливість і тривожність. Лікарі називають стрес головною недугою XXIстоліття. Такий стан може завдати істотної шкоди здоров’ю, тому кожному з нас треба знати, як можна впоратися з почуттями, які нас руйнують.

Що таке стрес?

У перекладі з англійської стрес означає напругу, пригніченість. Якщо говорити науковою мовою, це фізична, психічна, емоційна і хімічна реакція тіла на те, що лякає, дратує або загрожує йому. Для організму стресом є не тільки робота на межі можливостей або життя в несприятливих екологічних умовах, а й будь-яка хвороба – застуда, алергія, ангіна або грип.

Чому він небезпечний?

Стрес впливає на всі системи нашого організму: опорно-рухову, нервову, серцево-судинну, ендокринну, дихальну, травну і репродуктивну. Хвороби внутрішніх органів, які виникли в результаті впливу стресових факторів називаються психосоматичними або нейрогенними. Виникають такі недуги, коли захисні сили організму не можуть упоратися зі стресом.

Що робити?

Пристосуватися до шаленого ритму життя, зняти перевтому, впоратися з надмірною тривогою, пережити емоційну напругу, відновити сили допоможуть специфічні профілактичні методи, до яких можна віднести:

Релаксацію – метод за допомогою якого можна частково або цілком позбутися фізичної на психічної напруги. Релаксація є дуже корисним методом, оскільки опанувати нею досить легко. Але є одна неодмінна умова – мотивація, тобто людина повинна чітко знати для чого їй це потрібно.

Концентрація – передбачає виконання спеціальних вправ на зосередження уваги. Ауторегуляція дихання – свідомо керуючи подихом, людина має можливість використовувати його для заспокоєння, зняття напруги, як м’язової так і психічної.

Аутогенне тренування – це вплив визначених розумових установок людини на зміну власних уявлень, переживань, відчуттів та інших психічних процесів, а також на стан окремих систем організму з конкретною метою. Тобто, іншими словами, аутогенне тренування це психофізіологічна саморегуляція без лікаря.

Професійну допомогу при стресі та його наслідках може надати психолог, психотерапевт, а у важких запущених випадках – психіатр. При необхідності лікар призначить антидепресанти, заспокійливі препарати, снодійні, адаптогени, коректори імунної системи.

Те, що з нами трапляється, є наслідком того, як ми живемо, що їмо, як поводимося, яких звичок дотримуємося. Ми можемо відмовитися від шкідливих продуктів та напоїв, поганих звичок, розвинути в собі самоконтроль, розвивати впевненість в собі, займатися самовдосконаленням.

Отже, зі стресом можна боротися. Він може бути навіть корисним. Адже зустрічі з загрозами змушують нас замислюватися над життям, виробляти в собі терпіння, стриманість, мужність, волю, удосконалюватися.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.07.2016р.


 Засідання медичної ради.

24 травня 2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулося засідання

DSCN2044

медичної ради під головуванням головного лікаря Тараса Скоропада. Участь у її роботі взяли заступник головного лікаря Вадим Палій, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов,

DSCN2038

головні лікарі міських лікарень, сільських лікарських амбулаторій.

Про роботу Стриганецької і Черніївської лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини з надання медичної допомоги населенню дільниць доповіли відповідно головний лікар Тетяна Кумгир і виконувач обов’язків головного лікаря Ореста Мислицька.

Аналіз показників акушерсько-гінекологічної служби на амбулаторно-поліклінічному рівні провели завідувачі профільних кабінетів

DSCN2039

Лисецької ЦРЛ Наталія Николюк, поліклінічних відділень Тисменицької і Єзупільської МЛ Ігор Величкович та Світлана Куриляк.

Головний лікар Тисменицького ПТД Валерій Остапов розповів про недоліки і проблемні питання в організації та проведенні протитуберкульозної роботи в ЛПЗ загальної мережі. В тому числі нагадав про якісне формування та щорічний перегляд груп ризику серед дорослого та дитячого населення щодо захворювання на туберкульоз і алгоритм виявлення туберкульозу на даному етапі та основні завдання і функції ДОТ-кабінетів.

Рішенням медичної ради було прийнято ряд заходів щодо покращення онкопрофілактичної та протитуберкульозної роботи.

Підсумки засідання медичної ради підвів головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад: «Результати медичної ради, пропозиції районних спеціалістів, в певній мірі, повинні вирішити окремі питання сімейної медицини, вищий рівень якої дозволить позитивно вплинути на навантаження і якість спеціалізованої медичної допомоги».

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

29.06.2016р.


 

Науково-практична конференція

В Лисецькій ЦРЛ 24.05.2016 року відбулось спільне засідання за участю

DSCN2032

головних лікарів сільських лікарських амбулаторій, лікарів загальної практики – сімейної медицини, лікарів педіатрів, середніх медичних працівників ФАПів.

DSCN2036

 

Проводила конференцію кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих хвороб післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету Березна Тамара Григорівна.

Учасники конференції обговорювали клінічні настанови з діагностики, профілактики та лікування атопічного дерматиту у дітей. Зокрема, було акцентовано на тенденції щодо підвищення рівня захворюваності на атопічний дерматит серед дитячого населення. В Україні протягом останніх 10 років спостерігається поступове зростання захворюваності та поширеності атопічного дерматиту серед дітей віком 0-14 років. Статистика свідчить про недостатньо ретельний облік пацієнтів з даною патологією. Атопічний дерматит вперше проявляється у дітей віком до 6 місяців – у 45%, віком до 1 року – у 60% та до 5 років – у 85%.

Поширеність даного захворювання диктує необхідність проведення інтенсивної патогенетичної терапії з використанням як внутрішнього, так і зовнішнього лікування. На конференції обговорювалось також питання про вибір сучасних глюкокортикоїдних, антигістамінних засобів та антибіотиків для лікування атопічного дерматиту.

Учасники конференції мали змогу отримати кваліфіковану інформацію, знання, для подальшого застосування їх на практиці.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

27.06.2016р.


 

Урочисті збори.

Відбулися 17 червня 2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ з нагоди Дня медичного працівника, в яких взяли участь заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур, голова Тисменицької районної ради Роман Крутий, адміністрація Лисецької ЦРЛ, медичні працівники району.

DSCN2004

Звернувшись до присутніх, головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад висловив медикам вдячність за невтомну працю, чуйність і милосердя та вірність обов’язку. «Нехай у Ваших домівках завжди  панують мир і злагода, у серцях доброта, у справах виваженість і мудрість» – підкреслив Тарас Скоропад.

DSCN2006

DSCN2007

Також з професійним святом медичних працівників привітали голова районної ради Роман Крутий, заступник голови районної державної адміністрації Степан Мандибур, які подякували медикам за врятовані життя та повернуте здоров’я мешканцям району, побажали міцного здоров’я, щастя, професійних успіхів та людської шани.
DSCN2017
DSCN2016
Головний лікар Лисецької ЦРЛ вручив нагороди від ДОЗ ОДА Миколі Грушецькому – завідувачу хірургічного відділення ЦРЛ, Миколі Семеніву – завідувачу інформаційно-аналітичного відділу ЦРЛ.

Заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок зачитав наказ Лисецької ЦРЛ про нагородження медичних працівників за сумлінну працю та високий професіоналізм грамотами з нагоди професійного свята.

Кращих вітали, нагороджували. А тим хто на варті здоров’я, на чергування і на виїздах бажали добра і миру.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

21.06.2016р.


Урочисте зібрання працівників охорони здоров’я.

16 червня в залі обласного музичного-драматичного театру

DSCN1980

DSCN1984

відбулися урочистості з нагоди відзначення Дня медичного

DSCN1982

DSCN1983

працівника, в яких взяли участь представники лікувально-профілактичних закладів Тисменицького району.

Лікарів та медичних сестер привітали з професійним святом голова облдержадміністрації Олег Гончарук, перший заступник голови обласної ради Василь Гладій, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко.

Також медичних працівників обласних закладів охорони здоров’я нагородили відзнаками Міністерства охорони здоров’я України, почесними грамотами обласної державної адміністрації і спільними грамотами голів облдержадміністрації та обласної ради.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.06.2016р.


Духовна проща медиків.

11 червня 2016 року, з нагоди Року Божого милосердя та з благословення Високопреосвященного Архієпископа і Митрополита Івано-Франківського Володимира, відбулась IVВсеукраїнська проща медичних працівників до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої, яка зберігається у церкві Успіння Пресвятої Богородиці с. Крилос, що побудована у другій половині XVIстоліття.

DSCN1910

проща

На цю чудову, Богом створену Крилоську гору, прибула група медиків з Тисмениччини, як і з інших районів Прикарпаття та областей Західного регіону. На шляху до с. Крилоса ми молитовно зверталися до Бога, просили допомоги і заступництва Небесної Цариці – Матері Божої, здоров’я нашим родинам та пацієнтам.

Шанування Пресвятої Діви Марії починається з княжих часів, коли князі, споруджуючи перші християнські храми на честь Пресвятої Богородиці, передавали їй під опіку свої міста, землі і весь християнський люд. Історія Богородиці з княжого Галича, що носить тепер назву Крилос, сповнена таємниць, багато з яких ще не розгадано.

Слово «проща», яке означає можливість отримання прощення в Бога за свої гріхи, а найбільше – звільнення людини від кари. Бо, як відомо, сповідь звільняє від гріхів, проте не звільняє від кари. Тому село Крилос не випадково стало місцем проведення Прощі. Адже тут знаходиться чудотворна ікона Крилоської Божої Матері, а також відкриті Двері Милосердя. Саме в цьому місці люди прагнули молитися до Чудотворної ікони Пресвятої Діви Марії, випити води з Францискових джерел, прагнучи відвернути кару за гріхи.

Оскільки, 2016 рік є проголошений Роком Божого милосердя, то співзвучною була і тема прощі та запланованих заходів програми. Все розпочалося із відправи Молебня до Христа Милосердного. Після всі присутні слухали розважання «Будьте ж милосердні, як і Отець ваш милосердний». В пам’яті закарбувались слова про покликання медичного працівника до служіння іншим «бути милосердним як Отець» у повсякденному житті.

Архиєрейською Божественною Літургією продовжився суботній день. Її очолив преосвященніший єпископ-помічник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Йосафат (Мощич).

DSCN1951

Єпископ нагадав усім, що триває Рік Божого милосердя – особливий час для покаяння, здійснення добрих вчинків.

DSCN1963

Після Літургії, процесійною ходою паломники прибули до Чудотворного джерела, де відбулось освячення води.

Проводилась робота і в групах, де прочани мали змогу поділитися своїми враженнями, емоціями, поспілкуватися з колегами – медиками.

Невипадково проща організовується напередодні святкування Дня медичного працівника. Тим самим доводячи, що окрім фізичного святкування, має бути і святкування духовне. Учасники прощі присвятили день, щоб побути з Богом, послухати Його, повчитися в Нього і з новими силами приступити до свого професійного служіння іншим. Додому медичні працівники поверталися з великим духовним піднесенням, відчуттям очищення душі і радості Божої любові.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.06.2016р.


Навчання з питань охорони праці

На виконання вимог наказу  Лисецької ЦРЛ №109 від 6 травня 2016 року  «Про навчання з питань охорони праці посадових осіб» , затверджено комісією з перевірки знань з питань охорони праці та графік  проведення навчання  з 30.05. до 03.06.2016 року відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом  Державного комітету України з нагляду  за охороною праці від 23.01.2015 року №15.

DSCN1873

30.05.2016 року на базі Лисецької ЦРЛ провідний інженер з охорони праці Любов Дирів провела перше заняття з посадовими особами, функціональні обов’язки яких пов’язані із забезпеченням    охорони праці.

DSCN1874

Відповідні навчання фахівці служби охорони праці також провели в Тисменицькій та Єзупільській міських  лікарнях. За підсумками занять буде проведено залік.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

31.05.2016р.


Тренувальне заняття

В умовах економічної кризи, незадовільного стану комунального господарства, забруднення об’єктів довкілля, прогноз щодо виникнення холери,  а також завезення її в Україну, залишається реальним.

При дослідженні води відкритих водоймищ і стічних каналізаційних  споруд, ймовірність висіву вібріонів зростає при підвищенні температури води з травня місяця по жовтень, особливо в липні-серпні.

З метою вдосконалення роботи з організації та проведення заходів з профілактики карантинних захворювань, підвищення рівня настороженості медичних працівників щодо холери, а також вивчення готовності  госпітальної бази  до проведення протихолерних заходів в умовах епідемічних ускладнень, 30.05.2016 року, на базі Лисецької ЦРЛ спільно з представниками Богородчанського  міжрайонного  відділу ДСЕСУ, проведено тренувальне заняття по локалізації умовного вогнища карантинного захворювання (холери) .

На різних етапах занять, згідно встановленої легенди, відпрацьовувались моменти удосконалення організаційної роботи та механізми взаємодії між різними структурними підрозділами і практичні навики та алгоритм  дій медичного персоналу у відповідних  умовах .

Відпрацювання  практичних  навиків розпочалося з поліклінічного відділення Лисецької  ЦРЛ.

DSCN1875

Транспортування умовного пацієнта   бригадою  Лисецького  відділення  КЗ  ІФ ОЦЕМД .

DSCN1877

Обстеження пацієнта в умовах розгорнутого госпіталю  на базі терапевтичного відділення Лисецької ЦРЛ .

    На завершення комісія підвела підсумки та оцінила дії медичного персоналу в умовах виникнення карантинного захворювання.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.05.2016р.


Засідання Медичної ради Лисецької ЦРЛ

27.05.2016 року відбулось засідання Медичної ради під керівництвом головного лікаря центральної районної лікарні, голови Медичної ради Тараса Скоропада.

DSCN1836

Участь в роботі Медичної ради взяли головні лікарі сільських лікарських амбулаторій ЗПСМ, районні спеціалісти за профілем роботи, керівники структурних підрозділів.

DSCN1833

Згідно порядку денного були розглянуті питання  про роботу  Чорнолізької  та  Підлузької  ЛА  ЗПСМ  з питань надання медичної допомоги населенню і організацію та проведення онкопрофілактичної роботи серед населення району.

DSCN1832 DSCN1834

Головний лікар Підлузької  ЛА  ЗПСМ  Наталія Маркозашвілі  і Чорнолізької  ЛА ЗПСМ  Ярослав  Оленчук, проаналізувавши основні показники стану здоров’я населення  підпорядкованих дільниць та діяльності структурних підрозділів , відзначили позитивні зміни, проблемні питання та перспективні шляхи їх розв’язання.

DSCN1835

Районний онколог Ілля Гуменюк проінформував  про стан проведення онкопрофілактичної  роботи та надав певні рекомендації щодо її покращення

Зі слів головного лікаря Лисецької  ЦРЛ  Тараса Скоропада, такі засідання проводяться для того, щоб акцентувати на головних заходах в організації лікувально-діагностичної  роботи , зокрема на первинному рівні та як на цьому етапі потрібно ситуацію покращити. Наголосив на медичному процесі , а саме на відповідальності щодо неякісної організації цієї роботи.

DSCN1837

Завершилось засідання Медичної ради приємною подією – привітанням з ювілейним Днем народження головного лікаря Черніївської  ЛА ЗПСМ   Галини  Лапки.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

27.05.2016р.


19 травня – День вишиванки

Цього дня працівники Лисецької ЦРЛ, йдучи на роботу, одягнули вишиванки. У такий спосіб вони приєднались до Всеукраїнської патріотичної акції і продемонстрували, що вишиванка – це одяг не лише на свята, адже, як кажуть, вишиванка є генетичним кодом Українців.

DSCN1799
DSCN1820
DSCN1809

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.05.2016р.


Планово консультативний виїзд в лікарську амбулаторію загальної практики – сімейної медицини села Чорнолізьці.

З метою надання організаційно-методичної допомоги закладам первинної медико-санітарної допомоги, підвищення доступності якості медичного обслуговування та підготовки матеріалів до засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ про роботу лікарської амбулаторії,

DSCN1775

11 травня, під керівництвом заступника головного лікаря ЦРЛ з ЕТН Миколи Осипіва,  проведено виїзд районних спеціалістів, керівників структурних підрозділів в складі: районний хірург – Микола Грушецький, районний онколог – Ілля Гуменюк, районний терапевт – Любов Проценко, завідувач клініко-діагностичної лабораторії Лисецької ЦРЛ – Леся Пастущин, завідувач інформаційно-аналітичного відділу – Микола Семенів, начальник відділу кадрів – Ярослава Фреюк.

Основний принцип в роботі лікувально-профілактичного закладу такого типу – це надання кваліфікованої первинної медичної допомоги населенню на засадах сімейної медицини.

DSCN1776 DSCN1780 DSCN1783

В структуру амбулаторії входить реєстратура, кабінети лікарів ЗПСМ, маніпуляційний і фізіотерапевтичні кабінети, приміщення клінічної лабораторії і функціональної діагностики, кабінети денного перебування хворих.

Проведено аналіз щодо виявлення захворюваності і факторів ризику серед населення дільниці, їх диспансерного спостереження, своєчасного обстеження, лікування, оздоровлення та стану планування та забезпечення проведення профілактичних медичних оглядів, рівня організації підвищення кваліфікації медичних працівників.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.05.2016р.


Медичні сестри відзначили професійне свято.

В Лисецькій ЦРЛ відбулися святкові збори з нагоди Дня медичної сестри, який щорічно відзначають 12 травня.

Привітав медичних сестер, фельдшерів та акушерок заступник головного лікаря Лисецької ЦРЛ з експертизи тимчасової непрацездатності Микола Осипів: «Нехай супутником вашого життя і надалі залишаються милосердя, терпіння, чуйність, увага та професіоналізм, вправні руки і добре відкрите серце».

DSCN1790

Приєднався до привітань і заступник головного лікаря Лисецької ЦРЛ з медичної частини Ярослав Чеснок, який зачитав наказ про нагородження медичних працівників грамотами і цінними подарунками за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди професійного свята – Дня медичної сестри. Також щедрі слова подяки за щоденну клопітку роботу в адрес своїх колег прозвучали від головної медичної сестри Лисецької ЦРЛ Галини Ярчук.

DSCN1787

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.05.2016р.


Реорганізація первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики – сімейної медицини.

З цією метою, згідно розпорядження Тисменицької РДА №172 від 24.04.2015 року та відповідного наказу Лисецької ЦРЛ №131 від 5.05.2015 року, на базі ФАПу села Загвіздя було відкрито лікарську амбулаторію загальної практики – сімейної медицини, як структурний підрозділ Лисецької ЦРЛ. DSCN1576 Основний принцип в роботі лікувально-профілактичного закладу такого типу – це надання кваліфікованої первинної медичної допомоги населенню на засадах сімейної медицини. В 2015 році Загвіздянську ЛА ЗПСМ доукомплектували твердим інвентарем, набором комп’ютерної техніки та забезпечено доступом до мережі Інтернет. На даний час 3779 осіб сільського населення дільниці обслуговуються 3-ма лікарями та 4-ма середніми медичними працівниками за сімейно-територіальним принципом. DSCN1573 13.04.2016 року районними спеціалістами та керівниками структурних підрозділів Лисецької ЦРЛ проведено консультативний виїзд в ЛА ЗПСМ села Загвіздя. DSCN1578

Районний онколог надає консультативну допомогу.

Основна мета виїзду – наблизити якісну спеціалізовану медичну допомогу до населення, вивчити особливості в організації роботи та провести контроль за виконанням рекомендацій, наданих раніше районними спеціалістами, що стосуються організаційно-методичної роботи.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

14.04.2016р.


8 квітня 2016 року

в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулось засідання оперативної наради, яку проводив головний лікар Тарас Скоропад.

DSCN1542

На засідання були запрошені головні лікарі сільських лікарських амбулаторій загальної практики-сімейної медицини, головні лікарі Тисменицької, Єзупільської МЛ, районні  спеціалісти, керівники структурних підрозділів. На розгляд, згідно порядку денного, було винесено три питання:

DSCN1544

Про стан надання ендоскопічної допомоги населенню району за 2015 рік доповідав районний  спеціаліст Богдан Шатинський.

DSCN1547

Інженер з охорони праці Любов Дирів доповіла про стан охорони праці, протипожежної безпеки і рівня виробничого травматизму в ЛПЗ району.

DSCN1545

Про виконання основних вимог наказів та нормативних документів з організації роботи щодо раннього виявлення хворих на алкоголізм та стан надання медичної допомоги хворим на алкогольні психози, доповідала районний нарколог  Ярослава Окунь.

Згідно розглянутих питань були прийняті відповідні рішення.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.04.2016р.


Первинна ланка – пріоритетний напрямок медичного обслуговування населення

З метою удосконалення організації роботи  лікувально-профілактичних закладів району  та виконання   комплексного плану основних  заходів Лисецької    ЦРЛ  6 квітня 2016 року  проведено виїзд в Старолисецьку          ЛА ЗПСМ бригади  районних спеціалістів в складі:

 

DSCN1527

заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадима Палія,заступника головного лікаря з медичної частини  Ярослава Чеснока, районного хірурга Миколи Грушецького, районного онколога  Іллі  Гуменяка, районного акушера-гінеколога  Наталії  Лучків,районного терапевта  Любові Проценко, завідувача інформаційно-аналітичного відділу Миколи Семеніва.

Основним завданням  Старолисецької  лікарської  амбулаторії є забезпечення  населення  доступною, своєчасною і якісною первинною медико- санітарною допомогою,  а також проведення індивідуальних санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів ,медичної профілактики захворювань.

DSCN1531

Робота лікарської амбулаторії зорієнтована на сільське населення, а це понад  4 тисячі  людей різного віку , яким надається медична допомога  3-ма  лікарями загальної практики – сімейної медицини та лікарем-стоматологом.

DSCN1532

 

Медичну допомогу надає лікар-стоматолог вищої кваліфікаційної категорії Григорій Вовк.

Значення первинної медико-санітарної допомоги визначено в декларації  Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка ініціювала проведення реформ у галузі  охорони  здоров’я  з  пріоритетним  розвитком  первинної медико-санітарної допомоги .  Всім цим вимогам  відповідає концепція надання медичної допомоги  на  засадах сімейної медицини.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.04.2016р.


Цукровий діабет у дітей

Цукровий діабет у дітей  має свої особливості,зумовлені характером обміну речовин у дитячому віці та включенням у різні періоди життя дитини дії  гормональних  речовин . Останні можуть не лише відігравати роль у виникненні цукрового  діабету, а й істотно впливати на перебіг захворювання.

Гормон росту, наприклад, крім прямого впливу  на ріст дитини в довжину за певних умов викликає посилене вироблення панкреатоподібного гормону, внаслідок  чого посилюється секреція глюкагону і порушується рівновага  глюкагон – інсулін, що призводить до виникнення цукрового діабету.

Статеві гормони змінюють гормональний баланс,  внаслідок  чого створюються передумови  для виникнення  цього захворювання. Незважаючи на різні причини виникнення цукрового діабету, є деякі спільні ранні ознаки його у дітей,  які дуже важливо знати, щоб своєчасно вжити відповідальних заходів. Це треба робити якомога швидше, бо цукровий діабет  в дитячому віці розвивається гостро , протікає важко і з самого  початку можливі тяжкі ситуації, що загрожують життю.  У разу уважного  ставлення  батьків до стану  здоров’я  дитини, систематичних  консультацій з лікарем  цукровий діабет розпізнають на перших стадіях.

Найраніший етап – предіабет , при якому ознак захворювання ще немає,але вже є деякі порушення обміну речовин,зокрема вуглеводного. На цю думку наводить  наявність ожиріння матері під час вагітності, посилене утворення молока у період годування  груддю, більша маса новонародженого (понад 4500г), особливо первістка.

Найпершим частим симптомом захворювання є слабкість. Малята стають менш рухливими, не  захоплюються галасливими іграми,швидко втомлюються. Старші  діти скаржаться  на труднощі  в навчанні, втомлюються під кінець  дня чи при фізичному навантаженні. Помітно змінюється поведінка дитини – вона стає роздратованою, плаксивою, іноді  навіть агресивною.

Звертає на себе увагу  сухість шкіри  та слизових оболонок, опрілості  в ділянках статевих органів, поява «рум’янців»  на щоках ,чолі. У деяких хворих відзначається свербіж  шкіри, різні висипання, фурункули та ін. Якщо в цей період не розпізнати цукровий діабет і не почати  його лікування, відбуваються глибші порушення обміну речовин в організмі  і виявляються справжні ознаки цукрового діабету.

Одна з них –  посилення сечовиділення (поліурія). Виявити її  нелегко, але мати, знаючи певний ритм життя дитини, може це зробити. Раннім сигналом може бути нічне нетримання сечі, виявивши яке , мати може і не звернутись до лікаря відразу. Матері здається,що нічне нетримання сечі  виникає через те,що дитина ввечері  вживає багато рідини . Отже, досить не давати дитині пити перед сном – і  все розв’яжеться. Однак цей захід не допомагає,  і розгублена мати звертається нарешті до лікаря. У всіх подібних випадках  досліджують, як правило, сечу на наявність  у ній цукру і нерідко  виявляють цукровий діабет.

Другий симптом цукрового діабету – посилена спрага. Доросла людина зразу відзначає,що стала більше пити , але дитина , як і її мати, може не звернути на це уваги. Таким чином  найперші, найраніші  ознаки цукрового діабету залишаються  поза увагою, не викликають тривоги батьків, а захворювання тим часом прогресує.

Цукровий діабет належить до захворювання що мають . безліч «масок». Якщо хвороба  (ЦД 1 типу) розвивається в дитячому ,особливо у в ранньому  віці, то латентний    ( прихований)  період  найчастіше буває  коротким  – при  цьому батьки  можуть звернути увагу  лише на те, що дитина  раптом стала  багато пити і мочитися, в тому числі вночі, можлива поява енурезу. У дитини може змінитись апетит : або з’являється постійне бажання  поїсти,  або навпаки, повна відмова від їжі. Малюк швидко худне ,стає млявим,не  хоче гратись. Ці симптоми  можуть не помітити і батьки, і педіатри, тому що яскравих проявів хвороби (температури,кашлю, і нежиттю, та ін.) немає. У деяких дітей  на ранніх стадіях цукрового діабету можуть з’явитися шкірні захворювання : екзема, фурункули, грибкові захворювання ,розвивається пародонтоз.

І якщо діагноз не поставлений  вчасно,  стан дитини різко погіршується – розвивається діабетичний кетоацидоз : наростає спрага, сухість слизових  оболонок і шкіри, діти  скаржаться  на слабкість, головний біль, сонливість. З’являються нудота і блювота, яка незабаром частішає. У міру  посилення кетоацидозу  дихання стає частим ,галасливим і глибоким , від дитини пахне ацетоном. Може наступити розлад свідомості аж до коми.

 

 

Лікар-ендокринолог

Лисецької  ЦРЛ 

Курліщук  Н.М.

06.04.2016


Професійно про туберкульоз

29 березня проводилось обговорення на семінар-нараді в Лисецькій ЦРЛ з питань організації та виявлення туберкульозу серед дитячого населення на первинному та вторинному рівнях надання медичної допомоги, який проводила, під час свого виїзду в Тисменицький район, обласний фтизіопедіатр Марта Локатир.

DSCN1526

На заході були присутні заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Лисецької ЦРЛ Вадим Палій, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов, головні лікарі сільських лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, лікарі педіатри, керівники структурних підрозділів, які надають медичну допомогу дитячому населенню.

DSCN1525

Марта Локатир спочатку в своїй доповіді провела аналіз показників захворюваності дитячого і підліткового населення в розрізі районів області, а також були викладені питання організації та алгоритму дій щодо профілактики, виявлення хворих на туберкульоз і надання протитуберкульозної допомоги на рівні закладів первинної медико-санітарної допомоги. Під час наради було проаналізовано і обговорено доступність та ефективність обстеження осіб з групи ризику, виконання локального протоколу з надання медичної допомоги хворим на туберкульоз.

Проблема захворюваннь на туберкульоз актуальна і надалі. Ми повинні знаходити ефективні методи боротьби із ними та вчасно попереджати хворобу. Такий основний підсумок проведеної наради.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.03.2016р.


Консультативний виїзд лікарів

В рамках виконання основних організаційних заходів Лисецької ЦРЛ, 16.03 2016 року  відбувся плановий виїзд в амбулаторію загальної практики  сімейної медицини  с. Ганусівка бригади лікарів  для надання організаційно-методичної допомоги, в якому взяли участь: заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадим Палій, районний терапевт Любов Проценко, районний онколог Ілля Гуменюк, районний хірург Микола Грушецький та завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола  Семенів.

DSCN1501o

Населенню Ганусівської дільниці медична допомога надається на засадах загальної практики сімейної медицини згідно затверджених дільниць. Долікарська допомога надається середнім медичним персоналом ФАПу с.Побережжя.

DSCN1504o

Лікарська амбулаторія забезпечена набором комп’ютерної техніки з доступом до мережі Інтернет, що дає можливість упорядкувати та систематизувати процес надання медичної допомоги.

DSCN1505o

Основним завданням виїзду було надання методичної допомоги медичним працівникам лікарської амбулаторії щодо покращення рівня заходів при проведенні профілактичних оглядів і відбору осіб, які потребують диспансерного спостереження,своєчасного їх обстеження, лікування та оздоровлення.

Також, в процесі роботи, були проаналізовані помилки, допущенні лікарями СЛА на попередньому етапі обстеження  хворих перед направленням їх на вторинний рівень надання медичної допомоги і надані рекомендації з організації статистичного обліку, складання звітів і використання статистичних даних в практичній роботі.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.03.2016р.


Метод мікроскопії мазка – один із основних в ранній діагностиці туберкульозу.

Про це йшлося на засіданні оперативної наради, яка відбулась 9.03.2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ із завідувачами стаціонарних відділень та керівниками структурних підрозділів. Основним видом мікробіологічної діагностики туберкульозу є метод мікроскопії мазка.

DSCN1498

Забір мокротиння проводиться на відкритому повітрі або у спеціальному приміщенні. Перший аналіз мокротиння пацієнт збирає та здає при відвідуванні лікувального закладу. Для здачі другого аналізу пацієнту видається контейнер додому, щоб він зібрав мокротиння ранком. Якісні мазки мокротиння отримують із матеріалу, який доставляється в лабораторію зразу ж після його збирання. Період зберігання в холодильнику і транспортування мокротиння в лабораторію не повинен перевищувати 3-4 дні.

Сучасний розвиток медицини потребує постійного удосконалення заходів щодо ранньої діагностики, в тому числі і туберкульозу, про що було наголошено в основній доповіді завідувача клініко-діагностичної лабораторії Лисецької ЦРЛ Лесі Пастущин.

DSCN1499

 

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.03.2016р.


Не дозволяйте хворобі робити вибір.

Злоякісні новоутворення  – одна з провідних причин захворюваності та смертності населення. У світі рівень захворюваності на рак молочної залози зростає щороку на 1 – 2 % і становить 59 на   100 тисяч жіночого населення. В структурі захворюваності – займає 18,8% серед  онкопатології  у жінок. Пік захворюваності припадає на вік 30-55 років. Згідно з даними Національного канцер-реєстру України, щорічно реєструється 17 тисяч нових випадків раку грудної залози, на обліку в онкологічних установах знаходиться близько 163 тисяч жінок, з них  щорічно помирає 7,9 тисяч. При чому 20% – у репродуктивному віці.

В районі за останні 5 років вперше виявлено 104 випадки раку молочної залози, з яких 27,0% випадків в занедбаних стадіях. Всього на обліку з приводу раку молочної залози знаходиться  190 жінок, щорічно реєструється до 15 випадків смерті від цієї патології.

Аналізуючи ситуацію, яка склалася з онкологічними захворюваннями, мимоволі задумуєшся: чому ми опинилися в такій ситуації? Причин, і об’єктивних, і суб’єктивних, більш ніж достатньо. Зокрема, в Україні їх сприймають як трагедію не лише через високу поширеність, а й через  відсутність злагодженої системи  ранньої профілактики та недоступність до сучасного лікування.

Одним із найдієвіших заходів боротьби з онкологічною захворюваністю є її раннє виявлення (діагностика та скринінг) і своєчасне лікування. Подолати хворобу можна тільки спільними зусиллями – самої жінки та медичних працівників. При цьому радимо вам застосовувати три методи ранньої діагностики: самообстеження, мамографію, та клінічне обстеження.  Також потрібно пам’ятати про те, що 90% всіх випадків виникнення пухлин виявляють самі жінки. І лише близько 10% жінок звертаються до лікаря після виявлення патологічних змін у молочних залозах.

Перш за все Вас мають  насторожити такі ознаки:

  • В молочній залозі з’явилися ущільнення.
  • Одна з молочних залоз неприродно збільшилась або опустилася.
  • Ділянка шкіри, що вкриває молочну залозу, зморщилася і нагадує апельсинову шкірку.
  • Весь сосок або його частина втягнулися всередину. З соска виділяється темно- жовта або кров’яниста рідина.
  • Ви відчуваєте, що набрякає ваше передпліччя.
  • Зазнала змін шкіра на соску, з’явилися виразки, набряк, почервоніння.
  • Збільшилися лімфатичні вузли під пахвами, над чи під ключицями.

Кожна з цих ознак може свідчити про онкологічне захворювання.

Також рекомендується жінкам,  згідно критеріїв Європейського кодексу проти раку, – щорічно проходити гінекологічне обстеження з обов’язковим цитологічним аналізом (мазок з шийки матки), щомісячно самостійно оглядати свої молочні залози, а  раз на рік навідуватись до фахівця. Якщо вам виповнилось  40 років, раз на два роки робіть мамографічне обстеження. Негайно звертайтеся до лікаря в тому випадку, якщо: ви виявили ущільнення в молочних залозах та зміни в родимках, ви маєте кровотечі, не пов’язані з менструацією, або під час менопаузи.

Не чекайте,  що симптоми минуть самі по собі. Пам’ятайте: згаявши час, коли хворобу можна зупинити на ранній стадії, ви робите фатальну помилку. Пам’ятайте – лише комплекс методів ранньої діагностики істотно, на 20-30% збільшує можливість виявити рак молочної залози на ранній стадії і вилікувати захворювання.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

02.03.2016р.


Організаційно-методичний виїзд в Лисецьку ЦРЛ

17.02.2016 року, в рамках надання планово-консультативної допомоги, проведено виїзд кардіологічної бригади обласного клінічного кардіологічного диспансеру та лікарів кураторів від Івано-франківського Національного медичного університету.

IMG_001422

 

Зокрема, кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішньої медицини та медсестринства  Павло Звонар прочитав лекцію «Серцево-судинна патологія. ІХС. Узагальнення принципів лікування. Корекція метаболічних процесів».

IMG_001244

Розпочинаючи доповідь, доцент  Павло Звонар , зазначив що проблема високої захворюваності та смертності від серцево – судинних захворювань останнім часом на жаль, стала дуже актуальною. Серед найчастіших порушень за словами доповідача, лікарі відмічають гострий коронарний синдром, інфаркт міокарду, гострі порушення мозкового кровообігу. Також було наголошено на тому, що активне виявлення факторів ризику, вдосконалення роботи амбулаторно-поліклінічних закладів, дотримання послідовності в роботі лікарів первинної ланки і надання спеціалізованої допомоги на рівні сучасних стандартів діагностики і лікування, впровадження нових медичних технологій – це основні напрямки в роботі кардіологічної служби. Вторинна профілактика полягає у раціональному застосуванні фармакотерапевтичних методів лікування, а спеціалізована і високоспеціалізована медична допомога – це застосування інтервенційних технологій, хірургічних методів. Лікарі центральної районної лікарні отримали можливість тісного наукового спілкування, підвищення професійності та обміну досвідом. Отримані, в процесі спілкування, інформаційні знання допоможуть покращити свої навики для їх подальшого використання на практиці.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

18.02.2016р.


Серцево-судинні захворювання – прогнози невтішні.

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності  та  інвалідності населення у більшості країн світу. Очікується, що до 2030 року понад 23 мільйони осіб помре від цих недуг  і вони отримають першість серед причин смерті населення планети.

З 1991 року спостерігається  стійка тенденція до зростання захворюваності на хвороби системи кровообігу (ХСК) – за цей період вона збільшилась удвічі, а їх поширеність – утричі. У структурі поширеності захворювань серцево-судинної системи дорослого населення  лідирують: гіпертонічна хвороба (ГХ) – 41,0% (в районі – 48,9%), ішемічна хвороба серця (ІХС) – 28,0% (район – 31,4%), цереброваскулярні хвороби (ЦВХ) – 16,0% (район – 11,6%).

Найбільш поширеними захворюваннями в структурі ССЗ є гострий інфаркт міокарда та інсульти. Показник поширеності інфаркту міокарда та смертності від нього залишаються на рівні середньостатистичних по Україні, оскільки втрачається дорогоцінний час, коли можна провести стентування (перші 2 години) або тромболізис (перші 12 годин).

За даними ВООЗ, Всесвітньої федерації серця та Всесвітньої організації по боротьбі з інсультом, 30% випадків смерті від ССЗ у світі є передчасними. При тому, що 2/3 таких випадків можна уникнути завдяки  первинній профілактиці, ще 1/3 – шляхом удосконалення системи охорони здоров’я.

Фактори ризику ССЗ  поділяють на три групи:  поведінкові (тютюнопаління, низька фізична активність, незбалансоване харчування, вживання алкоголю), метаболічні (підвищенні показники артеріального тиску, рівня цукру в крові, рівня ліпідів крові, надмірна вага), інші фактори(бідність, невисокий освітній статус, похилий вік, спадкова схильність, психологічні чинники – депресія, стрес).

Населення не завжди має вірні уявлення про ті чи інші серцево-судинні захворювання. Це можна прослідкувати на прикладі інсульту.  Вважають, що це хвороба літніх людей, хоча за оцінками ВООЗ, майже 30% інсультів трапляється до 65 років. Вже після 35 років с кожним наступним десятиліттям ризик інсульту подвоюється.

Тому суттєвих змін потребує логістика швидкого транспортування пацієнтів  з невідкладними станами . Інша біда в тому, що самі пацієнти надто пізно звертаються за медичною допомогою. Поряд з цим потребує покращення робота кардіологів. Але що вони можуть зробити без допомоги сімейних лікарів? Хто, як не сімейний лікар повинен пильно слідкувати за групою ризику – гіпертоніками, пацієнтами із встановленими діагнозами серцево-судинних захворювань та особами з високим ризиком інфаркту міокарда. Тобто стратегія ведення хворих із цією патологією починається ще на догоспітальному етапі.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

15.02.2016р.


Проведено підсумки роботи лікувально-профілактичних закладів району за 2015рік

29 січня  2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ  відбулось підсумкове  засідання медичної ради.   Участь в засіданні взяли головні лікарі лікувально-профілактичних закладів та профільні  районні спеціалісти, керівники структурних підрозділів, завідувачі ФАПів.

Основним питанням, яке обговорювалось на підсумковій нараді, було питання про стан надання медичної допомоги населення району у 2015році.

DSCN1404

Заступник головного лікаря  з медичного обслуговування населення Вадим Палій проаналізував показники роботи амбулаторно-поліклінічних закладів району. З  доповіддю про роботу профільних стаціонарів району виступив заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок. Важливість кожного з проблемних питань була обґрунтована динамікою статистичних показників за 12 місяців 2015 року.

DSCN1412

Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов доповів про стан поширення захворювань на туберкульоз на території району, зокрема зробив акцент на тому, що на даному етапі роботи медичних закладів важливим є проведення профілактичних заходів та впровадження тактики раннього виявлення і лікування туберкульозу.

Заступник головного лікаря з ЕТН Микола Осипів провів аналіз основних показників, які характеризують вихід осіб на інвалідність і захворюваність із тимчасовою втратою непрацездатності.DSCN1411

Про роботу Тисменицької та Єзупільської міської лікарні доповіли відповідно Василь Буртик і Михайло Запухляк.

 В час реформування медицини, – сказав, підсумовуючи, головний лікар Лисецької лікарні Тарас Скоропад, – велика увага приділяється роботі первинної ланки. Наше головне досягнення – це те, що в непростих умовах ми працюємо та надаємо допомогу нашим хворим. Основний пункт плану в нинішніх умовах – утримати на належному рівні стан надання медичної допомоги населенню району.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

01.02.2016р.


Грип та ГРВІ – що робити, щоб не захворіти

36125Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

 

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є:

– підвищена температура тіла;

– біль у горлі;

– кашель;

– нежить;

– біль у м’язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому.

 

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – її життя.

Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

– сильна блідість або посиніння обличчя;

– затруднення дихання;

– висока температура тіла, що довго не знижується;

– багаторазове блювання та випорожнення;

– порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

– болі у грудній клітці;

– домішки крові у мокроті;

– падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до важких ускладнень.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

18.01.2016р.