Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Головна 2021рік

Хвороба родом із дитинства

Цукровий діабет – важке захворювання, до якого, на жаль, схильні і діти. У них проблеми з виробленням інсуліну і засвоєнням цукру найчастіше є вродженими.

З метою покращення фінансування системи профілактики та діагностики цукрового діабету у дітей, Верховною Радою України прийнято Постанову «Про вжиття невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення належної профілактики, діагностики та лікування хворих дітей на цукровий діабет».

Документ передбачає щорічний огляд дітей на цукровий діабет. Скринінг на цю хворобу буде введено в перелік обов′язкових заходів під час проходження медичних оглядів.

Діагностика стосуватиметься дітей від народження до 18 років, але насамперед – вікової групи 5-6 та 11-13 років, коли найчастіше і виявляють цю хворобу.

Кількість дітей хворих на цукровий діабет зростає. До речі, за статистикою Української діабетичної федерації, на діабет хворіє майже 10 тисяч маленьких українців. Тому виникла необхідність запровадити новації у діагностиці діабету в цій віковій категорії.

Серед дітей, найбільш поширений цукровий діабет 1-го типу. Його реєструють у 90% пацієнтів. Причина такого діабету – нестача гормону інсуліну, який допомагає глюкозі потрапляти з крові у клітини. Звідси – накопичення цукру і порушення обміну речовин.

Бувають випадки, коли в дітей формується цукровий діабет 2-го типу, який розвивається за нормального рівня інсуліну в крові або незначної його зміни.

Викликати хворобу можуть інфекційні хвороби (краснуха, епідемічний паротит, вітряна віспа), спадкова схильність або проблеми під час пологів.

Основний показник, що вказує на порушення вуглеводного обміну – рівень глюкози в крові, який у нормі для дітей становить 3,3 – 5,5 мілімоль на літр.

Цукровий діабет – це хронічна хвороба, яка потребує безперервного лікування.

Рекомендації для профілактики діабету у дітей:

 • Зміцнення імунітету;
 • Регулярні медичні огляди у лікаря (педіатр, окуліст, ендокринолог, кардіолог);
 • Правильне харчування;
 • Активний спосіб життя;
 • Психологічний комфорт для дитини.

Для батьків:

 • Пам′ятайте! Самолікування небезпечне;
 • Важливо підтримувати дитину діабетика;
 • Звертайте увагу на скарги та симптоми, які появляються у вашої дитини.

Необхідно зрозуміти та пам′ятати – діабет потребує уваги до себе!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
26.04.2021р.

________________________________________________

Відновлено планову госпіталізацію

У зв′язку із зниженням рівня захворюваності населення на коронавірусну інфекцію і зменшенням завантаженості ліжок до 32%, що визначені для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, в КНП “Лисецька лікарня» розгорнуто 75 профільних ліжок,

В тому числі:

 • Хірургічних – 16;
 • Травматологічних – 7;
 • Урологічних – 10;
 • Терапевтичних – 10;
 • Неврологічних – 12;
 • Гінекологічних – 5;
 • Для вагітних і родильниць – 10;
 • Патології вагітності – 5.

У стаціонарні відділення КНП «Лисецька лікарня» госпіталізуються хворі, які потребують кваліфікованого обстеження, лікування та цілодобового нагляду медичного персоналу в стаціонарних умовах за направленням лікарів амбулаторно-поліклінічних закладів, станцій екстреної медичної допомоги, а також в разі самостійного звернення хворих в лікарню за життєвими показаннями.

Госпіталізація проводиться відповідно до Порядку направлення пацієнтів до закладів охорони здоров′я та фізичних осіб – підприємців, які в установленому законом порядку отримали ліцензію на провадження  господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України №586 від 28.02.2020 року і який регулює механізм взаємодії пацієнта, лікаря, який направляє пацієнтів та медичних працівників, що здійснюють медичне обслуговування за направленням.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
23.04.2021р.

________________________________________________

Чому потрібно вакцинуватися

Вакцинація – це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує у людини захист проти хвороби.

Штучне зараження хворобами з метою набуття імунітету робили ще в Китаї у ІХ сторіччі. Такий процес називався варіоляцією. Його використовували для протидії натуральній віспі. Поступово варіоляцію стали застосовувати в Англії та Америці.

У 1796 році британський лікар Едвард Дженнер робить справжнє щеплення від віспи – він вводить людині збудника коров′ячої віспи, і в неї успішно формується імунітет. Так було експерементально доведено можливість відносно безпечних профілактичних щеплень. Проте у той час давній метод мав обмежені можливості, оскільки від базувався на випадковості, що полягає в існуванні у природі двох споріднених хвороб різної сили.

Лише сто років після цього французькому мікробіологу Луї Пастеру вдалося цілеспрямовано ослабити патогенність збудників інших хвороб і приготувати з них препарати для щеплень. У 1881 році він створив захисні препарати проти сибірки, а в 1885 році – проти сказу.

Саме Луї Пастер запропонував називати такі препарати вакцинами, а процедуру їхнього використання – вакцинацією.

З того часу розроблено багато якісних та перевірених вакцин проти небезпечних хвороб, в країнах розроблені Календарі профілактичних щеплень, за якими вакцинуватися можна всім бажаючим. В Україні обов′язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань.

Вакцинація щороку рятує 2 – 3 мільйони людей у всьому світі від небезпечних хвороб та запобігає 1,5 мільйона летальних випадків від інфекційних хвороб. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу, а захворюваність на поліомієліт знизилась на 95%.

Висновок один – усвідомлення важливості та користі вакцин, як бачимо, виникло ще століттями тому. Люди зрозуміли, що вакцини можуть врятувати їх від серйозних хвороб. Сьогодні ми маємо беззаперечні докази їхньої ефективності.

Не втрачаймо віри, що зробити щеплення – єдина можливість захиститися від небезпечних хвороб. 

Вакцини працюють. Вони врятували мільйони життів, і це – доведено!  

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
21.04.2021р.

________________________________________________

Здоров′я для всіх

Кожний рік у країнах, що входять у Всесвітню організацію охорони здоров′я (ВООЗ), 7 квітня відзначається День здоров′я. Початком цього свята було 22 липня 1948 року, але з 1950 року дату було перенесено на 7 квітня – в цей день набув чинності Статут ВООЗ і в організацію вступили 194 країни.

Мета святкування – підкреслити важливість здоров′я кожної людини і людства в цілому.

Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров′я:

 • Спосіб та умови життя (50 – 55%);
 • Екологічний стан навколишнього середовища (20 – 25%);
 • Спадковість (15 – 20%);
 • Рівень медичного обслуговування (7 – 15%).

З них, спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров′я.

Спосіб життя включає три категорії:

 • Рівень життя – економічна категорія, що виражається рівнем задоволення матеріальних, культурних та духовних потреб;
 • Якість життя – соціологічна категорія, яка характеризує комфорт і задоволення людських потреб;
 • Стиль життя – соціально-психологічна категорія; це стандартні форми поведінки, яким підпорядковуються психологія та психофізіологія особистості.

Античність дає нам широкий спектр уявлень про здоров′я, природу і сутність людини.

Давньогрецькі та давньоримські філософи і медики вперше порушили питання про особисту відповідальність людини як за власне здоров′я, так і за здоров′я інших.

Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби.

У добу Київської Русі в перекладі на старослов′янську мову побачила світ збірка «Бджоли», у якій викладено думки античних і візантійських медиків та філософів, серед яких Демокріт, Піфагор, Плутарх, Сократ, Діоген. На сторінках цієї книжки можна було знайти корисні поради й рекомендації щодо збереження здоров′я, зокрема автори радили пацієнту не таїти неміч від лікаря, рекомендували припинити її в зародку, а також багато працювати та дотримуватись здорового способу життя.

Висновок такий – необхідність вести здоровий спосіб життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні. Здоровий спосіб життя – є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров′я, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров′я пов′язані з діяльністю всієї системи охорони здоров′я. Працівники клінічних медичних закладів, лікарень, госпіталів, які надають медичну допомогу, як найкраще розуміють цінність здоров′я.

Профілактика та увага до нашого власного здоров′я – є основною метою проведених медиками в цей день заходів, особливо тепер, в умовах пандемії COVID-19.

«Будьте здорові» – кажемо ми всім. Здається у такий складний час ми вже переоцінили значення фрази, яку ще нещодавно багато хто вважав банальною.

Закликаємо кожного з вдячністю ставитися до самовідданої праці медиків, які ведуть боротьбу проти поширення коронавірусної хвороби та рятують життя пацієнтів.

Будьте здорові! Зберігайте спокій та піклуйтеся про своє здоров′я та здоров′я своїх близьких, адже наше здоров′я залежить від нас самих!

Здоров′я для всіх

Кожний рік у країнах, що входять у Всесвітню організацію охорони здоров′я (ВООЗ), 7 квітня відзначається День здоров′я. Початком цього свята було 22 липня 1948 року, але з 1950 року дату було перенесено на 7 квітня – в цей день набув чинності Статут ВООЗ і в організацію вступили 194 країни.

Мета святкування – підкреслити важливість здоров′я кожної людини і людства в цілому.

Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров′я:

 • Спосіб та умови життя (50 – 55%);
 • Екологічний стан навколишнього середовища (20 – 25%);
 • Спадковість (15 – 20%);
 • Рівень медичного обслуговування (7 – 15%).

З них, спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров′я.

Спосіб життя включає три категорії:

 • Рівень життя – економічна категорія, що виражається рівнем задоволення матеріальних, культурних та духовних потреб;
 • Якість життя – соціологічна категорія, яка характеризує комфорт і задоволення людських потреб;
 • Стиль життя – соціально-психологічна категорія; це стандартні форми поведінки, яким підпорядковуються психологія та психофізіологія особистості.

Античність дає нам широкий спектр уявлень про здоров′я, природу і сутність людини.

Давньогрецькі та давньоримські філософи і медики вперше порушили питання про особисто відповідальність людини як за власне здоров′я, так і за здоров′я інших.

Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби.

У добу Київської Русі в перекладі на старослов′янську мову побачила світ збірка «Бджоли», у якій викладено думки античних і візантійських медиків та філософів, серед яких Демокріт, Піфагор, Плутарх, Сократ, Діоген. На сторінках цієї книжки можна було знайти корисні поради й рекомендації щодо збереження здоров′я, зокрема автори радили пацієнту не таїти неміч від лікаря, рекомендували припинити її в зародку, а також багато працювати та дотримуватись здорового способу життя.

Висновок такий – необхідність вести здоровий спосіб життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні. Здоровий спосіб життя – є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров′я, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров′я пов′язані з діяльністю всієї системи охорони здоров′я. Працівники клінічних медичних закладів, лікарень, госпіталів, які надають медичну допомогу, як найкраще розуміють цінність здоров′я.

Профілактика та увага до нашого власного здоров′я – є основною метою проведених медиками в цей день заходів, особливо тепер, в умовах пандемії COVID-19.

«Будьте здорові» – кажемо ми всім. Здається у такий складний час ми вже переоцінили значення фрази, яку ще нещодавно багато хто вважав банальною.

Закликаємо кожного з вдячністю ставитися до самовідданої праці медиків, які ведуть боротьбу проти поширення коронавірусної хвороби та рятують життя пацієнтів.

Здоров′я – це універсальна цінність людини, настільки ж важлива, як щастя та благополуччя.

Будьте здорові! Зберігайте спокій та піклуйтеся про своє здоров′я та здоров′я своїх близьких, адже наше здоров′я залежить від нас самих!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
01.04.2021р.

________________________________________________

Права та обов′язки медичних працівників

Згідно стандартів Міжнародної організації праці (МОП) медичні працівники мають право на гідну працю, що передбачає рівність, справедливий дохід та безпечні умови праці. В контексті пандемії COVID-19, разом із правом на безпечні умови праці, медичні працівники мають обов′язки та відповідальність щодо охорони здоров′я та безпеки на робочому місці відповідно до міжнародних трудових стандартів, а також мають дотримуватися рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ).

До них належать:

 • Дотримання встановлених процедур безпеки і здоров′я на роботі, уникнення ризиків щодо себе чи інших та участь у навчанні з питань безпеки і здоров′я на роботі, що забезпечується роботодавцем;
 • Використання наданих протоколів для обстеження, сортування та лікування пацієнтів;
 • Негайне виконання встановлених у системі громадського здоров′я процедур звітування щодо підозрюваних і підтверджених випадків;
 • Ставлення до пацієнтів з повагою та співчуттям, повага до їхньої гідності та дотримання вимог конфіденційності інформації про пацієнтів;
 • Донесення або підтвердження достовірної інформації щодо профілактики інфекції та інфекційного контролю (ПІІК) та охорони здоров′я до пацієнтів і громадськості;
 • Правильне одягання, використання, знімання та утилізація засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);
 • Самоконтроль стосовно ознак і симптомів COVID-19, а також повідомлення координатора або служби безпеки і здоров′я на роботі про будь-які незахищені професійні та непрофесійні впливи SARS-CoV-2 та самоізоляція;
 • Консультування з службою безпеки і здоров′я на роботі у випадку ознак надмірного стресу або проблем із психічним здоров′ям, які можуть вимагати втручання з метою надання допомоги;
 • Повідомлення свого безпосереднього керівника про будь-яку ситуацію, яку вони мають вагомі підстави вважати такою, що становить неминучу та серйозну небезпеку для їхнього життя та здоров′я.

Медичні працівники повинні дотримуватись встановлених правил захисту своєї безпеки, а роботодавець несе загальну відповідальність за забезпечення всіх необхідних профілактичних та захисних заходів щодо мінімізації професійних ризиків для медичних працівників.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
18.03.2021р.

________________________________________________

Вакцинація від COVID-19

З 1 березня 2021 року в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується для того, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.

Як відбувається запис в чергу на щеплення проти COVID-19?

Якщо ви є:

 • Працівником сфери охорони здоров′я, освіти, соціальної сфери;
 • Працівником чи мешканцем інтернату, будинку для літніх людей;
 • Працівником структури державної безпеки, військовослужбовцем.

Тоді вам не потрібно записуватись у чергу, керівник інформує вас про можливість та дати щеплення.

Інші категорії населення можуть записатися до списку очікування через:

 • Портал «Дія»;
 • Мобільний додаток «Дія»;
 • Контакт-центр МОЗ України.

Ви вже зареєстровані, якщо:

 • Маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;
 • Отримуєте ліки за Програмою «Доступні ліки»;
 • Отримували електронне направлення в лікаря.

Вакцинація проходить у два етапи:

 • Спочатку ви отримуєте одну дозу AstraZeneсa/Oxford;
 • Наступний етап – друга доза цієї ж вакцини за 4-12 тижнів (оптимально 8-12 тижнів), щоб завершити курс вакцинації.

Якщо ви захворіли на COVID-19 після отримання першої дози вакцини, другу дозу рекомендовано відтермінувати на 6 місяців.

Вакцинуватися від COVID-19 можна будь-якому закладі охорони здоров′я чи приватного лікаря, якщо він визначений МОЗ України та має договір з Національною службою здоров′я України (НСЗУ) на відповідний пакет послуг.

Вакцинація від COVID-19 допоможе вам виробити імунітет до вірусу. Після введення вакцини організм певним чином формує імунну відповідь, яка захистить від інфікування чи важкого перебігу хвороби та її ускладнень.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
09.03.2021р.

________________________________________________

Нова Програма медичних гарантій

Почне діяти з 1 квітня 2021 року. Порядок реалізації Програми медичних гарантій (ПМГ) затверджується постановою Кабінету Міністрів України, після чого Національна служба здоров′я України (НСЗУ) почне процес укладання договорів із надавачами медичних послуг.

У проекті ПМГ на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг. З них 2 – нові, та ще 5 окремо виділені з існуючих.

Ці пакети медичних послуг передбачають надання первинної, екстреної, спеціалізованої та високоспеціалізованої, паліативної медичної допомоги та медичної реабілітації, а також допомогу пацієнта з COVID-19. Одним із ключових акцентів в ПМГ 2021 року – наближення медичної допомоги до пацієнта, зокрема, через розвиток амбулаторного рівня допомоги та інтегровані медичні послуги. Тому з квітня 2021 року НСЗУ пропонує пакет послуг для лікування туберкульозу на первинці, а з липня – мобільні психіатричні команди, які зможуть надавати допомогу пацієнтам вдома.

Загальна мета роботи ПМГ – надання безпечних та якісних послуг пацієнтам.

Загалом, у Програмі медичних гарантій 2021 року зявляться 7 нових пакетів:

 • Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії;
 • Стоматологічна допомога дорослим та дітям;
 • Ведення вагітності в амбулаторних умовах;
 • Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу у амбулаторних умовах;
 • Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз на первинному рівні медичної допомоги;
 • Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах;
 • Психіатрична допомога, яка надається мобільними командами з охорони психічного здоров′я.

Цього року НСЗУ у проекті ПМГ запропонувала ввести такий тип тарифу, як ставка за результатами виконання договору для надавачів первинної та екстреної  медичної допомоги.

Заклади первинки зможуть отримати доплати за досягнення необхідного рівня вакцинації згідно з Національним календарем щеплень, зокрема вакцинації від кору, а центри екстреної медичної допомоги – за дотримання правильних маршрутів пацієнтів з підозрою на інфаркт та інсульт.

Програма медичних гарантій буде уточнюватися щороку. НСЗУ укладатиме договори із тими медичними закладами, які відповідають вимогам, а отже спроможні надавати ефективну допомогу пацієнтам.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
23.02.2021р.

________________________________________________

Все про вакцинацію від COVID-19 в Україні

Можна дізнатися на окремому інформаційному порталі з питань вакцинації  від COVID-19 – https://vaccination.covid19.gov.ua, який запустило Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України спільно з партнерами.

Портал є офіційним джерелом, де можна отримати інформацію як буде організовано процес вакцинації та його етапи та переглянути перелік пріоритетних груп, які вакцини будуть використовуватися і як Україна їх отримає.

Наразі, портал містить базову інформацію. До кінця лютого 2021 року сайт буде доповнений двома розділами: для широкого загалу, та з спеціалізованою інформацією для медичних працівників. На веб сайті будуть розміщені інформаційні панелі з статистичними даними про перебіг вакцинальної компанії в Україні.

Всі дані на сайті будуть оновлюватися у режимі, наближеному до реального часу.

 Інформаційну підтримку порталу надають ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ).

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
19.02.2021р.

________________________________________________

Оновлений перелік Програми «Доступні ліки»

Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України своїм наказом №251 від 15.02.2021 року «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, станом на 10 лютого 2021 року» розширило перелік лікарських засобів за Програмою «Доступні ліки».

Тепер до реєстру додали препарати, які виписують пацієнтам для профілактики інсульту та інфаркту, та тим, хто переніс ці захворювання.

Наразі кількість лікарських засобів у реєстрі збільшилась на 33 позиції і тепер їх 297. При цьому 93 лікарські засоби пацієнти можуть отримати абсолютно безкоштовно, що на 8 більше, ніж в попередньому реєстрі. Інші ліки пацієнт отримує з невеликою доплатою.

Варто зазначити, що за програмою «Доступні ліки» пацієнтам відшкодовують вартість лікарських засобів для первинної та вторинної профілактики і лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми і цукрового діабету ІІ типу.

З початку 2021 року лікарі виписали 1,6 мільйона електронних рецептів за Програмою, 83% з них уже погасили, тобто пацієнти отримали необхідні їм ліки в аптеці.

Електронний рецепт на ліки в рамках Програми виписує лікар, з яким пацієнт уклав декларацію. Далі отримати необхідні лікарські засоби можна в аптеці, що має договір з Національною службою здоров′я України (НСЗУ).

В Україні запустили сервіс  пошуку аптек із Програмою  «Доступні ліки».

На сьогодні відпускати препарати за Програмою реімбурсації мають право 987 аптечних закладів.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
18.02.2021р.

 

________________________________________________

Електронний сервіс – «Е-Малятко»

Кабінет Міністрів України запустив компанію «Я відчуваю зміни» на підтримку державних електронних сервісів, в тому числі «е-Малятко» на порталі «Дія».

Порядок надання комплексної послуги «е-Малятко» забезпечить створення сприятливих умов для належної реалізації прав дитини.

Перелік реєстраційних послуг проекту «е-Малятко»:

 • Державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
 • Реєстрація місця проживання;
 • Призначення допомоги при народженні дитини;
 • Призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім′ях;
 • Внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров′я;
 • Реєстрація у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
 • Видача посвідчень батьків багатодітної сім′ї та дитини з багатодітної сім′ї;
 • Визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
 • Внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому.

Куди звернутися:

 • Комплексна послуга «е-Малятко» надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження;
 • Заяву про державну реєстрацію народження, що містить відомості в обсязі, необхідному для надання послуг, визначених в Порядку, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в паперовій або електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису за місцем народження дитини або проживання заявника, зокрема через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
 • За бажанням заявника заяву про державну реєстрацію народження може бути подано у закладі охорони здоров′я, в якому народилася дитина, за умови співробітництва відділу державної реєстрації актів цивільного стану та закладу охорони здоров′я на основі відповідного меморандуму;
 • Надання комплексної послуги «е-Малятко» здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування у межах своїх повноважень.

Як користуватися електронним сервісом «е-Малятко»:

 • Подати електронну заяву в пологовому будинку або перинатальному центрі (для новонароджених);
 • Подати електронну заяву в ЦНАП або РАЦС;
 • За допомогою мобільного телефону (смартфона) через додаток онлайн-послуг «Дія»;
 • На сайті веб-порталу «Дія» (для приписки дітей віком до 14 років);

Інформування заявника про надання послуги або відмову в задоволенні електронної заяви здійснюється одним із таких способів:

 • За допомого СМС-повідомлення;
 • Шляхом відправлення листа електронною поштою;
 • Через мобільний додаток «Дія» в телефоні (смартфоні).

Тепер реєстрація народження дитини стала швидкою, зручною та безпечною, що особливо важливо в умовах поширення COVID-19!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
08.02.2021р.

________________________________________________

Всесвітній день боротьби проти раку

Відзначається щорічно 4 лютого, який був проголошений у 2005 році Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями (Union for International Cancer Control, UICC). Метою проведення цього дня є підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, акцентування уваги на профілактиці, ранньому виявленні та лікуванні цього захворювання. У 2019-2021 роках Всесвітній день боротьби проти раку проходить під гаслом «Я є, і я буду».

Щороку у світі реєструється 14 мільйонів нових випадків захворювань на рак.  І 140 тисяч з них припадають на Україну. Ми займаємо друге місце у Європі за темпами розповсюдження онкологічних захворювань. Кожного дня 450 українців дізнаються, що в них виявлено злоякісну пухлину.

За даними статистики КНП «Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради» у 2020 році в області був виявлений 3571 новий випадок онкологічних захворювань, що на 622 випадки менше проти 2019 року. Первинна онкологічна захворюваність на 100 тисяч населення  у 2020 році становила 261,5. Серед провідних локалізацій – це рак молочної залози, злоякісні новоутворення шкіри, рак легень.

Аналогічно в Тисменицькому районі – за 2020 рік вперше було виявлено 240 нових випадків, що на 100 тисяч населення складає 293,1. Показник питомої ваги занедбаних випадків становить 25,1%. В структурі первинної онкологічної захворюваності на рівні Тисменицького району перше місце займають хвороби легень – 11,7%, далі йдуть злоякісні захворювання шкіри -8,8% і хвороби товстої і прямої кишки – 5,0%.

Відомо, що виникнення 43,0% ракових захворювань можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки:

 • Обмеження доступу до паління, боротьба із цим явищем;
 • Фізична активність, збалансована, здорова їжа;
 • Вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки;
 • Зменшення тривалості перебування на сонці і соляріях.

До факторів ризику розвитку ракових захворювань відносяться:

 • Спадковість (генетична схильність);
 • Віруси (вірус папіломи людини, гепатитів В і С);
 • Фізичні фактори (різні види випромінювань);
 • Фактори ризику, що пов′язані з способом життя (паління, вживання алкоголю, нездорової їжі, недостатня фізична активність);
 • Фактори ризику, пов′язані з екологією (забруднення навколишнього середовища, обробка пестицидами продукції);
 • Гормональні порушення та передракові захворювання.

За даними онкологів, на початковій стадії практично всі пухлини  піддаються терапії, причому в більшості випадків їх можна вилікувати хірургічним шляхом.

Рання діагностика включає:

 • Інформаційно-роз′яснювальну роботу та доступ до медико-санітарної допомоги;
 • Клінічну оцінку та постановку діагнозу і визначення стадії захворювання;
 • Доступ до лікування.

Тому не зволікайте з обстеженнями, регулярно звертайтесь до лікарів та проходьте профілактичний огляд, адже найцінніше – це здоров′я.

Онкологи наголошують: при виявленні хвороби на ранній стадії – 40% хворих можна вилікувати. То ж медики закликають громадян до свідомого ставлення до свого здоров′я та своєчасного звернення до лікарів.

Пам′ятайте – рак не вирок: це хвороба, яку вміють лікувати і яку можна перемогти!

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
03.02.2021р.

________________________________________________

Національну стратегію контролю онкологічних захворювань

Розробило Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України. Її планують реалізувати до 2030 року.

За інформацією МОЗ, онкологічні хвороби займають ІІ місце серед причин смертності українців, після серцево-судинних захворювань. 25% онкозахворювань є наслідком тютюнопаління, 20% – наслідком зайвої ваги. Також понад 39% онкологічних захворювань було виявлено в занедбаних стадіях.

 

Захворюваність та смертність від онкологічних захворювань можна знизити  шляхом загальнодержавного підходу до профілактики, раннього виявлення, доступної діагностики та лікування. Для реалізації такого підходу було розроблено відповідну Стратегію контролю онкологічних захворювань.

Стратегія передбачає:

 • Первинну профілактику онкологічних захворювань, шляхом зниження впливу факторів ризиків та покращення інформування людей. Імунізація населення від канцерогенних вірусів (гепатит С, вірус папіломи людини) та популяризація здорового способу життя.
 • Раннє виявлення онкологічних захворювань. Створення та оновлення національних клінічних протоколів та установ.
 • Розвиток ядерної медицини, яка виявляє пухлини, метастази та рецидиви і оцінює ефективність терапії.
 • Психологічну підтримку на всіх етапах діагностики та лікування.
 • Удосконалення системи реєстрації випадків раку, лікувальних заходів та результатів спостереження за пацієнтами.
 • Підвищення рівня професійної освіти лікарів, середнього медичного персоналу та інших медичних працівників з метою раціонального збільшення кількості і якості кадрових ресурсів.
 • Проведення наукових досліджень.
 • Паліативну допомогу онкохворим пацієнтам. Створення нових спеціальностей: лікар паліативної допомоги, медична сестра та відповідних навчальних програм.

Національна стратегія контролю онкологічних захворювань має опиратися на докази та бути реалістичною, враховуючи ресурси нашої країни. 

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікаря”
Микола Семенів
26.01.2021р.

________________________________________________

План вакцинації від COVID-19

В оперативному штабі Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України оприлюднили заходи щодо імунізації населення від коронавірусу. Вони можуть оновлюватись залежно від  ситуації з COVID-19.

Станом на 21 грудня 2020 року в Україні зареєстровано 979 506 підтверджених випадків COVID-19, з яких показник питомої ваги дітей становить 5,9%, медичних працівників – 5,0%. Найбільше підтверджених випадків припадає на вікову групу від 30до 69 років (75,5%), а летальні випадки в більшій мірі були зареєстровані серед людей, яким за 50 років (93,2%).

Уже на початку пандемії стало очевидним, що для зупинки глобальної кризи, потрібні не просто вакцини проти COVID-19 – необхідно забезпечити доступ до них усім людям, незалежно від їхньої фінансової спроможності.

На основі рекомендацій, в Україні визначили 9 пріоритетних груп населення для вакцинації від COVID-19:

 • Медичні працівники, зокрема ті, що працюють у стаціонарах і надають медичну допомогу хворим на COVID-19;
 • Військовослужбовці, які беруть участь в операції Об′єднаних сил;
 • Працівники соціальної сфери;
 • Персонал та люди, що перебувають у спеціалізованих закладах – інтернатах, будинках дитини, для осіб похилого віку;
 • Люди похилого віку, в тому числі ті, які входять до групи медичного ризику;
 • Працівники освіти;
 • Працівники, які працюють в органах Державної безпеки;
 • Персонал та люди, які перебувають у місцях обмеження волі та слідчих ізоляторах;
 • Люди з хронічними захворюваннями віком від 18 до 59 років.

Вакцинацію, серед наведених груп населення, заплановано провести в 4 етапи:

 1. Січень – квітень 2021 року. Люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує критичні функції в боротьбі з пандемією COVID-19.
 2. Квітень – червень 2021 року. Особи з надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто надає медичні послуги
 3. Червень – вересень 2021 року. Люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави.
 4. Вересень 2021 року – Березень 2022 року. Люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави.

В умовах обмеженого доступу до вакцин постало питання необхідності визначення наведених вище категорій та груп населення, які повинні отримати щеплення першими.

Все буде залежати від доступності самої вакцини. Важливо також враховувати, що дводозові вакцини мають бути введені з інтервалом від 2 до 4 тижнів між дозами, залежно від виробника.

Мета затверджених заходів – цільові групи, логістичні маршрути, навчання медиків, комунікація та розгортання мобільних бригад.

Щеплення від COVID-19 в Україні буде добровільним для всіх категорій населення і професійних груп та залишається найважливішим компонентом у подоланні гострої фази пандемії COVID-19!

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
15.01.2021р.

 

________________________________________________________________________________

Змінено підходи до тестування на COVID-19

Відповідно до розпорядження №157 від 17.12.2020 року «Про організацію тестування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2. Прийняття відповідного розпорядження зумовлене тим, що наразі в Україні, поряд із поширенням коронавірусної хвороби, розвивається прогнозоване епідемічне захворювання на грип та ГРВІ. Тому, тестування на COVID-19 потребує посиленого контролю та розширення контингенту осіб, що підлягають обов′язковому тестуванню.

Зокрема, передбачається, що метод ПЛР-дослідження залишається основним для лабораторної діагностики COVID-19 та буде проводитись відповідно до визначених категорій населення та симптомів хвороб.

Відповідно до цього, оновився порядок реалізації Програми медичних гарантій. В І кварталі 2021 року не буде пакета послуг для мобільних бригад, що відбирають матеріал для тестування у пацієнтів з підозрою на COVID-19. Натомість в медичних закладах первинного рівня створюються пункти тестування. Також медики будуть виїжджати до тих пацієнтів, які не можуть дістатися   до пунктів самостійно.

До стандарту первинної медичної допомоги додали скринінгове обстеження – тестування методом експрес-діагностики – швидкий тест на антиген, результат якого можна отримати через 15 хвилин після тестування.

Окрім іншого, передбачається проведення  закладами охорони здоров′я тестування медичних працівників, які мають контакт з пацієнтами, незалежно від рівня надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Згідно наведеного вище розпорядження, тестування пацієнтів на COVID-19 тепер є частиною послуги на первинному рівні медичної допомоги та під час надання амбулаторної допомоги.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
13.01.2021р.

 

________________________________________________

Як працює імунітет?

У період епідемій інфекційних захворювань важливо знати, як допомогти організму захищатись від вірусів та бактерій. Цю функцію виконує імунітет, саме він відбиває усі атаки на організм та відповідає за перебіг захворювань.

Імунітет – це система, яка складається з органів у клітин, які знаходяться у різних частинах організму. Основними органами імунної системи є тимус і кістковий мозок.

У тимусі утворюються важливі для імунної системи клітини – Т-лімфоцити. В кістковому мозку – всі інші клітини, які мають функцію захисту від вірусів і бактерій – це лімфоцити, моноцити, нейтрофіли, еозинофіли та базофіли. Крім того у формуванні імунітету беруть участь: лімфатична система, селезінка і мигдалики.

Головний принцип роботи імунної системи – це розпізнавання чужорідних організмів, реакція на них та їх знешкодження.

Імунітет може бути вродженим та набутим. При народженні людина отримує антитіла матері, які з часом втрачає, при цьому паралельно набуває власні, адже зіштовхується з патогенами постійно.

Набутий імунітет утворюється під час того, як в організм потрапляють невідомі йому віруси і бактерії, які організм вчиться знешкоджувати самостійно. Далі імунітет запам′ятовує патоген і вже наступного разу, при контакті з ним, знає як побороти інфекцію.

Організм бореться з інфекціями двома основними шляхами:

 • Формує антитіла, які організм виробляє як імунну відповідь на певні віруси, бактерії чи чужорідні речовини.
 • Клітинний імунітет – грунтується на реакції клітин імунної системи.  Т-клітини є одним із видів білих кров′яних кілець (лімфоцитів). Наш організм використовує клітинний імунітет для боротьби з вірусами.

Звичайно, турбота про здоров′я – комплексна задача, яка вимагає систематичної роботи, особливо коли захисні бар′єри організму знижені, не вистачає часу або можливості ретельно відстежувати свій раціон.

Тож, помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування та здоровий сон роблять імунітет людини сильним.Повірте, коли Ви полюбите свій організм та почнете дбати про нього, він віддячить вам тим самим.

Хочете бути здоровими – зміцнюйте імунітет!

Здоров′я людини безцінне – компромісів бути не може!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
12.01.2021р.