Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Новини

Проща до Зарваниці

За ініціативи головного лікаря КНП «Лисецька ЦРЛ» Тараса Скоропада, профспілковий комітет лікарні організував 10 листопада 2018 року виїзд групи медичних працівників у складі 35 осіб, до Марійського духовного центру «Зарваниця».

Цей Богом благословенний край став своєрідною Святою Землею України.

Тут знаходиться ікона Зарваницької Матері Божої, однієї з найдавніших чудотворних ікон України, а також архітектурний комплекс – «Український Єрусалим» з низкою експозицій останньої земної дороги Ісуса Христа, зокрема, копія Гробу Господнього, Голгофа – гора на якій розіп’яли Ісуса Христа, Оливний сад, де Ісус молився перед арештом, Сходи Покаяння (Святі сходи), якими Ісус Христос піднімався на суд до Пилата, купіль Ветезда, де оздоровлювалися хворі, Левові (Ліонські ворота) та Вежа Давида.

Їдучи до молитовного центру в Зарваниці, прочани молилися, просили здоров’я, опіки, заступництва і зцілення за себе, за своїх рідних, знайомих. Людина не випадково прагне до святинь, хоче побачити їх, побути біля них, торкнутися до них. У цьому прагненні вся природа людського переживання і єдності з кимось, кого потребує її серце. Святе місце своєю особливою атмосферою Божої присутності ніби допомагає нам у єднанні з Богом.

Серед прочан були і такі, хто приїхав в Зарваницю вперше. Вони були вражені красою і величчю церков, спокоєм і благодаттю, котрі спускаються на кожного прочанина.

Перебуваючи в Зарваниці, ми взяли участь в Святій Літургії в Парафіяльній церкві Святої Трійці, в якій молилися перед чудотворною Зарваницькою іконою Пресвятої Богородиці, пройшли з молитвами стації Хресної дороги, крім цього мали час для особистої молитви та роздумів.

Особливе враження на прочан справив новозбудований архітектурний комплекс – «Український Єрусалим», який дає можливість всім охочим побувати на Святій Землі і пройти серцем останніми земними дорогами Ісуса Христа.

Завдяки цій прощі, кожний одержав те натхнення яке просив і очікував від Бога, відчув неповторне блаженство перебування у святому місці і зустрічі з Господом Богом.

Проща закінчилася. Трошки втомлені, але щасливі, духовно збагаченні поверталися ми додому. Повернулися і знаємо, що Пресвята Богородиця на чудотворній Зарваницькій іконі, котра наповнена Божими ласками, не залишить нас без уваги.

Із впевністю можна сказати, що ми не повернулися додому порожніми. Проща змінює серце, життя, тому що в ній не тільки Ми прямуємо до Бога, але й Сам Господь виходить нам назустріч.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.11.2018р


Кір – симптоми та його профілактика 


Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає дітей та дорослих без імунітету проти нього. З початку 2018 року у різних містах України було зареєстровано понад 30 тисяч випадків захворювань на кір. В Тисменицькому районі станом на 01.11.2018 року захворіло на кір 34 жителі, з них 28 – діти до 18 років. Госпіталізовано 26 хворих, інші знаходяться на амбулаторному лікуванні.

Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при контакті з  хворим. В інфікованого кір проявляється не відразу: з моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 17 днів, так званий інкубаційний період, протягом якого ознаки можуть не проявлятись.

Симптоми кору:

1 – й день

 • Сильний головний біль, слабкість, температура до 40°С, відсутній апетит, сухий кашель.
 • Збільшені шийні лімфовузли, запалення слизової оболонки ока.

2 – 3 день

 • Рожеві крапкові висипання на піднебінні.
 • Дрібні білі плямки на слизовій оболонці щік, ясен і губ.

4 – 5 день

 • Висип на тілі (численні дрібні червонуваті плямки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям):
 • – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі
 • – наступного дня – на тулубі
 • – ще через день – на руках і ногах
 • Знову підвищується температура
 • Підсилюються катаральні явища (нежить, кашель)
 • Загострюється кон′юктивіт.

Якщо немає ускладнень, то із 4-го дня від початку висипань поліпшується стан здоров′я. Насправді – не все так просто. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечнішими за її перебіг. Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему, та в деяких випадках може призвести до запалення головного мозку (енцефаліту).

Якщо кір проходить без ускладнень – його лікують у домашніх умовах під наглядом лікаря. Та якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводиться в лікарні.

Профілактика кору

Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. В Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК).

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років. За ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів в усьому світі.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охопленнями щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

Тож вакцинуйтеся – і будьте здорові.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

08.11.2018р


Цукровий діабет – що робити, щоб не захворіти


Цукровий діабет – це захворювання, яке виникає через порушення обміну речовин, при якому виникають проблеми із засвоєння цукру на клітинному рівні. І це приводить до того, що в людини постійно відбуваються коливання рівня цукру у крові.

Головним джерелом енергії всього організму є глюкоза, яка забезпечує його роботу. Тож для того, щоб глюкоза потрапила у клітини, потрібний інсулін – гормон, який виробляє підшлункова залоза. Саме через брак цього гормону і виникає цукровий діабет. Якщо у хворого підшлункова залоза зовсім не виробляє інсулін – це 1-ий тип діабету, категорія хворих людей, які щодня мають робити ін′єкції цього гормону. Цукровий діабет 1-го типу зазвичай розвивається у дітей, підлітків або молодих людей. А при цукровому діабеті 2-го типу інсулін виробляється в організмі, але в недостатній кількості, або організм не чутливий до дії інсуліну, що виробляється. Причиною розвитку діабету 2-го типу є поєднання негативного впливу способу життя та генетики.

Перш за все, важливо зазначити, що фактори ризику цукрового діабету 2-го типу розподіляються на такі, які можливо модифікувати і які неможливо модифікувати.

Першочергові профілактичні заходи повинні бути направлені на зниження питомої ваги тих факторів ризику, які ми можемо змінити.

Фактори ризику цукрового діабету 2-го типу, на які ми

можемо впливати і змінювати їх:

 • Вісцеральне ожиріння
 • Дисліпідемія – порушення складу ліпідів у крові
 • Низька фізична активність
 • Нераціональне харчування
 • Артеріальна гіпертензія
 • Стресові ситуації, порушення сну
 • Значні коливання маси тіла на фоні нефізіологічних чи жорстких дієт.

На цукровий діабет хворіють мільйони людей. Хоча цукровий діабет є серйозним захворюванням, за умови застосування належних заходів, Ви можете навчитися контролювати захворювання і вести повноцінне і активне життя. Бережіть себе! Пам′ятайте – профілактика значно дешевша і ефективніша за лікування.

Підсумуємо цитатою із книги «Канон лікарської науки»,  вченого, лікаря і  філософа ХІ століття, Авіценни: «Не забувай про те, що від хвороби кращий захист – це лікувати хворобу поки вона прихована».

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

01.11.2018р


Інсульт – судинна катастрофа


 Ця хвороба залишається однією з головних причин смерті в світі. У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров′я оголосила інсульт глобальною епідемією. За даними Американської організації National Stroke Association, у 10% людей після інсульту протягом 1-1,5 місяців спонтанно відновлюються всі порушені функції. У 10% є настільки важкі порушення, що вони не піддаються відновленню. Ще 20% помирають протягом місяця після інсульту. За даними Української асоціації боротьби з інсультом, в Україні щороку діагностують 140 тисяч випадків цієї хвороби. Тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя.

В Тисменицькому районі щорічно реєструється до 260 випадків захворювань на інсульти і більше 50 випадків смерті від цієї недуги.

Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров′ю.

Розпізнають два види інсульту: 

 • Ішемічний, який виникає через блокування судин тромбом
 • Геморагічний, внаслідок розриву судин, що приводить до крововиливу.

Більш поширеним є ішемічний інсульт – він становить близько 80% від усіх випадків.

У 90% випадків інсульт викликають конкретні фактори ризику, яким можна запобігти. Серед яких:

 • Хронічні серцево-судинні захворювання (особливо – артеріальна гіпертензія)
 • Цукровий діабет
 • Куріння, зайва вага, зловживання алкоголем та недостатня фізична активність.

Тому вкрай важливо дбати про здоровий спосіб життя та обов′язково консультуватися із своїм лікарем. Спеціаліст може визначити фактори ризику інсульту, розрахувати його ймовірність протягом 5 – 10 років та порадити, як знизити ризик хвороби.

Як дізнатися, що настав інсульт? Відмирання клітин мозку приводить до порушення функціональності людини в такому порядку:

 • Спочатку починаються помилки в свідомості
 • Тимчасово відключається нервова система, внаслідок чого порушується опорно-рухова функція організму
 • Порушується мовна функція
 • Погіршується зір і слух
 • Знижується загальна чутливість організму.

Природа інсульту така, що він настає раптово і фактично завжди застає самого пацієнта і людей навколо нього несподівано.

За загальним правилом розвиток наслідків інсульту зупинити можна лише надавши своєчасну допомогу протягом перших 3-х годин після прояву перших ознак. Прогресування інсульту відбувається досить швидко. Зупинити його і почати реабілітацію можуть лише кваліфіковані фахівці.

Основними правилами при виявленні ознак інсульту є те, що:

 • Остаточний діагноз повинен поставити лікар
 • Препарати для тромболізису необхідно давати лише за призначенням лікаря
 • Ні в якому разі неможна займатися самолікуванням

За стандартом з моменту приїзду машини швидкої допомоги

і до безпосереднього початку лікування

і терапевтичної реабілітації повинні бути проведені наступні дії:

 • Огляд та отримання аналізів
 • Неврологічний огляд
 • Комп′ютерна томографія
 • Дослідження результатів аналізів, томографії пацієнта.

Не пізніше ніж через годину лікарі приступають до інтенсивної терапії. Такий підхід до надання першої медичної допомоги дозволяє забезпечити в 95% випадків виживання пацієнтів.

Допомога при інсульті має бути безперервним ланцюгом лікувальних заходів – від виявлення хвороби й доставлення пацієнта в лікарню до максимально відновлення чи повного одужання. Для цього потрібно, щоб кожен пацієнт отримував якісну та вчасну допомогу протягом усього маршруту лікування і відновлення.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

29.10.2018р


Сучасний кабінет із цифровим рентген обладнанням

12 жовтня 2018 року урочисто відкрили в комунальному некомерційному підприємстві «Лисецька центральна районна лікарня». Таке дороговартісне медичне обладнання, вартістю 1 млн. 562 тисячі гривень, придбали за сприяння народного депутата Верховної Ради України Михайла Довбенка.

Це сучасний аналоговий рентгено-діагностичний комплекс ІМАХ 160 на 2 робочих місця. Він дозволить точніше діагностувати та виявляти на ранніх стадіях онкологічні та різні інфекційні захворювання. Може працювати як за цифровою системою, так і з аналоговою плівкою.

Придбання нового обладнання було на часі, тому, що робота старого рентген апарату РУМ-20, який працював з 1986 року, не відповідала сучасним вимогам медицини.

На довгоочікувану подію до КНП «Лисецька ЦРЛ» прибули: народний депутат Верховної Ради України Михайло Довбенко, директор ДОЗ Івано-Франківської ОДА Микола Стовбан, заступник голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів, голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк, голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк, сільський голова Ямницької об’єднаної територіальної громади Роман Крутий, зібралася адміністрація та працівники лікарні, духовенство.

Михайло Довбенко привітав присутніх та зазначив, що у 2018 році  в державі було сформовано фонд соціально-економічного та фонд регіонального розвитку, які дозволяють втілювати на місцях такі проекти. Народний обранець наголосив на тому, що тільки злагоджені дії центральної  та місцевої влади дозволять досягти бажаних результатів.

У приміщенні, де встановлений новий аналоговий рентгено-діагностичний комплекс, проведений ремонт,  згідно вимог інспекції ядерного регулювання України і санітарних правил, на який використано 124 тис. 500 грн., встановлено сучасну вентиляційну систему і елементи відеоспостереження за пацієнтами, в загальному умови максимально адаптовані до технічних характеристик обладнання.

«Новий апарат відкрив перед нами нові можливості: тепер ми можемо зробити графію як на плівку, так і на паперовий носій. Діагностична інформація буде передаватись на комп’ютер лікаря і вона зберігатиметься в базі даних. Дослідження можна також використовувати для порівняння розвитку патологічного процесу пацієнта в динаміці.

Хочу подякувати всім, хто долучився до співпраці в модернізації та осучаснення медичного обладнання, яке стане запорукою в покращенні обстеження жителів Тисменицького району» – підсумував головний лікар Тарас Скоропад.

Посадовці також зустрілися з колективом медичного закладу та обговорили основні положення і виклики медичної реформи.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

17.10.2018р


Грип не за горами

Щорічно, у другій половині жовтня, в Україні стартує сезонне зростання кількості захворювань на грип та різноманітні гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Тільки за весь 2017 рік в Україні було зареєстровано більше 659 тисяч випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів і близько 23 тисяч випадків грипу. В Тисменицькому районі за відповідний період аналогічно на ГРВІ захворіло 1057 осіб і на грип 16 осіб. Незважаючи на те, що ці показники виявилися меншими, ніж у 2016 році, небезпека захворіти і отримати ускладнення залишається досить високою.

Грип найчастіше атакує людину у холодну пору року, коли імунітет ослаблений, а слизові верхніх дихальних шляхів уразливі через холод. Епідемія зазвичай фіксується з вересня по березень, з піком захворюваності у грудні-січні. У сезоні 2018-2019 років в Україні циркулюватимуть три штами грипу: «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо».

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень-жовтень), так як для вироблення повноцінного імунітету необхідно від 10 до 14 днів. У минулому сезоні простудних захворювань вакцинувалося від грипу більше 175 тисяч українців. Робити щеплення від грипу необхідно щорічно. В Європейському регіональному бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) пояснюють, що це пов’язано з постійно мінливою природою вірусів грипу. Вакцинація істотно підвищує шанси організму уникнути зараження грипом. Статистика показує, що люди, щеплені за всіма правилами якісними вакцинами, у 80 відсотках випадків не хворіють на грип.

Кому необхідно зробити щеплення в першу чергу

 • Діти до 5 років (особливо діти до 2 років)
 • Вагітні жінки
 • Люди віком від 65 років
 • Люди з надмірною вагою
 • Хворі на цукровий діабет
 • Хворі на хронічні серцево-судинні захворювання
 • Хворі на хронічні захворювання легенів
 • Люди з іншими важкими хронічними захворюваннями

 

Професійні групи ризику

 • Медичні працівники
 • Вчителі й вихователі
 • Продавці
 • Водії громадського транспорту
 • Усі хто працює в багатолюдних місцях

Крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад, щоб уникнути хвороби:

 • Захворів – сиди дома
 • Уникайте близького контакту з хворим
 • Прикривайте ніс та рот під час кашлю та чхання
 • Мийте руки
 • Намагайтеся не торкатися обличчя
 • Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення.

Привчіть себе до корисних звичок: будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.10.2018р


Засідання медичної ради

28 вересня 2018 року в приміщенні КНП «Лисецька центральна районна лікарня» відбулося чергове засідання медичної ради з порядком денним:

 • Про стан експертизи стійкої та тимчасової непрацездатності.
 • Про стан підготовки ЛПЗ до роботи в осінньо-зимовий період.
 • Про надання медичної допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

На засіданні були присутні члени медичної ради, завідувачі профільними стаціонарними відділенями, районні спеціалісти, керівники структуриних підрозділів.

Відкриваючи засідання головний лікар Тарас Скоропад зазначив – «У сучасних соціально-економічних умовах великого значення набуває розвиток первинної ланки надання медичної допомоги, загальне покращення та підвищення ефективності роботи всіх медичних закладів. Основна увага має звертатись на підвищення рівня професійності кадрів, впровадження нових засад та новітніх технологій, покращення матеріально технічного стану медичних закладів, зокрема придбання нового обладнання. Трансформація охорони здоров’я – це не простий, довготривалий процес. І тому в умовах реформування галузі виникатимуть юридичні, адміністративні, кадрові і фінансові питання».

Далі до виступу був запрошений заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадим Палій, який доповів присутнім про стан експертизи стійкої та тимчасової непрацездатності в районі і про заходи, які проводились по підготовці лікувально-профілактичних закладів району до роботи в осінньо-зимовий період 2018-2019 років.

Наступним доповідачем була завідувач терапевтичного відділення поліклініки КНП «Лисецька центральна районна лікарня» Віра Джага, яка розповіла про надання медичної допомоги ветеранам війни і гарантії їх соціального захисту, проблеми, які виникають за даним розділом роботи та шляхи їх вирішення.

Після обговорення прийняті відповідні рішення щодо проведення заходів з конкретними термінами їх виконання.

Секретар медичної ради,

завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

01.10.2018р


Чому виникають серцево-судинні захворювання? Як мінімізувати ризики їх виникнення.

Серцево-судинні хвороби зумовлюють 17,5 мільйона смертей у світі щорічно. До 2030 року, якщо тенденції будуть збережені, втрати становитимуть 23 мільйона.

Серцево-судинні захворювання також є головною причиною смертності українців. Зокрема, в Івано-Франківській області у 2017 році було зареєстровано 12236 випадків смерті від хвороб системи кровообігу, що становить 70,7% від усіх випадків, аналогічний показник в Тисменицькому районі становив 71,0%.

Тому щорічно, 29 вересня, проводиться Всесвітній день серця за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки ВООЗ, починаючи з 2000 року. День серця відіграє основну роль у підвищенні обізнаності людей, спільнот та урядів щодо можливостей профілактики серцево-судинних хвороб. Кожного року тема Всесвітнього дня серця змінюється і стосується різних аспектів збереження здоров’я. В цьому році девізом став заклик Make your promise. My heart, your heart – «Дай обіцянку серцю, всім серцям», що стосується дати обіцянку нашим серцям вести здоровий спосіб життя, харчуватись більш здоровою їжею та відмовитись від тютюнопаління і зловживання алкоголем. Напередодні Світового дня серця МОЗ України розповідає про фактори ризику і профілактику серцево-судинних захворювань.

Головні фактори ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань.

 • Надмірна вага тіла.
 • Підвищений артеріальний тиск.
 • Вживання алкоголю та тютюну.
 • Низька фізична активність.
 • Стрес.
 • Нездорове харчування.
 • Підвищений рівень глюкози в крові.

 

Як зберегти здоров’я серця: головні правила профілактики інсульту та інфаркту міокарда.

 

 • Правильне харчування. Віддайте перевагу овочам, фруктам, злакам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби.
 • Фізична активність. Більше рухайтесь, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом. В середньому доросла людина щоденно повинна проходити пішки відстань не менше 3 км.
 • Стресостійкість. Уникайте стресів та вчіться справлятися з ними.
 • Здоровий спосіб життя. Відмовтеся від куріння та алкоголю.
 • Контроль тиску та рівня глюкози в крові.

 

З цією метою регулярно відвідуйте свого терапевта чи сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, та вчасно проходьте профілактичні скринінги. Кожна людина може розпочати життя з чистого листка, переглянувши свої можливості оздоровлення. Тягар серцево-судинних захворювань може бути знижений і діяти необхідно негайно.

В організмі досить парних органів, а серце на самоті. Бережіть серце!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.09.2018р


Нове обладнання та реконструкція

В КНП «Лисецька ЦРЛ» доставлено новий рентгено-діагностичний комплекс на два робочі місця, які придбано за сприянням народного депутата України Михайла Довбенко. Фахівцями постачальника апарат розміщено в новому рентгенологічному кабінеті. На даний час проводяться монтажні та пусконалагоджувальні роботи.

В КНП «Лисецька ЦРЛ» проведена реконструкція центрального входу лікарні.

Адміністрація

КНП “Лисецька ЦРЛ”

03.09.2018р


Урочисті збори

22 серпня в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулися заходи з нагоди Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, присвячені цим датам, якими медичні працівники засвідчили свою любов та повагу до одного з Державних символів, розуміючи, що Державний прапор – наш національний оберіг, яким народ засвідчує прагнення до волі та незалежності.

З вітальним словом до присутніх звернувся головний лікар комунального некомерційного підприємства «Лисецька ЦРЛ» Тарас Скоропад. Він поздоровив всіх з наступаючими державними святами. Зокрема, в своїй доповіді наголосив – «Нам судилося стати учасниками творення новітньої Української Держави. Це велика відповідальність перед наступними поколіннями українців. День Незалежності символізує міць і велич України, національне єднання і спільну відповідальність за майбутнє України. Враховуючи події сьогодення, ми з особливим піднесенням відзначаємо такі Державні свята.»

Заступник головного лікаря Вадим Палій в своїй промові окреслив основні етапи утворення омріяної поколіннями українців незалежної України, яка століттями виборювала волю і самостійність.

На завершення урочистих зборів, колеги-медики привітали лікаря терапевта Галину Черниш з отриманням Державної нагороди – «Ордена княгині Ольги».

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.08.2018р


Це дифтерія

Небезпечна інфекція, яка характеризується загальною інтоксикацією, запаленням слизових оболонок ротоглотки, дихальних шляхів і розвитком тяжких ускладнень.

Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини, проте може передатися і контактно-побутовим шляхом. Варто зазначити що збудник дифтерії швидко поширюється й загрожує розвитком епідемії.

Доки в нашій країні не почали проводити масову вакцинацію проти дифтерії, збудник щороку уражав до 80 тисяч осіб, кожен другий – помирав. Тож щойно рівень колективного імунітету буде знижуватися, небезпека зростатиме. Підтвердженням цього була епідемія, яка тривала з 1991 по 1996 рік, тоді від дифтерії померло 1200 осіб, з них – 700 дітей.

Нині в Україні виникла серйозна проблема через велику кількість невакцинованих громадян. Якщо в попередніх епідеміях дифтерії серед хворих переважали діти, то зараз у 70-90% випадків, дифтерія реєструється серед дорослих і дітей старшого шкільного віку. Основною причиною поширення дифтерії в Україні можна вважати зниження числа щеплень нижче 60% і відповідно колективного імунітету серед дітей і дорослих.

Коли треба вакцинуватися від дифтерії?

Вакцинування для профілактики дифтерії здійснюється згідно Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ України №947 від 18.05.2018 року:

 • Щеплення проти дифтерії проводять у 2,4,6 та 18 місяців;
 • Потім у 6 і 16 років;
 • Ревакцинацію слід робити через кожні 10 років.

Чи може захворіти на дифтерію вакцинована особа?

 • Така імовірність є;
 • Вакцина не рятує на сто відсотків, але значно полегшує боротьбу з хворобою;
 • Проте щеплення – обов’язковий і ефективний метод профілактики дифтерії.

В профілактику дифтерії входять наступні заходи:

 • Найкраща профілактика – це щеплення з метою створення тривалого імунітету;
 • Щорічний плановий огляд дітей і людей, які перебувають в організованих колективах;
 • Дотримання правил особистої гігієни;
 • Дезінфекція місць і предметів побуту хворого;
 • Ізоляція хворих при підозрі або діагностуванні дифтерії в умовах стаціонару;
 • Інактивація (знищення) дифтерійної палички різними засобами;
 • Спостереження лікарем за пацієнтом, хворого на ангіну, фарингіт з метою диференціації діагнозу.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

21.08.2018р


Перші результати реформи первинної ланки медичної допомоги

Говорячи в цілому про реформу первинної ланки, в першу чергу ми акцентуємо на зміні системи фінансування охорони здоров’я. Це завжди є першим етапом. Реформа, яка відбувається, повинна змінити економічні стимули для надавачів медичних послуг, влада може змінити їх поведінку по відношенню до споживачів послуг.

Обрання лікаря призводить до зміни системи. Тобто, укладаючи декларацію з лікарем, пацієнт гарантовано отримує безкоштовний пакет медичних послуг. В рамках реформи лікар, з яким підписано декларацію, буде лікувати, давати корисні поради щодо здорового способу життя і профілактики хвороб, направляти на базові аналізи, вакцинацію, а за потреби – до вузьких спеціалістів. Єдиним способом отримати цей пакет послуг є укладання договору медичного закладу з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Загалом по Україні, у липні 2018 року, 160 медичних закладів, які уклали договори під час «першої хвилі», отримали фінансування за новою системою. 3 серпня 2018 року завершився прийом заяв, у рамках «другої хвилі», від медичних закладів, а це близько 500 бажаючих підписати договори з НСЗУ. «Третя хвиля» підписання договорів розпочнеться на початку 2019 року і це буде постійним процесом. Медичний заклад, який виконає необхідні для підписання договору вимоги, зможе в будь-який момент подати заяву в НСЗУ.

Медичні заклади, які не уклали договір з НСЗУ, продовжують отримувати фінансування в рамках медичної субвенції. Але з наступного 2019 року, така субвенція для закладів первинної допомоги не передбачена. Тобто всі заклади, які надають первинну допомогу, повинні укласти договір з НСЗУ, щоб розраховувати на фінансування.

На сьогодні, в Тисменицькому районі, 43639 осіб(52,5% від всього населення) вже підписали декларації з сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами. Це говорить про відповідальність жителів району і наших лікарів-фахівців, які працюють в цьому напрямку. Зараз Тисменицький район, в області, залишається одним із кращих за кількістю підписаних декларацій. Процес підписання декларацій із лікарями в районі продовжується. Його активізація прогнозується в вересні-жовтні, після завершення сезону відпусток.

Первинна медична допомога є однією з головних функцій, делегованих державою громадам. За рахунок медичної субвенції, яку держава передає на місця, громади повинні виконати цю послугу стовідсотково. Сьогодні для людей ми повинні забезпечити якісну послугу – не тільки первинну медичну допомогу, а й професійну консультативну допомогу другого рівня.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.08.2018р


Як вберегтись від негативного впливу високої температури повітря

Існують високі ризики перегріву та отримання теплового удару влітку, коли сонячне проміння дуже активне та небезпечне. Про ознаки та симптоми теплових травм, що робити, якщо ви або люди поруч отримали теплову травму.

Як вони проявляються? Чим небезпечні?

Уже на +25 градусів організм людей реагує, як на стрес: зростає вироблення адреналіну, що приводить до підсилення роботи серцево-судинної системи. З кожним підвищенням температури організму доводиться працювати через силу. Звідси – підвищення артеріального тиску, розширення та звуження судин, загущення крові.

Ознаками теплової травми є слабкість, запаморочення, перепади артеріального тиску.

У деяких людей розвивається теплова пітниця, або іншими словами – алергія на тепло.

Пітниця

Ознаки та симптоми:

 • Яскраво-червоні висипання на шкірі шиї, верхній частині грудної клітки;
 • «гусяча шкіра» на великих ділянках тіла, яка зникає, коли людина потрапляє у прохолодне середовище.

Що робити:

 • Зайти у прохолодне приміщення з меншою вологістю повітря;
 • Стежити, щоб область висипання залишалася сухою;
 • На ділянки з висипом можна нанести спеціальну присипку, але не мазь чи крем.

Та найгірше, якщо людина стає жертвою теплового удару і тоді:

 • Підвищується температура до 39 градусів і вище;
 • Гаряча, червона, суха або волога шкіра;
 • Головний біль, нудота;
 • Дезорієнтація, зміна стану свідомості, невиразна мова.

Що робити:

 • Негайно викликати медиків;
 • Поки чекаєте на медичну допомогу, потерпілого потрібно перевести в прохолодне місце;
 • Основне завдання – забезпечити охолодження організму, з цією метою обтерти змоченою у воді серветкою шию, ліктьові згини потерпілого, дати випити води.

В першу чергу важливо охолоджувати голову, оскільки при тепловому ударі особливо потерпає центральна нервова система. Охолодження слід проводити поступово, уникаючи великої різниці температур, оскільки в такому випадку може статися рефлекторна зупинка серця.

Як пережити спеку найбільш комфортно для організму?

 • Потрібно зменшити фізичні навантаження;
 • Уникати сонячних промінів у найспекотніший період – з 11 до 15 години;
 • Вдягайтесь в одяг з натуральних тканин світлих тонів;
 • Споживайте достатню кількість рідини;
 • Відмовитись від алкогольних напоїв, жирних, солених страв.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

14.08.2018р


Як не захворіти на дизентерію?

Дизентерія – гостре інфекційне захворювання, що вражає шлунково-кишковий тракт, збудником якого є бактерія, яка передається фекально-оральним шляхом. Іншими словами, в організм людини збудник потрапляє через брудні руки, при споживанні немитих овочів та фруктів, через воду і предмети, якими користувався хворий.

Дизентерія може протікати як у вигляді поодиноких випадків, та і цілих спалахів, при цьому вражаючи велику кількість людей. Резервуаром і джерелом збудника інфекції є людина – хворий або безсимптомний носій. Збудники виділються з організму хворої людини – починаючи з перших днів. Заразність зберігається протягом 7-10 днів. Хвороба виражено сезонна, з піком захворюваності в серпні-вересні.

Як проявляється хвороба?

 • Симптоми дизентерії розвиваються через декілька годин (і до 7 днів) після інфікування;
 • У хворого раптово підвищується температура тіла (до 39 градусів);
 • Розвивається слабкість, появляються болі в ділянці живота;
 • Діарея (з появою крові в калі), нудота;

 

Яких правил потрібно дотримуватись для профілактики дизентерії:

 • Ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі та її приготуванням;
 • Не купуйте продукти харчування у сумнівних місцях;
 • Не допускайте споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;
 • Для пиття і приготування їжі використовуйте лише питну воду у пляшках або воду з централізованих джерел водопостачання;
 • Ретельно мийте овочі і фрукти проточною водою, перед споживанням дітьми – овочі і фрукти облийте кип’ятком;
 • При виявлені симптомів хвороби не займайтесь самолікуванням, а негайно зверніться за допомогою до лікувально-профілактичних закладів.

Профілактика дизентерії безпосередньо пов’язана з проведенням санітарно-гігієнічних заходів у громадських місцях і дотриманням загальноприйнятих правил особистої гігієни.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.08.2018р


Новий реєстр препаратів урядової програми «Доступні ліки»

3 серпня 2018 року Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом №1446 затвердило новий реєстр препаратів урядової програми «Доступні ліки», які пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою можуть отримати безплатно або з незначною доплатою.

До оновленого реєстру ліків увійшов 261 препарат, 59 із цих препаратів пацієнти зможуть отримувати повністю безплатно. Раніше в програмі брали участь 239 препаратів загалом і 47 безплатно.

Програма «Доступні ліки» почала діяти в Україні у квітні 2017 року. В минулому році з бюджету на її реалізацію виділили 700 мільйонів гривень, а в 2018 році передбачено 1 мільярд гривень.

Щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно отримати в лікаря рецепт із зазначенням діючої речовини, прийти в аптеку, що бере участь у програмі, і отримати ліки безкоштовно або ж зі суттєвою знижкою. В програмі бере участь близько 8 тисяч аптек.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

07.08.2018р


Проща до Крилоса

Живучи в сьогоднішньому світі, поспішаючи в ногу з часом, ми не завжди задумаємось над тим, чи так ми живемо, чи міряємо свої кроки справедливістю, правдою і совістю. Кожний з нас приходить до Богоматері за порадою, за благословенням, за допомогою і заступництвом.

Найбільшою славою оповиті ікони Пресвятої Богородиці, які мають чудотворну силу зцілювати людей. Однією з таких ікон є ікона Богородиці з княжого Галича, що носить тепер назву Крилос.

Чудотворна ікона Матері Божої знаходиться у церкві Успіння Пресвятої Богородиці села Крилос.

Саме тому, щорічно в першу суботу червня, відбувається Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої – покровительки Галицького краю.

4.08.2018 року, після спільної молитви в Архикатедральному Соборі Воскресіння Христового міста Івано-Франківська, розпочався процесійний вихід паломників пішою ходою до Крилоса. Долучилися до прощі, за власним бажанням, і працівники Лисецької ЦРЛ. Ідучи до молитовного центру в Крилосі учасники прощі молилися, співали духовних пісень. До колони постійно долучалися паломники з прилеглих сіл. Відчувалося надзвичайне духовне піднесення і єдність людей у спільній молитві. Одночасно пішою ходою прочани вирушили і з міста Калуша та Бурштина.

Не дивно, що на прощу прибули медичні працівники з Галицького району, зокрема й ті, що організовували медичний супровід прочан безпосередньо в селі Крилос.

Цьогорічна проща у Крилосі присвячена Року Божого Слова в Україні та 1030-річчю хрещення Русі-України. Центральні урочистості розпочалися у неділю 5 серпня, коли прочани зустрічали Отця і главу УГКЦ Блаженнішого Святослава.

Предстоятель очолив Архієрейську Божественну Літургію, яка розпочалася в 9.00 годин. Під час Архієрейської Літургії прочани на чолі зі своїм духовним провідником відновили хрещальні обіти та молилися за державу та Українську церкву, зміцнення віри народу. Проповідуючи до прочан, Блаженніший Святослав зауважив, що проща у Крилосі є подячною молитвою за дар 1030-річчя Хрещення Русі-України. Від рівноапостольного князя Володимира скарб святої віри передавався з покоління в покоління.

«Саме віра в Бога, – наголосив Блаженніший Святослав, – дає нам можливість не кидатися в крайноші в наших особистих життєвих виборах.» Нехай буде міцною і непохитною наша християнська віра, нехай допомагає будувати життя у відповідності до християнських чеснот. Свято об’єднало паломників навколо справжньої духовної радості.

Інформаційно-аналітичний відділ

Лисецької ЦРЛ

06.08.2018р


Побутовий опік – що робити?

Вважається, що зараз люди обпікаються у побуті рідше, ніж раніше. Пов’язано це з тим, що побут стає все комфортнішим, людина практично не контактує з відкритим вогнем. Однак ймовірність побутового термічного опіку все одно залишається високою.

Якими бувають опіки?

За глибиною ураження опікові рани поділяються на чотири ступені:

 • І ступінь – поверхневе ураження шкіри або епідермальний опік, який супроводжується набряком шкіри, її почервонінням і болем. Такі рани загоюються самостійно без утворення рубців або інших наслідків;
 • ІІ ступінь – дермальний поверхневий опік, що характеризуються появою міхурів, заповнених жовтуватою рідиною. У разі неадекватного лікування або великих уражень, опіки ІІ ступеня можуть поглибитися і перейти в опіки ІІІ ступеня;
 • ІІІ ступінь – глибокий дермальний опік з порушенням цілісності міхурів, що зливаються між собою, набряком у зоні ураження, що наростає, утворенням струпів;
 • ІV ступінь – субфасціальний опік, що характеризується пошкодженням підшкірних структур і обвуглюванням тканин. У такому випадку тактика лікування залежить від точності визначення площі ураження і глибини опіку.

Опік, навіть невеликий за площею і неглибокий, є надзвичайно болючим.

Що не можна робити в разі опіку!

 • Змащувати обпечену ділянку олією або іншим жиром;
 • Обробляти опік спиртовмісними засобами;
 • Обробляти уражену ділянку шкіри перекиснем водню;
 • Наносити на опік косметичні засоби, наприклад жирні креми.

 

Що необхідно робити в разі опіку?

 • В першу чергу потрібно охолодити уражену ділянку, тому що обпечене місце містить надлишок теплової енергії, яку потрібно швидко ліквідувати, бо тільки з нормалізацією температури, починається регенерація шкіри;
 • При ураженні в межах 10-15% загальної площі шкірного покриву, коли мова вже йде про опікову хворобу, необхідність надання невідкладної медичної допомоги обов’язкова;
 • Необхідно викликати лікаря, якщо через 1-2 доби стали проявлятися симптоми, які вказують на потрапляння інфекції, наслідком якої є поширення почервоніння і підвищення температури;
 • ІІІ-ІV ступеня опіки вимагають обов’язкового виклику лікаря.

Лікування опіків середнього ступеня тяжкості проводиться в умовах поліклініки, тяжкі опіки, відповідно, лікуються в опіковому, травматологічному або реанімаційному стаціонарі. Від швидкості та якості надання медичної допомоги залежить успіх лікування термічних опіків. Саме тому важливо вміти оцінювати ступінь отриманих пошкоджень та знати, яка допомога потрібна в тому чи іншому випадку.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.08.2018р


Здоров’я жінки – здоров’я майбутнього покоління

Здоров’я жінок і матерів і дітей є об’єктивним показником рівня здоров’я населення та важливим індикатором соціальних та економічних проблем. Тому питання збереження здоров’я нації впродовж багатьох років не втрачає своєї актуальності. На сьогодні в Україні, коли спостерігається від’ємний приріст населення, це проблема постає ще більш гостро.

Протягом останніх років лікарі все більше акцентують увагу на тому, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Особливого значення набувають профілактичні огляди у медичних закладах, які варто проходити хоча б один раз на рік.

Проходити профілактичні огляди нас заставляє життя, оскільки дуже важливим є виявлення захворювання на ранніх стадіях. Чим раніше буде виявлено захворювання, тим швидше його можна буде подолати, уникнути ускладнення і незворотних процесів, які можуть призвести до інвалідності або смерті.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. Щороку в Україні фіксують 130 тисяч нових онкологічних хворих. За останні 3 роки в Івано-Франківській області, і в Тисменицькому районні зокрема, спостерігається тенденція до збільшення кількості виявлених нових випадків злоякісних новоутворень. Щороку в районі реєструється понад 260 нових випадків раку, з них 16,0% припадає на захворювання жіночої статевої сфери. Тому в даний час питання про організацію і якісне проведення профілактичних оглядів жінок є одним з найбільш актуальних у роботі лікарів акушер-гінекологів і оглядових кабінетів поліклінік.

Для ефективного проведення профоглядів жінок з метою ранньої діагностики раку шийки матки використовується цитологічний скринінг та кольпоскопічне дослідження. Велику роль у профілактиці раку шийки матки має значення своєчасна діагностика фонових (ендоцервіцит, ерозія) і передракових (дисплазія шийки матки) станів. При профогляді гінеколог обов’язково також оглядає молочні залози з метою ранньої діагностики раку. Обов’язковим є мамографічний скринінг жінок після 40 років.

Дорогі жінки, якщо у вас виникають питання щодо Вашого здоров’я, з’являються скарги, навіть незначні. Не легковажте зі своїм здоров’ям! Зверніться до лікарів – спеціалістів та пройдіть відповідне профілактичне обстеження. Жінки не втрачайте таку можливість, зберігайте своє здоров’я.

Наше завдання полягає в тому, щоб все населення, і в першу чергу жінки, усвідомили роль проведення профілактичних оглядів і стали активними помічниками медичних працівників у виконанні їх обов’язків щодо збереження здоров’я жінок.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

02.08.2018р


Удосконалення системи класифікації хвороб

18 червня 2018 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомила на своєму сайті про вихід нової версії Міжнародної класифікації хвороб (МКХ – 11).

МКХ-11, підготовка якої тривала 10 років, відрізняється від попередніх версій цілим рядом важливих змін. Вона вперше виходить в повністю електронному вигляді. Ключовим принципом даного перегляду було спрощення структури кодів і електронного інструментарію: таким чином, фахівці охорони здоров’я зможуть більш легким чином реєструвати різні хвороби згідно класифікації, термінології і стандартів.

Що нового?

 • Вперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Діагностувати його зможуть, якщо буде виявлено порушення в особистій, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 місяців.
 • Інсульт класифікується як захворювання мозку, а не системи кровообігу.
 • З’явиться новий розділ – «сексуальне здоров’я».
 • Розроблено менше термінів для діагностування посттравматичного стресового розладу, що дозволить полегшити діагностику захворювання.
 • Алергії згруповано як захворювання імунної системи для кращого розуміння реакцій організму людини.
 • Вперше додано розділ щодо практикування народної (традиційної) медицини – для кращого обрахування статистичних даних. Він стосується хвороб і станів, поняття про які виникли ще в стародавній Китайській медицині та сьогодні використовуються в Китаї, Японії, Кореї та інших країнах світу.

МКХ-11 буде представлена для прийняття на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в травні 2019 року та набуде чинності 1 січня 2022 року. Даний випуск носить попередній і ознайомлювальний характер і дозволить країнам виробити плани по використанню нової версії, підготувати її переклади та провести загальнонаціональну підготовку фахівців охорони здоров’я.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

01.08.2018р


Що змінюється у режимі роботи лікарів первинної ланки

У липні стартував перший етап медичної реформи: комунальні та приватні медичні заклади, які підписали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), отримуватимуть фінансування за принципом «Гроші ходять за пацієнтом». Водночас для всіх закладів первинної медичної допомоги (незалежно від того, підписали вони договори з НСЗУ чи фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету) змінився перелік послуг, які вони повинні надавати пацієнтам. Відтепер до обов’язків лікарів первинки належать:

 • Діагностика та лікування – тепер сімейні лікарі, терапевти та педіатри повинні стежити за здоров’ям пацієнтів, встановлювати діагнози, лікувати найпоширеніші хвороби, а в разі потреби направляти хворих до фахівців вторинної чи третинної ланки.
 • Проведення аналізів і досліджень, а саме: загального аналізу крові з лейкоцитарною формулою, загального аналізу сечі, визначення рівня глюкози крові, загального холестерину, вимірювання артеріального тиску, маси тіла, зняття електрокардіограми, проведення швидкого тесту на вагітність, швидких тестів на наявність ВІЛ, вірусних гепатитів.
 • Спостереження вагітних і дітей віком до 3 років.
 • Вакцинація дорослих і дітей відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень.
 • Проведення обов’язкових профілактичних оглядів для осіб із груп ризику семи захворювань. Щороку: цукровий діабет – для осіб віком 45 років і більше, інші – за наявності факторів ризику; ВІЛ – інфекція – для осіб віком 14 років і більше; туберкульоз – усі пацієнти. Раз на 2 роки: для профілактики раку молочної залози – жінки віком від 50 до 69 років, після 40 років – за наявності факторів ризику. Раз на 1-2 роки, залежно від факторів ризику: гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання – для жінок віком 50 років і більше, для чоловіків – 40 років і більше; колоректальний рак – для жінок і чоловіків віком 50 років і більше; рак передміхурової залози – для чоловіків після 40 років залежно від ступеня ризику.
 • Виписування рецептів на ліки.
 • Здійснювання візитів додому та надання невідкладної допомоги.
 • Надання паліативної допомоги та видача медичних довідок, листків непрацездатності, направлень для проходження медико-соціальної експертизи.

За матеріалами сайту МОЗ України

підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

31.07.2018р


Цукровий діабет – перші симптоми, профілактика і фактори ризику

Кожних 7 секунд у світі діагностується 2 нових випадки захворювання на діабет. Одна людина помирає від ускладнень. Цукровий діабет посідає третє місце за кількістю хворих після серцево-судинних і онкологічних захворювань.

За останні 10 років поширеність діабету в Україні збільшилась на половину. У 2017 році хворіло понад 1,5 мільйона осіб.

В Тисменицькому районі на обліку з приводу цукрового діабету перебуває всього 2581 особа, з них сільських жителів – 1999, міських – 582 жителі. Щорічно у районі реєструється до 230 нових випадків захворювань на цукровий діабет. На інсулінотерапії заходиться 330 осіб, з яких 248 осіб проживають в сільській місцевості, 82 особи в містах.

Головним джерелом енергії всього організму є глюкоза, яка забезпечує його роботу. Для того, щоб глюкоза потрапила у клітини, потрібен інсулін – гормон, який виробляє підшлункова залоза. Саме через брак цього гормону і виникає цукровий діабет.

Якщо у хворого підшлункова залоза зовсім не виробляє інсулін – це перший тип діабету, інсулінозалежний, при якому щодня потрібно робити ін’єкції цього гормону. А при другому типі – організм виробляє інсулін, але він не здатний його використовувати.

Перший тип цукрового діабету виникає переважно у молодому віці через спадковість або після перенесених вірусних інфекцій, які пошкоджують підшлункову залозу. А другий тип – через неправильне харчування, зайву вагу і брак фізичної активності – у віці після 40 років.

Експерти вказують, що профілактика діабету ІІ типу – це прості правила здорового способу життя:

 • Досягнути нормальної ваги та підтримувати її.
 • Бути фізично активним та приділяти 150 хвилин на тиждень регулярним вправам.
 • Дотримуватися здорового харчування та зменшувати в раціоні кількість цукру та насичених жирів.
 • Утримуватись від куріння.

За статистикою близько 90% мають переддіабетичний стан. Перші симптоми ІІ типу часто маскуються під прояви інших захворювань, в тому числі:

 • Одним з тривожних факторів може стати відвідування туалету і нічні пробудження, пов’язані з необхідністю спорожнити сечовий міхур. Пояснюється це тим, що організм в силу захисних механізмів намагається позбутися від цукру, який накопичився в організмі.
 • Маловідомою ознакою діабету є поява специфічного запаху з рота. Організм хворої людини може почати використовувати для виробництва енергії жир, а не глюкозу – це явище відоме як кетоз. Запах з рота стає солодким.
 • Понад 50% людей з діабетом ІІ типу розповідають про часті судоми в ногах, а також про оніміння кінцівок, «мурашки» на шкірі. Все закономірно. При діабеті порушується приплив крові до кінцівок – звідси і специфічні відчуття.
 • Іншим раннім симптомом діабету може бути різке зниження зору, при якому зона видимості для людини стає каламутною.
 • Зазвичай зі словом «діабет» асоціюються люди з зайвою вагою. Тим часом діабет здатний викликати схуднення. Це відбувається в зв’язку з тим, що порушення вуглеводного обміну спровокованого хворобою, спонукає організм витрачати для отримання енергію не глюкозу, а м’язи і жир. З цим порушення пов’язане відчуття сильної втоми, яке багато лікарів оцінює як маркер хвороби.
 • Ноги – вразлива частина тіла для діабетиків. Виникають проблеми щодо кровопостачання кінцівок, знижується чутливість на ногах, які викликають пошкодження, що довго не загоюються.

При одному або декількох вищевказаних симптомів обов’язково зверніться до сімейного лікаря, якій у разі потреби направить до лікаря ендокринолога.

Приймайте вчасно цукрознижуючі препарати, призначені вам лікарем, і не робіть перерву між ними навіть при близьких до норми показників, у зв’язку з тим, що гіперглікемія – це головна причина розвитку хронічних ускладнень.

Важливо, щоб пацієнт розумів, що і з якою метою треба робити, і брав активну участь, як партнер лікаря, у власному процесі лікування. Таким чином, створюється стан, коли можна якісно контролювати перебіг цього захворювання.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.07.2018р


Профілактичні щеплення в Україні – за новим календарем

Набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України № 947 від 18.05.2018 року «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні», згідно якого внесені зміни, які стосуються вакцинації проти гепатиту В та туберкульозу. Новації в календарі базуються на міжнародному досвіді проведення імунізації, а також відповідають рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Щодо вакцинації проти туберкульозу.

Діти отримуватимуть єдине щеплення БЦЖ проти туберкульозу на 3-5-ту добу. Це доказово обґрунтований підхід з доведеною ефективністю. Такий підхід відповідає рекомендаціям ВООЗ та визнаний світовою медичною спільнотою.

Щодо вакцинації проти гепатиту В.

Відтепер другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме у другий місяць життя. Це дозволить у майбутньому використовувати комбіновану багатокомпонентну вакцину, що зменшить кількість візитів на вакцинацію у перший місяць життя дитини.

Таким чином, національний Календар профілактичних щеплень в Україні відтепер відповідає досвіду країн Європи, де вакцинація проти гепатиту В збігається або поєднується з імунізацією проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту у дітей ( у 2 та 6 місяців).

Наразі в Україні обов’язковою є вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб:

 • гепатиту В;
 • туберкульозу;
 • поліомієліту;
 • дифтерії;
 • кашлюку;
 • правця;
 • гемофільної інфекції;
 • кору;
 • краснухи;
 • епідемічного паротиту.

Усі вакцини для дітей, необхідні для імунізації згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, передані в регіони та доступні в закладах первинної медичної допомоги України.

 За матеріалами сайту МОЗ України

підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

24.07.2018р


Про нові зміни в процедурі оформлення угоди із сімейними лікарями

Міністерство охорони здоров’я України спростило процедуру оформлення угоди із сімейними лікарями. Відтепер, щоб укласти декларацію з фахівцем, який надає первинну медичну допомогу, не потрібно робити копії документів і вказувати місце реєстрації.

Тепер пацієнт, підписуючи декларацію, має показати один із документів, що посвідчує особу та документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, так званий ідентифікаційний номер. Лікар чи реєстратор не зобов’язаний виготовляти й зберігати копії документів, які надає пацієнт.

Водночас скорочено перелік інформації, яку потрібно внести до декларації. Це зекономить час пацієнтів та лікаря на заповнення документа. Зокрема, у декларації не потрібно буде зазначати місце реєстрації пацієнта, оскільки той обирає лікаря незалежно від місця прописки. Зберігати потрібно буде лише один примірник декларації, підписаний пацієнтом. Інший примірник, як і раніше, залишатиметься у пацієнта.

Термін чинності декларацій про вибір лікаря, які були підписані до 23 березня 2018 року, продовжено до 1 січня 2020 року. До цього часу пацієнт може подати нову декларацію про вибір лікаря. Але немає потреби спеціально для цього приходити до медичного закладу. Підписати декларацію можна під час найближчого візиту до лікаря.

Декларації, укладені після 23 березня 2018 року, не мають кінцевого терміну чинності. Їх переукладати не потрібно.

Чи може особа, яка ще не уклала декларацію з лікарем, безплатно отримати первинну медичну допомогу?

До кінця 2018 року заклади первинної допомоги отримують фінансування на пацієнтів, які вже підп
исали декларації, і на людей, які проживають на території обслуговування медичних закладів,
але ще не обрали своїх лікарів.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

23.07.2018р


Запобігай гепатиту – дій сьогодні.

28 липня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) відмічає Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом був ініційований у 2008 році. Ініціатором проведення Всесвітнього Дня боротьби з гепатитом виступив Світовий альянс з проблем гепатиту або World Hepatitis Alliance. Згодом, у 2010 році, на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, це інформаційний та пам’ятний День було вирішено встановити і відзначати щорічно 28-го липня.

Статистика невблаганна – в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або С. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький.

Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.

За оцінкою українських епідеміологів, рівень захворюваності на вірусні гепатити в Україні становить 7-9% від загальної кількості населення країни, водночас у країнах Європи цей показник коливається від 0,2-2,5%. Щорічно в країні реєструється 11-14 тисяч нових випадків вірусних гепатитів.

ВООЗ у своїй стратегії по боротьбі з гепатитом приділяє основну увагу таким напрямкам:

 • підвищення інформованості;
 • формування політики на підставі реальної ситуації;
 • профілактика гепатиту за допомогою повного курсу вакцинації всіх новонароджених 3 дозами протягом першого року життя, забезпечення безпеки ін’єкцій та препаратів крові;
 • доступі до служб моніторингу, скринінгу і лікуванню при гепатиті В.

Своєчасне звернення до лікаря та виявлення хвороби дозволяє контролювати перебіг захворювання та досить ефективно його лікувати.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.07.2018р


Отруєння в грибний сезон

Щорічно грибний сезон супроводжується нещасними випадками – отруєннями, цього року він почався рано.

Щоб уникнути нещастя, необхідно згадати заповіді грибника:

 • Збирайте лише добре вам відомі гриби.
 • Не збирайте старих, пліснявих грибів.
 • Не збирайте грибів біля залізниць, автомагістралей та в промислових зонах.
 • Не збирайте гриби в поліетиленові пакети.
 • Особливо уважними будьте при збиранні грибів, які мають отруйних двійників.
 • Збирайте та купуйте гриби з цілою ніжкою.
 • Не беріть дуже молодих грибів.
 • Всі гриби перед вживанням обов’язково відварюйте, а відвар злийте.
 • Ретельно перевіряйте гриби зібрані дітьми. В жодному разі не давайте грибних страв дітям, вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю.

Щоб убезпечитись від летальних наслідків, потрібно знати, як вчасно розпізнати отруєння і протидіяти йому.

Характерні ознаки грибного отруєння:

 • Нудота, блювота, біль в животі;
 • Розлад шлунку;
 • Підвищення температури тіла, яке з’являється після 30-60 хвилин після вживання страв з неякісних грибів.

Якщо вже трапилась біда і ви відчули себе погано, викликайте швидку.

Що робити до приїзду медиків?

 • Насамперед – промити шлунок. Для цього слід випити 1,5-2 літри сольового або слабкого розчину марганцівки і натиснути пальцями на корінь язика, щоби викликати блювання. Процедуру треба повторити декілька разів поспіль. А потім випити суспензію з активованого вугілля. Для цього потовкти 20-30 таблеток і розчинити в склянці води.

Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до закладу охорони здоров’я.

Обов’язковій госпіталізації підлягають:

 • Всі члени сім’ї які вживали гриби навіть в незначній кількості й на момент прибуття лікаря не мають ознак отруєння – ці ознаки можуть виникнути через 2-3 доби. Залишки грибів та їх очистки слід забрати з собою для лабораторного аналізу. Не відмовляйтесь від госпіталізації – фахову допомогу можна отримати тільки в медичному закладі. Чим раніше людина звернеться до лікаря, то більші шанси на одужання.

Пам’ятайте! Єдиний захист від отруєння грибами – досконале знання грибів і уважність при їх збиранні.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

16.07.2018р


Небезпека від укусів змій

Літом та восени зростає кількість відвідувань лісової місцевості, відпочинку на узбережжі річок і ставків. Щоб не зазнати неприємностей, викликаних непередбачуваними обставинами, варто пам’ятати і про місцевих мешканців.

Останнім часом спостерігається зростання випадків гострих отруєнь, викликаних укусами змій. Укуси змій можуть бути надзвичайно небезпечними для здоров’я і навіть для життя людини. У природі відомо понад 230 отруйних змій, серед яких родина гадюкових налічує 60 різновидів. На території України трапляються 6 отруйних змій. Найбільш поширена гадюка звичайна. Цей вид розповсюджений у всіх зонах з помірним та холодним кліматом, зокрема в нашій області серед отруйних змій спостерігається лише гадюка Карпатська.

На щастя, змії дуже рідко нападають на людину, крім тих випадків, коли вона навмисно або з необережності сама їх турбує.

Найнебезпечнішими місцями укусів є шия, обличчя та голова. Менш небезпечні – кінцівки, і такі випадки трапляються найчастіше. Після укусу на місці з’являється почервоніння набряк крововилив і біль, потів починається болючість по ходу лімфатичних судин кінцівки, може наступити тромбоз вен. Через певний час з’являється слабкість, загальмованість, блідість шкіри, може бути нудота, інколи спостерігається судома.

Найперше потерпілого:

 • Потрібно заспокоїти. У жодному разі не торкатися місця укусу, можна лише протерти вологою тканиною для видалення отрути, яка є на поверхні шкіри, де був укус.
 • Не можна накладати джгут на кінцівку, де був здійснений укус.
 • Заборонено надрізати ранку, припікати її, відсмоктувати отруту.
 • Накласти пластир з метою захисту рани від додаткового забруднення.
 • Не махати руками і ногами, бо тоді кровообіг стане інтенсивнішим і відповідно зростатиме всмоктування отрути в організм, тому уражені кінцівки потрібно знерухомити.

Після проведення первинних заходів надання медичної допомоги, потерпілого треба транспортувати до лікувального закладу, в якому буде проведена інтенсивна терапія і детоксикація з метою швидкого виведення отрути з організму. Сприятливий результат після укусу отруйної змії повністю залежить від правильності та своєчасності надання первинної допомоги.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.07.2018р


Тиждень підтримки грудного вигодовування

Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го по 7 серпня. Цього року Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування буде проходити під гаслом «Годування грудьми – основа життя».

За цей час науковці, медики, громадські діячі нагадують суспільству про особливу роль материнського молока у формуванні здоров’я і повноцінного розвитку дитини.

В лікувальних закладах Тисменицького району, що надають медичну допомогу матерям та дітям, згідно наказу ДОЗ ОДА №213 від 25 липня 2018 року «Про проведення заходів Всеукраїнського тижня підтримки грудного вигодовування» в області,  будуть проведені круглі столи: «Грудне вигодовування – здоровий початок життя, як запорука поваги один до одного та піклування про світ, в якому ми живемо», «Грудне вигодовування, як один із ключових аспектів в рамках програми харчування, продовольчої безпеки та подолання бідності» та розміщені тематичні статті профільних спеціалістів в районній газеті «Вперед».

Грудне вигодовування – єдиний природній спосіб годування дитини, який має унікальний біологічний та психологічний вплив на здоров’я та розвиток малюка. Протягом перших 5-6 місяців грудне вигодовування повністю забезпечує дитину харчовими і біологічно активними речовинами. Годувати грудьми може практично кожна жінка. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, жінок, які фізично не можуть годувати грудьми, в усьому світі не більше 1-3%. Головне – це бажання та вчасна інформаційна та психологічна підтримка.

Вигодовування дітей грудьми – національна традиція в Україні. Грудне вигодовування – єдиний фізіологічний вид вигодовування, який забезпечує повноцінний розвиток і здоров’я дитячого організму. Грудне молоко сприяє емоційному контакту із малюком, формує основу правильної психологічної поведінки дитини в сім’ї та колективі. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.07.2018р


Урочисте відкриття і освячення пологового відділення

Відбулось 21 листопада в Лисецькій центральній районній лікарні.

DSCN3382

DSCN3370

У заході взяли участь голова Тисменицької РДА Іван Семанюк, голова районної ради Тетяна  Градюк, депутати обласної ради Василь Попович, Михайло Королик, селищний голова Лисця Віктор Дубницький, головний спеціаліст з акушерства та гінекології ДОЗ ОДА Володимир Дзьомбак, головний лікар Івано-Франківського обласного  перинатального центру Ігор Вакалюк, головний лікар ЦРЛ Тарас Скоропад, представники духовенства і персонал лікарні.

DSCN3398

DSCN3387

Перед входом у приміщення пологового відділення, уповноважені особи – голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк та головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад перерізали символічну стрічку. Лисецький парох УГКЦ отець Федір Бойко здійснив важливу місію – освятив вхідні двері та все приміщення пологового відділення.

DSC_0066

Роботи з оновлення пологового відділення тривали на протязі 2 місяців. У введеному в експлуатацію пологовому відділені, для надання акушерсько-гінекологічної допомоги жінкам в період вагітності, пологів та в післяпологовому періоді і медичної допомоги новонародженим дітям, створено комфортні умови у двох і трьохмісних палатах. Окремо обладнані санітарні кімнати і душові. Відділення розраховане на 15 ліжок, з них 5 для патології вагітних, медичну допомогу в ньому щорічно отримують більше 300 жінок.

Кошторисна вартість робіт на проведення капітального ремонту становила 516 тисяч гривень, з них 300 тисяч виділено з обласного бюджету на встановлення енергозберігаючих вікон та дверей, 216 тисяч витрачено при співфінансуванні з районного бюджету та медичної субвенції.

На закупівлю твердого інвентаря витрачено 35 тисяч гривень з медичної субвенції. В порядку благодійної допомоги пологове відділення поповнилось функціональними ліжками, приліжковими тумбочками, предметами догляду за вагітними та новонародженими, пральною машинкою, м’яким інвентарем від Івано-Франківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України та благодійного Фонду «Християнська Місія».

За словами головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада, завершенню капітального ремонту пологового відділення центральної районної лікарні сприяло обласне і районне керівництво. Слова вдячності усім, хто долучився до справи, висловили голова районної державної адміністрації Іван Семанюк та районної ради Тетяна Градюк.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.11.2017р.


Розширене засідання оперативної наради

Під керівництвом головного лікаря Тараса Скоропада відбулось 17.11.2017 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ. Участь в заході взяли головні лікарі ЛПЗ району, районні спеціалісти, керівники структурних підрозділів, представник Богородчанської міжрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України». Серед запрошених був присутній заступник голови Тисменицької РДА Степан Мандибур.

DSCN3367
Важливою частиною оперативної наради стало обговорення основного питання щодо чинників, які зумовлюють стан здоров’я населення, аналіз ризиків різного походження й управління ними, організації епіднагляду та контролю за інфекційними захворюваннями.

DSCN3364
Завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень Богородчанської міжрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» Надія Глушко, характеризуючи особливості демографічної ситуації та тенденції стану здоров’я населення Тисменицького району і вплив на нього комплексу чинників зовнішнього середовища, акцентувала на міждисциплінарній взаємодії щодо його покращення.
Важливими показниками стану здоров’я є захворюваність і поширеність хвороб. Захворюваність характеризує можливість адаптації населення до чинників довкілля, а поширеність хвороб значною мірою показує накопичення патології.
На етапі обговорення основного питання зав’язалась цікава дискусія, в якій активну участь приймав заступник голови РДА Степан Мандибур. Були різні позиції, озвучувались протилежні думки, але зійшлися на тому, що прогрес у справі покращення здоров’я населення полягає в більшій мірі в профілактиці, яка включає в себе організацію раціонального харчування, забезпечення доброякісною водою, проведення санітарно-оздоровчих заходів, імунізацію проти основних інфекційних хвороб, проведення санітарної освіти серед населення.
Не залишилось без уваги питання щодо реформ в медицині. На сучасному етапі розвитку сімейної медицини в районі створені достатні умови для функціонування закладів сімейної медицини, які оптимально забезпечені обладнанням, апаратурою і медикаментами. За словами головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада : «Тепер сімейна медицина має набути самостійного адміністративного, юридичного і фінансового статусу. Сімейний лікар буде вільно обиратися своїми пацієнтами і його матеріальна винагорода залежатиме від об′єму наданих послуг».

DSCN3365
Даний захід об′єднав фахівців та представників влади щодо розвитку громадського здоров′я та формування системи епідеміологічного нагляду.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.11.2017р.


Реформа медицини змінює відносини в системі

Саме в такому форматі 10.11.2017 року в місті Івано-Франківську відбувся регіональний семінар з роз’яснення впровадження електронної системи охорони здоров’я eHealth. Участь в заході взяли делеговані представники медичних закладів області, в тому числі з Тисменицького району, міста Івано-Франківська, а також делегація медиків з Чернівецької області.

DSCN3338

Перед початком семінару з привітальними словами до слухачів звернувся ректор Івано-Франківського національного медичного університету Микола Рожко, виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації Микола Стовбан, заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Ігор Пасічняк.

DSCN3344DSCN3345

Далі спікери семінару пояснили присутнім що таке електронна система реєстрації і про етапи запуску пілоту eHealth. Вона буде поступово впроваджуватись, паралельно з проведенням реформ в медицині, протягом кількох років. Спочатку вона охопить первинну ланку медицини. Пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями в системі eHealth. Таким чином держава починає напряму сплачувати кошти медикам і вимагає від них єдиного – надання якісних медичних послуг і прямої роботи з пацієнтами.

DSCN3352

В перервах між модулями семінару, які проводили спікери Проектного офісу eHealth та експерти групи підтримки медичної реформи, відбувались цікаві зустрічі із знайомими колегами-медиками, згадувалось про минуле і проходив обмін думками щодо теперішнього стану в медицині.

Навчальний семінар відбувся на високому організаційному рівні, був насичений великою кількістю тематичних доповідей і коментарями фахівців-медиків з організації і управління охороною здоров’я.

Проаналізувавши отриману інформацію, за результатами проведеного семінару, можна сказати, що зміни в медицині потрібні і вони вже наступають.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.11.2017р.


Засідання медичної ради в Тисмениці

27 жовтня відбулось виїзне засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ на базі Тисменицької міської лікарні, в якому взяли участь заступники головного лікаря з медичного обслуговування населення та з медичної частини Вадим Палій і Ярослав Чеснок, а також головні лікарі лікувальних закладів району, районні спеціалісти і керівники структурних підрозділів. Прийняли участь у заході також заступник голови районної ради Ігор Федоришин і міський голова Тисмениці Степан Сворак.

DSCN3319
DSCN3310

Присутні обговорили питання, які стосувались роботи Тисменицької міської лікарні, Павлівської лікарської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, а також стану інфекційної захворюваності населення району.

DSCN3308

В своєму виступі головний лікар Тисменицької міської лікарні Роман Сендецький розповів про показники діяльності, кадрове та матеріально- технічне забезпечення міської лікарні, проблеми та перспективні шляхи їх вирішення. Основну увагу, у доповіді, звернув на виконання завдань з реформування медичної галузі, упровадження механізмів фінансування, покращення доступності та якості медичної допомоги.

DSCN3320

DSCN3327

Про стан надання медичної допомоги населенню Павлівської лікарської амбулаторії доповіла завідувач Галина Третяк, а характеристику стану інфекційної захворюваності населення районну надала Ірина Лінінська. Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов провів аналіз динаміки основних епідпоказників по туберкульозу за 9 місяців 2017 року.

DSCN3323

Зі слів виступаючих представників районної та міської влади прозвучало те, що такі засідання проводяться для того, щоб акцентувати увагу на головних завданнях які повинні виконуватись та на яких етапах потрібно ситуацію покращити і наголошувалось на тому, що ключовим завданням в умовах децентралізації влади є створення максимуму можливостей на місцях, де відбуватимуться зміни. Саме тому реалізація реформи буде залежати від якості роботи місцевої влади.

Заслухавши та обговоривши доповіді, члени медичної ради відмітили як позитивні сторони і негативні тенденції в роботі Тисменицької МЛ, Павлівської ЛА ЗПСМ. Виходячи з основних положень виступів та рекомендацій спеціалістів прийнято відповідні рішення.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

30.10.2017р.


Виїзне засідання оперативної наради Лисецької ЦРЛ

Відбулось 13 жовтня 2017 року на базі Ямницької клінічної лікарської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини під керівництвом головного лікаря центральної районної лікарні Тараса Скоропада.

У засіданні також взяли участь заступник голови Тисменицької районної адміністрації Степан Мандибур, голова Тисменицької районної ради Роман Крутий, сільський голова села Ямниця Микола Зелінський, головні лікарі медичних закладів району, завідувачі фельдшерсько-акушерських пунктів.

DSCN3233

Перед початком засідання оперативної наради присутні оглянули лікувально-діагностичні кабінети Ямницької клінічної лікарської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, в яких отримують медичні послуги жителі приписних дільниць і села Ямниця, а також підвищують свої практичні навики студенти Івано-Франківського національного медичного університету.

DSCN3240

Про основне питання щодо роботи Ямницької клінічної лікарської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини в форматі удосконалення організаційно-методичної роботи на лікарських дільницях загальної практики – сімейної медицини, доповідала головний лікар Марина Островська, яка в своїй доповіді зазначила, що населення Ямницької дільниці отримує медичну допомогу належним чином при наявності матеріально-технічної бази, достатньої кількості та якості лікувально-діагностичного обладнання і за умови достатнього фінансування.

DSCN3245

Також обговорювались проблемні питання медичної галузі району та перспективні шляхи їх вирішення. На думку більшості присутніх, пріоритетом медичної галузі на сьогодні залишається розвиток первинної медичної допомоги.

Згадувалось про функціонування медицини в районі в умовах адміністративно-територіальної реформи. Утворення територіальних громад сіл, селищ і міст є першим кроком до реформування послуг і фінансування охорони здоров’я, в тому числі розмежування замовника медичних послуг та їх надавача. Спроможні територіальні громади в результаті об’єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання медичної допомоги.

DSCN3250

Щирі слова подяки медикам були від головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада і голови Тисменицької районної ради Романа Крутого.

DSCN3251
DSCN3279
Після завершення основної частини оперативної наради, учасники мали можливість відвідати ПАТ «Івано-Франківськцемент», в тому числі оглянути матеріально-технічну базу лікувально-діагностичного центру «Цементник».

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.10.2017р.


Оновлений кабінет фізичної реабілітації

6 жовтня 2017 року відкрито на базі Лисецької ЦРЛ, після реконструкції і закупівлі додаткового сучасного обладнання: фітнес-станції «Стимул», електричної бігової доріжки, за кошти місцевого бюджету на суму понад 40 тисяч гривень.

DSC_0070

Захід відбувся за участі голови Тисменицької районної державної адміністрації Івана Семанюка, голови Тисменицької районної ради Романа Крутого та персоналу лікарні.

DSCN3114

Із вступним словом до присутніх звернувся головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад. Він розповів про актуальність методів лікувальної фізкультури у комплексі медичної реабілітації для створення фізичної основи соціально-трудової та соціально-побутової реабілітації пацієнтів.

«Відкриття такого кабінету дозволить пацієнтам під час лікування і після виписки із стаціонару продовжувати лікування. Це збільшує доступність пацієнтів до реабілітаційного лікування після інсультів, травм, захворювань опорно-рухового апарату. Адже саме фізична реабілітація відновлює 30-70% втрачених рухових функцій організму», – в підсумку сказав головний лікар центральної районної лікарні Тарас Скоропад.

У своїх виступах керівники виконавчої влади та місцевого самоврядування районну – Іван Семанюк і Роман Крутий наголошували на розумінні влади, що фізичну реабілітацію потрібно розвивати, інвестувати як бюджетні так і позабюджетні кошти, бо такого лікування з кожним роком потребує все більше людей.

На завершальному етапі свого робочого візиту гості ознайомились з організацією роботи та матеріально-технічною базою стаціонарних відділень, в тому числі операційного блоку і поліклінічного відділення Лисецької ЦРЛ.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.10.2017р.


Науково-практична конференція

відбулася 11 серпня в актовій залі Лисецької ЦРЛ

DSCN3055

за участю медичних працівників лікувальних закладів загальної мережі та представників Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, в тому числі завідувачів СЛА ЗПСМ, головних лікарів Тисменицької та Єзупільської міських лікарень, завідувачів ФАПів, лікарів загальної практики – сімейної медицини і дільничних терапевтів. Захід проходив під керівництвом головного лікаря центральної районної лікарні Тараса Скоропада.

DSCN3054

Метою заходу було вивчення положень наказу ДОЗ ОДА №185 від 21.06.2017 року «Про забезпечення амбулаторного етапу лікування хворих на туберкульоз в закладах охорони здоров’я» та реалізацію його в практичній роботі. Перед розглядом основного питання заступник головного лікаря Вадим Палій нагадав присутнім про результати протитуберкульозної роботи в першому півріччі 2017 року.
DSCN3056

В основному питанні районний фтизіатр Любов Фицик зупинилась на алгоритмі виявлення туберкульозу в загально-лікувальній мережі, організації роботи, основних завданнях і функціях ДОТ – кабінетів, правилах отримання і зберігання протитуберкульозних препаратів, веденні облікової документації.

Проводились і практичні заняття із медичними працівниками, які будуть безпосередньо проводити контрольоване лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі, за результатами яких будуть видаватись посвідчення.

Варто зазначити, що в рамках даного заходу обговорювалось питання про стан захворюваності на кір в районі, визначені першочергові кроки з метою попередження виникнення нових випадків захворювання. Про що доповідала дитячий інфекціоніст Людмила Трачук.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

14.08.2017р.


Туберкульоз – епідемія сучасності

Туберкульоз існує з тієї пори, з якої розпочалось життя на нашій планеті. На даний час ця хвороба є серйозною загрозою для людства. Її не ліквідовано в жодній країні світу, бо послаблення боротьби з нею було передчасним та привело до виходу ситуації з-під контролю.

Погіршення епідемічної ситуації з приводу туберкульозу у багатьох країнах світу наприкінці минулого тисячоліття змусило Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) у квітні 1993 року оголосити туберкульоз глобальною загрозою. За даними ВООЗ, третя частина населення планети, а це близько 1,9 млрд осіб, інфікована мікобактерією туберкульозу, з них 60 млн хворіють туберкульозом.

В Україні, незважаючи на протитуберкульозні заходи, які проводяться, епідемічна ситуація залишається складною.

Аналіз відповідної статистики в районі, підтверджує, що показник первинної захворюваності на туберкульоз у 2016 році погіршився і становив 62,8 на 100 тисяч населення при обласному – 52,0. Високою також є захворюваність деструктивними формами туберкульозу – 20,5 на 100 тис. населення проти обласного показника – 15,9. За перше півріччя 2017 року захворюваність туберкульозом в динаміці збільшилась з 33,8 до 43,4 на 100 тис. населення і перевищує відповідний обласний показник за перше півріччя 2017 року – 27,9. Аналогічно збільшилась питома вага деструктивних форм серед вперше виявлених хворих з 34,6% до 39,4% при обласному – 36,8%, що свідчить про недостатню роботу з приводу раннього виявлення туберкульозу, особливо серед груп ризику. Як бачимо, проблема туберкульозу у районі залишається надзвичайно серйозною. Перспектива боротьби з туберкульозом в районі вимагає збільшення фінансування заходів цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2017-2020 роки, максимального охоплення дітей туберкулінодіагностикою, а дорослого населення – профілактичним флюорографічним обстеженням, в тому числі осіб із груп ризику та із категорії, які не оглядались 2 і більше років, проведення контрольованої хіміотерапії хворим на туберкульоз без бактеріовиділення на амбулаторному етапі лікування.

Шановні жителі району, для запобігання туберкульозу необхідно дотримуватися здорового способу життя, правил праці та відпочинку, санітарно-гігієнічних умов, не зловживати алкоголем, курінням, уникати стресових ситуацій. Пам’ятайте, що безпека кожної людини залежить від того, як вона ставиться до свого здоров’я.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.08.2017р.


Духовність

9 серпня Церква вшановує пам’ять Великомученика і Цілителя Пантелеймона. За фахом святий Пантелеймон був лікарем і зараз вважається покровителем всіх лікарів та цілителів хворих.

DSCN3059

Тому цілком логічною була ініціатива головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада побудувати на подвір’ї, перед основним корпусом, каплицю святого Пантелеймона, яку освятили і відкрили у 2006 році. Капличка – надзвичайно красива споруда, що гармонійно вписалася в загальний комплекс будівель Лисецької центральної районної лікарні. Кожний медичний працівник, родичі пацієнтів та й самі хворі мають можливість помолитися в капличці за своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і родичів.

У храмах, в цей день, лунали слова молитви за духовну та наставницьку підтримку медичних сестер, лікарів та всіх хто рятує хворих та немічних. Особливо в цей день, багато медичних працівників приєднались до слів молитви за тих хто довірив нам своє життя, за яке щодня борються лікарі-хірурги біля операційного стола, лікарі-педіатри, даруючи сонячні дні найменшим жителям, лікарі-акушер гінекологи, даруючи радість новому життю.

Духовність в лікуванні хворих відіграє не малу роль. Навіть визначення поняття здоров’я, згідно ВООЗ, ґрунтується на ідеї цілісності людської істоти, тобто нерозривного зв’язку між духом, душею та тілом – «Здоров’я – стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад».

Таємниця здоров’я – у нашій душі. Дуже важливо пам’ятати, що тенетами кожної хвороби є духовна причина. Кінцеве зцілення можливе, воно виключно на духовному рівні. Тож “лікар лікує, а Господь зціляє” – medicus curat, Deus sanat.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

9.08.2017р.


 

Підсумкова нарада

Під керівництвом головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада, за участю заступників головного лікаря за розділами роботи,

DSCN2963

головних лікарів та завідувачів лікувальних закладів Тисменицького району, районних спеціалістів, керівників структурних підрозділів, 28 липня 2017 року відбулось засідання Медичної ради за підсумками 6-ти місяців роботи.

З основними доповідями, про роботу профільних стаціонарів району та діяльність амбулаторно-поліклінічних закладів, виступили відповідно заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок і завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола Семенів.

DSCN2965

Заслухавши та обговоривши доповіді, були відмічені як позитивні сторони і здобутки, негативні тенденції в роботі закладів охорони здоров’я району, так і проблемні питання в наданні медичної допомоги в цілому. Виходячи з основних положень, виступів та рекомендацій спеціалістів, прийнято відповідне рішення, про хід виконання якого буде заслухано на засіданні Медичної ради в жовтні 2017 року.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

31.07.2017р.


Хворобу легше попередити, ніж лікувати

Станом на 18.07.2017 року, за даними МОЗ, в Україні зареєстровано 90 випадків захворювання на ботулізм, 9 людей померло. Вісім з дев’яти померлих захворіли внаслідок вживання в’яленої риби.

Щоб вберегтися від захворювання на ботулізм необхідно уникати споживання в’яленої, солоної та консервованої риби, та м’ясних консерв, в першу чергу домашнього виробництва. Також потрібно уникати споживання продуктів, умови зберігання та транспортування яких могли бути не дотримані належним чином, або про якість яких споживачу достеменно невідомо.

Люди хворіють в результаті отруєння токсинами, зазнають важкого ураження центральної і вегетативної нервової системи. Збудник поширений у природі – постійно перебуває в ґрунті, утворює надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів спори. Ботулотоксин – одна з найсильніших у природі отрут. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.

Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і осідає у різних відділах нервової системи. Результат – парези і паралічі гортані, глотки та дихальних м’язів. Людина задихається, може розвинутися зараження крові.

Дорослі, як правило, заражаються через шлунково-кишковий тракт, однак відомі два винятки, що трапляються вкрай рідко: ботулізм грудних дітей, у яких токсин продукуєтся в кишечнику вегетативними формами збудника, і раневий ботулізм, коли розмноження клостридій і токсиноутворення відбувається в загниваючих, некротованих (відмерлих) тканинах рани.

Від моменту проникнення збудника в організм до клінічних проявів хвороби може пройти від декількох годин до 2-5 діб. Чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько доби.

На початку хворого турбують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при поразці дихальних м’язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм необхідно звернутися до лікаря.

На початку липня Програма розвитку ООН у якості гуманітарної допомоги поставила в Україну 25 курсів антитоксину проти ботулізму, вартістю 2,5 млн грн. Станом на 19.07.2017 року на відповідальному зберіганні на складах ДП “Укрвакцина” знаходиться 22 флакони сироватки.

Перші три флакони було використано для термінового лікування пацієнтів, із встановленим діагнозом ботулізм. У найкоротші строки сироватка для цих пацієнтів була поставлена в Кіровоградську, Хмельницьку та Івано-Франківську області.

Оскільки випадки захворювання на ботулізм не обмежені певною територією, сироватка виділятиметься окремо для кожного пацієнта.

МОЗ України відпрацьовує процедуру закупівлі медикаментів для хворих на інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності (дифтерія, сказ, правець, ботулізм, малярія) за кошти державного бюджету.

 

За матеріалами МОЗ України

21.07.2017р.


Сказ – смертельна загроза для життя!

Статистика свідчить, що сказ є постійною загрозою для людства. У багатьох країнах світу щороку гине від цієї страшної недуги понад 30 тисяч людей і понад 1 млн. тварин. Останнім часом в Україні побільшало випадків захворювань на сказ. Щороку в Україні реєструють приблизно 100 тис. осіб, які звернулись в медичні заклади з приводу укусів тварин.

Що таке сказ?

Варто нагадати, що сказ – це гостра інфекційна хвороба – важке ураження центральної нервової системи, що спричиняється вірусом. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворих тварин чи внаслідок потрапляння слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або на слизові оболонки людини. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також свійських тварин. Основною причиною захворювання людей на сказ є пізнє звернення за фаховою медичною допомогою. Це захворювання небезпечне тим, що за відсутності своєчасного щеплення у 100% випадків закінчується смертю.

Єдиний спосіб порятунку – це вакцинація, яку необхідно здійснити якомога швидше. Річ у тому, що між інфікуванням та виникненням перших проявів хвороби у людей минає від 12 днів до 6 місяців, а інколи і більше.

Як розпізнати хвору тварину?

Головна ознака хворих тварин – нетипова поведінка. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини, захворівши на сказ, не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, а через декілька днів – агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і настає смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання.

Щоб запобігти захворюванню…

Необхідно насамперед уникати контактів із бездомними та дикими тваринами, пояснити дітям небезпеку таких контактів. Якщо вас покусала тварина, або на шкіру потрапила її слина, потрібно промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду та негайно звернутись до найближчого медичного закладу для проведення антирабічного щеплення. Якщо вас покусала тварина, і вам призначено курс щеплень, не відмовляйтеся від них, не пропускайте процедур та не переривайте курсу щеплень. Лише своєчасна вакцинація захистить вас від захворювання та врятує вам життя!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.07.2017р.


Як запобігти отруєнню грибами?

 1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.

 

 1. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

 

 1.  Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов’язково врахуйте наступне:
 • Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні; остерігайтеся пластинчатих грибів.
 • Грибів, які ви не знаєте або тих, що викликають найменший сумнів, не варто брати взагалі.
 • Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу переспілі, червиві, ослизлі гриби,  а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
 • Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
 • Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

 

4. Не вживайте сирих грибів.

 

 1. Обов’язково піддавайте зібрані гриби ретельній термічній обробці.

Оскільки отруєння можуть виникати не тільки при вживанні отруйних грибів, необхідно пам’ятати, що при порушенні технології заготівлі, і їстівні гриби можуть становити небезпеку для здоров’я. . Гриби  важко повністю відмити від часточок ґрунту, у якому можуть знаходитися спори ботулізму. До того ж, у домашніх умовах неможливо досягти такої стерилізації, як на промисловому підприємстві. Тому вдома, тим більше на дачі, гриби краще сушити, варити, солити, маринувати, не закупорюючи банки герметичними кришками, адже збудник ботулізму розвивається тільки за відсутності кисню.

Варити гриби потрібно добре промитими не менш години на невеликому вогні, знімаючи піну і помішуючи. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим. Категорично забороняється зберігати в морозильнику (якщо він не обладнаний системою швидкої, глибокої заморозки) свіжі гриби довше 2-3 днів. Навіть у їстівних грибах згодом починають виділятися отруйні речовини, які не зникають при варінні і смаженні.

6. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

7.  Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

8. Ніколи не застосовуйте „домашніх” методів визначення отруйності грибів.

 

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

– Негайно викликайте “швидку допомогу”. До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.

– Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи.

– Грибів, після вживання, не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Лікар-дезінфекціоніст

Богородчанського міжрайонного відділу

“Івано-Франківський обласний

лабораторний центр МОЗ України”

Світлана Гаврилко

17.07.2017р.


Медичні працівники відзначили своє професійне свято

15 червня 2017 року в актовій залі Лисецької центральної районної лікарні відбулись урочисті збори з нагоди Дня медичного працівника,

DSCN2827

DSCN2814

в яких взяли участь голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк та заступник голови районної ради Ігор Федоришин, керівники медичних закладів району, лікарі, фельдшери, медичні сестри, ветерани галузі.

“Маю велику честь привітати з професійним святом і працювати з медичною спільнотою Тисменицького району. Хочу подякувати всім, хто кожного дня надає медичну допомогу мешканцям району, а це більше 500 медичних працівників, це до 2-х тисяч проведених оперативних втручань щорічно. Безмежна вдячність за жертовність, за працю, за найбільшу відповідальність – людські життя” – розпочав, відкриваючи урочисті збори головний лікар комунального закладу «Лисецька ЦРЛ» Тарас Скоропад. А також подякував тим медичним працівникам, які не побоялись виконати свій професійний і громадянський обов’язок, перебуваючи в зоні проведення АТО.

DSCN2831

DSCN2819

«Галузь охорони здоров’я сьогодні переживає непростий час. Ми не можемо обійтись без реформування та впровадження сучасних методів управління, але ми повинні зберегти професіоналів», завершив Тарас Скоропад.

DSCN2816

У вітальному слові голова районної державної адміністрації Іван Семанюк підкреслив, що наше життя неможливо уявити без медичних працівників – людей, які в будь-який час готові прийти на допомогу. Від професійної майстерності, активної життєвої позиції медичних працівників, вважає заступник голови районної ради Ігор Федоришин, залежить здоров’я жителів району, усієї нації. Водночас вони підкреслили, що моральний обов’язок влади – зробити так, щоб людям у білих халатах жилося краще, щоб були створені всі умови для їхньої ефективної роботи.

За сумлінну працю, високий професіоналізм, чуйність і милосердя, вагомий особистий внесок в справу охорони здоров’я жителів Тисмениччини та з нагоди професійного свята кращих медичних працівників району було нагороджено Почесними грамотами ДОЗ ОДА, Лисецької ЦРЛ, Подяками РДА та районної ради.

Кращих вітали, нагороджували. А тим хто на варті здоров’я, на чергуванні та на виїздах, бажали добра і миру.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

19.06.2017р.


   Паломництво до Зарваницької ікони Матері Божої

В суботу, 10 червня 2017 року, напередодні святкування Дня медичного працівника, відбулась V Всеукраїнська професійна проща медичних працівників. Цьогоріч місцем її проведення стала   Зарваниця, відпустовий Марійський центр УГКЦ, який внесений до списку 15-ти найважливіших святинь католицького світу, пов’язаних з явленням Діви Марії.

DSCN2783

DSCN2759

До Зарваниці, окрім керівників Тернопільщини, прибув заступник директора департаменту охорони здоров′я Івано-Франківської ОДА Микола Стовбан та голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров′я та соціальної політики Івано-Франківської обласної ради Манолій Піцуряк. До  заходу долучилися медичні працівники  з Івано-Франківської області, в тому числі з Тисменицького району.

 

DSCN2757

DSCN2788

DSCN2786

Проща розпочалася з Архиєрейської Божественної Літургії, яку очолив Преосвященний владика Теодор Мартинюк, Єпископ –помічник Тернопільсько-Зборівської Архієпархії.  «Сьогодні складаємо подяку Господу Богу за служіння з серця, – зазначив Владика Теодор. Служіння, яке дозволяє пацієнту стати на ноги тілесно і духовно. Сьогодні молитва  скерована до Господа через посередництво Пресвятої Богородиці за всіх працівників – лікарів, медсестер, санітарок, студентів медичних закладів».

Також після освячення води прочани молилися за душі загиблих медичних працівників, пройшли Хресною дорогою. Відтак відбулась хода до чудотворної ікони Зарваницької Матері Божої та Молебень до Пресвятої Богородиці.

Професія медика шляхетна та гуманна, а водночас і дуже відповідальна та нелегка, адже йдеться про здоров’я та життя людей. Тому такі заходи допомагають працівникам медичної галузі відновити свої сили, віднайти спокій в молитві та отримати благословення на подальшу роботу.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.06.2017р.


По краплині- до життя

16521400-Blood-donation-Medical-background-Stock-Vector-drop

За рішенням  58 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров′я, яка відбулася у 2005 році, щороку 14 червня відзначається Всесвітній день донора. Саме цього дня в 1868 році, австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові.

Ініціаторами проведення  Всесвітнього дня донора виступають міжнародні організації – Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ), Міжнародна федерація Червоного хреста та  Червоного півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові та Міжнародне товариство по переливанню крові.

Щорічно компанії по проведенню Всесвітнього дня донора крові проходять під певними гаслами. Гасло Всесвітнього дня донора крові 2017 року- «Чим ви можете допомогти? Здавайте кров. Здавайте її зараз. Здавайте її часто». Мета Всесвітньої організації охорони здоров′я – до 2020 року в усіх країнах світу отримувати кров та її компоненти від добровільних безкоштовних донорів.

Сьогодні лише в 62 країнах світу національні запаси крові засновані майже на 100 – відсотковому добровільному безоплатному донорстві крові, а 40 країн досі залежать від родинних і навіть платних донорів.

Для багатьох людей добровільна здача крові – це почесна і благородна справа, адже люди віддають частину себе на благо одужання, а інколи й спасіння життя іншої людини.

В нелегкі для України часи переливання компонентів крові є шансом на збереження життя багатьох поранених мешканців та бійців АТО, які стоять на захисті нашої країни.

Донором може стати будь-яка здорова людина віком від 18 до 60 років за умови, що вона немає протипоказань для здачі крові. Одна доза донорської крові становить 450 грамів, таку кількість крові організм здатний відновити дуже швидко. За дослідженнями вчених, здавання крові навіть корисно, тому що стимулює роботу ендокринної та імунної системи організму.

Донорська кров заготовлюється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і «С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вищезазначені інфекції.

Щомиті в усьому світі виникає потреба переливання крові. Кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок – рятує чиєсь життя. Адже кров – це така субстанція, яку неможливо купити в аптеці чи виготовити на фармацевтичному заводі. Тому врятувати людей, які потребують переливання крові чи лікування її препаратами, можуть лише донори.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.06.2017р.


Життя – без нікотину

plakat_protiv_kureniya_zakon_o_kurenii_2014_o_vrede_kureniya_3

Для того, щоб привернути увагу до паління та його смертельних наслідків, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 1987 році заснувала Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням, поставивши завдання – добитися того, щоб у XXIстолітті зменшити проблему паління. Цього року цей день проходить під гаслом – «Про шкоду куріння треба не тільки говорити, її треба показувати».

Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю паління. У нас нараховується майже 9 мільйонів курців. Це майже половина чоловіків працездатного віку в міській і 60% у сільській місцевості. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більше, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили до дванадцяти років.

Крім того, триває завоювання «жіночого ринку», адже організм жінки вразливіший до дії нікотину, він швидше да нього звикає. Тому тютюнові компанії кілька років поспіль скеровують маркетингові ходи саме на жінок. З’явилися сигарети подібні на помади, пачки вишуканих форм.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту ВООЗ, від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей. Очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнопалінням, в 47% випадків є серцево-судинні захворювання, в 19% випадків – захворювання органів дихання та в 16% – рак легень, інші причини становлять 18% смертей.

Нікотин – потужний наркогенний фактор, який викликає швидке звикання. Крім того, нікотин впливає на центри задоволення у мозку. І з часом, щоб відчути задоволення, людина потребує дедалі більшої дози. При цьому задіюються дофамінові рецептори – ті самі, що при залежності від кокаїну.

Нікотин вміє чекати. Фахівці Американської серцевої асоціації назвали нікотинову залежність такою, з якою найважче боротися.

Усе-таки як краще кидати курити – поступово зменшуючи кількість цигарок, чи одномоментно? Найнадійнішим є спосіб, коли людина кидає курити відразу. Адже при поступовому киданні дуже велика імовірність того, що людина дозволятиме собі зайву сигару.

Але завжди є причини, щоб позбутися сигарети – заради коханої людини, здоров’я майбутніх дітей, нарешті заради свого здоров’я.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.05.2017р.


Гепатити – епідемія сучасності

19 травня проводяться щорічні заходи, присвячені Міжнародному дню гепатиту,  відзначення якого ініціювали у 2008 році.

Сьогодні вірусні гепатити є однією з найбільш актуальних медичних і соціальних проблем в світі. Вони посідають 3 місце серед усіх інфекційних хвороб, поступаючись лише ГРВІ та інфекціям шлунково-кишкового тракту, а також входять до переліку 8 основних причин смертності.

Статистика невблаганна – в середньому, кожна 12-та людина на планеті є носієм вірусу гепатиту В або С. Близько 2 млрд. осіб у світі в тій чи іншій формі перехворіли на гепатит В, а майже 400 млн. людей є його носіями. Зростає кількість людей, які страждають на гепатит, викликаний вірусом С. За прогнозами експертів ВООЗ, їх кількість до 2020 року подвоїться. Наразі в Україні нараховується до 1 млн. осіб, що є носіями вірусу гепатиту С.

Важливо пам’ятати, що захворювання на гепатит починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час. Саме тому, зокрема, гепатит С часто називають «ласкавим убивцею». У багатьох випадках зараження вірусом гепатиту відбувається ін’єкційним шляхом.

Більшість осіб, інфікованих вірусом гепатиту С, навіть не здогадуються про своє захворювання, оскільки гострий період захворювання минає без симптомів. За відсутності лікування гепатит С поступово трансформується у хронічне захворювання. ВООЗ планує забезпечити діагностику для 90% і відповідне лікування для 80% носіїв вірусів гепатиту до 2030 року.

Окрім гепатитів В і С, виділяють інші типи хвороби. До них, зокрема, належать гепатити А та Е – гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки, які характеризуються високим рівнем захворюваності і належать до найбільш поширених кишкових інфекцій. Є достатньо підстав розглядати ці форми гепатитів, як екологічну проблему, успішне розв’язання якої визначається високим рівнем санітарно-гігієнічної культури населення, наявності доброякісної питної води, соціальними умовами життя.

Щоб убезпечити себе від гепатиту В, варто подбати про вакцино-профілактику. Рекомендовано також проводити щеплення дорослим, які входять в групу ризику: медичний персонал, пацієнти які перебувають на гемодіалізі, особи, які вживають ін’єкційні наркотики. Єдиним способом контролю епідеміологічної ситуації з приводу гепатиту С є лікування хворих на хронічні форми цього захворювання. При своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту – з цією хворобою можна успішно боротися.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

19.05.2017р.


Одягнули вишиванки

З 2006 року відзначається Всесвітній день вишиванки, яка є гордістю українського народу та символом етнічної приналежності кожного з нас до рідної землі та своєї історії. Вишиванка була для наших предків не просто одягом, а свого роду сакральним оберегом, який захищав від бід, хвороб, заздрості та всякого роду негативної енергетики. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. Так склалось, що в Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Вона настільки сильно увійшла до життя української людини, що в нашій країні влаштовуєтеся свято – день вишиванки.

DSCN2655

DSCN2664

Дата проведення – щороку в третій четвер травня. День вишиванки відносно нове народне свято яке сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу.

DSCN2672

Одягнули вишиванки 18 травня, у Всесвітній день вишиванки, і працівники структурних підрозділів Лисецької ЦРЛ, таким чином, висловивши свою національну і громадянську позицію, культурну освіченість і духовну свідомість.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

18.05.2017р.


Артеріальна гіпертензія: що це таке?

20150912.zyslzcorbq
Перший Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією пройшов 14-го травня 2005 р. З 2006 року Всесвітня Ліга Гіпертонії за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я встановили щорічні події, присвячені цій темі на 17 травня.

Артеріальна гіпертензія (гіпертонія) – хронічне захворювання, що виражається в стійкому підвищенні артеріального тиску. Лікарі називають гіпертонічну хворобу епідемією XXI століття.

Артеріальний тиск(АТ) – це тиск крові, який вимірюють на артеріях. Тиск виникає внаслідок роботи серця, що нагнітає кров в судинну систему, і опору судин. Величина кров’яного тиску в артеріях, венах та капілярах різна і є одним із показників функціонального стану організму. Насамперед артеріальний тиск залежить від сили та швидкості серцевих скорочень і об’єму крові, який цей орган може прокачати за хвилину. Значення мають також властивості самої крові і опір судинних стінок.

Ненормальний артеріальний тиск може спричинити і поганий настрій, і безсоння, і зниження працездатності.

Лікарі відповідають на запитання, який артеріальний тиск нормальний, лише знаючи вік пацієнта, його стать і хронічні хвороби. Проте вимірювання артеріального тиску – обов’язкова процедура за будь-яких відхилень у самопочутті. Це найпростіший спосіб дізнатися, чи добре функціонує серце.

Коли вимірюють артеріальний тиск, враховують такі величини:

–         Систолічний АТ – верхня межа, яка дає визначити силу тиску на час викиду крові.

–         Діастолічний АТ – нижня межа; показує стан кровоносних судин у паузі між серцевими скороченнями.

Підвищений артеріальний тиск або артеріальна гіпертонія – самий небезпечний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту. Більше 1,5 мільярдів людей у всьому світі потерпають від цього захворювання. За даними статистики близько 45 % хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску.

Найчастіше АГ зустрічається у старших вікових групах. Після 65 років АТ 160/95 мм рт.ст. спостерігається у 22% людей, а 140/90 мм рт.ст. — у понад 50% людей.

Щоб визначити, чи винна зміна рівня тиску в поганому самопочутті, треба регулярно вимірювати його та вести спеціальний щоденник. Для цього не досить кількох відвідувань лікаря в поліклініці. Тільки щоденне регулярне вимірювання тиску може дати правильні результати.

Пам’ятайте, що наше серце створено, щоб ми жили, любили і раділи! Якщо ви виявили симптоми хвороб, які не можна ігнорувати, то обов’язково зверніться до лікаря. Бережіть себе і будьте здорові!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

16.05.2017р.


Як позбутися туберкульозу?

Формальне поліпшення епідемічної ситуації з туберкульозу в Україні почалося з 2006 року, однак у 2016 році захворюваність на всі форми активного туберкульозу становила 54,7 на 100 тисяч населення, тоді як у 1995 році, коли було проголошено епідемію цієї недуги, була 41,6 на 100 тисяч населення.

В Тисменицькому районі показник захворюваності туберкульозом в розрахунку на 100 тисяч населення зменшився з 76,2 в 2006 році до 68,2 у 2016 році на фоні – 52,0 по області і 54,6 – по Україні. Аналогічна динаміка зареєстрована щодо захворюваності туберкульозом серед сільського населення району: 86,0 на 100 тисяч населення у 2006 році проти 72,1 у 2016 році.

За даними ВООЗ в Україні щороку недовиявляють понад 30% туберкульозних хворих, які пізніше потрапляють у поле зору медиків із задавненими формами хвороби, що знижує ефективність лікування і підвищує рівень інвалідизації та смертності від туберкульозу. Реальна проблема із туберкульозом в Україні набагато критичніша на відміну від статистичної. За офіційними даними захворюваність на туберкульоз серед населення  сільських районів щороку зростає на 30-50%, а на запущені форми вона в 2,5 рази вища, ніж в жителів, які проживають в містах. Це свідчить про недоліки в ранньому виявленні захворювань серед сільського населення і про його меншу доступність до якісної спеціалізованої протитуберкульозної допомоги.

Гостра проблема – недовиявлення хворих. Не треба чекати, доки пацієнт із симптомами туберкульозу прийде до лікаря, бо то вже, як правило, задавнена стадія. Маємо активно виявляти хворих: дітей – методом туберкулінодіагностики, дорослих – за допомогою флюорографічного дослідження, а в разі виникнення підозри на туберкульоз направляти їх на мікроскопію мазка мокротиння.

Ефективність боротьби з туберкульозом визначається переважно профілактикою. Однак її дієвість лише на 10-15% залежить від медицини, зокрема від протитуберкульозної служби, решта – від соціально-економічного стану в державі, від того, чи забезпечила вона належний рівень життя і добробуту населення.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

15.05.2017р.


Відзначення Дня медичної сестри

Щороку 12 травня в усьому світі відзначається Всесвітній день медичних сестер, що є ознакою шани і поваги до представників однієї з найбільш потрібних професій. Свято було засноване Міжнародною радою медсестер у 1971 році.

DSCN2601

DSCN2602

З нагоди професійного свята в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулись урочисті збори. Адміністрація привітала з професійним святом медичний персонал.

DSCN2605

За сумлінне відношення до своїх професійних обов’язків, високий професіоналізм та чуйне ставлення до пацієнтів, згідно наказу Лисецької ЦРЛ №114 від 12.05.2017 року, який зачитав заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок, були нагороджені грамотами і цінними подарунками медичні сестри лікувально-профілактичних закладів району.

Головний лікар центральної районної лікарні Тарас Скоропад побажав чистого, спокійного, мирного неба, материнського затишку, весняного настрою, добробуту і здійснення найзаповітніших мрій та висловив щиру подяку медичним сестрам за невтомну, щоденну працю.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.05.2017р.


Координаційна нарада

DSCN2567

відбулась 28 березня 2017 року в рамках засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ під керівництвом заступника голови Тисменицької районної державної адміністрації Степана Мандибура та головного лікаря Тараса Скоропада, за участю головних лікарів медичних закладів району, керівників структурних підрозділів.

DSCN2566

Присутні обговорили стан організації та проведення протитуберкульозної роботи серед населення району. Зокрема, в своїй доповіді головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, Валерій Остапов проінформував присутніх про показники захворюваності туберкульозом населення району, в тому числі акцентував увагу на конкретних пропозиціях щодо покращення роботи з проведення профілактичних флюорографічних обстежень, особливо із груп ризику та осіб, які два роки і більше не оглядались, вдосконаленні організації контрольованого лікування на амбулаторно-поліклінічному етапі.

Наступним розглянули питання про роботу Старолисецької та Загвіздянської лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини. В своїх виступах завідувачі лікарських амбулаторій наголошували на конкретних заходах щодо покращення матеріально-технічної бази підпорядкованих медичних закладів. Зокрема йшлося про забезпечення Загвіздянської ЛА ЗПСМ санітарним транспортом та проведення реконструкції системи опалення.

Про стан надання ендоскопічної допомоги населенню району та проведення заходів щодо виявлення хворих на алкоголізм доповіли позаштатні районні спеціалісти.

Також мова йшла про хід виконання в районі Урядової програми «Доступні ліки» та надання медичної допомоги учасникам АТО.

В обговоренні питань приймав участь заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур, який в своєму виступі зауважив, що одним з найголовніших завдань реформування системи охорони здоров’я є вдосконалення первинної ланки надання медичної допомоги, а головним завданням влади – створення належних умов для проживання та життєдіяльності населення, в тому числі підвищення стандартів та якості медичного обслуговування.

У підсумковій частині наради головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад в своїй доповіді зупинився на співпраці з органами місцевої влади з метою кращого управління медичною інфраструктурою, а також зазначив, що відповідні наради сприяють цікавій дискусії, обґрунтуванню пропозицій та прийняттю рішень, спрямованих на підвищення обізнаності з питань профілактики, діагностики соціально-небезпечних хвороб, формуванню здорового способу життя і впровадження міжсекторальних дій щодо збереження і зміцнення здоров’я населення району.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

03.05.2017р.


Консультативно-профілактичні заходи в рамках Тижня охорони праці

На виконання наказу ДОЗ ОДА №123/35/01-05 від 11 квітня 2017 року «Про проведення заходів з нагоди всесвітнього дня охорони праці» в Лисецькій ЦРЛ створено комітет з питань організації та проведення Тижня охорони праці і затверджено робочий план, згідно якого будуть проводитись юридичні консультації щодо дотримання вимог нормативно правових документів з охорони праці, надаватись організаційно-методична допомога керівникам медичних закладів району з питань проведення атестації робочих місць та укомплектування їх наочною агітацією і нормативно-правовою літературою.

З метою привернення уваги до світової спільноти до питань охорони праці та смертності працівників на робочому місці, щорічно 28 квітня, починаючи з 2002 року, понад сто країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року №685/2006 визначили 28 квітня, як День охорони праці в Україні.

За ініціативи Міжнародної організації праці девіз цьогорічного Всесвітнього дня охорони праці – «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці».

Травматизм на виробництві є важливою, але недостатньо усвідомленою проблемою нашого суспільства. За офіційними даними щороку на виробництві гинуть 400 осіб і 5000 травмуються. Приблизно 500 працівників стають інвалідами. Частота випадків смертельного травматизму в Україні вища і становить майже 7% від загальної кількості травмованих, водночас як у країнах Заходу вона дорівнює 0,08-0,12%.

Систематичний і достовірний збір даних про стан охорони праці і травматизм на виробництві є основою для здійснення аналізу всіх аспектів травматизму і розроблення заходів з профілактики на рівні закладів, регіонів і держави. Фактично в усіх країнах світу і міжнародних організаціях дослідження та оцінку ризиків для життя і здоров’я працівників розглядають як основний механізм профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності. Ефективне впровадження цього механізму у вітчизняну практику управління охороною праці можливе лише за наявності статистичних даних, що показують реальний стан виробничого травматизму в Україні. Відкритість і доступність такої інформації значно підвищить ефективність використання даних та культуру профілактики й сприятиме створенню безпечних робочих місць.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

19.04.2017р.


Які ліки можна отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

 

Перелік ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню можна знайти в аптеках, що беруть участь у Програмі, а також у лікарів, які виписують рецепти на препарати, згідно міжнародної непатентованої назви (діюча речовина)

препаратів, що включені до Урядової програми «доступні ліки»:

 Серцево-судинні  захворювання :Аміoдарон  (Amiodarone)Амлодипін  (Amlodipine )Атенолол  (Atenolol )Верапаміл  (Verapamil)Гідрохлортіазит  (Hydrochlorothiazide)Спіронолактон  (Spironolactone)Фурасемід  (Furosemide)Дигоксин   (Digoxin)Еналаприл  (Enalapril)Ізосорбіду динітрат (Isosorbidedinitrate)Корведілол  (Carvedilol)Клопідогрель  (Clopidogrel)Метопролол  (Metoprolol )Нітрогліцерин  (Glyceryltrinitrate)Симвастатин  (Simvastatin)Бісопролол (Bisoprolol)  Бронхіальна астма:Беклометазон  (Beclometasone)Будесонід (Budesonide)Сабультамол (Salbutamol ) Діабет ΙΙ типу:Метформін  (Metformin)Гліклазид (Gliclazide ) 

 

Держава повністю компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, на який подано заявку на участь у програмі «Доступні ліки». Тобто такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, вартість якого не перевищує граничної референтної ціни (та, що встановлюється, виходячи з цін на препарати в 5-ти сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії), пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. Ліки, ціна на які перевищує референтну, не підпадають під програму відшкодування.

Такий механізм відшкодування вартості ліків успішно діє у багатьох країнах світу, забезпечуючи пацієнтам можливість доступного лікування на амбулаторному рівні.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.04.2017р.


Обстежитися ще не пізно

В Україні завершуються Національні дні діагностики раку шкіри.

За статистикою ВООЗ щороку у світі реєструють 48 тисяч смертей від меланоми. Щорічно в Україні діагностують майже 3 тисячі нових випадків, причому третину новоутворень виявляють у ході проведених таких масових оглядів. Захворюваність меланомою швидко росте протягом останніх десятиліть і складає 2,5 – 10% від усіх нововиявлених пухлин шкіри. Меланома – одна з найзлоякісніших пухлин шкіри, яка протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті. Тому дуже важливо, саме на ранній стадії діагностувати меланому, бо саме від своєчасної діагностики залежить подальше лікування та життя пацієнта.

У 70% випадків меланома розвивається з вроджених або набутих пігментних утворів на шкірі – родимок (невусів). Вони виникають уже у ранньому дитинстві, а дорослі люди можуть мати від 3 до 100 родимок. Невуси бувають дрібні, середні та великі. Самі собою вони не становлять небезпеки – це доброякісні утвори. Проте за деяких умов може початися процес їх переродження, коли на місці родимки виникає меланома. Йдеться про травматизацію родимок, засмагу, зокрема в солярії, дію хімічних речовин чи радіації.

Звичайна родимка спокійна – однотонна, сталого розміру. Якщо в ній стали з’являтися вкраплення інших кольорів – коричневого, червоного, фіолетового – це ознака того, що родимка почала перероджуватися. Занепокоєння мають викликати родимки які ростуть (більшість меланом мають розмір від 6 міліметрів до 1 сантиметра).

Згідно листа МОЗ України від 24.03.2017 року лікарі об’єдналися заради благородної мети – профілактики та зменшення смертності від онкологічних захворювань шкіри серед українців. Відповідно у проекті також візьмуть участь лікарі Лисецької ЦРЛ. 18-19 квітня 2017 року на базі поліклінічних відділень Лисецької ЦРЛ та Тисменицької міської лікарні мешканці району можуть обстежитися на наявність дерматовенерологічних захворювань, а також отримати інформацію про таке захворювання як меланома і його наслідки.

На базі поліклінічного відділення Лисецької ЦРЛ 19 квітня 2017 року спеціалісти Івано-Франківського обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру будуть проводити консультативний огляд пацієнтів у рамках днів діагностики меланоми.

Виявлення і лікування меланоми на ранній стадії дає одужання хворим в 100% випадків, другої – 80%, третьої – 30%, четвертої – лише 5-8%. Тому радимо проходити обстеження і робити це щороку.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.04.2017р.


З 6 квітня 2017 року в медичних закладах Тисменицького району запрацювала Урядова програма «Доступні ліки»

 Пацієнти зможуть отримувати ліки від:

–         серцево-судинних захворювань,

–         діабету ІІ типу,

–         бронхіальної астми

безкоштовно або з незначною доплатою.

Як отримати безкоштовно ліки?

 1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.
 2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».
 3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

Адреси аптек, що беруть участь у програмі «Доступні ліки»:

Лисецька ЦРЛ:

–         КП «Обласний аптечний склад», м. Івано-Франківськ, вул. Богдана Хмельницького, 57, тел. 61-7-55;

–         ФОП Заборник О. В., смт. Лисець, вул. Січових Стрільців;

–         ТзОВ «Авіцена Фарм», смт. Лисець, вул. Радчанська 10В;

–         ФОП Ерстенюк Д. М., м. Івано-Франківськ, вул. Дзвінського 1;

–         ФОП Гаврильчук М. І. Аптека 7/7, м. Івано-Франківськ, вул. Медична 15, тел. 50-22-40;

–         ФОП Сиваник І. В., с. Угринів, вул. Галицька 2В,

–         ТзОВ «Маркет Універсал ЛТЛ», м. Івано-Франківськ: Аптека №18 Північний бульвар, 2-Б, тел. 7-63-77; Аптека №19, вул. Дністровська 16А, тел. 7-73-08; Аптека №34, вул. Євгена Коновальця 132А, тел. 2-34-68;

 

Тисменицька міська лікарня:

–         ФОП Ващищак І. І., м. Тисмениця, вул. Галицька 20д, тел. 2-44-77;

–         ФОП Носович, м. Тисмениця, вул. К. Левицького 12, тел. 2-44-04,

–         ФОП Лисенко Д. С., м. Тисмениця, вул. К. Левицького, 4а.

 

Єзупільська міська лікарня:

–         КП «Обласний аптечний склад», м. Івано-Франківськ, вул. Богдана Хмельницького, 57, тел. 61-7-55;

–         Аптека «Калина», смт. Єзупіль, вул. С. Бандери 52;

–         ТзОВ «Центорія», м. Івано-Франківськ, вул. Довга 26, тел. 4-70-87.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.04.2017р.


 

В рамках основних організаційних заходів

31.03.2017 року в актовій залі відбулось засідання Медичної ради, в якій взяли участь:

головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад, заступники головного лікаря за розділами роботи – Вадим Палій, Ярослав Чеснок і Микола Осипів, а також головні лікарі ЛПЗ району, керівники структурних підрозділів і профільні районні спеціалісти.

DSCN2346

На засіданні присутні розглянули основне питання, що стосувалося забезпечення медичною допомогою жителів Ганусівської дільниці.

DSCN2351

Головний лікар Ганусівської ЛА ЗПСМАнтон Мойсишин розповів про проблемні питання в наданні медичної допомоги населенню дільниці і шляхи їх вирішення. Районні спеціалісти проаналізували ситуацію, що склалася у кожному з профільних розділів роботи ГанусівськоїЛА ЗПСМ та надали пропозиції щодо її покращення. Зокрема наголошували на недостатньому рівні онкопрофілактичної роботи серед жіночого населення дільниці.

DSCN2347

Про стан надання травматолого – ортопедичної допомоги населенню району та шляхи покращення диспансеризації хворих із хронічною ортопедичною патологією і оздоровлення цих хворих йшлося в доповіді районного травматолога Василя Гайдаша.

DSCN2349 DSCN2350

В доповіді районного невропатолога Олександри Сташків та дитячого невропатолога Ганни Нагорняк мова йшла про покращення діагностики судинних захворювань головного мозку, диспансеризиції дітей з неврологічною патологією і їх оздоровленням.

За результатами обговорень і доповнень до тематичних питань, а також до проекту рішень, було сформовано кінцевий план заходів, з метою покращення роботи, у розрізі кожного окремого питання, яке розглядалось на засіданні медичної ради.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

04.04.2017р.


Загальнолікарняна толока

1 квітня в Лисецькій ЦРЛ відбулись заходи в рамках щорічної всеукраїнської акції «За чисте довкілля» та проведення благоустрою території до Великодніх свят.

Захід проведено з метою виконання наказу Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації про приведення територій  лікувально-профілактичних закладів області в належний санітарний стан.

 

Проведення таких заходів вже стало традиційним, напередодні Великодніх свят. Кожен дбайливий господар біля власної садиби наводить лад – так завжди було в Україні.

DSCN2370

Активно долучилися до заходів із благоустрою і впорядкування закріплених і прилеглих територій завідувачі профільних стаціонарних відділень, медичні працівники відділів та окремих структурних підрозділів разом з головним лікарем Тарасом Скоропадом та його заступниками.

Докласти зусиль було до чого: після зими залишилося чимало сміття – залишки торішнього бур’яну, опалого листя.

DSCN2358

На площі перед центральним корпусом лікарні і біля Каплиці Святого Пантелеймона було висаджено 25 декоративних дерев і кущів.

DSCN2365

Основна робота проводилась на площі молодого парку Лисецької центральної районної лікарні, яка була прибрана від сухої трави, проводилось розпушування землі навколо дерев, а також наявний парк поповнився 30-ма плодово-ягідними саджанцями.

Ми повинні разом наводити порядок там де ми працюємо. Як кожен господар наводить лад у своєму дворі, так і ми прибираємо ту територію, за яку несемо відповідальність.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.04.2017р.


Туберкульоз виліковний

24 березня – Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. У 2017 році проходить під гаслом: «Спільно подолаємо туберкульоз». Щорічно Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме цього дня. За критеріями ВООЗ Україна віднесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз.

Щогодини четверо жителів України заражаються туберкульозом, а один із хворих помирає.Про надзвичайну соціальну небезпеку туберкульозу свідчить, зокрема, той факт, що останні 23 роки від СНІДу – найстрашнішої хвороби сучасності, в Україні померло менше, ніж вмирає від туберкульозу кожних 2 роки. Тож про підступного ворога треба знати якнайбільше, щоб не стати його жертвою. Понад 80 відсотків туберкульозу виникає у людей, які 2 і більше років не зверталися за медичною допомогою і не проходили флюорографічного обстеження.

Принагідно нагадати, що туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликають мікобактерії. У 95 відсотках випадків воно передається повітряно-крапельним шляхом, уражає легені і інші органи людини. Зараження може відбутися і опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).

Незважаючи на всі заходи, до яких вдаються в нашій державі, задля профілактики цього захворювання, велику роль у поширенні відіграє й людський чинник. Близько 8%, що вперше захворіли, перериває лікування, 12% – помирає. В Україні хворих на туберкульоз примусово не лікують. На жаль, нерідко хворі чомусь просто не хочуть лікуватися і цим шкодять не лише собі, а й іншим людям, як носії інфекції.

Туберкульозу треба боятися, але це не вирок. До 12 місяців виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 60% осіб від тих, хто захворів. У випадку коли мікобактерія туберкульозу звикає до терапії і перестає реагувати на лікування, розвивається, так званий, хіміорезистентний туберкульоз, лікування якого займе до 36 місяців. Відповідно курс лікування у першому випадку приблизно коштує 4-5 тисяч гривень, а хіміорезистентного туберкульозу – 120-200 тисяч. Ліками повністю забезпечує держава та Глобальний фонд. Не зволікайте! Чим пізніше виявити туберкульоз, тим важче і довше будете його лікувати.

Є всі підстави стверджувати, що туберкульоз можна перемогти за двох головних умов: ранньої діагностики і своєчасного ефективного лікування.

Бережіть  здоров’я своє і близьких вам людей. Пам’ятаймо, що висока санітарна культура, відмова від шкідливих звичок, раціональне харчування, профілактичні огляди і флюорографія, дозволять запобігти туберкульозу і зберегти здоров’я.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.03.2017р.


Глаукома- група захворювань,наслідком яких є розвиток атрофії диску зорового нерва та поступова втрата поля зору,без належного лікування призводить до сліпоти.

 

Раннє виявлення:

-вимірювання внутрішньоочного тиску

-дослідження зорового нерва:

офтальмоскопія та оптична когерентна томографія

-дослідження полів зору:комп′ютерна периметрія

Показники поширеності глаукоми у світі:1,2%

7%-особи молодше 55років

44%-особи у віці 55-74 років

Кожний другий – 75 років і старше

В Україні 200 тис хворих на глаукому;щорічно реєструється 20 тис випадків

На  диспансерному обліку  в Тисменицького району заходиться 239  осіб

Для раннього виявлення глаукоми в поліклінічному віділенні Лисецької ЦРЛ функціонує кабінет долікарського прийому,де  профілактично здійснюють вимірювання внутрішньо очного тиску особам старше 40 років, а також всі амбулаторії забезпечені тонометрами Маклакова,тож пацієнти можуть  звернувшись на прийом до сімейного лікаря  виміряти очний тиск.

Фактори ризику:

-вік старше 60 років

-наявність родичів з встановленим діагнозом «глаукома»

-цукровий діабет

-високий ступінь короткозорості

-травми ока

-захворювання серцево-судинної системи

-шкідливі звички(паління)

Ранні симптоми:

-скарги на початковій стадії відсутні,безсимптомні,що є причиною пізнього звернення пацієнтів до офтальмолога,коли хвороба досягає розвинутої стадії та виникають незворотні зміни в зоровому нерві.

-звуження полів зору

-дефекти в полі зору(абсолютні чи відносні скотоми)

-поява «веселкових кругів « при погляді на світло

-гострота зору при цьому залишається високою

-затуманювання зору,розсіювання світла

-відчуття важкості,тиску в очах,поява «літаючих мушок» перед очима

Основні принципи лікування:

-пряма та непряма нейропротекція

-гіпотензивна терапія

-лазерні та хірургічні втручання

Після встановлення діагнозу «глаукома» необхідно:

-дотримуватись режиму закапування капель

-точно виконувати всі рекомендаціі лікаря

-у встановлені терміни проходити контрольні огляди у  офтальмолога

Районний офтальмолог

Н.П. Грижак

03.03.2017р.


 

Ліки стануть доступнішими

Міністерство охорони здоров’я України планує впровадити референтне ціноутворення на лікарські препарати для лікування осіб з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу з 1-го квітня 2017року одночасно з Програмою відшкодування вартості лікарських засобів, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 року №863. Дія цієї Постанови поширюється на лікарські засоби, що в установленому порядку зареєстровані  в Україні, внесені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», вартість яких відшкодовуватиметься хворим на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет  ІІ типу і бронхіальну астму.

На визначений перелік препаратів будуть встановлені граничні ціни, на рівні не вищому, ніж у країн – сусідів: Угорщині, Польщі, Чехії, Словаччині.

Відшкодування вартості лікарських засобів під час амбулаторного лікування  буде проводитись особам за умови наявності рецепта від лікаря. Ліки, вартість, яких відшкодовуватимуть, призначатимуть медики первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти і педіатри) за міжнародними непатентованими назвами, тобто за діючою речовиною. Препарат конкретної торговельної марки пацієнт обиратиме в аптеці самостійно.

Відповідні ліки – це частина гарантованого пакета послуг первинної ланки. Відшкодування вартості лікарських засобів буде проводитись за рахунок коштів цільової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, на що в державному бюджеті передбачено 500 млн. грн. і ще 632 млн. грн. закладено на відшкодування препаратів інсуліну.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

28.02.2017р.


Підсумкова медична рада

10 лютого 2017 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ під керівництвом головного лікаря Тараса Скоропада відбулось засідання медичної ради за підсумками роботи лікувально-профілактичних закладів району в 2016 році.

DSCN23301

У засіданні медичної ради взяли участь заступники головного лікаря за розділами роботи, головні лікарі лікувально-профілактичних закладів, районні спеціалісти за профілем роботи, завідувачі фельдшерсько-акушерських пунктами. Також в роботі медичної ради взяло участь керівництво району – заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур та голова районної ради – Роман Крутий.

Про успіхи та недоліки в роботі системи охорони здоров’я Тисменицького району йшлося в основній доповіді заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадима Палія. В доповіді проаналізовано особливості демографічної ситуації в районі, тенденції стану здоров’я населення та вплив на нього комплексу чинників зовнішнього середовища.

На проблемах та шляхах їх вирішення зупинялись в своїх виступах головні лікарі Тисменицької міської лікарні – Роман Сендецький та Єзупільської міської лікарні – Михайло Запухляк. Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов окреслив основні завдання в частині проведення профілактично-діагностичних, лікувальних протитуберкульозних заходів та побажав координувати зусилля в цьому напрямі.

DSCN2331 DSCN2332

В обговорені підсумкових питань взяли участь Степан Мандибур та Роман Крутий, які в своїх доповідях наголошували на тому, що сутність стратегії розвитку охорони здоров’я полягає в проведенні реформування місцевого самоврядування з відповідною передачею відповідальності та механізмів наповнення місцевих бюджетів. На завершення – висловили свої побажання та пропозиції для подальшої роботи медичної галузі району, закликали присутніх до активної, наполегливої роботи у новому році та конструктивного діалогу з усіма рівнями виконавчої влади.

DSCN2333

У заключному виступі головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад акцентував увагу на тому, що з метою ефективного використання наявних ресурсів, пропонується диференціація лікарень з урахуванням інтенсивності медичної допомоги, що надається. Тому, що надання медичної допомоги різнопрофільним групам пацієнтів потребує застосування різних технологій та відповідної організації лікувально-діагностичного процесу. Проведення зазначених змін може бути здійснено в залежності від щільності та характеру розселення населення, з урахуванням транспортних комунікацій, матеріально-технічного та кадрового потенціалу стаціонарів, профілів їх діяльності та структури медичних послуг. Для цього потрібно упорядкувати інфраструктуру та ліжковий фонд медичних закладів, удосконалювати їх ресурсне забезпечення. Це має оптимізувати систему медичної допомоги, ефективно використовувати кадрові, фінансові та матеріально-технічні ресурси.

 

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

13.02.2017р.


Знати – щоб жити

Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США в 1983 році. Упродовж двох місяців хворий помер. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч осіб заражується цією хворобою. Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу в організмі впливає на імунну систему.

Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 290 тисяч осіб, і тільки кожен другий знає про свій діагноз.

В Івано-Франківській області, з 2011 року по 2015 рік, показник поширеності Віл-інфекції на 100 тисяч населення збільшився з 41,4 до 64,4. Аналогічна тенденція зберігається в Тисменицькому районі, де зареєстровано збільшення відповідного показника на 13,4% з 55,1 до 63,6 на 100 тисяч населення в 2015 році.

На сьогодні Віл-інфекція все ще сконцентрована в так званих групах епідемічного ризику, а саме: серед споживачів ін’єкційних наркотиків, осіб з численними незахищеними статевими контактами.

За останні п’ять років питома вага осіб, інфікованих статевим шляхом, від загальної кількості офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих зросла до 72,7%. Сприяє цьому й агресивна пропаганда безладного статевого життя в засобах масової інформації, втрата традиційних духовних та сімейних цінностей, непопулярність у суспільстві принципів здорового та морального способу життя.

У країнах, де активно поширюється ВІЛ-інфекція, особливо уразливими до інфікування ВІЛ є діти та молодь, оскільки, за результатами різних досліджень, рівень застосування ризикованих практик серед них є вищим, ніж серед дорослих.

Тестування на ВІЛ є першим кроком у подоланні епідемії. Знання статусу дозволяє людині своєчасно стати на облік та отримати життєво необхідне лікування. Тестування на ВІЛ є відправною точкою для початку багатьох заходів профілактики ВІЛ-інфікування та має важливе значення для забезпечення доступу до своєчасної допомоги та лікування.

Підсумовуючи сказане, слід зробити висновок, що робота з ранньої діагностики та призначення ефективного лікування хворим – це одна зі складових успіху в протидії ВІЛ-інфекції, проте відчутно вплинути на темпи розвитку епідемії можна лише завдяки постійній профілактичній роботі.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

29.11.2016р.


Антибіотики – використовуйте обережно

Під такою назвою Всесвітня організація охорони здоров’я реалізує глобальну компанію, в тому числі з 14 по 20 листопада 2016 року проводиться Другий Всесвітній тиждень правильності застосування антибіотиків.

16 листопада 2016 року, у рамках відповідних заходів у Лисецькій ЦРЛ, відбулось засідання оперативної наради у головного лікаря центральної районної лікарні Тараса Скоропада. В процесі обговорення тематичних доповідей лікаря-невропатолога Марти Чеснок і лікаря хірурга поліклінічного відділення Світлани Олійник наголошувалося та тому, що стійкість до протимікробних препаратів знижує ефективність профілактики і лікування зростаючого числа інфекцій.

Резистентність розвивається природнім шляхом, зазвичай за допомогою генетичних змін. Однак некоректне і надмірне використання протимікробних препаратів прискорює цей процес.

Розвиваючи думку про необгрунтованість призначення антибіотиків самими лікарями, слід зазначити, що в ряді випадків вони використовуються для лікування вірусних інфекцій, простудних захворювань, призначаються у надто малих дозах або тривалість їх використання недостатня для знищення бактеріального походження хвороби.

Як підсумок обговорення даної тематики: для раціонального використання антибактеріальної терапії на сучасному етапі вимагаються від лікаря не тільки глибокі знання механізмів дії препаратів, що призначаються, але й урахування всіх супутніх обставин їх застосування. Вважається, що при виборі антимікробного препарату необхідно брати до уваги дві групи факторів: як зі сторони пацієнта так і збоку збудника інфекції.

До факторів пацієнта слід віднести алергологічний анамнез, стан функцій нирок та печінки, імунної системи, а також здатність приймати препарати внутрішньо, важкість захворювання та вік. У жінок важливо враховувати можливу вагітність, період годування або прийом пероральних контрацептивів. Щодо збудника інфекцій – необхідно визначити найбільш ймовірний для даної патології мікроорганізм та його чутливість до антимікробних засобів.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.11.2016р.


Здоровий спосіб життя та діабет

103-diabet
Така тема компанії Всесвітнього дня діабету на 2014-2016 роки, який відзначають щорічно 14 листопада для координації зусиль у боротьбі проти цієї недуги, підвищення знання суспільства про діабет, його причини, симптоми та ускладнення, щоб нагадати про те, що поширеність діабету невпинно зростає.

Протягом останніх десятиліть кількість хворих на цукровий діабет в усьому світі зростає. З 1980 року глобальний рівень захворюваності дорослого населення на цукровий діабет майже подвоївся з 4,7% до 8,5%. В Україні зареєстровано понад 1 млн. 200 тис. хворих на цукровий діабет, однак згідно епідеміологічних досліджень насправді їх у 2-2,5 більше за рахунок невиявлених випадків, у тому числі й через значну поширеність латентних форм. Це свідчить про недостатній рівень діагностики захворювання, а відтак і про необхідність посилення уваги до раннього виявлення цукрового діабету, проведення скринінгу серед населення, особливо в групах ризику.

Кожні 6 секунд у світі реєструють 2 нові випадки діабету і одна людина помирає від нього і його ускладнень. Загалом ця недуга і її наслідки спричиняють 5 млн. випадків смерті щорічно. За частотою смертності і інвалідизації ця хвороба поступається лише серцево-судинним і онкологічним захворюванням.

В районі у 2010 році показник вперше виявлених хворих на цукровий діабет в розрахунку на 100 тис. складав 209,2 і був меншим за середній по області – 240,2. Вже у 2015 році вперше виявлено 217 хворих, на 40 більше, ніж в 2010 році, і показник первинної захворюваності зріс до 261,2 (область – 300,0). Всього в районі на даний час 2512 хворих на цукровий діабет і 348 з них потребують інсулінотерапії.

Лікування цукрового діабету є ефективним, якщо ґрунтується на стандартах і протоколах, і цьому має бути приділено особливу увагу. Останнім часом запроваджено реєстр хворих на цукровий діабет, що дає можливість аналізувати його поширеність і захворюваність, відстежувати динаміку його ускладнень, призначати якість надання медичної допомоги за станом компенсації хвороби, а також прогнозувати фінансові витрати на забезпечення профілактики, діагностики і лікування.

 

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.11.2016р.


Медико-просвітницький захід

8 листопада, в Черніївську ЗОШ І-ІІІ ст., відбувся виїзд групи медичних працівників Лисецької ЦРЛ в складі завідувача інформаційно-аналітичного відділу Миколи Семеніва, районного дерматовенеролога Мар’яни Жовнірук і підліткового акушер-гінеколога Наталії Николюк. Мета приїзду – проведення тематичних лекцій для учнів 9-11 класів з питань статевого розвитку підлітків і особливостей його біологічних періодів.

025

Для даної вікової групи учнів настав відповідний момент, щоб поговорити про складнощі під час переходу їх від дитинства до юності.

dscn2305

Заняття проходили у вигляді активного діалогу між доповідачами і слухачами. Була наведена цікава аналітична та статистична інформація і навчальні матеріали щодо необхідності активного способу життя, здорового харчування, дотримання гігієни та уникнення шкідливих звичок. Такі відвідини шкільного закладу сприяють гармонійному фізичному та морально-етичному розвитку підлітків.

Слід також відмітити допомогу в організації і проведенні відповідного заходу директора Черніївської ЗОШ І-ІІІ ст. Володимира Лещишина, а також класних керівників Наталії Павлик, Світлани Фургаліяк і Ганни Шемрай.

Подібні заходи будуть мати продовження і в інших навчальних закладах району.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.11.2016р.


Медицина в очікуванні змін.

Найбільші зміни чекають первинну ланку надання медичної допомоги. Тому, що у західних країнах 80% допомоги пацієнтам надається на первинному рівні, а в Україні – лише 21%. Експерти порахували: 41% українських чоловіків і 34% жінок працездатного віку померли, бо не перебували під наглядом сімейного лікаря.

В 2017 році впроваджуватиметься страхова модель медицини. В її основі зміна фінансування системи охорони здоров’я. Одним із етапів до медичного страхування є розробка стандартів для первинної ланки, згідно з якими Національна агенція страхування і постачальники первинної медичної допомоги укладатимуть договори, де одна відповідатиме за виконання стандартів і якість лікування, а друга за фінансові умови. Планується, що на первинний рівень спрямовуватиметься близько 30% медичної субвенції, потім ці кошти розподілятимуть між лікарями на підставі укладених із ними індивідуальних контрактів. На такий контракт зможе претендувати лікар відповідної кваліфікації, в якого дали згоду обслуговуватись від однієї і до двох тисяч осіб.

Ці контракти лікарі укладатимуть не із пацієнтами, а із закупівельниками медичних послуг первинної допомоги, які безпосередньо фінансуватимуть їх діяльність. Сімейні лікарі не тільки будуть займатися лікуванням пацієнтів, а й вести з ними бесіди про здоровий спосіб життя. Кожна гривня, яку витрачаємо на профілактику, економить 10 гривень на лікування. В Україні на профілактику захворювань витрачається лише 1% коштів, виділених на медицину, мабуть, тому що досі профілактику оцінюють з медичної, а не з економічної точки зору.

Планується, що нарешті буде запроваджено страхову медицину. Кошти будуть поступати із державної субвенції, яка вже виділяться. Державне страхування компенсує витрати на лікування на первинному рівні і на екстрену медичну допомогу, тобто базові послуги.

Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться із цим завданням, то результатом стане раціональне використання коштів, якісне надання медичної допомоги. При такому підході до надання медичних послуг, у лікарів буде стимул постійно вчитися, підвищувати свій професійний рівень, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.11.2016р.


Здоров’я – у мінусі.

Трохи статистики і не тільки…

Охорона здоров’я – це збереження та зміцнення здоров’я населення, а медична допомога – відновлення втраченого здоров’я. У цивілізованих країнах це дві конкуруючі системи. Що менше хворих, то більше коштів йде на охорону здоров’я, що більше хворих, то більше коштів виділяється на медичну допомогу.

Тому в Україні, в якій медична галузь перебуває в стадії реформування, комплекс чинників негативно позначився на статистиці неінфекційної захворюваності населення, у структурі якої стрімко зросла частка серцево-судинних та онкологічних патологій. Щорічно в Україні реєструють 200 тисяч пацієнтів із гострим коронарним синдромом, серед яких – понад 50 тисяч із гострим інфарктом міокарда. Україна входить в першу десятку країн світу за показником захворюваності на рак. За даними експертів ВООЗ поширеність СНІДу в Україні становить 1,6 %, туберкульозу – 1,4%, гепатиту С – 3%, цукрового діабету – майже 2,7%.

За даними ВООЗ в країнах із високим рівнем доходів, завдяки заходам профілактики і контролю, частка випадків передчасної смерті від серцево-судинних захворювань становить лише 4%, у країнах із низьким рівнем доходів – майже 42%. В цілому понад 80% смертей від серцево-судинних захворювань у світі припадає на країни з низьким та середнім рівнем доходів.

Показово, що рівень загальної захворюваності серед представників малозабезпечених верств населення України на 46% вищий, ніж серед заможних громадян. За тривалістю життя наша країна посідає 60 місце в світі.

Здавалося б, які ще аргументи потрібні для того, щоб ефективно розвивати вітчизняну медицину, в тому числі її профілактичний напрям?

На жаль, наша фундаментальна наука не взяла на озброєння європейський досвід і досі не розділила лікувальний і профілактичний напрями роботи. Аби люди не хворіли слід ввести жорсткі стандарти на продукти харчування, взяти під контроль виробництво та реалізацію спиртних напоїв, провести комплекс соціально-економічних й екологічних заходів. Щодо медичної допомоги, то вона за обсягом повинна бути меншою із сьогоднішнім станом, але забезпеченою медичним обладнанням, передовими технологіями. І якщо перша система не справляється зі своїм завданням, тоді на допомогу приходить друга.

2017 рік має стати роком реформ, які відновлять українську медицину, – на це покладають надію і лікарі, і пацієнти. Україна робить лише перші кроки у реформуванні, тому зараз має слушну нагоду проаналізувати досвід інших країн, аби досягти успіхів і не повторити чужих помилок.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

01.11.2016р.


Як розпізнати та вберегтися від грипу

Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України долучається до епідемії грипу та ГРВІ. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у сезоні 2016-2017 років в Україні циркулюватимуть три штами вірусуН3N2(Гонконг),Н1N1 і вірус групи «В». Найбільш поширеним очікується гонконзький грип.

Цей грип характеризується тим,що може захворіти більше людей,ніж минулого року, але перебіг захворювання легший. Вірус грипу уражає ,насамперед, літніх людей та малих дітей. В групі ризику є діти народжені після 2008 року(організм яких не стикався з даним штамом).У тих хто не стикався з цим штамом,можуть бути ускладнення у вигляді пневмонії. В Україні циркуляція вірусу грипу (Гонконг) може розпочатись в грудні і тривати епідемія може до лютого-березня 2017 року.

Грип- гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби.Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається повітр’яно- крапельним шляхом.

 

Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38°С,біль у горлі, головний біль,ломота у суглобах і м’язах, кашель, утруднене дихання, може бути блювота, діарея,які характерні для гонконзького грипу.

 

Як попередити грип:

 

●уникати контакту з особами,які мають прояви грипозної інфекції;

●обмежити відвідини місць великого скупчення людей чим меньще людей тим менший шанс захворіти. Карантин- кращий засіб боротьби з епідемією;

●часто провітрювати приміщення, підтримувати оптимальну температуру,проводити вологе прибирання;

●необхідно часто якісно мити руки,користуватись вологими серветками, якщо нема можливості помити руки, відмовитись від рукостискань під час епідемії;

●при чханні або кашлі прикривати ніс і рот одноразовою серветкою,яку зразу після використання необхідно викинути. Маску повинен носити хворий, щоб не заразити здорових,її слід змінювати кожні 3-4 год;

●якщо у людини є симптоми грипу,то необхідно триматись від неї на відстані не меньше 3-ох метрів;

●важливо підтримувати вологою слизову оболонку носа -це буде захисним бар’єром від любого віруса. Можна купувати спеціальні краплі з морською водою і фіз розчином в аптеці, а можна зробити їх самостійно. Розвести 1 чайну ложку звичайної солі 1 літром кип’яченої води і залити уфлакончик. Зволожувати ніс таким засобом рекомендується часто.

●Основним захистом проти грипу та попередження ускладнень при розвитку захворювання є щеплення.

 

Необхідно памятати! При появі перших ознак захворювання залишайтеся вдома, зверніться до лікаря. Не займайтесь самолікуванням.

Інформаційно-аналітичного відділ

Лисецької ЦРЛ

27.10.2016р.


 

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоровя.

220-03-profilaktyka-posttravmatychnykh-stresovykh-rozladiv-u-ditei

Психічне здоров’я – це функціонування психіки особи, яка забезпечує йому гармонійну взаємодію з навколишнім світом. Розповсюдженість психічних розладів зростає в усьому світі. В Україні більше 3,9% від всього населення (1,7 млн.) щорічно звертаються за допомогою з приводу психічних розладів, в тому числі – через вживання психоактивних речовин.

За оцінками ВООЗ під час надзвичайних ситуацій від депресії та тривожних розладів страждає кожна п’ята людина, але 75% людей з психічними, неврологічними розладами не отримують ніякого лікування і догляду. Стрес у населення України набуває характеру пандемії. Тривала психоемоційна напруга призводить до різноманітних нервово-психічних порушень.

Останнім часом у нашій країні кількість військовослужбовців – учасників бойових дій, які отримали психологічні травмами значно збільшується. Це пов’язано із ситуацією, що склалася на сході України. Повертаючись додому, вони відчувають труднощі у процесі адаптації до мирного життя. Найбільше характерні прояви посттравматичного стресового розладу – порушення сну, нав’язливі тривожні спогади про травмуючи подію, уникнення занять, розмов з подією, втрата інтересу до діяльності, яка у минулому приносила радість,   відсторонення від інших. Може виникати невмотивована агресія спрямована на випадкових людей, а часто на рідних і близьких, почуття провини (не виконав місію, не врятував, мав би зараз бути там), почуття недовіри і зради, відчуття відсутності майбутнього.

В учасників АТО порушується соціальна взаємодія, виникають сімейні конфлікти та проблеми з працевлаштуванням. Дуже часто самі вони не помічають у себе розладів психіки. Але якщо їм вчасно не допомогти, то війна для них не закінчиться ніколи.

Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і його близьких. Задача кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за необхідності звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.

Лікар-психіатр

Лисецької ЦРЛ

Наталія Курилів

7.10.2016р.


У рамках основних організаційних заходів Лисецької ЦРЛ

30.09.2016 року в актовій залі відбулось засідання Медичної ради, в якій взяли участь:

dscn2241

головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад, заступники головного лікаря за розділами роботи:

dscn2242

Ярослав Чеснок і Микола Осипів, а також головні лікарі ЛПЗ району, керівники структурних підрозділів і профільні районні спеціалісти.

На засіданні присутні розглянули основне питання, що стосувалося забезпечення медичною допомогою жителів Єзупільської дільниці.

dscn2244

Головний лікар Єзупільської міської лікарні Михайло Запухляк розповів про проблемні питання в наданні медичної допомоги населенню дільниці і шляхи їх вирішення. Районні спеціалісти проаналізували ситуацію, що склалася у кожному з профільних розділів роботи Єзупільської МЛ та надали пропозиції щодо її покращення.

dscn2243

Про стан експертизи тимчасової непрацездатності йшла мова в доповіді заступника головного лікаря Миколи Осипіва, в якій було зазначено, що на показники тимчасової непрацездатності в значній мірі впливає зайнятість населення, динаміка якої за останні 10 років, набула негативної тенденції.

dscn2240

Про стан підготовки лікувально-профілактичних закладів району до роботи  в осінньо-зимовий період та виконання заключних заходів на завершальному етапі доповів Ігор Маланчук.

У своєму виступі головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад наголосив на тому, що галузь охорони здоров’я має свою специфіку і власні тенденції. До того ж, ми постійно перебуваємо в стані очікування медичної реформи. Тому пріоритетом в роботі на перспективу має бути організація надання медичних послуг закладами первинного рівня в умовах об’єднання територіальних громад та реформування системи фінансування і управління медичними закладами вторинного рівня.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.10.2016р.


Як полегшити догляд за невиліковно хворими ?

Сучасна медицина більше 15  років тому повернулася до поняття паліативна допомога. Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я – «Паліативна допомога – це діяльність, спрямована на поліпшення якості життя хворих із смертельним захворюванням та їх близьких шляхом попередження і полегшення страждань за допомогою раннього виявлення, ретельної оцінки та усунення болю та інших фізичних, психологічних, соціальних і духовних страждань». Паліативна допомога є частиною суспільної охорони здоров’я, тому наданням цієї допомоги займаються не лише лікувально-профілактичні заклади і соціальні структури, але також громадські та релігійні організації. Церква має багатовіковий досвід полегшення страждань та догляду за хворими з невиліковними захворюваннями. Основною метою церкви є пошанування людського життя – від зачаття до природної смерті. Саме пошануванням людини до моменту її природної смерті і займається паліативна опіка. У цьому церква та лікарі мають спільні завдання, в основі яких лежить цінність людського життя.

ПД-червень 179

З лютого місяця 2016 року БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» та Лисецька ЦРЛ розпочали співпрацю у сфері забезпечення паліативної допомоги для невиліковно хворих людей, які проживають в Тисменицькому районі. Протягом цього короткого часу набувачами проекту стала 51 особа з числа малозабезпечених сімей, які опинились в складному становищі в зв’язку з тяжкою хворобою.

Під час виїздів мобільна бригада відвідує важкохворих вдома і надає їм комплексну допомогу.

ПД-червень 097

До складу бригади входить лікар Лисецької ЦРЛ, медичні сестри, соціальні працівники, психолог та духівник Карітасу, що забезпечує комплексний підхід у підвищення якості життя невиліковно хворих людей: доступ до отримання надання індивідуальних консультацій лікаря та медичної сестри по догляду за лежачими хворими, психологічна та духовна підтримка як підопічних проекту, та і їхніх родичів, а також надання їм матеріальної допомоги у вигляді засобів догляду, медикаментів, продуктів харчування, миючих засобів і засобів реабілітації.

Загалом, для забезпечення потреб набувачів проекту з числа жителів Тисменицького району у рамках проекту БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» було витрачено понад 54 тисячі гривень. Крім того, якісно надана допомога важкохворим позитивно впливає на їхнє самопочуття та стан здоров’я, викликає в них почуття захищеності.

Принципи милосердя, любові та уваги підкріплені вірою і молитвою – ось ті основи, на яких будується турбота про ближнього.

Робота виїздної мультидисциплінарної бригади на базі Лисецької ЦРЛ здійснюється в рамках проекту Карітасу «Паліативна допомога в м. Івано-Франківську» завдяки фінансовій підтримці «Карітас Відень».

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.08.2016р.


Підсумкове засідання медичної ради

Минулої п’ятниці, 29.07.2016року, в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулося засідання медичної ради за підсумками роботи в І півріччі 2016 року.

DSCN2081

 

Для участі в ньому прибули головні лікарі Тисменицької, Єзупільської міських лікарень, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, головні лікарі сільських лікарських амбулаторій ЗПСМ, а також були запрошені районні спеціалісти і  керівники структурних підрозділів.

DSCN1831

Основним питанням було підведення підсумків роботи медичних закладів району.

DSCN2086

Доповідачами з цього питання були заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок і завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола Семенів, які в доповіді приділили особливу увагу контролю якості надання медичної допомоги, критеріям її оцінки, лікувально-профілактичній та консультативно-діагностичній роботі.

На засіданні виступили районні спеціалісти, які проаналізували проблемні питання згідно своїх  розділів, що впливають на рейтингові показники району.

Протитуберкульозна робота в районі проводилась на належному рівні, про що підтверджують епідеміологічні показники з туберкульозу, які є стабільні і незначно відрізняються від середніх обласних. Разом з тим слід визнати, що загальна захворюваність на деструктивні форми туберкульозу в розрахунку  на 100 тис. населення району   збільшилась до 10,9 проти с/обласного показника – 8,3.

DSCN2087

Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов зазначив, що однією з проблем  сучасного туберкульозу є несвоєчасне його  виявлення, що приводить до більш низької ефективності лікування хвороби. Розвиваючи думку з цього питання головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад наголосив на тому, що роль медичних працівників у виявленні симптоматики туберкульозу повинна починатися на ФАПі, сільській лікарській амбулаторії, поліклінічних відділеннях. З цією метою необхідно проводити щорічні профілактичні огляди, в першу чергу серед груп ризику.

Підбиваючи підсумки робочої медичної ради головний лікар ЦРЛ Тарас Скоропад відмітив, що першочерговим завданням в роботі  для працівників медицини є зниження рівня смертності населення, особливо працездатного віку та дітей 1-го року життя, профілактика та раннє виявлення таких захворювань як туберкульоз, онкологічних  і серцево-судинних захворювань. Саме ряд цих захворювань є основною причиною смертності та інвалідності населення.

Роботу закладів охорони здоров’я району визнано задовільною. За підсумками медичної ради прийнято відповідне рішення. З прийнятим на медичній раді   рішенням ознайомлено всіх працівників лікувально-профілактичних закладів.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

02.08.2016р.


Стрес – боротися чи втікати.

 

Регулярні нервові розлади стали незмінним супутником нашого життя. Сучасній людині потрібно встигнути скрізь і всюди, вирішити безліч справ. Звідси відчуття хронічної втоми, дратівливість і тривожність. Лікарі називають стрес головною недугою XXIстоліття. Такий стан може завдати істотної шкоди здоров’ю, тому кожному з нас треба знати, як можна впоратися з почуттями, які нас руйнують.

Що таке стрес?

У перекладі з англійської стрес означає напругу, пригніченість. Якщо говорити науковою мовою, це фізична, психічна, емоційна і хімічна реакція тіла на те, що лякає, дратує або загрожує йому. Для організму стресом є не тільки робота на межі можливостей або життя в несприятливих екологічних умовах, а й будь-яка хвороба – застуда, алергія, ангіна або грип.

Чому він небезпечний?

Стрес впливає на всі системи нашого організму: опорно-рухову, нервову, серцево-судинну, ендокринну, дихальну, травну і репродуктивну. Хвороби внутрішніх органів, які виникли в результаті впливу стресових факторів називаються психосоматичними або нейрогенними. Виникають такі недуги, коли захисні сили організму не можуть упоратися зі стресом.

Що робити?

Пристосуватися до шаленого ритму життя, зняти перевтому, впоратися з надмірною тривогою, пережити емоційну напругу, відновити сили допоможуть специфічні профілактичні методи, до яких можна віднести:

Релаксацію – метод за допомогою якого можна частково або цілком позбутися фізичної на психічної напруги. Релаксація є дуже корисним методом, оскільки опанувати нею досить легко. Але є одна неодмінна умова – мотивація, тобто людина повинна чітко знати для чого їй це потрібно.

Концентрація – передбачає виконання спеціальних вправ на зосередження уваги. Ауторегуляція дихання – свідомо керуючи подихом, людина має можливість використовувати його для заспокоєння, зняття напруги, як м’язової так і психічної.

Аутогенне тренування – це вплив визначених розумових установок людини на зміну власних уявлень, переживань, відчуттів та інших психічних процесів, а також на стан окремих систем організму з конкретною метою. Тобто, іншими словами, аутогенне тренування це психофізіологічна саморегуляція без лікаря.

Професійну допомогу при стресі та його наслідках може надати психолог, психотерапевт, а у важких запущених випадках – психіатр. При необхідності лікар призначить антидепресанти, заспокійливі препарати, снодійні, адаптогени, коректори імунної системи.

Те, що з нами трапляється, є наслідком того, як ми живемо, що їмо, як поводимося, яких звичок дотримуємося. Ми можемо відмовитися від шкідливих продуктів та напоїв, поганих звичок, розвинути в собі самоконтроль, розвивати впевненість в собі, займатися самовдосконаленням.

Отже, зі стресом можна боротися. Він може бути навіть корисним. Адже зустрічі з загрозами змушують нас замислюватися над життям, виробляти в собі терпіння, стриманість, мужність, волю, удосконалюватися.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.07.2016р.


 Засідання медичної ради.

24 травня 2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулося засідання

DSCN2044

медичної ради під головуванням головного лікаря Тараса Скоропада. Участь у її роботі взяли заступник головного лікаря Вадим Палій, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов,

DSCN2038

головні лікарі міських лікарень, сільських лікарських амбулаторій.

Про роботу Стриганецької і Черніївської лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини з надання медичної допомоги населенню дільниць доповіли відповідно головний лікар Тетяна Кумгир і виконувач обов’язків головного лікаря Ореста Мислицька.

Аналіз показників акушерсько-гінекологічної служби на амбулаторно-поліклінічному рівні провели завідувачі профільних кабінетів

DSCN2039

Лисецької ЦРЛ Наталія Николюк, поліклінічних відділень Тисменицької і Єзупільської МЛ Ігор Величкович та Світлана Куриляк.

Головний лікар Тисменицького ПТД Валерій Остапов розповів про недоліки і проблемні питання в організації та проведенні протитуберкульозної роботи в ЛПЗ загальної мережі. В тому числі нагадав про якісне формування та щорічний перегляд груп ризику серед дорослого та дитячого населення щодо захворювання на туберкульоз і алгоритм виявлення туберкульозу на даному етапі та основні завдання і функції ДОТ-кабінетів.

Рішенням медичної ради було прийнято ряд заходів щодо покращення онкопрофілактичної та протитуберкульозної роботи.

Підсумки засідання медичної ради підвів головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад: «Результати медичної ради, пропозиції районних спеціалістів, в певній мірі, повинні вирішити окремі питання сімейної медицини, вищий рівень якої дозволить позитивно вплинути на навантаження і якість спеціалізованої медичної допомоги».

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

29.06.2016р.


Науково-практична конференція

В Лисецькій ЦРЛ 24.05.2016 року відбулось спільне засідання за участю

DSCN2032

головних лікарів сільських лікарських амбулаторій, лікарів загальної практики – сімейної медицини, лікарів педіатрів, середніх медичних працівників ФАПів.

DSCN2036

 

Проводила конференцію кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих хвороб післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету Березна Тамара Григорівна.

Учасники конференції обговорювали клінічні настанови з діагностики, профілактики та лікування атопічного дерматиту у дітей. Зокрема, було акцентовано на тенденції щодо підвищення рівня захворюваності на атопічний дерматит серед дитячого населення. В Україні протягом останніх 10 років спостерігається поступове зростання захворюваності та поширеності атопічного дерматиту серед дітей віком 0-14 років. Статистика свідчить про недостатньо ретельний облік пацієнтів з даною патологією. Атопічний дерматит вперше проявляється у дітей віком до 6 місяців – у 45%, віком до 1 року – у 60% та до 5 років – у 85%.

Поширеність даного захворювання диктує необхідність проведення інтенсивної патогенетичної терапії з використанням як внутрішнього, так і зовнішнього лікування. На конференції обговорювалось також питання про вибір сучасних глюкокортикоїдних, антигістамінних засобів та антибіотиків для лікування атопічного дерматиту.

Учасники конференції мали змогу отримати кваліфіковану інформацію, знання, для подальшого застосування їх на практиці.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

27.06.2016р.


Урочисті збори.

Відбулися 17 червня 2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ з нагоди Дня медичного працівника, в яких взяли участь заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур, голова Тисменицької районної ради Роман Крутий, адміністрація Лисецької ЦРЛ, медичні працівники району.

DSCN2004

Звернувшись до присутніх, головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад висловив медикам вдячність за невтомну працю, чуйність і милосердя та вірність обов’язку. «Нехай у Ваших домівках завжди  панують мир і злагода, у серцях доброта, у справах виваженість і мудрість» – підкреслив Тарас Скоропад.

DSCN2006

DSCN2007

Також з професійним святом медичних працівників привітали голова районної ради Роман Крутий, заступник голови районної державної адміністрації Степан Мандибур, які подякували медикам за врятовані життя та повернуте здоров’я мешканцям району, побажали міцного здоров’я, щастя, професійних успіхів та людської шани.
DSCN2017
DSCN2016
Головний лікар Лисецької ЦРЛ вручив нагороди від ДОЗ ОДА Миколі Грушецькому – завідувачу хірургічного відділення ЦРЛ, Миколі Семеніву – завідувачу інформаційно-аналітичного відділу ЦРЛ.

Заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок зачитав наказ Лисецької ЦРЛ про нагородження медичних працівників за сумлінну працю та високий професіоналізм грамотами з нагоди професійного свята.

Кращих вітали, нагороджували. А тим хто на варті здоров’я, на чергування і на виїздах бажали добра і миру.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

21.06.2016р.


Урочисте зібрання працівників охорони здоров’я.

16 червня в залі обласного музичного-драматичного театру

DSCN1980

DSCN1984

відбулися урочистості з нагоди відзначення Дня медичного

DSCN1982

DSCN1983

працівника, в яких взяли участь представники лікувально-профілактичних закладів Тисменицького району.

Лікарів та медичних сестер привітали з професійним святом голова облдержадміністрації Олег Гончарук, перший заступник голови обласної ради Василь Гладій, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко.

Також медичних працівників обласних закладів охорони здоров’я нагородили відзнаками Міністерства охорони здоров’я України, почесними грамотами обласної державної адміністрації і спільними грамотами голів облдержадміністрації та обласної ради.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.06.2016р.


Духовна проща медиків.

11 червня 2016 року, з нагоди Року Божого милосердя та з благословення Високопреосвященного Архієпископа і Митрополита Івано-Франківського Володимира, відбулась IVВсеукраїнська проща медичних працівників до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої, яка зберігається у церкві Успіння Пресвятої Богородиці с. Крилос, що побудована у другій половині XVIстоліття.

DSCN1910

проща

На цю чудову, Богом створену Крилоську гору, прибула група медиків з Тисмениччини, як і з інших районів Прикарпаття та областей Західного регіону. На шляху до с. Крилоса ми молитовно зверталися до Бога, просили допомоги і заступництва Небесної Цариці – Матері Божої, здоров’я нашим родинам та пацієнтам.

Шанування Пресвятої Діви Марії починається з княжих часів, коли князі, споруджуючи перші християнські храми на честь Пресвятої Богородиці, передавали їй під опіку свої міста, землі і весь християнський люд. Історія Богородиці з княжого Галича, що носить тепер назву Крилос, сповнена таємниць, багато з яких ще не розгадано.

Слово «проща», яке означає можливість отримання прощення в Бога за свої гріхи, а найбільше – звільнення людини від кари. Бо, як відомо, сповідь звільняє від гріхів, проте не звільняє від кари. Тому село Крилос не випадково стало місцем проведення Прощі. Адже тут знаходиться чудотворна ікона Крилоської Божої Матері, а також відкриті Двері Милосердя. Саме в цьому місці люди прагнули молитися до Чудотворної ікони Пресвятої Діви Марії, випити води з Францискових джерел, прагнучи відвернути кару за гріхи.

Оскільки, 2016 рік є проголошений Роком Божого милосердя, то співзвучною була і тема прощі та запланованих заходів програми. Все розпочалося із відправи Молебня до Христа Милосердного. Після всі присутні слухали розважання «Будьте ж милосердні, як і Отець ваш милосердний». В пам’яті закарбувались слова про покликання медичного працівника до служіння іншим «бути милосердним як Отець» у повсякденному житті.

Архиєрейською Божественною Літургією продовжився суботній день. Її очолив преосвященніший єпископ-помічник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Йосафат (Мощич).

DSCN1951

Єпископ нагадав усім, що триває Рік Божого милосердя – особливий час для покаяння, здійснення добрих вчинків.

DSCN1963

Після Літургії, процесійною ходою паломники прибули до Чудотворного джерела, де відбулось освячення води.

Проводилась робота і в групах, де прочани мали змогу поділитися своїми враженнями, емоціями, поспілкуватися з колегами – медиками.

Невипадково проща організовується напередодні святкування Дня медичного працівника. Тим самим доводячи, що окрім фізичного святкування, має бути і святкування духовне. Учасники прощі присвятили день, щоб побути з Богом, послухати Його, повчитися в Нього і з новими силами приступити до свого професійного служіння іншим. Додому медичні працівники поверталися з великим духовним піднесенням, відчуттям очищення душі і радості Божої любові.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.06.2016р.


Навчання з питань охорони праці

На виконання вимог наказу  Лисецької ЦРЛ №109 від 6 травня 2016 року  «Про навчання з питань охорони праці посадових осіб» , затверджено комісією з перевірки знань з питань охорони праці та графік  проведення навчання  з 30.05. до 03.06.2016 року відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом  Державного комітету України з нагляду  за охороною праці від 23.01.2015 року №15.

DSCN1873

30.05.2016 року на базі Лисецької ЦРЛ провідний інженер з охорони праці Любов Дирів провела перше заняття з посадовими особами, функціональні обов’язки яких пов’язані із забезпеченням    охорони праці.

DSCN1874

Відповідні навчання фахівці служби охорони праці також провели в Тисменицькій та Єзупільській міських  лікарнях. За підсумками занять буде проведено залік.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

31.05.2016р.


Тренувальне заняття

В умовах економічної кризи, незадовільного стану комунального господарства, забруднення об’єктів довкілля, прогноз щодо виникнення холери,  а також завезення її в Україну, залишається реальним.

При дослідженні води відкритих водоймищ і стічних каналізаційних  споруд, ймовірність висіву вібріонів зростає при підвищенні температури води з травня місяця по жовтень, особливо в липні-серпні.

З метою вдосконалення роботи з організації та проведення заходів з профілактики карантинних захворювань, підвищення рівня настороженості медичних працівників щодо холери, а також вивчення готовності  госпітальної бази  до проведення протихолерних заходів в умовах епідемічних ускладнень, 30.05.2016 року, на базі Лисецької ЦРЛ спільно з представниками Богородчанського  міжрайонного  відділу ДСЕСУ, проведено тренувальне заняття по локалізації умовного вогнища карантинного захворювання (холери) .

На різних етапах занять, згідно встановленої легенди, відпрацьовувались моменти удосконалення організаційної роботи та механізми взаємодії між різними структурними підрозділами і практичні навики та алгоритм  дій медичного персоналу у відповідних  умовах .

Відпрацювання  практичних  навиків розпочалося з поліклінічного відділення Лисецької  ЦРЛ.

DSCN1875

Транспортування умовного пацієнта   бригадою  Лисецького  відділення  КЗ  ІФ ОЦЕМД .

DSCN1877

Обстеження пацієнта в умовах розгорнутого госпіталю  на базі терапевтичного відділення Лисецької ЦРЛ .

    На завершення комісія підвела підсумки та оцінила дії медичного персоналу в умовах виникнення карантинного захворювання.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.05.2016р.


Засідання Медичної ради Лисецької ЦРЛ

27.05.2016 року відбулось засідання Медичної ради під керівництвом головного лікаря центральної районної лікарні, голови Медичної ради Тараса Скоропада.

DSCN1836

Участь в роботі Медичної ради взяли головні лікарі сільських лікарських амбулаторій ЗПСМ, районні спеціалісти за профілем роботи, керівники структурних підрозділів.

DSCN1833

Згідно порядку денного були розглянуті питання  про роботу  Чорнолізької  та  Підлузької  ЛА  ЗПСМ  з питань надання медичної допомоги населенню і організацію та проведення онкопрофілактичної роботи серед населення району.

DSCN1832 DSCN1834

Головний лікар Підлузької  ЛА  ЗПСМ  Наталія Маркозашвілі  і Чорнолізької  ЛА ЗПСМ  Ярослав  Оленчук, проаналізувавши основні показники стану здоров’я населення  підпорядкованих дільниць та діяльності структурних підрозділів , відзначили позитивні зміни, проблемні питання та перспективні шляхи їх розв’язання.

DSCN1835

Районний онколог Ілля Гуменюк проінформував  про стан проведення онкопрофілактичної  роботи та надав певні рекомендації щодо її покращення

Зі слів головного лікаря Лисецької  ЦРЛ  Тараса Скоропада, такі засідання проводяться для того, щоб акцентувати на головних заходах в організації лікувально-діагностичної  роботи , зокрема на первинному рівні та як на цьому етапі потрібно ситуацію покращити. Наголосив на медичному процесі , а саме на відповідальності щодо неякісної організації цієї роботи.

DSCN1837

Завершилось засідання Медичної ради приємною подією – привітанням з ювілейним Днем народження головного лікаря Черніївської  ЛА ЗПСМ   Галини  Лапки.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

27.05.2016р.


 

19 травня – День вишиванки

Цього дня працівники Лисецької ЦРЛ, йдучи на роботу, одягнули вишиванки. У такий спосіб вони приєднались до Всеукраїнської патріотичної акції і продемонстрували, що вишиванка – це одяг не лише на свята, адже, як кажуть, вишиванка є генетичним кодом Українців.

DSCN1799
DSCN1820
DSCN1809

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.05.2016р.


Планово консультативний виїзд в лікарську амбулаторію загальної практики – сімейної медицини села Чорнолізьці.

З метою надання організаційно-методичної допомоги закладам первинної медико-санітарної допомоги, підвищення доступності якості медичного обслуговування та підготовки матеріалів до засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ про роботу лікарської амбулаторії,

DSCN1775

11 травня, під керівництвом заступника головного лікаря ЦРЛ з ЕТН Миколи Осипіва,  проведено виїзд районних спеціалістів, керівників структурних підрозділів в складі: районний хірург – Микола Грушецький, районний онколог – Ілля Гуменюк, районний терапевт – Любов Проценко, завідувач клініко-діагностичної лабораторії Лисецької ЦРЛ – Леся Пастущин, завідувач інформаційно-аналітичного відділу – Микола Семенів, начальник відділу кадрів – Ярослава Фреюк.

Основний принцип в роботі лікувально-профілактичного закладу такого типу – це надання кваліфікованої первинної медичної допомоги населенню на засадах сімейної медицини.

DSCN1776 DSCN1780 DSCN1783

В структуру амбулаторії входить реєстратура, кабінети лікарів ЗПСМ, маніпуляційний і фізіотерапевтичні кабінети, приміщення клінічної лабораторії і функціональної діагностики, кабінети денного перебування хворих.

Проведено аналіз щодо виявлення захворюваності і факторів ризику серед населення дільниці, їх диспансерного спостереження, своєчасного обстеження, лікування, оздоровлення та стану планування та забезпечення проведення профілактичних медичних оглядів, рівня організації підвищення кваліфікації медичних працівників.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.05.2016р.


Медичні сестри відзначили професійне свято.

В Лисецькій ЦРЛ відбулися святкові збори з нагоди Дня медичної сестри, який щорічно відзначають 12 травня.

Привітав медичних сестер, фельдшерів та акушерок заступник головного лікаря Лисецької ЦРЛ з експертизи тимчасової непрацездатності Микола Осипів: «Нехай супутником вашого життя і надалі залишаються милосердя, терпіння, чуйність, увага та професіоналізм, вправні руки і добре відкрите серце».

DSCN1790

Приєднався до привітань і заступник головного лікаря Лисецької ЦРЛ з медичної частини Ярослав Чеснок, який зачитав наказ про нагородження медичних працівників грамотами і цінними подарунками за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди професійного свята – Дня медичної сестри. Також щедрі слова подяки за щоденну клопітку роботу в адрес своїх колег прозвучали від головної медичної сестри Лисецької ЦРЛ Галини Ярчук.

DSCN1787

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.05.2016р.


Реорганізація первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики – сімейної медицини.

З цією метою, згідно розпорядження Тисменицької РДА №172 від 24.04.2015 року та відповідного наказу Лисецької ЦРЛ №131 від 5.05.2015 року, на базі ФАПу села Загвіздя було відкрито лікарську амбулаторію загальної практики – сімейної медицини, як структурний підрозділ Лисецької ЦРЛ. DSCN1576 Основний принцип в роботі лікувально-профілактичного закладу такого типу – це надання кваліфікованої первинної медичної допомоги населенню на засадах сімейної медицини. В 2015 році Загвіздянську ЛА ЗПСМ доукомплектували твердим інвентарем, набором комп’ютерної техніки та забезпечено доступом до мережі Інтернет. На даний час 3779 осіб сільського населення дільниці обслуговуються 3-ма лікарями та 4-ма середніми медичними працівниками за сімейно-територіальним принципом. DSCN1573 13.04.2016 року районними спеціалістами та керівниками структурних підрозділів Лисецької ЦРЛ проведено консультативний виїзд в ЛА ЗПСМ села Загвіздя. DSCN1578

Районний онколог надає консультативну допомогу.

Основна мета виїзду – наблизити якісну спеціалізовану медичну допомогу до населення, вивчити особливості в організації роботи та провести контроль за виконанням рекомендацій, наданих раніше районними спеціалістами, що стосуються організаційно-методичної роботи.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

14.04.2016р.


8 квітня 2016 року

в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулось засідання оперативної наради, яку проводив головний лікар Тарас Скоропад.

DSCN1542

На засідання були запрошені головні лікарі сільських лікарських амбулаторій загальної практики-сімейної медицини, головні лікарі Тисменицької, Єзупільської МЛ, районні  спеціалісти, керівники структурних підрозділів. На розгляд, згідно порядку денного, було винесено три питання:

DSCN1544

Про стан надання ендоскопічної допомоги населенню району за 2015 рік доповідав районний  спеціаліст Богдан Шатинський.

DSCN1547

Інженер з охорони праці Любов Дирів доповіла про стан охорони праці, протипожежної безпеки і рівня виробничого травматизму в ЛПЗ району.

DSCN1545

Про виконання основних вимог наказів та нормативних документів з організації роботи щодо раннього виявлення хворих на алкоголізм та стан надання медичної допомоги хворим на алкогольні психози, доповідала районний нарколог  Ярослава Окунь.

Згідно розглянутих питань були прийняті відповідні рішення.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.04.2016р.


Первинна ланка – пріоритетний напрямок медичного обслуговування населення

З метою удосконалення організації роботи  лікувально-профілактичних закладів району  та виконання   комплексного плану основних  заходів Лисецької    ЦРЛ  6 квітня 2016 року  проведено виїзд в Старолисецьку          ЛА ЗПСМ бригади  районних спеціалістів в складі:

DSCN1527

 заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадима Палія,заступника головного лікаря з медичної частини  Ярослава Чеснока, районного хірурга Миколи Грушецького, районного онколога  Іллі  Гуменяка, районного акушера-гінеколога  Наталії  Лучків,районного терапевта  Любові Проценко, завідувача інформаційно-аналітичного відділу Миколи Семеніва. Основним завданням  Старолисецької  лікарської  амбулаторії є забезпечення  населення  доступною, своєчасною і якісною первинною медико- санітарною допомогою,  а також проведення індивідуальних санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів ,медичної профілактики захворювань. DSCN1531 Робота лікарської амбулаторії зорієнтована на сільське населення, а це понад  4 тисячі  людей різного віку , яким надається медична допомога  3-ма  лікарями загальної практики – сімейної медицини та лікарем-стоматологом. DSCN1532   Медичну допомогу надає лікар-стоматолог вищої кваліфікаційної категорії Григорій Вовк.

Значення первинної медико-санітарної допомоги визначено в декларації  Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка ініціювала проведення реформ у галузі  охорони  здоров’я  з  пріоритетним  розвитком  первинної медико-санітарної допомоги .  Всім цим вимогам  відповідає концепція надання медичної допомоги  на  засадах сімейної медицини.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.04.2016р.


Цукровий діабет у дітей

Цукровий діабет у дітей  має свої особливості,зумовлені характером обміну речовин у дитячому віці та включенням у різні періоди життя дитини дії  гормональних  речовин . Останні можуть не лише відігравати роль у виникненні цукрового  діабету, а й істотно впливати на перебіг захворювання. Гормон росту, наприклад, крім прямого впливу  на ріст дитини в довжину за певних умов викликає посилене вироблення панкреатоподібного гормону, внаслідок  чого посилюється секреція глюкагону і порушується рівновага  глюкагон – інсулін, що призводить до виникнення цукрового діабету. Статеві гормони змінюють гормональний баланс,  внаслідок  чого створюються передумови  для виникнення  цього захворювання. Незважаючи на різні причини виникнення цукрового діабету, є деякі спільні ранні ознаки його у дітей,  які дуже важливо знати, щоб своєчасно вжити відповідальних заходів. Це треба робити якомога швидше, бо цукровий діабет  в дитячому віці розвивається гостро , протікає важко і з самого  початку можливі тяжкі ситуації, що загрожують життю.  У разу уважного  ставлення  батьків до стану  здоров’я  дитини, систематичних  консультацій з лікарем  цукровий діабет розпізнають на перших стадіях. Найраніший етап – предіабет , при якому ознак захворювання ще немає,але вже є деякі порушення обміну речовин,зокрема вуглеводного. На цю думку наводить  наявність ожиріння матері під час вагітності, посилене утворення молока у період годування  груддю, більша маса новонародженого (понад 4500г), особливо первістка. Найпершим частим симптомом захворювання є слабкість. Малята стають менш рухливими, не  захоплюються галасливими іграми,швидко втомлюються. Старші  діти скаржаться  на труднощі  в навчанні, втомлюються під кінець  дня чи при фізичному навантаженні. Помітно змінюється поведінка дитини – вона стає роздратованою, плаксивою, іноді  навіть агресивною. Звертає на себе увагу  сухість шкіри  та слизових оболонок, опрілості  в ділянках статевих органів, поява «рум’янців»  на щоках ,чолі. У деяких хворих відзначається свербіж  шкіри, різні висипання, фурункули та ін. Якщо в цей період не розпізнати цукровий діабет і не почати  його лікування, відбуваються глибші порушення обміну речовин в організмі  і виявляються справжні ознаки цукрового діабету. Одна з них –  посилення сечовиділення (поліурія). Виявити її  нелегко, але мати, знаючи певний ритм життя дитини, може це зробити. Раннім сигналом може бути нічне нетримання сечі, виявивши яке , мати може і не звернутись до лікаря відразу. Матері здається,що нічне нетримання сечі  виникає через те,що дитина ввечері  вживає багато рідини . Отже, досить не давати дитині пити перед сном – і  все розв’яжеться. Однак цей захід не допомагає,  і розгублена мати звертається нарешті до лікаря. У всіх подібних випадках  досліджують, як правило, сечу на наявність  у ній цукру і нерідко  виявляють цукровий діабет. Другий симптом цукрового діабету – посилена спрага. Доросла людина зразу відзначає,що стала більше пити , але дитина , як і її мати, може не звернути на це уваги. Таким чином  найперші, найраніші  ознаки цукрового діабету залишаються  поза увагою, не викликають тривоги батьків, а захворювання тим часом прогресує. Цукровий діабет належить до захворювання що мають . безліч «масок». Якщо хвороба  (ЦД 1 типу) розвивається в дитячому ,особливо у в ранньому  віці, то латентний    ( прихований)  період  найчастіше буває  коротким  – при  цьому батьки  можуть звернути увагу  лише на те, що дитина  раптом стала  багато пити і мочитися, в тому числі вночі, можлива поява енурезу. У дитини може змінитись апетит : або з’являється постійне бажання  поїсти,  або навпаки, повна відмова від їжі. Малюк швидко худне ,стає млявим,не  хоче гратись. Ці симптоми  можуть не помітити і батьки, і педіатри, тому що яскравих проявів хвороби (температури,кашлю, і нежиттю, та ін.) немає. У деяких дітей  на ранніх стадіях цукрового діабету можуть з’явитися шкірні захворювання : екзема, фурункули, грибкові захворювання ,розвивається пародонтоз. І якщо діагноз не поставлений  вчасно,  стан дитини різко погіршується – розвивається діабетичний кетоацидоз : наростає спрага, сухість слизових  оболонок і шкіри, діти  скаржаться  на слабкість, головний біль, сонливість. З’являються нудота і блювота, яка незабаром частішає. У міру  посилення кетоацидозу  дихання стає частим ,галасливим і глибоким , від дитини пахне ацетоном. Може наступити розлад свідомості аж до коми.    

Лікар-ендокринолог

Лисецької  ЦРЛ 

Курліщук  Н.М.

06.04.2016


Професійно про туберкульоз

29 березня проводилось обговорення на семінар-нараді в Лисецькій ЦРЛ з питань організації та виявлення туберкульозу серед дитячого населення на первинному та вторинному рівнях надання медичної допомоги, який проводила, під час свого виїзду в Тисменицький район, обласний фтизіопедіатр Марта Локатир. DSCN1526 На заході були присутні заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Лисецької ЦРЛ Вадим Палій, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов, головні лікарі сільських лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, лікарі педіатри, керівники структурних підрозділів, які надають медичну допомогу дитячому населенню. DSCN1525 Марта Локатир спочатку в своїй доповіді провела аналіз показників захворюваності дитячого і підліткового населення в розрізі районів області, а також були викладені питання організації та алгоритму дій щодо профілактики, виявлення хворих на туберкульоз і надання протитуберкульозної допомоги на рівні закладів первинної медико-санітарної допомоги. Під час наради було проаналізовано і обговорено доступність та ефективність обстеження осіб з групи ризику, виконання локального протоколу з надання медичної допомоги хворим на туберкульоз. Проблема захворюваннь на туберкульоз актуальна і надалі. Ми повинні знаходити ефективні методи боротьби із ними та вчасно попереджати хворобу. Такий основний підсумок проведеної наради.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.03.2016р.


Консультативний виїзд лікарів

В рамках виконання основних організаційних заходів Лисецької ЦРЛ, 16.03 2016 року  відбувся плановий виїзд в амбулаторію загальної практики  сімейної медицини  с. Ганусівка бригади лікарів  для надання організаційно-методичної допомоги, в якому взяли участь: заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадим Палій, районний терапевт Любов Проценко, районний онколог Ілля Гуменюк, районний хірург Микола Грушецький та завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола  Семенів.

DSCN1501o

Населенню Ганусівської дільниці медична допомога надається на засадах загальної практики сімейної медицини згідно затверджених дільниць. Долікарська допомога надається середнім медичним персоналом ФАПу с.Побережжя. DSCN1504o Лікарська амбулаторія забезпечена набором комп’ютерної техніки з доступом до мережі Інтернет, що дає можливість упорядкувати та систематизувати процес надання медичної допомоги. DSCN1505o Основним завданням виїзду було надання методичної допомоги медичним працівникам лікарської амбулаторії щодо покращення рівня заходів при проведенні профілактичних оглядів і відбору осіб, які потребують диспансерного спостереження,своєчасного їх обстеження, лікування та оздоровлення. Також, в процесі роботи, були проаналізовані помилки, допущенні лікарями СЛА на попередньому етапі обстеження  хворих перед направленням їх на вторинний рівень надання медичної допомоги і надані рекомендації з організації статистичного обліку, складання звітів і використання статистичних даних в практичній роботі.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.03.2016р.


Метод мікроскопії мазка – один із основних в ранній діагностиці туберкульозу.

Про це йшлося на засіданні оперативної наради, яка відбулась 9.03.2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ із завідувачами стаціонарних відділень та керівниками структурних підрозділів. Основним видом мікробіологічної діагностики туберкульозу є метод мікроскопії мазка. DSCN1498 Забір мокротиння проводиться на відкритому повітрі або у спеціальному приміщенні. Перший аналіз мокротиння пацієнт збирає та здає при відвідуванні лікувального закладу. Для здачі другого аналізу пацієнту видається контейнер додому, щоб він зібрав мокротиння ранком. Якісні мазки мокротиння отримують із матеріалу, який доставляється в лабораторію зразу ж після його збирання. Період зберігання в холодильнику і транспортування мокротиння в лабораторію не повинен перевищувати 3-4 дні. Сучасний розвиток медицини потребує постійного удосконалення заходів щодо ранньої діагностики, в тому числі і туберкульозу, про що було наголошено в основній доповіді завідувача клініко-діагностичної лабораторії Лисецької ЦРЛ Лесі Пастущин. DSCN1499

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.03.2016р.


Не дозволяйте хворобі робити вибір.

Злоякісні новоутворення  – одна з провідних причин захворюваності та смертності населення. У світі рівень захворюваності на рак молочної залози зростає щороку на 1 – 2 % і становить 59 на   100 тисяч жіночого населення. В структурі захворюваності – займає 18,8% серед  онкопатології  у жінок. Пік захворюваності припадає на вік 30-55 років. Згідно з даними Національного канцер-реєстру України, щорічно реєструється 17 тисяч нових випадків раку грудної залози, на обліку в онкологічних установах знаходиться близько 163 тисяч жінок, з них  щорічно помирає 7,9 тисяч. При чому 20% – у репродуктивному віці. В районі за останні 5 років вперше виявлено 104 випадки раку молочної залози, з яких 27,0% випадків в занедбаних стадіях. Всього на обліку з приводу раку молочної залози знаходиться  190 жінок, щорічно реєструється до 15 випадків смерті від цієї патології. Аналізуючи ситуацію, яка склалася з онкологічними захворюваннями, мимоволі задумуєшся: чому ми опинилися в такій ситуації? Причин, і об’єктивних, і суб’єктивних, більш ніж достатньо. Зокрема, в Україні їх сприймають як трагедію не лише через високу поширеність, а й через  відсутність злагодженої системи  ранньої профілактики та недоступність до сучасного лікування. Одним із найдієвіших заходів боротьби з онкологічною захворюваністю є її раннє виявлення (діагностика та скринінг) і своєчасне лікування. Подолати хворобу можна тільки спільними зусиллями – самої жінки та медичних працівників. При цьому радимо вам застосовувати три методи ранньої діагностики: самообстеження, мамографію, та клінічне обстеження.  Також потрібно пам’ятати про те, що 90% всіх випадків виникнення пухлин виявляють самі жінки. І лише близько 10% жінок звертаються до лікаря після виявлення патологічних змін у молочних залозах. Перш за все Вас мають  насторожити такі ознаки:

 • В молочній залозі з’явилися ущільнення.
 • Одна з молочних залоз неприродно збільшилась або опустилася.
 • Ділянка шкіри, що вкриває молочну залозу, зморщилася і нагадує апельсинову шкірку.
 • Весь сосок або його частина втягнулися всередину. З соска виділяється темно- жовта або кров’яниста рідина.
 • Ви відчуваєте, що набрякає ваше передпліччя.
 • Зазнала змін шкіра на соску, з’явилися виразки, набряк, почервоніння.
 • Збільшилися лімфатичні вузли під пахвами, над чи під ключицями.

Кожна з цих ознак може свідчити про онкологічне захворювання. Також рекомендується жінкам,  згідно критеріїв Європейського кодексу проти раку, – щорічно проходити гінекологічне обстеження з обов’язковим цитологічним аналізом (мазок з шийки матки), щомісячно самостійно оглядати свої молочні залози, а  раз на рік навідуватись до фахівця. Якщо вам виповнилось  40 років, раз на два роки робіть мамографічне обстеження. Негайно звертайтеся до лікаря в тому випадку, якщо: ви виявили ущільнення в молочних залозах та зміни в родимках, ви маєте кровотечі, не пов’язані з менструацією, або під час менопаузи. Не чекайте,  що симптоми минуть самі по собі. Пам’ятайте: згаявши час, коли хворобу можна зупинити на ранній стадії, ви робите фатальну помилку. Пам’ятайте – лише комплекс методів ранньої діагностики істотно, на 20-30% збільшує можливість виявити рак молочної залози на ранній стадії і вилікувати захворювання.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

02.03.2016р.


Організаційно-методичний виїзд в Лисецьку ЦРЛ

17.02.2016 року, в рамках надання планово-консультативної допомоги, проведено виїзд кардіологічної бригади обласного клінічного кардіологічного диспансеру та лікарів кураторів від Івано-франківського Національного медичного університету. IMG_001422   Зокрема, кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішньої медицини та медсестринства  Павло Звонар прочитав лекцію «Серцево-судинна патологія. ІХС. Узагальнення принципів лікування. Корекція метаболічних процесів». IMG_001244 Розпочинаючи доповідь, доцент  Павло Звонар , зазначив що проблема високої захворюваності та смертності від серцево – судинних захворювань останнім часом на жаль, стала дуже актуальною. Серед найчастіших порушень за словами доповідача, лікарі відмічають гострий коронарний синдром, інфаркт міокарду, гострі порушення мозкового кровообігу. Також було наголошено на тому, що активне виявлення факторів ризику, вдосконалення роботи амбулаторно-поліклінічних закладів, дотримання послідовності в роботі лікарів первинної ланки і надання спеціалізованої допомоги на рівні сучасних стандартів діагностики і лікування, впровадження нових медичних технологій – це основні напрямки в роботі кардіологічної служби. Вторинна профілактика полягає у раціональному застосуванні фармакотерапевтичних методів лікування, а спеціалізована і високоспеціалізована медична допомога – це застосування інтервенційних технологій, хірургічних методів. Лікарі центральної районної лікарні отримали можливість тісного наукового спілкування, підвищення професійності та обміну досвідом. Отримані, в процесі спілкування, інформаційні знання допоможуть покращити свої навики для їх подальшого використання на практиці.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

18.02.2016р.


Серцево-судинні захворювання – прогнози невтішні.

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності  та  інвалідності населення у більшості країн світу. Очікується, що до 2030 року понад 23 мільйони осіб помре від цих недуг  і вони отримають першість серед причин смерті населення планети. З 1991 року спостерігається  стійка тенденція до зростання захворюваності на хвороби системи кровообігу (ХСК) – за цей період вона збільшилась удвічі, а їх поширеність – утричі. У структурі поширеності захворювань серцево-судинної системи дорослого населення  лідирують: гіпертонічна хвороба (ГХ) – 41,0% (в районі – 48,9%), ішемічна хвороба серця (ІХС) – 28,0% (район – 31,4%), цереброваскулярні хвороби (ЦВХ) – 16,0% (район – 11,6%). Найбільш поширеними захворюваннями в структурі ССЗ є гострий інфаркт міокарда та інсульти. Показник поширеності інфаркту міокарда та смертності від нього залишаються на рівні середньостатистичних по Україні, оскільки втрачається дорогоцінний час, коли можна провести стентування (перші 2 години) або тромболізис (перші 12 годин). За даними ВООЗ, Всесвітньої федерації серця та Всесвітньої організації по боротьбі з інсультом, 30% випадків смерті від ССЗ у світі є передчасними. При тому, що 2/3 таких випадків можна уникнути завдяки  первинній профілактиці, ще 1/3 – шляхом удосконалення системи охорони здоров’я. Фактори ризику ССЗ  поділяють на три групи:  поведінкові (тютюнопаління, низька фізична активність, незбалансоване харчування, вживання алкоголю), метаболічні (підвищенні показники артеріального тиску, рівня цукру в крові, рівня ліпідів крові, надмірна вага), інші фактори(бідність, невисокий освітній статус, похилий вік, спадкова схильність, психологічні чинники – депресія, стрес). Населення не завжди має вірні уявлення про ті чи інші серцево-судинні захворювання. Це можна прослідкувати на прикладі інсульту.  Вважають, що це хвороба літніх людей, хоча за оцінками ВООЗ, майже 30% інсультів трапляється до 65 років. Вже після 35 років с кожним наступним десятиліттям ризик інсульту подвоюється. Тому суттєвих змін потребує логістика швидкого транспортування пацієнтів  з невідкладними станами . Інша біда в тому, що самі пацієнти надто пізно звертаються за медичною допомогою. Поряд з цим потребує покращення робота кардіологів. Але що вони можуть зробити без допомоги сімейних лікарів? Хто, як не сімейний лікар повинен пильно слідкувати за групою ризику – гіпертоніками, пацієнтами із встановленими діагнозами серцево-судинних захворювань та особами з високим ризиком інфаркту міокарда. Тобто стратегія ведення хворих із цією патологією починається ще на догоспітальному етапі.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

15.02.2016р.


Проведено підсумки роботи лікувально-профілактичних закладів району за 2015рік

29 січня  2016 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ  відбулось підсумкове  засідання медичної ради.   Участь в засіданні взяли головні лікарі лікувально-профілактичних закладів та профільні  районні спеціалісти, керівники структурних підрозділів, завідувачі ФАПів. Основним питанням, яке обговорювалось на підсумковій нараді, було питання про стан надання медичної допомоги населення району у 2015році. DSCN1404 Заступник головного лікаря  з медичного обслуговування населення Вадим Палій проаналізував показники роботи амбулаторно-поліклінічних закладів району. З  доповіддю про роботу профільних стаціонарів району виступив заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок. Важливість кожного з проблемних питань була обґрунтована динамікою статистичних показників за 12 місяців 2015 року. DSCN1412 Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов доповів про стан поширення захворювань на туберкульоз на території району, зокрема зробив акцент на тому, що на даному етапі роботи медичних закладів важливим є проведення профілактичних заходів та впровадження тактики раннього виявлення і лікування туберкульозу. Заступник головного лікаря з ЕТН Микола Осипів провів аналіз основних показників, які характеризують вихід осіб на інвалідність і захворюваність із тимчасовою втратою непрацездатності.DSCN1411 Про роботу Тисменицької та Єзупільської міської лікарні доповіли відповідно Василь Буртик і Михайло Запухляк.

 В час реформування медицини, – сказав, підсумовуючи, головний лікар Лисецької лікарні Тарас Скоропад, – велика увага приділяється роботі первинної ланки. Наше головне досягнення – це те, що в непростих умовах ми працюємо та надаємо допомогу нашим хворим. Основний пункт плану в нинішніх умовах – утримати на належному рівні стан надання медичної допомоги населенню району.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

01.02.2016р.


Грип та ГРВІ – що робити, щоб не захворіти

36125Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є: – підвищена температура тіла; – біль у горлі; – кашель; – нежить; – біль у м’язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – її життя. Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: – сильна блідість або посиніння обличчя; – затруднення дихання; – висока температура тіла, що довго не знижується; – багаторазове блювання та випорожнення; – порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість; – болі у грудній клітці; – домішки крові у мокроті; – падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до важких ускладнень.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

18.01.2016р.


Реалізація в районі проекту з комунікацій у сфері репродуктивного здоров’я.

    Його основним завданням є вдосконалення знань та спроможностей фахівців у сфері комунікацій щодо здорового способу життя та охорони здоров’я, навчання медичних фахівців на первинному рівні з метою покращення послуг та консультування з питань планування сім’ї, вагітності, пологів, здоров’я та розвитку дитини, а також підвищення рівня обізнаності населення щодо репродуктивного здоров’я. Проект «Комунікації у сфері репродуктивного здоров’я та здоров’я матері та дитини» реалізовується ЮНІСЕФ за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва – ШАРС (SDC). Впровадження розпочалось на національному рівні з 2013 року та завершиться 2016 року. На обласному рівні Проект діє згідно двосторонньої угоди між Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та Представництвом Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Відповідно в Тисменицькому районі, на виконання наказу ДОЗ ОДА №288 від 3.11.2015року «Про впровадження в області комунікаційних стратегій у сфері репродуктивного здоров’я, здоров’я матері та дитини», були розроблені заходи, які затверджені наказом Лисецької ЦРЛ №218§1 від 18.11.2015року. Зокрема, затверджено персональний склад районної робочої групи з впровадження комунікаційних стратегій з репродуктивного здоров’я, здоров’я матері та дитини і склад районних тренерських груп в розрізі стратегій: «Вакцинопрофілактика інфекційних захворювань. Вимоги до «холодового ланцюга». Нагляд за несприятливими подіями після імунізації(НППІ)». «Антенатальний догляд та спостереження за вагітними жінками лікарями сімейної практики». «Школи відповідального батьківства». «Окремі питання догляду сімейними лікарями за дітьми у віці до 3 років».  Також визначена відповідальна особа за роботу тренерських команд у сфері репродуктивного здоров’я. Загалом передбачається проведення різноманітних тренінгів та практичних занять для медичних працівників. Адже здоров’я людей є невід’ємною частиною всіх реформ в медичній галузі і в основі будь-яких системних реформ є комунікація, яка покликана надати фахівцям та звичайним людям корисні знання і поглибити їхні навички у сфері репродуктивного здоров’я. Впровадження Проекту дасть змогу забезпечити комунікацію для підвищення рівня обізнаності населення репродуктивного віку, а також батьків та опікунів дітей молодше 3-х років, змінити поведінку в контексті здорового способу життя на рівні громади.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.11.2015р.


Зросла кількість  вірусних інфекцій.

За показниками моніторингу за останній місяць порівняно з попереднім, зареєстровано зростання інтенсивності епідемічного процесу на території району.    Показники  захворюваності населення    району на гострі респіраторні інфекції зросли  на 9 відсотків. Найчастіше хворіють діти до 17 років (65,4%). Відповідна динаміка свідчить, що захворюваність на ГРВІ стабільна і відповідає сезонному підйому. Проте , за прогнозами фахівців Українського Центру грипу та гострих респіраторних інфекцій, слід очікувати підвищення рівня захворюваності  найближчим часом. Тому населенню під час сезону застудних захворювань та грипу слід дотримуватись простих речей,  виконання яких в окремих випадках рятує наше життя. Грип та ГРВІ не лікується за допомогою антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними ускладненнями грипу, такими, як пневмонія, бронхіт, отит, пієлонефрит тощо. Народні засоби застосовуються для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму. Найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є щорічна вакцинація, яка захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Рекомендується для уникнення ускладнень проводити щеплення особам , які належать до групи ризику щодо несприятливих наслідків грипу в перед епідемічному сезоні 2015-2016років. Це такі категорії населення: особи старше 65 років; хворі будь-якого віку, що перебувають на стаціонарному лікуванні; вагітні; діти віком до 3-х років; діти та підлітки, що одержують тривалу терапію ацетилсаліциловою кислотою; пацієнти з хронічними захворюваннями легень або серцево-судинної системи; пацієнти з порушеннями обміну речовин, включаючи цукровий діабет; хворі на стафілококову інфекцію та пацієнти з імунною недостатністю. Якщо з’явились ознаки хвороби то  залишайтеся вдома при перших  симптомах  хвороби (підвищення температури тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах). Симптоми, що вимагають термінової госпіталізаціїце сильна блідість або посиніння обличчя, важке  дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість, болі в грудній клітці, домішки крові у мокроті, падіння артеріального тиску. Дотримання   елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

26.11.2015р.


 

Медична рада в Лисецькій ЦРЛ

13 листопада 2015 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ  відбулось підсумкове  засідання медичної ради.   Участь в засіданні взяли головні лікарі лікувально-профілактичних закладів та профільні  районні спеціалісти, керівників структурних підрозділів, завідувачі ФАПів. Основними питаннями порядку денного був аналіз роботи  ЛПЗ району за 9 місяців 2015року, щодо надання лікувально-профілактичних послуг населенню району. З  доповіддю про роботу профільних стаціонарів району виступив заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок. Завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола Семенів проаналізував показники роботи амбулаторно-поліклінічних закладів району. Важливість кожного з проблемних питань була обґрунтована динамікою статистичних показників за 9 місяців 2015 року. DSCN1317 Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов доповів про стан поширення захворювань на туберкульоз на території району, зокрема зробив акцент на тому, що на даному етапі роботи медичних закладів важливим є проведення профілактичних заходів та впровадження тактики раннього виявлення і лікування туберкульозу.

DSCN1318

Заступник головного лікаря з ЕТН Микола Осипів провів аналіз основних показників, які характеризують вихід осіб на інвалідність і захворюваність із тимчасовою втратою непрацездатності. DSCN1321   Крім того, порушили питання щодо виконання наказу МОЗ України №494 від 07.08.2015року «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я».

DSCN1319

  На завершення  роботи було прийнято ряд доповнень до Проекту рішення медичної ради.

Завідувач Інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

16.11.2015р.


Практичні курси хірургів

12 Листопада 2015року на базі Лисецької центральної районної лікарні відбулись практичні курси хірургів області. Учасниками курсів були завідувачі  хірургічних відділень, лікарі- хірурги усіх центральних районних лікарень області.

DSC_0025

      Також в роботі практичних курсів прийняли участь: Михайло  Шевчук, доктор медичних наук, професор кафедри хірургії факультету післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, голова Івано