Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Головна 2021рік

Епідемічний сезон грипу наближається

Цього року в Україні, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ), циркулюватимуть чотири штами вірусу грипу.

Два віруси належать до типу А:

 • Н1 N1 (Вікторія) та Н3 N2 (Камбоджа)

Інші два віруси відносяться до типу В:

 • Вашингтон та Пхукет.

Обидва віруси, що входять до типу А, відрізняються високою заразністю та зазвичай провокують важкий перебіг хвороб і спричиняють епідемії.

Щороку мільйони людей хворіють на грип. Тільки за минулий тиждень на гострі респіраторно-вірусні інфекції (ГРВІ) в Україні захворіло близько 182 тисячі людей, це на 50% більше проти попереднього тижня.

Вакцинація проти сезонного грипу суттєво знижує ризик зараження і є кращим засобом захисту. Важливо робити щеплення від грипу щороку з двох причин: по-перше, з часом знижується імунітет (захист). Крім того віруси грипу постійно змінюються, тому вакцину часто оновлюють, щоб забезпечити кращий захист.

Вакцинуватися найкраще до початку циркуляції вірусів (вересень, жовтень), щоб утворився імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Імунітет формується на 14 день після введення вакцини та зберігається від 6 до 12 місяців.

Кому необхідно вакцинуватися насамперед:

 • Медичним працівникам, учителям;
 • Дітям віком до 5-ти років, вагітним;
 • Особам віком більше 65-ти років;
 • Пацієнтам з хронічними захворюваннями.

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих – її немає у Національному календарі профілактичних щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за кошти місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом.

Цього сезону в Україну буде завезено 1,25 мільйона доз вакцини проти грипу компаніями з Нідерландів, Франції і Кореї. Після лабораторного контролю вони поступлять в аптечну мережу на початку жовтня поточного року.

Як пройти вакцинацію?

 • Потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Лікар огляне Вас, визначить чи немає протипоказань. А також порадить щодо транспортування вакцини з аптеки, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.

Безпосередньо вакцинація проти грипу проводиться в пунктах (кабінетах) профілактичних щеплень, які розміщені в медичних закладах.

Процедура щеплення вакциною:

 • Пацієнт заповнює згоду на вакцинацію;
 • Лікар оглядає пацієнта, проводить опитування, вимірює температуру тіла;
 • В передпліччя вводиться вакцина.

Попередній запис на проведення вакцинації проти грипу можна провести:

 • В поліклінічному відділенні в КНП «Лисецька лікарня», за адресою – селище Лисець, вул. Січових стрільців, 53, тел. – (03436) 4-11-84.
 • В амбулаторії ЗПСМ, за адресою – с. Старий Лисець, вул. Лисецька, 6, тел. – (03436) 4-52-75.

Вакцинуйтеся. Бережіть себе і своїх близьких. Будьте здорові і не хворійте!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
30.09.2021р.

 

________________________________________________

Пульсуй на здоров′я

Кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл крові. Ці цифри відповідають стану спокою. При максимальних фізичних навантаженнях, з кожним ударом в артерії попадає більше 200 мл крові. Наше серце дуже працьовите, а дублерів у нього немає. Тому потрібно піклуватися про своє серце, щоб воно продовжувало пульсувати на користь здоров′ю, а не навпаки.

Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця та за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ). Ця подія щорічного характеру, яка відзначалася в останню неділю вересня. З 2011 року – фіксована дата – 29 вересня. Метою цього Міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

Серцево-судинні захворювання, переважно ішемічна хвороба та інсульт є основними факторами інвалідності в усьому світі. Україна – не виняток, хвороби серця залишаються головними причинами смертності в країні. Згідно зі статистикою, від хвороб системи кровообігу у 2020 році померло найбільше людей – 408 721 особа. Для порівняння, від хвороб органів дихання (в тому числі грипу та пневмонії) – 16 705 людей.

Для зменшення ризиків захворювання серця лікарі рекомендують більш дбайливо ставитися до свого організму:

 • Зменшувати кількість холестерину та глюкози у раціоні;
 • Збільшувати фізичну активність, контролювати вагу;
 • Не палити і не зловживати алкоголем.

Для збереження свого життя, запобігання різних ускладнень вже існуючих хвороб в умовах нової реальності – епідемії COVID-19, необхідно своєчасно звертатися за допомогою до лікаря. Ні в якому випадку не можна займатися самолікуванням чи приймати ліки лише під час загострення хвороби.

Турбота про здоров′я – одна з наших цінностей.

Лише бережливе відношення до серця, попередження виникнення хвороб, адекватна та якісна терапія зможуть на довгі роки  продовжити його роботу!

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
28.09.2021р.

 

_______________________________________________

Планові профілактичні щеплення в умовах карантину

Вакцини – один з кращих інструментів, які в нас є для покращення здоров′я та добробуту в усьому світі. Вони вже понад 200 років захищають нас від хвороб, які загрожують життю та заважають нашому розвитку. З розвитком вакцин ми наближаємося до світу, вільного від кашлюку й дифтерії, знижуємо захворюваність дітей на такі хвороби, як кір чи правець.

Сьогодні, коли розмови йдуть лише про вакцину від коронавірусу – важливо не забувати про планову (рутинну) імунізацію. Карантинні обмеження не скасовують профілактичні щеплення.

Організація заходів та проведення імунопрофілактики здійснюються на виконання наказів Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України №958 від 23.04.2019 року «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні та переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень» та №1510 від 03.07.2020 року «Про затвердження Порядку проведення епідеміологічного нагляду за дифтерією» і Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 22.04.2020 року №13 «Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії коронавірсуної хвороби (COVID-19)».

На основі наведених вище нормативних документів. департамент охорони здоров′я Івано-Франківської ОДА, своїм наказом №388 від 22.06.2021 року «Про організацію заходів з імунопрофілактики населення області, в тому числі в умовах пандемії коронавірусної хвороби».

Зобов′язав керівників закладів охорони здоров′я:

 • Забезпечити організацію роботи підпорядкованих закладів для здійснення заходів з імунопрофілактики з метою охоплення вакцинацією населення, затвердженою національним Календарем профілактичних щеплень.
 • Забезпечити розмежування потоків пацієнтів в медичних закладах для проведення імунізації, шляхом попереднього запису пацієнтів на щеплення.
 • Проводити щомісячне планування щеплень лікарям загальної практики-сімейної медицини, педіатрам та забезпечити виконання обсягів імунізації на рівні 90-95% з числа підлягаючих контингентів.
 • Дотримуватись правил інфекційного контролю та інфекційної безпеки при проведенні профілактичних щеплень.
 • Проводити запис в облікових формах у випадку відмови або неявки на чергову вакцинацію.
 • Поєднувати вакцинальну сесію з плановими патронажними оглядами та забезпечити можливість одночасного введення декількох вакцин, що показані відповідно до Календаря щеплень.
 • Максимально використовувати імунобіологічні препарати, закуплені за кошти державного бюджету відповідно до затвердженого календаря щеплень.

В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов′язкову вакцинацію проти 10 захворювань. В 2022 році цей перелік доповнить вакцина від пневмокока.

У 2020 році, незважаючи на виклики пандемії, в Україні вдалося досягти стабільного охоплення щепленнями на рівні 80%. Проте для повноцінного захисту необхідно досягти охоплення вакцинацією на рівні 95%.

Під час пандемії важливо переконатися, що дитина продовжує регулярно отримувати планові щеплення. Своєчасна і повна вакцинація захищає від серйозних і потенційно небезпечних захворювань.

Імунопрофілактика – пріоритет для системи громадського здоров′я. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров′я українців – усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в країні.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
3.08.2021р.

________________________________________________

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щорічно відзначається 28 липня. В 2021 році він проходить під гаслом «Гепатит не може чекати». Враховуючи те, що кожні 30 секунд в світі помирає 1 людина від захворювання, що пов′язане з гепатитом, навіть в умовах теперішньої кризи, викликаної COVID-19, Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ) не відмовляється від активної боротьби з вірусними гепатитами.

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Серед вірусних гепатитів найбільш небезпечними є вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС), які призводять до 96% всіх смертей, пов′язаних з вірусними гепатитами.

Цьогорічна тема «Гепатит не може чекати» нагадує про зусилля, які докладаються урядами країн, лікарями, громадськими організаціями для ліквідації вірусних гепатитів як загрози здоров′я населення до 2030 року. Така ціль визначається Глобальною стратегією з елімінації вірусних гепатитів В та С, до якої долучилася і Україна, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

Завдяки реалізації Державної стратегії до 2030 року:

 • Вдасться попередити 90% нових випадків вірусних гепатитів;
 • 90% осіб, які хворіють на вірусний гепатит, будуть продіагностовані та знатимуть про свою хворобу;
 • До 90% хворих отримають лікування, яке буде ефективним і приведе до повного одужання (для ВГС) або ефективного контролю хвороби (для ВГВ).

Саме тому важливі профілактичні заходи:

 • Періодичне тестування на вірусні гепатити. Потрібно звертатися до сімейного лікаря, який може провести швидке тестування та у випадку позитивного результату направити до вузькопрофільного спеціаліста.
 • Важливо дотримуватись профілактичних заходів, як і при інших вірусних захворювань – мити руки, вживати в їжу термічно оброблені продукти, мати індивідуальні засоби особистої гігієни, використовувати бар′єрні методи контрацепції.
 • Вакцинуватися. До Національного календаря щеплень входить лише вакцинація від вірусного гепатиту В.

Завдяки змінам у Стандартах надання медичної допомоги – раннє виявлення вірусних гепатитів стає більш можливим. Також спрощується маршрут пацієнта – сьогодні лікар може призначити лікування після підтвердження діагнозу з мінімальним необхідним обсягом додаткових обстежень.

Лікар-інфекціоніст, а також лікар сімейної медицини, який пройшов відповідне навчання, може проводити лікування вірусних гепатитів.

Не відкладайте  тестування на вірусні гепатити та не бійтеся відвідати лікаря й розпочати лікування у випадку позитивного результату тесту. Вірусний гепатит виліковний!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
28.07.2021р.

_________________________________________________

Нова мутація короновірусу

«Дельта» – четвертий з відомих нині штамів короновірусу. Цю назву він отримав за аналогією із попередніми штамами, які були найменовані за літерами грецького алфавіту. Перший – британський штам – став «Альфою», другий – південноафриканський – «Бетою», третій – бразильський – «Гаммою». «Дельту» називають індійським штамом, оскільки вперше його виявили в Індії наприкінці 2020 року.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ), «Дельта» має власні мутації, які іноді посилюють або послаблюють вірус. Для прикладу, мутація «Дельта плюс» вважається значно заразнішою. Науковці ще не встигли детально дослідити, чим відрізняється варіанти «Дельта».

Медики різних країн заявляють, що індійський штамп коронавірусу є найбільш небезпечний. Характеристики цього штаму такі, що новий випадок відтворюється у продовж 24 годин. Раніше новий випадок уханського штаму відтворювався в середньому через 6 днів. До того ж, контагіозність (здатність заражати) «Дельти» – практично 100%, що характерно, наприклад, для кору.

Згідно з дослідженнями, індійський штам у 1,6 рази заразніший, ніж британський. У 2,3 рази частіше спричиняє госпіталізацію пацієнта та у 1,5 рази частіше приводить до реанімації.

На початок липня «Дельту» виявили у 111 країнах, включно з Україною. Європейський центр профілактики та контролю захворювань вважає, що до кінця серпня індійський штамп сягне 90% всіх заражень COVID-19 у Європі, витіснивши всі інші штами.

В Україні є штам «Дельта» – як і багато інших штамів. У короновірусу вже є більше 12 000 мутацій. Прогнозується, що через місяць два штам «Дельта» витіснить інші штами.

В Україні на 18 липня було зареєстровано 4 випадки індійського вірусу. Однак реальну кількість випадків цього штаму в Україні складно визначити.

Представники ВООЗ зазначили, що ситуація така, що може призвести до нових локдаунів. Згідно з прогнозами Національної академії наук України, нова хвиля поширення COVID-19 в Україні може початися зі Сходу, де є велика міграція людей. Щоб зменшити ризик поширення «Дельти» в Україні, уряд вже заборонив перетин кордону без негативного результату експрес-тесту для осіб, які прибувають із Індії, Великої Британії, Росії і Португалії. Одночасно МОЗ збільшив кількість центрів масової вакцинації українців.

За даними останніх досліджень, вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech продемонструвала ефективність у 83,5% у запобіганні симптоматичних захворювань на COVID-19 та 100% – ефективність у попередженні госпіталізації та смерті.

Медики наголошують, що без свідомої участі українців стримати розповсюдження нового штаму буде важко.

Отримати вакцину проти COVID-19 можна у сімейного лікаря, кабінеті щеплень або центрі масової вакцинації.

То ж не зволікайте! Допоможіть своїм родичам та знайомим записатися до зручних для них пунктів щеплень та за можливості робіть щеплення собі, поки до нас не дісталася хвиля захворювань на новий небезпечніший штам коронавірусу «Дельта».

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
27.07.2021р.

__________________________________________________

Алгоритм дій лікарів

загальної практики-сімейної медицини у випадку виявлення

пацієнта з гострим мозковим інсультом

Департамент охорони здоров′я (ДОЗ) Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ОДА) своїм наказом №460 від 07.07.2021 року про «Клінічний маршрут пацієнта з гострим мозковим інсультом» затвердив Алгоритм дій на кожному етапі надання медичної допомоги у випадку виявлення пацієнта з гострим мозковим інсультом, в тому числі на первинному етапі надання медичної допомоги.

При зверненні пацієнта (родичів або свідків) за медичною допомогою в лікарську амбулаторію або отримання виклику від пацієнта (його родичів) зі скаргами, які можуть свідчити про симптоми гострого мозкового інсульту (ГМІ).

Сімейний лікар повинен:

 • Забезпечити таке положення тіла пацієнта, щоб його голова була вище за поверхню, на якій він лежить;
 • Для профілактики аспірації необхідно повернути голову на бік;
 • Швидко зібрати анамнез захворювання;
 • Провести обстеження клінічного стану;
 • Надати першу медичну допомогу;
 • Забезпечити виклик служби екстреної медичної допомоги (ЕМД) за номером «103» для термінової госпіталізації у визначені заклади охорони здоров′я (ЗОЗ);
 • Обов′язково дочекатися приїзду бригади ЕМД;
 • Надати керівнику ЕМД відомості із анамнезу пацієнта та вказати час появи перших симптомів.

Обов′язкові заходи:

 • Встановити точний час появи перших ознак захворювання;
 • З′ясувати особливості початку захворювання зі слів родичів або свідків;
 • Зібрати загальний алергологічний анамнез, в тому числі на ліки;
 • Швидко провести фізичне обстеження стану хворого, в тому числі:
 • Оцінка загального стану і життєвоважливих функцій: свідомості, дихання, кровообігу за алгоритмом АВСDE;
 • Оцінити неврологічний стан пацієнта за шкалою «Мова – рука – обличчя – час (FAST).

Рекомендовані лабораторні обстеження:

 • Визначення рівня глюкози в крові за допомогою портативного глюкометра.

Обов′язкові інструментальні обстеження:

 • Визначення артеріального тиску на обох руках;
 • Вимірювання температури тіла.

Рекомендовані:

 • Запис електрокардіограми.

Не створюйте паніку і не викликайте тривогу у хворого, дійте м′яко та спокійно, розкажіть медичним працівникам екстреної медичної допомоги повну картину події.

Транспортування пацієнтів з підозрою на ГМІ здійснюється бригадами екстреної медичної допомоги у лікувальні заклади, які визначені наказом ДОЗ Івано-Франківської ОДА  №273 від 27.04.2021 року.

При інсульті хворий вимагає термінової госпіталізації.

Саме від швидкості розпізнання недуги на всіх ланках надання медичної допомоги та реакції на неї, залежить життя і ступінь відновлення хворого.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
23.07.2021р.

________________________________________________

Система безперервного професійного розвитку для медиків

Відповідну постанову №725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників» прийнято Кабінетом Міністрів України (КМУ) 14 липня 2021року. При цьому були враховані пропозиції медичної спільноти, а також розширено категорії працівників, що мають право на сучасний безперервний професійний розвиток (БПР).

Положення визначає:

 • Основні засади здійснення БПР медичних та фармацевтичних працівників – лікарів, провізорів, молодших спеціалістів з медичною освітою;
 • Перелік та вимоги до заходів БПР, за які нараховуватимуть бали. Форми таких заходів – обов′язкова особиста участь, дистанційна участь, дистанційна участь в режимі реального часу;
 • Вимоги до провайдерів БПР;
 • Процедуру, за якою заходи та провайдерів вноситимуть до електронної системи БПР та створюватимуть держпідприємство Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України – адміністратора електронної системи.

З метою забезпечення здійснення безперервного професійного розвитку діє система. Захист інформації у системі здійснюється відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах. З метою отримання відомостей про провайдерів та забезпечення ведення особистого освітнього портфоліо працівника сфери охорони здоров′я система забезпечує відкритий міжвідомчий обмін даними та отримання відомостей шляхом інформаційної взаємодії з іншими інформаційними системами та державними інформаційними ресурсами, в тому числі з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиною державною електронною базою з питань освіти, електронною системою охорони здоров′я.

Провайдери та працівники сфери охорони здоров′я реєструються у системі з використанням засобів електронної ідентифікації, в тому числі кваліфікованих електронних підписів, за допомогою яких відомості вносяться до системи.

Мета Постанови – впровадити світову практику розвитку медиків, що розпочалася в Україні з 2018 року, вдосконалити її для формування системної та комплексної моделі навчання. БПР передбачає постійний розвиток працівників сфери охорони здоров′я для надання якісної медичної допомоги.

Ця система має бути зручною для користування та зрозумілою для лікарів.

Постанова КМУ набуде чинності з 1 січня 2022 року.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
20.07.2021р.

__________________________________________________________

КНП «Лисецька лікарня»

Включена, згідно наказу Департаменту охорони здоров′я (ДОЗ) Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ОДА) №461 від 07.07.2021 року, в перелік медичних закладів, які маю право проводити профілактичні медичні огляди.

На основі цього, комунальне некомерційне підприємство «Лисецька лікарня», запрошує фізичних осіб до проходження медичних оглядів при працевлаштуванні, на отримання санітарної книжки, довідки кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, довідки за формою 086/о «Лікарський консультаційний висновок», для абітурієнтів, які вступають у навчальні заклади всіх рівнів акредитації, а також пропонуємо роботодавцям укладати договори щодо списків працівників, які підлягають медичному огляду з наступним складанням графіку їх проведення.

Медичний профілактичний огляд можна пройти в поліклінічному відділенні КНП «Лисецька лікарня».

Організація, правила проведення обов′язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов′язана з обслуговуванням населення і може привести до поширення інфекційних хвороб, затверджені наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України №150 від 21.02.2013 року. Метою проведення обов′язкових профілактичних медичних оглядів є запобігання розповсюдженню інфекційних та небезпечних захворювань, динамічне спостереження за станом здоров′я працюючого населення. Попередньому (при прийнятті на роботу), періодичному профілактичному медичним оглядам підлягають працівники визначених професій. Такий вид оглядів передбачений статтею 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та статтею 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».

Обов′язковий профілактичний медичний огляд включає в себе:

 • Загальне обстеження лікарями-спеціалістами (терапевт, дерматовенеролог, отоларинголог та інші спеціалісти за потреби);
 • Лабораторне та функціональне обстеження згідно з Переліком.

В окремих випадках для уточнення діагнозу особі призначають індивідуальні додаткові обстеження, що необхідні для проведення обов′язкових медичних оглядів.

Особи, які підлягають обов′язковому профілактичному медичному огляду, можуть пройти його на базі поліклінічного відділення КНП «Лисецька лікарня». Для цього, особа подає підтверджувальний офіційний документ, особисту медичну книжку (N1-OMK), фотокартку розміром 3 на 4 см.

Форма N1-OMK заповнюється посадовою особою медичної комісії і видається особі у разі відсутності протипоказань для заняття відповідним видом діяльності і підписується керівником та засвідчується печаткою закладу охорони здоров′я.

Контроль за організацією та проведенням попередніх та періодичних медичних оглядів здійснює Державна служба України з питань праці і її територіальні управління в областях.

Бережіть себе і своїх працівників!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
16.07.2021р.

________________________________________________________________

Вакцинація дітей

Ми приймаємо багато важливих рішень, які впливають на наших дітей. Імунізація якраз є одним із таких рішень.

Ми хочемо приймати правильні рішення і поступати найкращим чином в інтересах дітей. Вибір на користь імунізації – це одне із рішень, яке Ви можете прийняти, щоб захистити себе, своїх дітей і сім′ю від хвороб, яких можна запобігти шляхом вакцинації.

Варто зазначити, що ставлення батьків до вакцинації дитини є однозначним. Багато з нас переконані, що щеплення – запорука підвищення імунітету, але є й частина людей, які вважають, що після вакцинації у дитини можуть виникнути ускладнення і інші проблеми.

В України дитячі щеплення проводяться за згодою батьків, згідно форми №063-2/о «Інформована згода та оцінка стану здоров′я особи або дитини одним з батьків або іншим законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики».

Батькам слід усвідомити основні моменти – що таке вакцина і чому потрібно робити щеплення.

Результати вакцинації:

 • Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти 2,5 мільйона дитячих життів;
 • Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу;
 • Захворюваність на поліомієліт знизилась на 99%;
 • Глобальна смертність від кору знизилась на 75%;
 • Знизилась щорічна смертність від правця новонароджених більш ніж у 13 разів.

Частиною І статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов′язковими і включаються до Календаря щеплень.

Профілактичні щеплення в Україні здійснюють відповідно до наказу МОЗ України від 11.08.2014 року №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні», цим наказом затверджено Календар щеплень,

Який визначає зокрема:

 • Перелік та порядок здійснення щеплень;
 • Порядок вакцинації дітей з порушеним графіком щеплень;
 • Порядок щеплення осіб з особливостями стану здоров′я;
 • Рекомендовані щеплення.

Вакцини – це ліки, які створюють у людини імунітет до хвороби. Лікарі проводять щеплення дітям таким чином, щоб захистити їх від хвороб, а самі щеплення були безпечними.

Щоб вакцинація пройшла успішно, батька потрібно:

 • Насамперед відвідати лікаря, що спостерігає дитину, аби впевнитись, що малюк повністю здоровий;
 • Можливо педіатр вирішить проконсультувати дитину у інших лікарів-спеціалістів, з метою складання індивідуального плану імунізації;
 • Батькам потрібно спостерігати за дитиною декілька днів до щеплення, звертаючи увагу на сон, апетит та інші зміни в поведінці;
 • Потрібно обмежити контакт з хворими дітьми;
 • В день запланованої вакцинації в раціон не потрібно вводити нові продукти харчування.

Вакцинація захищає від інфекцій, запобігає важкому перебігу хвороби і її ускладненням. Міжнародні та вітчизняні фахівці закликають батьків не ігнорувати графік щеплень для дітей, особливо щеплення, передбачені національним законодавством.

Щоб в наших сім′ях зростали щасливі та здорові діти потрібно не відмовлятися від вакцинації, яка є однією з найважливіших умов формування міцного здоров′я.

Отже – вибір за батьками, а допоможе їм в цьому виборі – кваліфікований медичний працівник!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
15.07.2021р.

______________________________________________________________

Порядок допуску відвідувачів до пацієнтів

Стаття 287 Цивільного кодексу України та розділ ІІ «Права та обов′язки громадян у сфері охорони здоров′я», частина перша статті 6 «Право на охорону здоров′я», пункт «к» Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров′я» гарантують пацієнту, який перебуває на стаціонарному лікуванні в закладі охорони здоров′я, право на допуск до нього інших медичних працівників, членів сім′ї, опікуна, піклувальника і священнослужителя.

Також наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України №592 від 15.06.2016 року затверджено порядок допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають  на стаціонарному лікуванні у відділеннях інтенсивної терапії (ВІТ).

Дія цього Порядку поширюється на усі відділення, блоки палати інтенсивної терапії закладів охорони здоров′я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми.

Заклад охорони здоров′я зобов′язаний:

 • Забезпечити пацієнтам, які перебувають на лікуванні у ВІТ, право на допуск до них відвідувачів протягом 24 годин на добу, у будь-який день тижня, згідно з правилами, визначеними цим Порядком.
 • Інформувати пацієнтів і відвідувачів про правила відвідування пацієнтів, встановлені цим порядком, а також про інші вимоги, дотримання яких є необхідним для забезпечення безпеки та інтересів пацієнта.

Порядком визначаються наступні обов′язки відвідувачів:

 • Особи, що не є батьками пацієнта – дитини, мають право на допуск до неї за умови наявності усної згоди одного з батьків пацієнта – дитини або законних представників.
 • Одному з відвідувачів дозволяється перебувати біля ліжка пацієнта у ВІТ без часових обмежень.
 • У палаті ВІТ біля одного пацієнта одночасно можуть знаходитися не більше двох відвідувачів.
 • Відвідувачі повинні ставитися з повагою до приватності та спокою пацієнта, в тому числі інших пацієнтів, які знаходяться у палаті ВІТ.
 • Відвідувачі зобов′язані дотримуватись вимог санітарно-протиепідемічного режиму, визначеного адміністрацією закладу охорони здоров′я, з урахуванням санітарно-епідемічної ситуації.
 • Відвідувачі зобов′язані утримуватись від відвідування пацієнта, якщо у них спостерігаються прояви інфекційних захворювань або вони мали контакт з носієм інфекційного захворювання.
 • У разі наявності сумнівів щодо відвідування пацієнта, слід проконсультуватися з лікарем з урахуванням конкретних обставин та ризиків.
 • При необхідності проведення у палаті невідкладних дій медичного характеру, медичні працівники можуть попросити відвідувачів тимчасово залишити палату ВІТ. Така вимога медичного працівника є обов′язковою до виконання.
 • Відвідувачам категорично заборонено втручатися в роботу обладнання ВІТ, будь-яким іншим чином перешкоджати процесу лікування.
 • У випадку порушення відвідувачем вимог, встановлених цим Порядком, допуск такої особи до пацієнта може бути обмеженим за рішенням лікуючого або чергового лікаря до моменту усунення відвідувачем цих порушень, які привели до такого обмеження.
 • Заклад охорони здоров′я забезпечує максимальні сприятливі умови для відвідувачів з метою надання ними підтримки пацієнтам.

Доступ до відділень реанімаційної терапії прописано у договорі, що укладає медичний заклад з Національною службою здоров′я України (НСЗУ).

Наш обов′язок – дотримуватись виконання цієї умови!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
12.07.2021р.

_______________________________________________

Медичний огляд молодших школярів

Медичне обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів, яке здійснюється у нашій державі на виконання статті 22 Закону України «Про загальну середню освіту», включає обов′язкові медичні профілактичні огляди, вакцинацію згідно з Календарем профілактичних щеплень після лікарського огляду, проведення профілактичних та оздоровчих заходів під час навчання.

Усі першокласники мають пройти медичний огляд перед вступом до школи.

Напередодні нового навчального року, батьки першокласників подаватимуть документи до школи.

А разом з ними медичні довідки:

 • Форма № 063/о «Карта профілактичних щеплень»
 • Форма №086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов′язкового профілактичного огляду».

У довідці №086-1/о міститься висновок про стан здоров′я дитини, діагноз, групу для занять фізкультурою та рекомендації відповідно до Клінічного протоколу медичного догляду за дітьми віком від 3 до 17 років.

Медичний огляд учнів проводиться з метою виявлення у них захворювань, їх спостереження, подальшого лікування та реабілітації і запобіганню масовим інфекціям у дитячому колективі.

Медичний огляд проводиться в присутності одного із батьків.

Якщо дитина вперше йде до школи, то для проходження медичного огляду,  батькам необхідно звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра, з яким підписана декларація.

Сімейний лікар або педіатр проводить огляд дитини, вписує антропометричні дані, температурні показники та проби Руф′є, Філіппінського тесту (діагностика морфологічної готовності до школи) і відповідно до наказу Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України від 16.08.2010 року «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» (зі змінами), створює електронне направлення для

проходження відповідних аналізів  і огляду такими спеціалістами:

 • Дитячий хірург;
 • Дитячий ортопед-травматолог;
 • Дитячий офтальмолог;
 • Стоматолог;
 • Інші спеціалісти за показаннями;
 • Аналіз крові на гемоглобін;
 • Інші аналізи за показаннями.

Після огляду дітей вузькими спеціалістами, лікарі первинної ланки завіряють довідку своєю печаткою та печаткою лікарської амбулаторії.

Для навчального закладу потрібно також принести копію довідки за Ф№063/о

Про проведені профілактичні щеплення проти:

 • Дифтерії, правця;
 • Поліомієліту, кору;
 • Паротиту, краснухи.

Медичні огляди учнів входять до програми медичних гарантій і є безплатними.

Слід звернути увагу, що лише першокласники повинні пройти медичні огляди в серпні, школярі інших вікових категорій – протягом року.

Проведення дитині щорічного профілактичного огляду відповідно до чинного законодавства – це не лише право, але й обов′язок батьків.

Успіхів Вам, терпіння і розуміння до себе і своїх дітей!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
23.06.2021р.

________________________________________________

День медичного працівника

Найближчої неділі працівники медичної галузі відзначатимуть своє професійне свято – День медичного працівника.

 

А вже сьогодні, 18 червня 2021 року, у КНП «Лисецька лікарня», відбулися урочистості, присвячені професійному святу працівників галузі охорони здоров′я України – Дню медичного працівника, яке щорічно відзначають у третю неділю червня.

Традиційно свято розпочалося з виступу генерального директора КНП «Лисецька лікарня», заслуженого лікаря України Тараса Скоропада.

У своїй промові генеральний директор Тарас Скоропад наголосив на тому, що сьогодні, в часи реформ, система охорони здоров′я кардинально змінюється. Не просто впроваджувати і відстоювати ці зміни. Тільки спільно у співпраці з депутатським корпусом, громадою, ми зможемо подолати всі труднощі реформи.

До слів привітань приєднався селищний голова Лисця Анатолій Лущак, який висловив медикам теплі слова вдячності за нелегку роботу і побажав, щоб обрана професія завжди приносила задоволення і запевнив, що місцева влада завжди буде підтримувати медицину тому, що медицина – це пріоритет.

Лисецький парох УГКЦ отець Федір Бойко побажав медикам здоров′я в цьому жертовному щоденному служінню.

«Адже Ви медики оберігаєте найбільший дар Господній – людське життя. Дякуємо Вам за все, ангели – охоронці в білих халатах» – завершив проповідь отець.

Вручаючи Почесні грамоти департаменту охорони здоров′я Івано-Франківської ОДА, обласної ради, генеральний директор КНП «Лисецька лікарня» Тарас Скоропад сказав – «Хочеться відзначити роботу всього колективу наших медиків. Всіх просто неможливо назвати, але всі без виключення медичні працівники дуже поважні люди з відкритим серцем і душею».

За високу професійну майстерність, успіхів в медичному обслуговувані населення та з нагоди свята – Дня медичного працівника, за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та активну громадянську позицію відзначили кращих з кращих працівників.

Вітальні слова, які лунали на адресу медиків, ще раз засвідчили, що медицина – залишається одним з головних пріоритетів територіальної громади.

Свято завершилося, проте його атмосфера ще надовго залишиться в наших серцях!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
18.06.2021р.

________________________________________________

20 червня – День медичного працівника

 

КОЛЕКТИВ КНП»ЛИСЕЦЬКА ЛІКАРНЯ»

З цієї нагоди бажаю Вам, дорогі колеги, міцного здоров′я, нових успіхів і перемог, енергії та натхнення для Вашої нелегкої і жертовної праці.

Сьогодні Наше професійне свято відбувається у складній ситуації, спричиненій боротьбою з коронавірусом «COVID-19».

На Вас лягли дуже великі фізичні і психологічні навантаження.

Ви даруєте людям найдорожче – здоров′я, віру і надію.

Хай праця завжди приносить радість і задоволення.

Нехай благословенними будуть Ваші дороги, допомагають друзі, колеги, надихають нові справи і зігріває родинне тепло.

Зі святом! Щастя Вам і добра!

З повагою, генеральний директор

КНП «Лисецька лікарня»

Тарас Скоропад

________________________________________________

Історія медицини – це історія людства

Мабуть жодна наука немає такої стародавньої історії, як медицина. Успіхи медицини наших днів були б неможливі без зусиль багатьох поколінь медиків, що крок за кроком протягом століть долали людські недуги, набуваючи безцінного практичного та теоретичного досвіду.

Медицина – це не просто професія чи наука. Це своєрідна філософія, мистецтво боротьби за людське життя та здоров′я.

«Коли немає здоров′я, мовчить мудрість, не грають сили, марне багатство і безсилий розум», – так колись казали древні мудреці, але ця істина актуальна і сьогодні.

Професія лікаря – унікальна за комплексом вимог. Точніше сказав Авіценна: «Лікар повинен мати погляд сокола, руки дівчини, мудрість змії і серце лева».

Недаремно споконвіку медичною емблемою є змія, що п′є з чаші, – носителька здоров′я та мудрості, а слово «медицина» у перекладі з давньоіндійського санскриту звучить як уміння користуватися великою мудрістю.

Тому від працівників медичної галузі, окрім зцілення, очікують тепла і терпіння, душевної та емоційної співучасті. Ще Гіппократ сказав: «Любов до медицини йде поруч з любов′ю до людини».

Виклики часу та розвиток технологій ставлять перед медициною нові завдання. Потрібно розвиватись, допомагати і не зупинятись.

«Non progredi est regredi» – «Не йти вперед – означає відступати»! 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
17.06.2021р.

________________________________________________

Електронне направлення до лікаря – як оформити?

З 1 січня 2021 року всі заклади охорони здоров′я перейшли на електронний документообіг.

Електронне направлення – це приєднання лікуючим лікарем іншого надавача медичної допомоги на основі оцінки стану здоров′я пацієнта та медичних показань для надання відповідного медичного обслуговування.

За направленням пацієнт може отримати медичні послуги:

 • В поліклінічних умовах на вторинному рівні;
 • В стаціонарних умовах;
 • Виїзних бригад;
 • Лабораторні, інструментальні або функціональні дослідження.

Направлення не потрібне, коли пацієнт:

 • Отримує первинну медико-санітарну допомогу.
 • Консультується та тестується на ВІЛ-інфекцію.
 • Отримує платні послуги.
 • Звертається, щоб отримати вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу у 6-ти лікарів:
 • Акушер-гінеколога;
 • Психіатра;
 • Нарколога;
 • Стоматолога;
 • Педіатра;
 • Фтизіатра.

Хто повинен виписувати електронне направлення на призначені обстеження?:

 • Електронне направлення виписує той лікар, якому потрібен результат того чи іншого обстеження для оцінки стану здоров′я пацієнта:
 • Лікар, який надає первинну допомогу: сімейний лікар, терапевт або педіатр;
 • Лікар, який надає спеціалізовану медичну допомогу (гастроентеролог, онколог, невролог та інші).

Тобто лікар-спеціаліст теж може самостійно створювати Е-направлення і для цього пацієнтові не потрібно звертатися до лікаря ПМД, з яким укладено декларацію.

Технічна можливість самостійно створювати в електронній системі охорони здоров′я (ЕСОЗ) є у будь-якого лікаря, зареєстрованого в цій системі, незалежно від форми власності закладу чи спеціальності лікаря.

Якщо лікуючий лікар підчас консультації призначає пацієнтові певні обстеження, то він і має створити відповідне направлення.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
16.06.2021р.

________________________________________________

Про систему видачі електронних лікарняних

Кабінет Міністрів України (КМУ) визначив механізм організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього.

КМУ затверджено відповідну Постанову №323 від 31.03.2021 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів КМУ», якою запропоновано оновити алгоритм видачі листків непрацездатності з метою надання цифрової послуги «Е-лікарняний».

Також 1 червня 2021 року наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ)   України №1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки», врегульовано процес впровадження цільової моделі Е-лікарняних. Ця модель формування та видачі Е-лікарняних передбачає розподіл зон відповідальності медичної та соціальної сторін.

Порядок отримання «Е-лікарняного»

 • Пацієнт приходить до лікаря на огляд;
 • Лікар створює електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність у Реєстрі та завіряє його кваліфікованим електронним підписом (КЕП);
 • Пацієнт отримає повідомлення від Е- Health. Звідти за кілька секунд лікарняний потрапляє до Реєстру пенсійного фонду України (ПФУ);
 • Там формується електронний листок непрацездатності – це саме той документ, за яким вам нараховують виплати;
 • Про це також надійде повідомлення на телефон, вже від ПФУ.

Реєстр ведеться державною мовою. Допускається використання латинських літер під час кодування діагнозів і звернень, написання електронної адреси.

До ПФУ потрапить лише та інформація, яка необхідна для нарахування виплат, а саме:

 • Причина непрацездатності;
 • Період лікарняного;
 • Прізвище, ім′я, по батькові лікаря, який його виписав.

Держава повністю подбала про захист персональних даних пацієнта. Ні ПФУ, ні роботодавець не будуть знати діагноз при видачі лікарняного.

Запроваджені зміни запрацюють поступово. Для цього потрібний час, навчання та роз′яснення для медичних працівників та усіх, хто має відношення до цього процесу.

Із 1 червня по серпень 2021 року в Україні діятиме перехідна модель провадження Е-лікарняних. Ці три місяці виділили для того, щоб лікарі навчилися користуватися системою та оформлювати електронні лікарняні. Також потрібно підготувати медичні системи, зробити всі модулі. Це означає, що з червня по серпень 2021 року медичні заклади будуть формувати, як медичні висновки про тимчасову непрацездатність, так і видавати паперові листки непрацездатності. Рішення про вид документу, який видається пацієнту для підтвердження його факту тимчасової непрацездатності прийматиме лікар, відповідно до вимог МОЗ України.

З 1 вересня 2021 року всі медичні заклади будуть формувати медичні висновки про тимчасову непрацездатність в електронному вигляді.

Е-лікарняні зможуть отримати ті пацієнти, які зареєстровані в онлайн-системі охорони здоров′я та мають історію звернень до лікаря. 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
11.06.2021р.

________________________________________________

Рак шийки матки – “німий” вбивця

Серед усіх онкозахворювань рак шийки матки займає друге місце за поширеністю та третє за рівнем смертності. Щодня від цього захворювання в Україні помирає 6 жінок та близько 140-160- жінок протягом року.

Для запобігання раку шийки матки та його раннього виявлення важливо:

 • вчасно діагностувати і лікувати ЗПСШ та венеричні захворювання;
 • регулярний контроль гінеколога;
 • спостереження виявлених клітинних змін у лікаря і при необхідності негайне лікування;
 • раз на рік робити ПАП-тест. Це найпоширеніше і дуже ефективне дослідження з виявлення раку шийки матки. При ПАП-тесті береться клітинна проба зі слизової оболонки шийки матки і визначаються можливі, клітинні зміни.
  На базі КНП «Лисецька лікарня» проводиться прийом та оздоровлення жінок у кабінеті патології шийки матки з метою раннього виявлення онкозахворювання.
 • Проводиться розширена кольпоскопія шийки матки.
 • Забір біопсії на гістологічне дослідження(діатермоексцизія)
 • Проводиться забір на цитологічне дослідження клітин поверхні та цервікального каналу шийки матки.

Прийом проводить лікар першої кваліфікаційної категорії

Николюк Н.В. Прийом проводиться щоденно  за електронним скеруванням сімейного лікаря та за самозверненням.

Проводиться оздоровлення сучасними методами. Зокрема:

 1. Лазерна терапія
 2. Радіохвильова терапія
 3. Кріотерапія.

    Найбільш ефективним методом лікування раку шийки матки є його недопущення!

Ефективним напрямком профілактики є популяризація в суспільстві регулярних профілактичних обстежень у гінеколога, проведеним за сучасними світовими стандартами.

Підготував лікар-гінеколог
поліклінічного відділення
КНП “Лисецька лікарня”
Наталія Николюк
9.06.2021р. 

________________________________________________

Емоційний стан під час карантину

Пандемія COVID-19 – це виклик не лише для фізичного, а й психологічного здоров′я.

Британські науковці – психіатри встановили, що COVID-19 супроводжують психічні розлади різного ступеня важкості. Коронавірус може вражати нервову систему та головний мозок, впливати на психоемоційний стан.

Як підтримувати психологічне здоров′я під час пандемії?:

 • Визнайте те, що ви можете відчути тривогу, та не бійтеся говорити про це.

Замовчування і знецінення своїх почуттів – це невдала спроба приховати проблеми. Свідомо уникати теми пандемії – не найкращий шлях. Якщо поруч є рідні чи друзі, яким ви довіряєте, поговоріть із ними про свої почуття та поділіться переживаннями. Або зверніться за фаховою психологічною допомогою.

 • Також боротися з тривогою допомагає відчуття безпеки, коли ми розуміємо, що жодні віруси нам не загрожують.

Для цього застосовуйте надійні засоби безпеки.

 • Не беріть на себе надто багато.

Коли ви відчуваєте втому і виснаженість, після перенесеної хвороби, і відчуваєте, що не справляєтесь зі звичними справами, попросіть допомоги у колег, друзів, рідних.

 • Організуйте свій день і знайдіть справу, яка швидко приносить результат.

Ми не можемо контролювати світову економіку та поширення вірусу, але можемо контролювати своє щоденне життя. Конкретно визначте в якій годині ви будете прокидатися, як проводити свій вільний час після роботи. Такі речі допомагають створити атмосферу спокою, комфорту та врівноважують емоційний стан.

Потрібно знайти заняття, яке можна швидко виконати і побачити результат. Секрет у роботі мозку – коли ми завершуємо якусь справу, він виділяє порцію дофаміну – гормону задоволення.

 • Більше прогулюйтесь на природі.

Цей підхід добре впливає на зниження рівня тривоги та агресивності, лікування депресивних розладів і подолання наслідків стресу.

 • Частіше смійтеся.

Під час сміху наш мозок виробляє дофамін, серотонін та ендорфіни. Ці гормони забезпечують нам почуття задоволення, радості та безпеки, допомагають нам позбутися стресу.

Оточуйте себе позитивом, знайдіть час для того, що любите, працюйте над емоційним станом і дотримуйтесь норм безпеки під час пандемії.

Бережіть себе і будьте здорові!   

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
09.06.2021р.

________________________________________________

8 червня – Всесвітній день обізнаності

 про пухлини головного мозку

Цей День (World Brain Tumor Day) був започаткований у 2000 році з ініціативи членів Німецької асоціації медичної допомоги при пухлинах головного мозку (Deutsche Hirntumorhilfe eV). Некомерційна організація була створена з просвітницькою метою.

Мета цього дня – підвищення обізнаності громадськості та розповсюдження методів лікування для людей, які страждають від цього захворювання.

Пухлини головного мозку – це різнорідна група внутрішньочерепних доброякісних або злоякісних новоутворень.

Хворі на пухлини головного мозку становлять близько 4% серед новоутворень інших локалізацій. Зустрічаються пухлини головного мозку в будь-якому віці, проте відзначається деяке збільшення  в пубертатному періоді (12-18 років) і у віці 45-50 років.

Пухлини головного мозку бувають:

 • Первинними;
 • Вторинними (метастатичними);
 • Доброякісними і злоякісними.

Залежно від локалізації і гістологічного варіанту формується симптоматика захворювання.

Симптомами пухлин головного мозку можуть бути:

 • Запаморочення та головний біль;
 • Порушення мовлення;
 • Проблеми з координацією, рівновагою;
 • Неконтрольовані і необгрунтовані зміни поведінки;
 • Проблеми із зором, пам′яттю;
 • Зміна тактильних відчуттів;
 • Параліч, судоми;
 • Підвищена втомлюваність.

Все це відбувається через те, що пухлина стискає певну частину головного мозку.

Профілактика новоутворень у головному мозку це:

 • Повноцінний сон та відпочинок;
 • Відмова від шкідливих звичок;
 • Здорове харчування.

Багато з наведених симптомів можуть бути викликані і іншими причинами, але тим не менше, якщо у вас проявляються симптоми, які можуть вказувати на пухлину головного мозку, потрібно звернутися до лікаря, який при необхідності призначить відповідні обстеження.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
08.06.2021р.

________________________________________________

УЗД – ЛЕГЕНЬ

Ультразвукове дослідження легень – це багатогранний  інструмент, який може використовуватися як у відділенні інтенсивної терапії, так і в різних відділеннях багатопрофільного медичного закладу, що дозволяє розглянути ультразвук, як розумний “золотий стандарт’’.

Ультразвукова діагностика легень – цілком безпечна і доступна процедура, ніж рентген, флюрографія, КТ  і на відміну від них  УЗД може проводитись вагітним жінкам і дітям.

Дане  дослідження  проводиться в КНП ”Лисецька лікарня“ у відділенні функціональної та ультразвукової діагностики, показують високу діагностичну ефективність в оцінці патологічних станів легень.

За допомогою методу можна визначити:

 • запальні зміни легень
 • пневмоторакс, фіброзні зміни.
 • абсцеси, пухлини, метастази,
 • плевральний випіт.

УЗД легень показано підчас контролю лікування  довготривалих захворювань (пневмонія, плеврит, в тому числі Сovid-19- пневмонія), коли повторне рентген опромінення небезпечне наслідками, але необхідно здійснювати контроль за лікуванням.

Переваги методу:

 • низька вартість;
 • неінвазивність:
 • відсутнє променеве навантаження;
 • простота і швидкість.

Протипокази:

 • Вагомою перевогою даного обстеження є відсутність протипоказів. З цього приводу кожний може провести УЗД легень і дорослі, діти, вагітні і годуючі мами.

Підготовка до процедури:

 • Діагностика не вимагає специфічної підготовки.

Як проходить процедура:

 • УЗД легень проходить як стандартна ультразвукова процедура. Пацієнт  роздягається до пояса, знімає з шиї прикраси. Жінки знімають бюстгалтери. За допомогою датчика лікар оцінює структуру легеневої тканини і інтерпретує зображення.

Якщо Вас скеровано на ультразвукове обстеження легень не треба нехтувати скеруванням. Адже це якісна ультразвукова діагностика   під час якої можна виявити патологічні процеси в легенях і проконтролювати лікування. Пам’ятайте, що будь-яка хвороба піддається консервативному лікуванню, якщо вона виявлена на ранішній стадії.

Підготував лікар УЗД
КНП “Лисецька лікарня”
Анна Братина
2.06.2021р.

________________________________________________

Постковідний синдром – життя до та після

В епоху пандемії лікарям неможливо уникнути як розмов про коронавірус, так і спостережень за різними симптомами у пацієнтів, які перенесли COVID-19, які вже давно, здавалося б, повинні були про це забути та жити далі, але все ж відчувають постійний дискомфорт.

На сьогоднішній день в Україні та світі зростає кількість тривожних, депресивних розладів та суїцидів серед людей, що перенесли COVID-19. Раніше було прийнято вважати, що при COVID-19 страждають виключно легені, але нещодавно дослідження показали, що у людини може розвиватися постковідний синдром – ураження головного мозку. Вражається периферична нервова система та вегетативна. Все це впливає на важливі процеси в організмі: від серцебиття до травлення.

Симптомами постковідного синдрому можуть бути:

 • Слабкість;
 • Коливання артеріального тиску;
 • Головний біль;
 • Запаморочення;
 • Почуття збентеженості;
 • Дратівливість;
 • Порушення свідомості;
 • Марення;
 • Галюцинації;
 • Порушення сну (безсоння, нічні жахіття);
 • Плаксивість;
 • Депресія;
 • Суїцидальні думки та дії.

Вважаємо за необхідність наголосити на тому, що скарга на виражену слабкість, виснажливість була часто пріоритетною як у хворих, що перенесли хворобу у легкій формі та середньої тяжкості, та і після тяжкої пневмонії (в тому числі у хворих молодого віку). Саме слабкість, неможливість виконувати мінімальні, звичні навантаження, а також погіршення пам′яті примусили пацієнтів звернутися вперше в житті до невролога.

Сьогодні більшість лікарів світу стверджують , що реабілітація після перенесеної коронавірусної хвороби потрібна всім – і тим, хто переніс в легкій формі і тим, хто хворів тяжко!

         Деякі пацієнти приходять в норму швидко, а для інших коронавірус може стати початком тривалих проблем зі здоров′ям. Вік, стать і супутні хвороби збільшують ризики зі станом здоров′я в майбутньому. А швидкість відновлення залежить від інтенсивності та тривалості проведеного лікування.

Людина, яку виписали з лікарні або така, що отримала лікування вдома, ще не є повноцінно здоровою, далі потрібно пройти шлях реабілітації, шлях остаточного одужання та соціальної адаптації.

         Результати реабілітації:

 • Швидке відновлення дихальної системи.
 • Зміцнення імунної, серцево-судинної системи.
 • Приплив сил та життєвої енергії, підвищення активності і тонусу.
 • Повне повернення до звичного життя.

Підготував лікар-нервопатолог
КНП “Лисецька лікарня”
Олекспндра Сташків
2.06.2021р. 

______________________________________________

Актуальність і особливість очних захворювань

У сучасному світі навантаження на зорову систему є вкрай високим. Зростає кількість людей професійна діяльність яких потребує значного зорового напруження, збільшується тривалість часу, проведеного в закритих приміщеннях, зменшуються відстані між людиною й об’єктами праці. Загалом інтенсивне візуальне навантаження розпочинається ще в ранньому дитячому віці.  І як наслідок  у світі і в тому числі в Україні спостерігається стрімке поширення патології органа зору, яке стосується як дорослого населення так і дітей. Доступність і вплив гаджетів негативно впливає на зорову систему дітей і поширеність порушення рефракції у дітей тільки зростає.

Серед дорослого населення також спостерігається збільшення захворюваності зорової системи, а також «помолодіння» багатьох захворювань. В зв’язку з  збільшення захворювань на ЦД, спостерігається  збільшення ускладнення його на очі, а саме це діабетична ретинопатія і діабетичний макулярний набряк. Тенденція поширень катаракти і глаукоми також тільки зростає.

Турбуйтеся про здоров`я своїх очей!

Дотримуйтесь правил гігієни зору з раннього віку! Це буде запорукою збереження гостроти зору на довгі роки.

Пам`ятайте! Після 40 років необхідно проводити повне обстеження очей не рідше ніж один раз на рік, приділяючи особливу увагу вимірюванню внутрішньоочного  тиску.

В поліклінічному відділенні  КНП  «Лисецька лікарня» в смт. Лисець функціонує кабінет лікаря-офтальмолога, в якому здійснюється прийом дорослого і дитячого населення.

  Графік прийому з понеділка по п`ятницю з 8:30 по 15:06 год.

Прийом відбувається по електронному направленню від сімейного лікаря!!!

Перелік послуг і процедур які надаються і виконуються лікарем:

 • Перевірка гостроти зору (візометрія).
 • Виписка рецепта будь-якої складності.
 • Визначення поля зору (периметрія).
 • Біомікроскопія-дослідження передньої поверхні ока за допомогою спеціального приладу-щілинної лампи
 • Біомікроскопія-дослідження очного дна і внутрішніх структур ока за допомогою лінзи.
 • Офтальмоскопія-дослідження очного дна за допомогою прямого офтальмоскопія.
 • Гоніоскопія- дослідження кута передньої камери ока за допомогою лінзи.
 • Вимірювання внутрішньоочного тиску.
 • Видалення поверневих сторонніх тіл рогівки, конюктиви

10) Діагностика і лікування різних видів кон`юктивітів, кератитів, увеїтів, синдрому сухого ока.

11) Профілактичні огляди.

12) Виконання парабульбарний, підкон`юктивальний   інєкцій.                                                                                                                                                                                                            13) При потребі після огляду пацієнт  скеровується на дообстеження і лікування у лікувальний заклад третього рівня.

Підготував лікар-офтальмолог
поліклінічного відділення
КНП “Лисецька лікарня”
Володимир Пинчук
1.06.2021р. 

________________________________________________

Реабілітація хворих з гострим порушенням

мозкового кровообігу

    Інсульт – одна з найтяжчих форм судинних уражень головного мозку, при якому порушується кровопостачання певної ділянки  мозку, відбувається пошкодження і відмирання нервових клітин. Як наслідок, блокування або розрив кровоносних судин у мозку призводить до серйозних або безповоротних порушень звичних функцій організму.

Реабілітація хворих після перенесеного інсульту – процес тривалий і складний, що вимагає комплексного поєднання медикаментозної підтримки, лікувальної фізкультури, масажу  та психотерапії. . Відновлювальний період  триває  максимально довго , перших 6 місяців захворювання, а іноді й на протязі всього життя. В разі значних ушкоджень, відовлення може бути не таким швидким або неповним. Саме з початком реабілітаційного періоду формується прогноз та розробляється і починає активно виконуватися індивідуальна програма відновлення пацієнта.

Програма реабілітації пацієнта з інсультом в умовах стаціонару спрямована на відновлення втрачених функцій (рухових, чутливих, мовлення, ковтання та ін.)

Регенерація пошкоджених ділянок мозку із застосуванням медикаментозної терапії, кінезіотерапії  та ерготерапії сприяє поліпшенню рухової функції, мови і неврологічного статусу пацієнта.

Фахівці Лисецької лікарні мають багаторічний успішний досвід лікування та  реабілітації хворих після перенесеного інсульту. Своєчасне і раннє застосування адекватного фізичного навантаження в комплексному лікуванні, дуже часто має вирішальне значення у подальшому відновленні цих пацієнтів.

Разом з тим , в нашій лікарні можна отримати консультацію по деталях догляду за хворими, що перенесли інсульт, та методиках відновлення їх до самостійності, щоб максимально швидко повернути близьку людину до звичного способу життя.

Підготувала сестра медична
з лікувальної фізкультури
КНП “Лисецька лікарня”
Леся Пилипів
1.06.2021р. 

________________________________________________

Курити чи не курити?

Саме так на сьогодні стоїть питання щодо паління серед жителів України, враховуючи, що палять щоденно більше 20% наших співвітчизників.

На жаль, засоби масової інформації до цієї теми повертаються в основному у зв′язку з датами, пов′язаними із вживанням тютюнових виробів і його наслідками. Серед них Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням, який відзначається щорічно 31 травня, згідно резолюції WHA40.38 від 7 ківтня1988 року Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ). У 2021 році цей день відбувається під гаслом – «Час відмовитись від тютюну». Мета – привернути увагу до проблем курців, які потребують допомоги у відмові від куріння.

Згідно даних ВООЗ, сьогодні у світі є понад 1 мільярд курців, серед яких майже 200 мільйонів жінок.

Вживання тютюну є однією із найбільш серйозних загроз для здоров′я людей.

Основними причинами смертності, пов′язаними із тютюнопалінням є:

 • Серцево-судинні захворювання – 47%;
 • Захворювання органів дихання – 19%;
 • Рак легень – 16%;
 • Інші види раку – 9%.

Близько 70% смертей, причиною яких є тютюн, зареєстровані серед осіб від 35 до 69 років.

В Україні курять близько 11,5 мільйонів осіб, з них – 9,1 мільйона чоловіків та 2,5 жінок. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – є постійними курцями.

Куріння 10-20 сигарет на добу – забирає 3 роки життя, 20-30 сигарет – 10 років життя. Тютюновий дим шкідливий у всіх його проявах – перелік захворювань, на перебіг і результат яких негативно впливає куріння, налічує понад 100 різних хвороб.

Вживання тютюну – це звичка яка потребує лікування. Проте відмовитись від куріння цілком реально.

Будь-яка успішна справа починається з написання плану, серед яких може бути план відмови від куріння:

 • Призначити дату відмови від куріння протягом двох наступних тижнів;
 • Повідомити родину та друзів про своє рішення – кидати курити простіше з підтримкою найближчих;
 • Сформулювати та записати причини відмови від куріння;
 • Скласти перелік ситуацій, коли ти зазвичай куриш, аби з′ясувати, що може спровокувати тебе закурити;
 • Позбавитись усіх нагадувань про куріння;
 • Подумати про невеличкі заохочення для себе за певні досягнення в плані кинути курити.

Щоб відмовитись від куріння, треба мати силу волі і мотивацію. Іноді курці після погіршення здоров′я усвідомлюють, що їх життя в небезпеці і залишають курити навіть без медичного втручання.

На сьогодні у них також повинна бути така мотивація. Директор ВООЗ заявив, що в період пандемії особливо важливо вести здоровий спосіб життя і повністю відмовитись від сигарет.

Відповідь на довічні питання: «Бути чи не бути?», «Курити чи не курити?» – у свідомих людей повинна бути одна: «Бути, тобто жити і не курити, не ставити своє здоров′я та здоров′я оточуючих, під загрозу».   

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
31.05.2021р.

________________________________________________

ХІРУРГІЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ КНП «ЛИСЕЦЬКА ЛІКАРНЯ»

В хірургічному відділенні КНП «Лисецька лікарня» надається допомога хворим із гострою та хронічною хірургічною патологією, гострими та хронічними захворюваннями сечо-статевої системи, а також пацієнтам із травмами та захворюваннями опорно-рухового апарату. Надається планова допомога, а також цілодобова невідкладна допомога.

 

Кваліфіковану хірургічну допомогу надають 6 хірургів (у 4-х з яких вища кваліфікаційна категорія), 2 уролога (в тому числі 1 кандидат медичних наук), 1 травматолог.

 

Хірургами відділення проводиться повний спектр хірургічних планових та невідкладних оперативних втручань  на органах черевної порожнини, периферичних венах, а також на шкірі і підшкірній жировій клітковині. У хірургічному відділенні розвиваються також малоінвазивні технології. Придбана лапароскопічна стійка.

Урологами проводяться оперативні втручання при гострих та хронічних захворюваннях сечостатевої системи. Розвиваються малоінвазивні технології при лікуванні урологічних хворих. Придбана сучсана апаратура: лазерний літотриптор, фіброволоконний цистоскоп. Проводяться операції лазерної літотрипсії, трансуретральної резекції передміхурової залози та утворів сечового міхура, лапароскопічні оперативні втручання при варикозному розширенні вен сім’яного канатика.

Проводиться кваліфікований догляд за хворими, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

В хірургічному відділенні створені комфортні умови для перебування пацієнтів.

Підготував завідувач
хірургічного відділення
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Грушецький
28.05.2021р.

________________________________________________

Інформація про доступність амбулаторно-поліклінічної медичної допомоги в КНП «Лисецька лікарня»

Першою ланкою у наданні медичної допомоги є дільничні терапевти та педіатри, а також сімейні лікарі та фельдшери. Тому первинне звернення за допомогою обслуговують саме ці спеціалісти. Пацієнт може звернутися в консультативну поліклініку або дитячу консультацію в с.м.т. Лисець, в амбулаторію загальної практики – сімейної медицини с. Старий Лисець або фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП) в с. Стебник.

Якщо стан хворого не дозволяє йому відвідати лікаря або фельдшера, то здійснюється виклик на дім, який обслуговується в день звертання або на наступний день в залежності від важкості хвороби.

Якщо  у пацієнта стан, який вимагає надання невідкладної допомоги, тоді викликається бригада екстреної медичної допомоги.

Багато пацієнтів звертаються за медичною допомогою в поліклінічне відділення КНП «Лисецька лікарня» до дільничних терапевтів, педіатрів та лікарів вузьких спеціальностей, тому ми хочемо проінформувати коли і до кого Ви можете прийти на прийом:

 • Терапевти поліклініки працюють щодня згідно графіку з 8:30 до 16:12 год.;
 • Також у поліклінічному відділенні працюють лікарі різних спеціальностей, на амбулаторну допомогу яких можна розраховувати з 8:30 до 15:06 год., в залежності від графіку їхньої роботи;
 • До травматолога можна звертатися з 8:30 до 15:06 год. щодня;
 • Окуліст приймає з 8:30 год. до 15:06 год. щодня;
 • Лікар-онколог приймає з 8:30 до 16:06 год. щодня;
 • Лікар-гастроентеролог приймає з 8:30 до 15:06 год.(понеділок, пятниця, середа через тиждень);
 • Лікар-нарколог приймає з 8:30 до 15:42 год.(середа, пятниця, понеділок через тиждень) ;
 • Лікар-уролог приймає з 12:30 до 15:48 год. щодня;
 • Лікар-інфекціоніст приймає з 8:30 до 15:42 год. щодня;
 • Дитячий травматолог приймає з 11:00 до 12:39 год. щодня;
 • Лікар-ендокринолог приймає з 8:30 до 16:45 год. (понеділок, вівторок, середа, п′ятниця);
 • Надається медична допомога невропатологом з 8:30 до 15:06 год. щодня;
 • До лікаря отоларинголога можна звертатись з 8:30 до 15:06 год (пятниця, середа через тиждень);
 • Хірурги працюють з 8:30 до 15:06 год. щодня;
 • Лікар дерматолог надає амбулаторно-консультативну допомогу з 30 до 15:06 год. щодня;
 • Психіатри надають допомогу з 8:30 до 15:42 год. щодня;
 • Також в поліклініці можна отримати консультативну допомогу і здійснити анонімне обстеження на ВІЛ/СНІД у кабінеті «Довіра».

Якщо звернутись у реєстратурі поліклініки, медичний реєстратор підкаже в якому кабінеті лікар терапевт чи інший профільний спеціаліст надасть консультативну допомогу, а також до кого звертатись за допомогою:

 • Учасникам АТО
 • Ліквідаторам аварії на ЧАЕС
 • Інвалідам війни.

В поліклініці (щодня) з 8:30 год. до 15:06 год. працює кабінет ультразвукового дослідження, де можна пройти відповідне обстеження.

При призначенні амбулаторним хворим маніпуляцій і інших досліджень,   їх можна провести:

 • В процедурному кабінеті денного стаціонару з 8:30 год. до 16:12 год. (первинна ланка);
 • В маніпуляційному кабінеті проведуть забір крові на різні види аналізів – з 8:30 до 16:12 год. (щодня);
 • В кабінеті профілактичних щеплень – згідно Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України №551 від 11.08.2014 року – щеплення дорослому та дитячому населення.   
 • В ендоскопічному кабінеті, який знаходиться на базі профільного хірургічного відділення проводяться відповідні дослідження амбулаторним хворим з 8:30 год. до 15:06 год. (щоденно – з понеділка до п′ятниці включно). 

У жіночій консультації, яка працює щодня з 8:30 год. до 15:06 год., здійснюється прийом акушер-гінекологами, де можна отримати:

 • Амбулаторну гінекологічну допомогу, консультативну допомогу;
 • Пройти кольпоскопію та цитологічні обстеження;
 • Також здійснюється спостереження за вагітною жінкою у весь термін вагітності з усіма необхідними обстеженнями;
 • Працює «Школа відповідального батьківства».

У поліклінічному відділенні КНП «Лисецька лікарня» проводяться медичні огляди працівників певних категорій. Ці медогляди можна пройти щоденно у зручний час, згідно графіку роботи вузьких спеціалістів.

Медичний огляд декретованих груп:

 • Працівники громадського харчування;
 • Продавці, працівники сфери обслуговування;
 • Працівники закладів освіти, медицини.

Проводиться згідно затвердженого наказу.

У графіку роботи кожного спеціаліста можуть бути внесені тимчасові зміни, коли лікар йде у відпустку, знаходиться на листку непрацездатності, відправляється для проходження курсів або залучений до роботи призивної комісії. Тому просимо з розумінням відноситись до цих змін.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
27.05.2021р.

_______________________________________________

Акушерсько-гінекологічне відділення

КНП «Лисецька лікарня»

Жінка буде щасливою, успішною, багатою – тільки тоді, коли здорова! Здоров’я  жінки – це здоров’я сім’ї, нації. Здоров’я  жінки – це здоров’я  майбутнього покоління.

Протягом останніх років акцентуємо увагу на профілактиці захворювань шляхом проведення профілактичних оглядів. Колектив акушерсько-гінекологічного відділення закликає вчасно проводити діагностику організму.

Також  запрошуємо жінок  у прекрасний та відповідальний момент у їхньому житті – це вагітність. Протягом цього  часу ми будемо з Вами і допоможемо виносити та привести у світ Вашого малюка.

У акушерсько-гінекологічному відділенні  працює злагоджена команда фахівців де можна отримати  кваліфіковану медичну допомогу: сучасне оперативне  та консервативне лікування  у повному обсязі.

А для найменших наших пацієнтів є професійна, кваліфікована неонатологічна бригада. При невідкладних загрозливих станах є все необхідне реанімаційне обладнання: апарат штучної вентиляції легень, кювез, фототерапія, столики променевого тепла. Завдяки чому забезпечуються комфортні умови перебування матері та дитини надавання кваліфікованої медичної допомоги в разі потреби.

Медики завжди із відкритим і щирим серцем бажають не хворіти!

 

Підготували Неонатологи

КНП «Лисецька лікарня»

Василик В.П. 

     Галюк О.Й. 

  Гула Г.В. 

 

________________________________________________

Акушерсько-гінекологічне відділення

КНП « Лисецька лікарня»

Вагітність – це прекрасний та хвилюючий час в житті кожної жінки та її близьких. На щастя, давно вже минули часи, коли жінка лишається сам на сам в такий важливий період. Дізнавшись про вагітність, майже перше про що задумується жінка – це вибір довіреної особи, яка буде її супроводжувати на протязі 9 місяців, тобто кваліфікованого лікаря.

Кожна вагітна мріє, щоб зародження нового життя проходило під наглядом професіонала, який не тільки розуміється на справі, та ще й враховує усі особливості стану жінки.

В цьому вам допоможе спостереження вагітності в КНП «Лисецька лікарня» акушерсько-гінекологіне відділення, де Ви будете під пильним наглядом кваліфікованих спеціалістів. Лікарня нагороджена статусом «Чиста лікарня безпечна для пацієнта»,  який свідчить про правильну організацію роботи медичного персоналу та чистоту у відділеннях медичного закладу.

Програми спостереження за вагітністю включає всі необхідні консультації акушер-гінеколога та суміжних спеціалістів, лабораторні та інструментальні обстеження, а також додаткові послуги. Лікар буде з вами на зв’язку цілодобово і при виникненні запитань, надасть вам відповідь на них.

Обстеження проводиться на сучасному обладнанні. Пологова зала забезпечена усіма необхідними умовами для того, щоб забезпечити жінці комфортне народження дитини. У складі бригади наших спеціалістів також є висококваліфіковані спеціалісти-анестезіологи, які завжди готові провести безпечне знеболення перед пологами  та забезпечити якісне загальне знеболення або часткове знеболення  при необхідності операційного втручання.

Лікарі акушер-гінекологи КНП «Лисецька лікарня» з багаторічним досвідом та вміннями проводять операції кесарів розтин та різноманітні гінекологічні операції.

Привітний молодший медичний персонал акушерсько-гінекологіного відділення завжди досконало виконує свою роботу, дотримується рекомендацій лікаря і в любий час доби готові надати допомогу.  Спостереження вагітної відбувається до пологів, а також передбачений післяпологовий нагляд.

У післяпологовому періоді з вами будуть працювати цілодобовий, лікаря акушер-гінеколога та лікаря неонатолога.

Оновлене обладнання та сучасний підхід до новонарoджених дітей  якнайкраще допомагають пізнати світ материнства. Робота з батьками може проводитись у різних напрямках, зокрема, психологічного стану та рівня обізнаності батьків у питання догляду за дитиною, інформування, психологічна підтримка батьків, які перебувають поряд з дитиною, допомога у виробленні необхідних для догляду за дитиною умінь та навичок.

Апаратне забезпечення допомагає надати першу невідкладну допомогу в перші хвилини життя немовляти, а також подальше лікування при необхідності (апарат штучної вентиляції легень, підтримування температурного показника, моніторинг значення насичення крові киснем та частоти пульсу, фотолампа та інше).

Спостерігаючи вагітність в акушерсько-гінекологічному відділенні КНП «Лисецька лікарня» Ви отримуєте кваліфікований нагляд в найважливіший для Вас період в одному місці, в комфортних умовах, без зайвих турбот!

Підготували

Акушер-гінекологи

 КНП «Лисецька лікарня»

Семенчук В.В.

Брикайло Н.Б.

________________________________________________

Свято вишиванки в Лисецькій лікарні

У культурі кожного народу є речі, які яскраво відтворюють його особливу національну традицію. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цього. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам′ятні часи. Ще, за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали на наших землях в період VІІІ століття до нашої ери.

Всесвітній день вишиванки не є офіційним, але відзначають його не тільки в Україні, але й за межами – українці та всі прихильні до нас та до нашої культури люди.

Одягнути вишиванку в цей день, прийти в ній на роботу чи просто прогулятись, має бути гордістю для кожного з нас. Адже це свято самобутнього та барвистого національного одягу, яке будить в наших серцях патріотичні почуття. Особливо, в цей кризовий період нам потрібні позитивні емоції, натхнення, налаштування на добрі думки.

Традиційно, в третій четвер травня, колектив КНП «Лисецька лікарня» долучився до святкування Всесвітнього дня вишиванки і працівники прийшли на роботу у вишиванках, щоб у такий спосіб ідентифікувати себе Українцями, відчути єдність та приналежність до єдиного народу.

Ми щирі Українці, любимо свою країну – Україну. Любіть Україну за її культуру та унікальні традиції!  

    Вітаємо усіх зі святом національної єдності – Днем Вишиванки!   

  

Завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
20.05.2021р.

________________________________________________

ПРО НАС

Відповідно до Закону України від 06.04.2017 року №2002-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров′я» були проведені поетапні заходи з реформування, в тому числі:

 • 04.2018 року рішенням сесії Тисменицької районної ради «Про реорганізацію закладу охорони здоров′я «Лисецька центральна районна лікарня» було вирішено реорганізувати Лисецьку ЦРЛ»»;
 • 07.2018 року рішенням сесії Тисменицької районної ради, медичний заклад «Лисецька ЦРЛ було реорганізовано з бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство (КНП) «Лисецька центральна районна лікарня» та затверджено відповідний статут;
 • 08.2018 року відбулась реєстрація КНП «Лисецька ЦРЛ» в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб;
 • 12.2020 року сесією Лисецької селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області було прийнято рішення «Про прийняття та вхід до складу засновників КНП «Лисецька лікарня» Лисецької селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та зміну назви лікарні і внесення змін до Статуту».

Комунальне некомерційне підприємство «Лисецька лікарня» знаходиться на території Лисецької об′єднаної територіальної громади в селищі міського типу Лисець  Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

№ з/п Найменування

 відомостей

Характеристика
1 Повна юридична назва Комунальне некомерційне підприємство «Лисецька лікарня» Лисецької селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області
2 Скорочена назва КНП «Лисецька лікарня»
3 Код ЄДРПОУ 01993470
4 Місце провадження діяльності вул. Радчанська, 10, смт Лисець, Івано-Франківського району Івано-Франківської області, 77455
5 Юридична адреса смт Лисець, вул. Радчанська, 10, Івано-Франківського району Івано-Франківської області, 77455
6 Телефон/факс (034-36) 4-12-52
7 Сайт http://lcrl.if.ua/
8 Е-Мail KNP_LysetskaCRL@ i.ua
9 Керівник Генеральний директор – Скоропад Тарас Ярославович

КНП «Лисецька лікарня» є багатопрофільним лікувальним закладом, що надає вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу в умовах цілодобового стаціонару  з гострими станами або загостренням хронічних захворювань, що потребують високої інтенсивності лікування та догляду, поліклінічно-амбулаторну спеціалізовану лікувальну і консультативно-діагностичну медичну допомогу.

Заклад розташований в спеціально збудованих або пристосованих будівлях, що за переліком та площею службових приміщень відповідають діючим санітарно-гігієнічним, будівельним і протиепідемічним нормам та правилам, вимогам техніки безпеки та протипожежним вимогам.

Надання інтенсивної медичної допомоги здійснюються всім жителям Лисецької територіальної громади та іншим пацієнтам у разі потреби.

Лікарня в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Постановами Кабінету Міністрів України, наказами міністерства охорони здоров′я України, законодавчими та нормативними актами місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами.

КНП «Лисецька лікарня» здійснює свою діяльність на підставі:

 • Статут, затверджений рішенням ІІІ сесії Лисецької селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 20.12.2020 року;
 • Ліцензія на медичну практику видана МОЗ України, наказ МОЗ України №2373 від 18.12.2018 року;
 • Ліцензія Державної служби України з контролю за наркотиками, початок дії ліцензії з 22.11.2018 року, закінчення дії ліцензії до 22.11.2023 року.
 • Ліцензія державної інспекції з ядерної радіаційної безпеки Державного комітету ядерного врегулювання серія ОВ №030079 на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання.

Починаючи із 1 квітня 2020 року КНП «Лисецька лікарня» уклала договір із Національною Службою Здоров′я України та працює згідно законтрактованих пакетів а саме:

 • Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;
 • Стаціонарна допомога дітям та дорослим без проведення хірургічних операцій;
 • Медична допомога при пологах;
 • Амбулаторна вторинна (спеціалізована) медична допомога;
 • Ведення вагітності в амбулаторних умовах;
 • Езофагогастродуоденоскопія;
 • Цистоскопія. Колоноскопія. Гістероскопія;
 • Первинна медична допомога (з 2018 року).

Відповідні пакети про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій законтрактовані на базі профільних відділень:

 1. Хірургічне відділення – профіль ліжок:
  • Хірургічні;
  • Урологічні;
  • Травматологічні.
 2. Терапевтичне відділення;
 3. Неврологічне відділення;
 4. Акушерсько-гінекологічне відділення – профіль ліжок:
  • Пологові;
  • Патології вагітності;
  • Гінекологічні.
 5. Відділення анестезіології та інтенсивної терапії;
 6. Поліклінічне відділення;
 7. Амбулаторії ЗПСМ.

Комунальне некомерційне підприємство «Лисецька лікарня» забезпечує:

 • Проведення профілактичних оглядів;
 • Проведення експертизи тимчасової непрацездатності та контролю за наданням листків непрацездатності;
 • Надання невідкладної медичної допомоги;
 • Надання ургентної медичної допомоги;
 • Виконання оперативних втручань дорослим та дітям;
 • Амбулаторна допомога дорослим та дітям;
 • Прийняття пологів;
 • Планове лікування хворих;
 • Відновне лікування хворих переведених з ІІІ рівня надання медичної допомоги;
 • Проведення клініко-діагностичного обстеження.

Додатково Комунальне некомерційне підприємство

«Лисецька лікарня» надає наступні медичні послуги:

 • Лабораторні дослідження;
 • Фізіотерапевтичні процедури;
 • Надання медичної допомоги методами лікувальної фізкультури на етапах лікування та реабілітації.

Основні принципи роботи комунального некомерційного підприємства «Лисецька лікарня»:

 • Якісне надання медичних послуг;
 • Налагодження контакту лікарів та пацієнтів;
 • Співпраця між різними рівнями надання медичної допомоги та екстреної медичної допомоги.

В КНП «Лисецька лікарня» розгорнуто профільний стаціонар на 155 ліжок. В структуру лікарні входить поліклінічне відділення, яке розраховане на 245 відвідувань за зміну.

Функціонують клініко-діагностична лабораторія, 2 кабінети УЗД, фізіотерапевтичний кабінет.

Для якісної і доступної допомоги в КНП «Лисецька лікарня» є відповідна матеріально-технічна база і висококваліфікований колектив медичних працівників.

Серед медичного обладнання – наявний сучасний аналоговий рентгено-діагностичний комплекс ІМАХ 160. Він дозволяє точніше діагностувати та виявляти на ранніх стадіях онкологічні та інші захворювання, може працювати як за цифровою системою, так і з аналоговою плівкою. За рік проводиться до 10 тисяч відповідних досліджень.

Застосовуються лапароскопічні технології для малоінвазивних методів обстеження пацієнтів та хірургічного лікування гострої і хронічної патології.

Завдяки процесам реформування медики почали думати інакше і почали розуміти пріоритети.

Завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
14.05.2021р.

________________________________________________

День медичної сестри!

Генеральний директор КНП «Лисецька лікарня» Тарас Скоропад з нагоди професійного свята Міжнародного дня медичної сестри привітав медичних сестер КНП «Лисецька лікарня»:

Від Ваших чуйних і турботливих рук, працьовитості і доброзичливості багато в чому залежить як стан пацієнта, так і темпи його одужання. Нехай Ваша благородна праця приносить Вам радість, достаток, повагу оточуючих і близьких. Нехай Ваш шлях в медицині буде супроводжуватися вдячністю і повагою пацієнтів, перемогами та успіхами.

Будьте улюблені і щасливі!!!

      

________________________________________________

Алгоритм дій медичних працівників первинки при виявленні пацієнтів з підозрою на COVID-19

Пацієнт з підозрою на COVID-19 має право на отримання первинної медичної допомоги, зокрема, на консультацію лікаря і тестування на визначення антигену SARS-CoV-2.

Саме лікарі первинної ланки відіграють важливу роль у боротьбі з COVID-19 в Україні. Вони є точкою входу у медичну систему для пацієнта. Адже не всі пацієнти з COVID-19 потребують лікування в стаціонарі. Багато людей лікуються від коронавірусу вдома, під наглядом свого лікаря, з яким уклали декларацію.

У сімейного лікаря, терапевта чи педіатра можна отримати консультації щодо лікування легкої форми COVID-19, пройти тестування швидким тестом на антиген. Важливо знати, що з підозрою на COVID-19 до лікарів з надання  первинної медичної допомоги, пацієнт  може звернутися не маючи декларацію. Він отримає консультацію лікаря, а також тест на визначення антигену SARS-CoV-2.

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України про організацію надання медичної допомоги хворим на коронавірус, пацієнтів із легкою та середньою важкістю захворювання, які не мають показань до госпіталізації, рекомендовано лікувати в амбулаторних умовах. Рішення про лікування в амбулаторно-поліклінічних умовах приймає лікар з надання первинної медичної допомоги, після клінічної оцінки стану в пацієнта та безпеки його домашнього середовища.

Сімейний лікар може обирати спосіб зв′язку з пацієнтом. Це може бути або особистий номер, або робочий мессенджер, чи робочий мобільний телефон центру первинної медичної допомоги. В будь-якому випадку при лікуванні в домашніх умовах пацієнтів з COVID-19, медичні працівники не мають права залишати їх без нагляду.

Якщо у пацієнта погіршився стан здоров′я і з′явились інші симптоми, які не становлять загрози для життя, дзвонити своєму лікарю потрібно в робочі години. Комунікація з лікарем має відповідати нормам етики.

Натомість, коли ситуація потребує невідкладної допомоги, потрібно звернутись до центру екстреної медичної  допомоги, за потреби, бригада приїжджає на виклик і оцінює стан пацієнта. Якщо є необхідність, пацієнта транспортують до лікарні, визначеної в регіоні для лікування пацієнтів з коронавірусом. Якщо пацієнт не потребує госпіталізації, йому забезпечать медичну допомогу на місці та рекомендації стосовно самоізоляції. А далі стан пацієнта контролюватиме лікар, з яким укладена декларація.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
12.05.2021р.

 

______________________________________________

Той страшний холестерин

Високий рівень холестерину небезпечний для людини. Головна небезпека полягає в тому, що накопичення цієї речовини відбувається непомітно, і перший її прояв може бути загрозливим для життя. Але тільки у випадку, якщо не контролювати його рівень.

За своєю суттю холестерин не відноситься до шкідливих для організму речовин. Він являє собою воскову жироподібну речовину, яка виробляється печінкою і бере участь в процесі формування клітинних мембран, деяких гормонів і вітаміну D. Для нашого організму важливий його баланс. Бо без холестерину ми також не можемо існувати.

Проте існує, так званий поганий холестерин, який накопичується в артеріях і порушує процес кровообігу. Закупорка артерій може обмежити або зупинити приплив крові до життєво важливих органів, таких як серце і головний мозок.

Особливо важливо слідкувати за рівнем холестерину людям, які належать до групи ризику:

 • Мають в анамнезі серцево-судинні захворювання;
 • В яких було діагностовано ішемічну хворобу серця, інсульт і захворювання периферичних судин;
 • З надмірною вагою;
 • З хронічними запальними захворюваннями (ревматоїдний артрит, псоріаз, ВІЛ-інфекція);
 • Які хворіють на цукровий діабет або мають високий тиск.

Будь-яка людина повинна контролювати рівень холестерину в крові, але особливо це важливо для тих, хто має фактори ризику. Перевірити цей показник не складно. Для цього необхідно зробити аналіз крові.

Якщо результат покаже високий рівень холестерину, то людині необхідно переглянути нездорові аспекти свого способу життя. У першу чергу, для підтримки здорового  балансу холестерину, варто скоротити споживання жирної їжі, особливо тих продуктів, де містяться насичені жири, збільшити фізичну активність, відмовитись від шкідливих звичок.

Більшість міжнародних організацій рекомендують тестувати рівень холестерину дорослим кожні 4-6 років. Перевіряти цей показник варто значно частіше, якщо ви в групі ризику.

Тож, якщо ви не встигли зробити аналіз на визначення холестерину – зробіть це обов′язково. Навіть якщо почуваєтесь добре, ви повинні регулярно контролювати рівень холестерину. Якщо ризик підвищення рівня холестерину навіть помірний – обов′язково зверніться до свого лікаря, який порадить як діяти у конкретному випадку та за потреби призначить додаткові обстеження.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
11.05.2021р.

________________________________________________

Хвороба родом із дитинства

Цукровий діабет – важке захворювання, до якого, на жаль, схильні і діти. У них проблеми з виробленням інсуліну і засвоєнням цукру найчастіше є вродженими.

З метою покращення фінансування системи профілактики та діагностики цукрового діабету у дітей, Верховною Радою України прийнято Постанову «Про вжиття невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення належної профілактики, діагностики та лікування хворих дітей на цукровий діабет».

Документ передбачає щорічний огляд дітей на цукровий діабет. Скринінг на цю хворобу буде введено в перелік обов′язкових заходів під час проходження медичних оглядів.

Діагностика стосуватиметься дітей від народження до 18 років, але насамперед – вікової групи 5-6 та 11-13 років, коли найчастіше і виявляють цю хворобу.

Кількість дітей хворих на цукровий діабет зростає. До речі, за статистикою Української діабетичної федерації, на діабет хворіє майже 10 тисяч маленьких українців. Тому виникла необхідність запровадити новації у діагностиці діабету в цій віковій категорії.

Серед дітей, найбільш поширений цукровий діабет 1-го типу. Його реєструють у 90% пацієнтів. Причина такого діабету – нестача гормону інсуліну, який допомагає глюкозі потрапляти з крові у клітини. Звідси – накопичення цукру і порушення обміну речовин.

Бувають випадки, коли в дітей формується цукровий діабет 2-го типу, який розвивається за нормального рівня інсуліну в крові або незначної його зміни.

Викликати хворобу можуть інфекційні хвороби (краснуха, епідемічний паротит, вітряна віспа), спадкова схильність або проблеми під час пологів.

Основний показник, що вказує на порушення вуглеводного обміну – рівень глюкози в крові, який у нормі для дітей становить 3,3 – 5,5 мілімоль на літр.

Цукровий діабет – це хронічна хвороба, яка потребує безперервного лікування.

Рекомендації для профілактики діабету у дітей:

 • Зміцнення імунітету;
 • Регулярні медичні огляди у лікаря (педіатр, окуліст, ендокринолог, кардіолог);
 • Правильне харчування;
 • Активний спосіб життя;
 • Психологічний комфорт для дитини.

Для батьків:

 • Пам′ятайте! Самолікування небезпечне;
 • Важливо підтримувати дитину діабетика;
 • Звертайте увагу на скарги та симптоми, які появляються у вашої дитини.

Необхідно зрозуміти та пам′ятати – діабет потребує уваги до себе!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
26.04.2021р.

________________________________________________

Відновлено планову госпіталізацію

У зв′язку із зниженням рівня захворюваності населення на коронавірусну інфекцію і зменшенням завантаженості ліжок до 32%, що визначені для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, в КНП “Лисецька лікарня» розгорнуто 75 профільних ліжок,

В тому числі:

 • Хірургічних – 16;
 • Травматологічних – 7;
 • Урологічних – 10;
 • Терапевтичних – 10;
 • Неврологічних – 12;
 • Гінекологічних – 5;
 • Для вагітних і родильниць – 10;
 • Патології вагітності – 5.

У стаціонарні відділення КНП «Лисецька лікарня» госпіталізуються хворі, які потребують кваліфікованого обстеження, лікування та цілодобового нагляду медичного персоналу в стаціонарних умовах за направленням лікарів амбулаторно-поліклінічних закладів, станцій екстреної медичної допомоги, а також в разі самостійного звернення хворих в лікарню за життєвими показаннями.

Госпіталізація проводиться відповідно до Порядку направлення пацієнтів до закладів охорони здоров′я та фізичних осіб – підприємців, які в установленому законом порядку отримали ліцензію на провадження  господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України №586 від 28.02.2020 року і який регулює механізм взаємодії пацієнта, лікаря, який направляє пацієнтів та медичних працівників, що здійснюють медичне обслуговування за направленням.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
23.04.2021р.

________________________________________________

Чому потрібно вакцинуватися

Вакцинація – це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує у людини захист проти хвороби.

Штучне зараження хворобами з метою набуття імунітету робили ще в Китаї у ІХ сторіччі. Такий процес називався варіоляцією. Його використовували для протидії натуральній віспі. Поступово варіоляцію стали застосовувати в Англії та Америці.

У 1796 році британський лікар Едвард Дженнер робить справжнє щеплення від віспи – він вводить людині збудника коров′ячої віспи, і в неї успішно формується імунітет. Так було експерементально доведено можливість відносно безпечних профілактичних щеплень. Проте у той час давній метод мав обмежені можливості, оскільки від базувався на випадковості, що полягає в існуванні у природі двох споріднених хвороб різної сили.

Лише сто років після цього французькому мікробіологу Луї Пастеру вдалося цілеспрямовано ослабити патогенність збудників інших хвороб і приготувати з них препарати для щеплень. У 1881 році він створив захисні препарати проти сибірки, а в 1885 році – проти сказу.

Саме Луї Пастер запропонував називати такі препарати вакцинами, а процедуру їхнього використання – вакцинацією.

З того часу розроблено багато якісних та перевірених вакцин проти небезпечних хвороб, в країнах розроблені Календарі профілактичних щеплень, за якими вакцинуватися можна всім бажаючим. В Україні обов′язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань.

Вакцинація щороку рятує 2 – 3 мільйони людей у всьому світі від небезпечних хвороб та запобігає 1,5 мільйона летальних випадків від інфекційних хвороб. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу, а захворюваність на поліомієліт знизилась на 95%.

Висновок один – усвідомлення важливості та користі вакцин, як бачимо, виникло ще століттями тому. Люди зрозуміли, що вакцини можуть врятувати їх від серйозних хвороб. Сьогодні ми маємо беззаперечні докази їхньої ефективності.

Не втрачаймо віри, що зробити щеплення – єдина можливість захиститися від небезпечних хвороб. 

Вакцини працюють. Вони врятували мільйони життів, і це – доведено!  

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
21.04.2021р.

________________________________________________

Здоров′я для всіх

Кожний рік у країнах, що входять у Всесвітню організацію охорони здоров′я (ВООЗ), 7 квітня відзначається День здоров′я. Початком цього свята було 22 липня 1948 року, але з 1950 року дату було перенесено на 7 квітня – в цей день набув чинності Статут ВООЗ і в організацію вступили 194 країни.

Мета святкування – підкреслити важливість здоров′я кожної людини і людства в цілому.

Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров′я:

 • Спосіб та умови життя (50 – 55%);
 • Екологічний стан навколишнього середовища (20 – 25%);
 • Спадковість (15 – 20%);
 • Рівень медичного обслуговування (7 – 15%).

З них, спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров′я.

Спосіб життя включає три категорії:

 • Рівень життя – економічна категорія, що виражається рівнем задоволення матеріальних, культурних та духовних потреб;
 • Якість життя – соціологічна категорія, яка характеризує комфорт і задоволення людських потреб;
 • Стиль життя – соціально-психологічна категорія; це стандартні форми поведінки, яким підпорядковуються психологія та психофізіологія особистості.

Античність дає нам широкий спектр уявлень про здоров′я, природу і сутність людини.

Давньогрецькі та давньоримські філософи і медики вперше порушили питання про особисту відповідальність людини як за власне здоров′я, так і за здоров′я інших.

Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби.

У добу Київської Русі в перекладі на старослов′янську мову побачила світ збірка «Бджоли», у якій викладено думки античних і візантійських медиків та філософів, серед яких Демокріт, Піфагор, Плутарх, Сократ, Діоген. На сторінках цієї книжки можна було знайти корисні поради й рекомендації щодо збереження здоров′я, зокрема автори радили пацієнту не таїти неміч від лікаря, рекомендували припинити її в зародку, а також багато працювати та дотримуватись здорового способу життя.

Висновок такий – необхідність вести здоровий спосіб життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні. Здоровий спосіб життя – є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров′я, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров′я пов′язані з діяльністю всієї системи охорони здоров′я. Працівники клінічних медичних закладів, лікарень, госпіталів, які надають медичну допомогу, як найкраще розуміють цінність здоров′я.

Профілактика та увага до нашого власного здоров′я – є основною метою проведених медиками в цей день заходів, особливо тепер, в умовах пандемії COVID-19.

«Будьте здорові» – кажемо ми всім. Здається у такий складний час ми вже переоцінили значення фрази, яку ще нещодавно багато хто вважав банальною.

Закликаємо кожного з вдячністю ставитися до самовідданої праці медиків, які ведуть боротьбу проти поширення коронавірусної хвороби та рятують життя пацієнтів.

Будьте здорові! Зберігайте спокій та піклуйтеся про своє здоров′я та здоров′я своїх близьких, адже наше здоров′я залежить від нас самих!

Здоров′я для всіх

Кожний рік у країнах, що входять у Всесвітню організацію охорони здоров′я (ВООЗ), 7 квітня відзначається День здоров′я. Початком цього свята було 22 липня 1948 року, але з 1950 року дату було перенесено на 7 квітня – в цей день набув чинності Статут ВООЗ і в організацію вступили 194 країни.

Мета святкування – підкреслити важливість здоров′я кожної людини і людства в цілому.

Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров′я:

 • Спосіб та умови життя (50 – 55%);
 • Екологічний стан навколишнього середовища (20 – 25%);
 • Спадковість (15 – 20%);
 • Рівень медичного обслуговування (7 – 15%).

З них, спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров′я.

Спосіб життя включає три категорії:

 • Рівень життя – економічна категорія, що виражається рівнем задоволення матеріальних, культурних та духовних потреб;
 • Якість життя – соціологічна категорія, яка характеризує комфорт і задоволення людських потреб;
 • Стиль життя – соціально-психологічна категорія; це стандартні форми поведінки, яким підпорядковуються психологія та психофізіологія особистості.

Античність дає нам широкий спектр уявлень про здоров′я, природу і сутність людини.

Давньогрецькі та давньоримські філософи і медики вперше порушили питання про особисто відповідальність людини як за власне здоров′я, так і за здоров′я інших.

Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби.

У добу Київської Русі в перекладі на старослов′янську мову побачила світ збірка «Бджоли», у якій викладено думки античних і візантійських медиків та філософів, серед яких Демокріт, Піфагор, Плутарх, Сократ, Діоген. На сторінках цієї книжки можна було знайти корисні поради й рекомендації щодо збереження здоров′я, зокрема автори радили пацієнту не таїти неміч від лікаря, рекомендували припинити її в зародку, а також багато працювати та дотримуватись здорового способу життя.

Висновок такий – необхідність вести здоровий спосіб життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні. Здоровий спосіб життя – є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров′я, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров′я пов′язані з діяльністю всієї системи охорони здоров′я. Працівники клінічних медичних закладів, лікарень, госпіталів, які надають медичну допомогу, як найкраще розуміють цінність здоров′я.

Профілактика та увага до нашого власного здоров′я – є основною метою проведених медиками в цей день заходів, особливо тепер, в умовах пандемії COVID-19.

«Будьте здорові» – кажемо ми всім. Здається у такий складний час ми вже переоцінили значення фрази, яку ще нещодавно багато хто вважав банальною.

Закликаємо кожного з вдячністю ставитися до самовідданої праці медиків, які ведуть боротьбу проти поширення коронавірусної хвороби та рятують життя пацієнтів.

Здоров′я – це універсальна цінність людини, настільки ж важлива, як щастя та благополуччя.

Будьте здорові! Зберігайте спокій та піклуйтеся про своє здоров′я та здоров′я своїх близьких, адже наше здоров′я залежить від нас самих!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
01.04.2021р.

________________________________________________

Права та обов′язки медичних працівників

Згідно стандартів Міжнародної організації праці (МОП) медичні працівники мають право на гідну працю, що передбачає рівність, справедливий дохід та безпечні умови праці. В контексті пандемії COVID-19, разом із правом на безпечні умови праці, медичні працівники мають обов′язки та відповідальність щодо охорони здоров′я та безпеки на робочому місці відповідно до міжнародних трудових стандартів, а також мають дотримуватися рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ).

До них належать:

 • Дотримання встановлених процедур безпеки і здоров′я на роботі, уникнення ризиків щодо себе чи інших та участь у навчанні з питань безпеки і здоров′я на роботі, що забезпечується роботодавцем;
 • Використання наданих протоколів для обстеження, сортування та лікування пацієнтів;
 • Негайне виконання встановлених у системі громадського здоров′я процедур звітування щодо підозрюваних і підтверджених випадків;
 • Ставлення до пацієнтів з повагою та співчуттям, повага до їхньої гідності та дотримання вимог конфіденційності інформації про пацієнтів;
 • Донесення або підтвердження достовірної інформації щодо профілактики інфекції та інфекційного контролю (ПІІК) та охорони здоров′я до пацієнтів і громадськості;
 • Правильне одягання, використання, знімання та утилізація засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);
 • Самоконтроль стосовно ознак і симптомів COVID-19, а також повідомлення координатора або служби безпеки і здоров′я на роботі про будь-які незахищені професійні та непрофесійні впливи SARS-CoV-2 та самоізоляція;
 • Консультування з службою безпеки і здоров′я на роботі у випадку ознак надмірного стресу або проблем із психічним здоров′ям, які можуть вимагати втручання з метою надання допомоги;
 • Повідомлення свого безпосереднього керівника про будь-яку ситуацію, яку вони мають вагомі підстави вважати такою, що становить неминучу та серйозну небезпеку для їхнього життя та здоров′я.

Медичні працівники повинні дотримуватись встановлених правил захисту своєї безпеки, а роботодавець несе загальну відповідальність за забезпечення всіх необхідних профілактичних та захисних заходів щодо мінімізації професійних ризиків для медичних працівників.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
18.03.2021р.

________________________________________________

Вакцинація від COVID-19

З 1 березня 2021 року в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується для того, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.

Як відбувається запис в чергу на щеплення проти COVID-19?

Якщо ви є:

 • Працівником сфери охорони здоров′я, освіти, соціальної сфери;
 • Працівником чи мешканцем інтернату, будинку для літніх людей;
 • Працівником структури державної безпеки, військовослужбовцем.

Тоді вам не потрібно записуватись у чергу, керівник інформує вас про можливість та дати щеплення.

Інші категорії населення можуть записатися до списку очікування через:

 • Портал «Дія»;
 • Мобільний додаток «Дія»;
 • Контакт-центр МОЗ України.

Ви вже зареєстровані, якщо:

 • Маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;
 • Отримуєте ліки за Програмою «Доступні ліки»;
 • Отримували електронне направлення в лікаря.

Вакцинація проходить у два етапи:

 • Спочатку ви отримуєте одну дозу AstraZeneсa/Oxford;
 • Наступний етап – друга доза цієї ж вакцини за 4-12 тижнів (оптимально 8-12 тижнів), щоб завершити курс вакцинації.

Якщо ви захворіли на COVID-19 після отримання першої дози вакцини, другу дозу рекомендовано відтермінувати на 6 місяців.

Вакцинуватися від COVID-19 можна будь-якому закладі охорони здоров′я чи приватного лікаря, якщо він визначений МОЗ України та має договір з Національною службою здоров′я України (НСЗУ) на відповідний пакет послуг.

Вакцинація від COVID-19 допоможе вам виробити імунітет до вірусу. Після введення вакцини організм певним чином формує імунну відповідь, яка захистить від інфікування чи важкого перебігу хвороби та її ускладнень.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
09.03.2021р.

________________________________________________

Нова Програма медичних гарантій

Почне діяти з 1 квітня 2021 року. Порядок реалізації Програми медичних гарантій (ПМГ) затверджується постановою Кабінету Міністрів України, після чого Національна служба здоров′я України (НСЗУ) почне процес укладання договорів із надавачами медичних послуг.

У проекті ПМГ на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг. З них 2 – нові, та ще 5 окремо виділені з існуючих.

Ці пакети медичних послуг передбачають надання первинної, екстреної, спеціалізованої та високоспеціалізованої, паліативної медичної допомоги та медичної реабілітації, а також допомогу пацієнта з COVID-19. Одним із ключових акцентів в ПМГ 2021 року – наближення медичної допомоги до пацієнта, зокрема, через розвиток амбулаторного рівня допомоги та інтегровані медичні послуги. Тому з квітня 2021 року НСЗУ пропонує пакет послуг для лікування туберкульозу на первинці, а з липня – мобільні психіатричні команди, які зможуть надавати допомогу пацієнтам вдома.

Загальна мета роботи ПМГ – надання безпечних та якісних послуг пацієнтам.

Загалом, у Програмі медичних гарантій 2021 року зявляться 7 нових пакетів:

 • Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії;
 • Стоматологічна допомога дорослим та дітям;
 • Ведення вагітності в амбулаторних умовах;
 • Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу у амбулаторних умовах;
 • Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз на первинному рівні медичної допомоги;
 • Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах;
 • Психіатрична допомога, яка надається мобільними командами з охорони психічного здоров′я.

Цього року НСЗУ у проекті ПМГ запропонувала ввести такий тип тарифу, як ставка за результатами виконання договору для надавачів первинної та екстреної  медичної допомоги.

Заклади первинки зможуть отримати доплати за досягнення необхідного рівня вакцинації згідно з Національним календарем щеплень, зокрема вакцинації від кору, а центри екстреної медичної допомоги – за дотримання правильних маршрутів пацієнтів з підозрою на інфаркт та інсульт.

Програма медичних гарантій буде уточнюватися щороку. НСЗУ укладатиме договори із тими медичними закладами, які відповідають вимогам, а отже спроможні надавати ефективну допомогу пацієнтам.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
23.02.2021р.

________________________________________________

Все про вакцинацію від COVID-19 в Україні

Можна дізнатися на окремому інформаційному порталі з питань вакцинації  від COVID-19 – https://vaccination.covid19.gov.ua, який запустило Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України спільно з партнерами.

Портал є офіційним джерелом, де можна отримати інформацію як буде організовано процес вакцинації та його етапи та переглянути перелік пріоритетних груп, які вакцини будуть використовуватися і як Україна їх отримає.

Наразі, портал містить базову інформацію. До кінця лютого 2021 року сайт буде доповнений двома розділами: для широкого загалу, та з спеціалізованою інформацією для медичних працівників. На веб сайті будуть розміщені інформаційні панелі з статистичними даними про перебіг вакцинальної компанії в Україні.

Всі дані на сайті будуть оновлюватися у режимі, наближеному до реального часу.

 Інформаційну підтримку порталу надають ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ).

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
19.02.2021р.

________________________________________________

Оновлений перелік Програми «Доступні ліки»

Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України своїм наказом №251 від 15.02.2021 року «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, станом на 10 лютого 2021 року» розширило перелік лікарських засобів за Програмою «Доступні ліки».

Тепер до реєстру додали препарати, які виписують пацієнтам для профілактики інсульту та інфаркту, та тим, хто переніс ці захворювання.

Наразі кількість лікарських засобів у реєстрі збільшилась на 33 позиції і тепер їх 297. При цьому 93 лікарські засоби пацієнти можуть отримати абсолютно безкоштовно, що на 8 більше, ніж в попередньому реєстрі. Інші ліки пацієнт отримує з невеликою доплатою.

Варто зазначити, що за програмою «Доступні ліки» пацієнтам відшкодовують вартість лікарських засобів для первинної та вторинної профілактики і лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми і цукрового діабету ІІ типу.

З початку 2021 року лікарі виписали 1,6 мільйона електронних рецептів за Програмою, 83% з них уже погасили, тобто пацієнти отримали необхідні їм ліки в аптеці.

Електронний рецепт на ліки в рамках Програми виписує лікар, з яким пацієнт уклав декларацію. Далі отримати необхідні лікарські засоби можна в аптеці, що має договір з Національною службою здоров′я України (НСЗУ).

В Україні запустили сервіс  пошуку аптек із Програмою  «Доступні ліки».

На сьогодні відпускати препарати за Програмою реімбурсації мають право 987 аптечних закладів.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
18.02.2021р.

 

________________________________________________

Електронний сервіс – «Е-Малятко»

Кабінет Міністрів України запустив компанію «Я відчуваю зміни» на підтримку державних електронних сервісів, в тому числі «е-Малятко» на порталі «Дія».

Порядок надання комплексної послуги «е-Малятко» забезпечить створення сприятливих умов для належної реалізації прав дитини.

Перелік реєстраційних послуг проекту «е-Малятко»:

 • Державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
 • Реєстрація місця проживання;
 • Призначення допомоги при народженні дитини;
 • Призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім′ях;
 • Внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров′я;
 • Реєстрація у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
 • Видача посвідчень батьків багатодітної сім′ї та дитини з багатодітної сім′ї;
 • Визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
 • Внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому.

Куди звернутися:

 • Комплексна послуга «е-Малятко» надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження;
 • Заяву про державну реєстрацію народження, що містить відомості в обсязі, необхідному для надання послуг, визначених в Порядку, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в паперовій або електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису за місцем народження дитини або проживання заявника, зокрема через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
 • За бажанням заявника заяву про державну реєстрацію народження може бути подано у закладі охорони здоров′я, в якому народилася дитина, за умови співробітництва відділу державної реєстрації актів цивільного стану та закладу охорони здоров′я на основі відповідного меморандуму;
 • Надання комплексної послуги «е-Малятко» здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування у межах своїх повноважень.

Як користуватися електронним сервісом «е-Малятко»:

 • Подати електронну заяву в пологовому будинку або перинатальному центрі (для новонароджених);
 • Подати електронну заяву в ЦНАП або РАЦС;
 • За допомогою мобільного телефону (смартфона) через додаток онлайн-послуг «Дія»;
 • На сайті веб-порталу «Дія» (для приписки дітей віком до 14 років);

Інформування заявника про надання послуги або відмову в задоволенні електронної заяви здійснюється одним із таких способів:

 • За допомого СМС-повідомлення;
 • Шляхом відправлення листа електронною поштою;
 • Через мобільний додаток «Дія» в телефоні (смартфоні).

Тепер реєстрація народження дитини стала швидкою, зручною та безпечною, що особливо важливо в умовах поширення COVID-19!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
08.02.2021р.

________________________________________________

Всесвітній день боротьби проти раку

Відзначається щорічно 4 лютого, який був проголошений у 2005 році Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями (Union for International Cancer Control, UICC). Метою проведення цього дня є підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, акцентування уваги на профілактиці, ранньому виявленні та лікуванні цього захворювання. У 2019-2021 роках Всесвітній день боротьби проти раку проходить під гаслом «Я є, і я буду».

Щороку у світі реєструється 14 мільйонів нових випадків захворювань на рак.  І 140 тисяч з них припадають на Україну. Ми займаємо друге місце у Європі за темпами розповсюдження онкологічних захворювань. Кожного дня 450 українців дізнаються, що в них виявлено злоякісну пухлину.

За даними статистики КНП «Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради» у 2020 році в області був виявлений 3571 новий випадок онкологічних захворювань, що на 622 випадки менше проти 2019 року. Первинна онкологічна захворюваність на 100 тисяч населення  у 2020 році становила 261,5. Серед провідних локалізацій – це рак молочної залози, злоякісні новоутворення шкіри, рак легень.

Аналогічно в Тисменицькому районі – за 2020 рік вперше було виявлено 240 нових випадків, що на 100 тисяч населення складає 293,1. Показник питомої ваги занедбаних випадків становить 25,1%. В структурі первинної онкологічної захворюваності на рівні Тисменицького району перше місце займають хвороби легень – 11,7%, далі йдуть злоякісні захворювання шкіри -8,8% і хвороби товстої і прямої кишки – 5,0%.

Відомо, що виникнення 43,0% ракових захворювань можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки:

 • Обмеження доступу до паління, боротьба із цим явищем;
 • Фізична активність, збалансована, здорова їжа;
 • Вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки;
 • Зменшення тривалості перебування на сонці і соляріях.

До факторів ризику розвитку ракових захворювань відносяться:

 • Спадковість (генетична схильність);
 • Віруси (вірус папіломи людини, гепатитів В і С);
 • Фізичні фактори (різні види випромінювань);
 • Фактори ризику, що пов′язані з способом життя (паління, вживання алкоголю, нездорової їжі, недостатня фізична активність);
 • Фактори ризику, пов′язані з екологією (забруднення навколишнього середовища, обробка пестицидами продукції);
 • Гормональні порушення та передракові захворювання.

За даними онкологів, на початковій стадії практично всі пухлини  піддаються терапії, причому в більшості випадків їх можна вилікувати хірургічним шляхом.

Рання діагностика включає:

 • Інформаційно-роз′яснювальну роботу та доступ до медико-санітарної допомоги;
 • Клінічну оцінку та постановку діагнозу і визначення стадії захворювання;
 • Доступ до лікування.

Тому не зволікайте з обстеженнями, регулярно звертайтесь до лікарів та проходьте профілактичний огляд, адже найцінніше – це здоров′я.

Онкологи наголошують: при виявленні хвороби на ранній стадії – 40% хворих можна вилікувати. То ж медики закликають громадян до свідомого ставлення до свого здоров′я та своєчасного звернення до лікарів.

Пам′ятайте – рак не вирок: це хвороба, яку вміють лікувати і яку можна перемогти!

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
03.02.2021р.

________________________________________________

Національну стратегію контролю онкологічних захворювань

Розробило Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України. Її планують реалізувати до 2030 року.

За інформацією МОЗ, онкологічні хвороби займають ІІ місце серед причин смертності українців, після серцево-судинних захворювань. 25% онкозахворювань є наслідком тютюнопаління, 20% – наслідком зайвої ваги. Також понад 39% онкологічних захворювань було виявлено в занедбаних стадіях.

 

Захворюваність та смертність від онкологічних захворювань можна знизити  шляхом загальнодержавного підходу до профілактики, раннього виявлення, доступної діагностики та лікування. Для реалізації такого підходу було розроблено відповідну Стратегію контролю онкологічних захворювань.

Стратегія передбачає:

 • Первинну профілактику онкологічних захворювань, шляхом зниження впливу факторів ризиків та покращення інформування людей. Імунізація населення від канцерогенних вірусів (гепатит С, вірус папіломи людини) та популяризація здорового способу життя.
 • Раннє виявлення онкологічних захворювань. Створення та оновлення національних клінічних протоколів та установ.
 • Розвиток ядерної медицини, яка виявляє пухлини, метастази та рецидиви і оцінює ефективність терапії.
 • Психологічну підтримку на всіх етапах діагностики та лікування.
 • Удосконалення системи реєстрації випадків раку, лікувальних заходів та результатів спостереження за пацієнтами.
 • Підвищення рівня професійної освіти лікарів, середнього медичного персоналу та інших медичних працівників з метою раціонального збільшення кількості і якості кадрових ресурсів.
 • Проведення наукових досліджень.
 • Паліативну допомогу онкохворим пацієнтам. Створення нових спеціальностей: лікар паліативної допомоги, медична сестра та відповідних навчальних програм.

Національна стратегія контролю онкологічних захворювань має опиратися на докази та бути реалістичною, враховуючи ресурси нашої країни. 

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікаря”
Микола Семенів
26.01.2021р.

________________________________________________

План вакцинації від COVID-19

В оперативному штабі Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України оприлюднили заходи щодо імунізації населення від коронавірусу. Вони можуть оновлюватись залежно від  ситуації з COVID-19.

Станом на 21 грудня 2020 року в Україні зареєстровано 979 506 підтверджених випадків COVID-19, з яких показник питомої ваги дітей становить 5,9%, медичних працівників – 5,0%. Найбільше підтверджених випадків припадає на вікову групу від 30до 69 років (75,5%), а летальні випадки в більшій мірі були зареєстровані серед людей, яким за 50 років (93,2%).

Уже на початку пандемії стало очевидним, що для зупинки глобальної кризи, потрібні не просто вакцини проти COVID-19 – необхідно забезпечити доступ до них усім людям, незалежно від їхньої фінансової спроможності.

На основі рекомендацій, в Україні визначили 9 пріоритетних груп населення для вакцинації від COVID-19:

 • Медичні працівники, зокрема ті, що працюють у стаціонарах і надають медичну допомогу хворим на COVID-19;
 • Військовослужбовці, які беруть участь в операції Об′єднаних сил;
 • Працівники соціальної сфери;
 • Персонал та люди, що перебувають у спеціалізованих закладах – інтернатах, будинках дитини, для осіб похилого віку;
 • Люди похилого віку, в тому числі ті, які входять до групи медичного ризику;
 • Працівники освіти;
 • Працівники, які працюють в органах Державної безпеки;
 • Персонал та люди, які перебувають у місцях обмеження волі та слідчих ізоляторах;
 • Люди з хронічними захворюваннями віком від 18 до 59 років.

Вакцинацію, серед наведених груп населення, заплановано провести в 4 етапи:

 1. Січень – квітень 2021 року. Люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує критичні функції в боротьбі з пандемією COVID-19.
 2. Квітень – червень 2021 року. Особи з надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто надає медичні послуги
 3. Червень – вересень 2021 року. Люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави.
 4. Вересень 2021 року – Березень 2022 року. Люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави.

В умовах обмеженого доступу до вакцин постало питання необхідності визначення наведених вище категорій та груп населення, які повинні отримати щеплення першими.

Все буде залежати від доступності самої вакцини. Важливо також враховувати, що дводозові вакцини мають бути введені з інтервалом від 2 до 4 тижнів між дозами, залежно від виробника.

Мета затверджених заходів – цільові групи, логістичні маршрути, навчання медиків, комунікація та розгортання мобільних бригад.

Щеплення від COVID-19 в Україні буде добровільним для всіх категорій населення і професійних груп та залишається найважливішим компонентом у подоланні гострої фази пандемії COVID-19!

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
15.01.2021р.

 

________________________________________________________________________________

Змінено підходи до тестування на COVID-19

Відповідно до розпорядження №157 від 17.12.2020 року «Про організацію тестування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2. Прийняття відповідного розпорядження зумовлене тим, що наразі в Україні, поряд із поширенням коронавірусної хвороби, розвивається прогнозоване епідемічне захворювання на грип та ГРВІ. Тому, тестування на COVID-19 потребує посиленого контролю та розширення контингенту осіб, що підлягають обов′язковому тестуванню.

Зокрема, передбачається, що метод ПЛР-дослідження залишається основним для лабораторної діагностики COVID-19 та буде проводитись відповідно до визначених категорій населення та симптомів хвороб.

Відповідно до цього, оновився порядок реалізації Програми медичних гарантій. В І кварталі 2021 року не буде пакета послуг для мобільних бригад, що відбирають матеріал для тестування у пацієнтів з підозрою на COVID-19. Натомість в медичних закладах первинного рівня створюються пункти тестування. Також медики будуть виїжджати до тих пацієнтів, які не можуть дістатися   до пунктів самостійно.

До стандарту первинної медичної допомоги додали скринінгове обстеження – тестування методом експрес-діагностики – швидкий тест на антиген, результат якого можна отримати через 15 хвилин після тестування.

Окрім іншого, передбачається проведення  закладами охорони здоров′я тестування медичних працівників, які мають контакт з пацієнтами, незалежно від рівня надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Згідно наведеного вище розпорядження, тестування пацієнтів на COVID-19 тепер є частиною послуги на первинному рівні медичної допомоги та під час надання амбулаторної допомоги.

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
13.01.2021р.

 

________________________________________________

Як працює імунітет?

У період епідемій інфекційних захворювань важливо знати, як допомогти організму захищатись від вірусів та бактерій. Цю функцію виконує імунітет, саме він відбиває усі атаки на організм та відповідає за перебіг захворювань.

Імунітет – це система, яка складається з органів у клітин, які знаходяться у різних частинах організму. Основними органами імунної системи є тимус і кістковий мозок.

У тимусі утворюються важливі для імунної системи клітини – Т-лімфоцити. В кістковому мозку – всі інші клітини, які мають функцію захисту від вірусів і бактерій – це лімфоцити, моноцити, нейтрофіли, еозинофіли та базофіли. Крім того у формуванні імунітету беруть участь: лімфатична система, селезінка і мигдалики.

Головний принцип роботи імунної системи – це розпізнавання чужорідних організмів, реакція на них та їх знешкодження.

Імунітет може бути вродженим та набутим. При народженні людина отримує антитіла матері, які з часом втрачає, при цьому паралельно набуває власні, адже зіштовхується з патогенами постійно.

Набутий імунітет утворюється під час того, як в організм потрапляють невідомі йому віруси і бактерії, які організм вчиться знешкоджувати самостійно. Далі імунітет запам′ятовує патоген і вже наступного разу, при контакті з ним, знає як побороти інфекцію.

Організм бореться з інфекціями двома основними шляхами:

 • Формує антитіла, які організм виробляє як імунну відповідь на певні віруси, бактерії чи чужорідні речовини.
 • Клітинний імунітет – грунтується на реакції клітин імунної системи.  Т-клітини є одним із видів білих кров′яних кілець (лімфоцитів). Наш організм використовує клітинний імунітет для боротьби з вірусами.

Звичайно, турбота про здоров′я – комплексна задача, яка вимагає систематичної роботи, особливо коли захисні бар′єри організму знижені, не вистачає часу або можливості ретельно відстежувати свій раціон.

Тож, помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування та здоровий сон роблять імунітет людини сильним.Повірте, коли Ви полюбите свій організм та почнете дбати про нього, він віддячить вам тим самим.

Хочете бути здоровими – зміцнюйте імунітет!

Здоров′я людини безцінне – компромісів бути не може!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька лікарня”
Микола Семенів
12.01.2021р.