Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Головна 2020

Як працює імунітет?

У період епідемій інфекційних захворювань важливо знати, як допомогти організму захищатись від вірусів та бактерій. Цю функцію виконує імунітет, саме він відбиває усі атаки на організм та відповідає за перебіг захворювань.

Імунітет – це система, яка складається з органів у клітин, які знаходяться у різних частинах організму. Основними органами імунної системи є тимус і кістковий мозок.

У тимусі утворюються важливі для імунної системи клітини – Т-лімфоцити. В кістковому мозку – всі інші клітини, які мають функцію захисту від вірусів і бактерій – це лімфоцити, моноцити, нейтрофіли, еозинофіли та базофіли. Крім того у формуванні імунітету беруть участь: лімфатична система, селезінка і мигдалики.

Головний принцип роботи імунної системи – це розпізнавання чужорідних організмів, реакція на них та їх знешкодження.

Імунітет може бути вродженим та набутим. При народженні людина отримує антитіла матері, які з часом втрачає, при цьому паралельно набуває власні, адже зіштовхується з патогенами постійно.

Набутий імунітет утворюється під час того, як в організм потрапляють невідомі йому віруси і бактерії, які організм вчиться знешкоджувати самостійно. Далі імунітет запам′ятовує патоген і вже наступного разу, при контакті з ним, знає як побороти інфекцію.

Організм бореться з інфекціями двома основними шляхами:

 • Формує антитіла, які організм виробляє як імунну відповідь на певні віруси, бактерії чи чужорідні речовини.
 • Клітинний імунітет – грунтується на реакції клітин імунної системи.  Т-клітини є одним із видів білих кров′яних кілець (лімфоцитів). Наш організм використовує клітинний імунітет для боротьби з вірусами.

Звичайно, турбота про здоров′я – комплексна задача, яка вимагає систематичної роботи, особливо коли захисні бар′єри організму знижені, не вистачає часу або можливості ретельно відстежувати свій раціон.

Тож, помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування та здоровий сон роблять імунітет людини сильним. Повірте, коли Ви полюбите свій організм та почнете дбати про нього, він віддячить вам тим самим.

Хочете бути здоровими – зміцнюйте імунітет!

Здоров′я людини безцінне – компромісів бути не може!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
12.01.2021р.

 

________________________________________________

Програма медичних гарантій – це підвищений доступ людей

до медичних послуг

Країни, які входять у Всесвітню організацію охорони здоров′я (ВООЗ) домовилися про принцип універсального медичного охоплення. Цей принцип означає, що цивілізовані країни мають прагнути до того, щоб їхні громадяни мали доступ до необхідних медичних послуг та ліків, і не зазнавали при цьому фінансового навантаження через оплату лікування.

Універсальне охоплення (Universal Health Coverage) – один із напрямів сталого розвитку надання медичних послуг. ВООЗ періодично аналізує кращі практики країн, які його  впроваджують. Тож шляхи до цієї мети відомі. Потрібно акумулювати достатньо коштів на охорону здоров′я, зменшити платежі від самого населення, а також підвищувати ефективність використання наявних коштів.

Національна служба здоров′я України (НСЗУ) також працює в цьому напрямку, впроваджуючи Програму медичних гарантій. Це перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів державного бюджету за єдиними тарифами. Щоб їх отримати, потрібне електронне направлення від лікаря первинної ланки, з яким укладена декларація, або від лікуючого лікаря.

Потреби людей в охороні здоров′я завжди перевищують наявні фінансові ресурси. Навіть найбагатші країни не можуть гарантувати населенню всі медичні послуги безплатно. Тож виникає потреба у раціоналізації коштів, налагодженні роботи системи зрозумілої і для лікарів, і для пацієнтів.

До гарантованого пакету в Україні входять послуги:

 • Первинної і екстреної медичної допомоги;
 • Спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги;
 • Медичної реабілітації і паліативної допомоги та програма реімбурсації “Доступні ліки”.

В умовах обмеженого бюджету необхідно визначити пріоритети. У Програмі медичних гарантій це фокусується на тих захворюваннях, які є найпоширенішими причинами смертності українців і на лікуванні, яке є дороговартісним для пацієнтів. Це лікування інсульту та інфаркту, медична допомога при пологах та у складних неонатальних випадках, а також інструментальні дослідження з метою ранньої діагностики онкології.

Програму медичних гарантій розробляли, базуючись на основі потреб пацієнтів у медичних послугах та результативності методів лікування. А також за принципом реалістичності.

Це означає, що обсяг коштів має відповідати запланованим тарифам та кількості послуг, які будуть надані!    

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
28.12.2020р.

________________________________________________

Стійкість до антибіотиків – це небезпечно

У 1945 році за відкриття пеніциліну Флемінгу, Чейну і Флорі було присуджено Нобелівську премію, що ознаменувало початок ери антибіотиків.

І хоча антибіотики вважають найвидатнішим відкриттям у медицині ХХ сторіччя і універсальною зброєю проти більшості патогенів, проте поява резистентності до них загрожує поверненням в доантибіотикову еру.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ) стійкість до протимікробних препаратів – це здатність мікроорганізмів протистояти впливу протимікробних препаратів, це виникає в результаті безконтрольного прийому антибактеріальних препаратів і приводить до антибіотикорезистентності (АБР). Тобто коли бактерії стають стійкими до антибіотиків.

АБР основних збудників інфекційних захворювань є однією з найбільших проблем сучасної медицини. ВООЗ оголосила АБР однією з основних загроз людству. Причиною зростаючої хвилі АБР бактерій експерти називають безконтрольне застосування антибіотиків пацієнтами без призначення лікаря (самодіагностику і самолікування). Сьогодні з 115 розроблених основних антибіотиків 68 уже практично не діють.

Резистентність до антибіотиків збільшує медичні витрати, період  госпіталізації та смертності. Наразі щороку у світі 700 000 людей помирають від хвороб, які спричинені бактеріями стійкими до існуючих антибіотиків.

Як попередити виникнення антибіотикорезистентності:

 • Не займайтеся самолікуванням – приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря;
 • Не переривайте лікування. Проходьте повний курс призначених антибіотиків;
 • Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу призначеного прийому;
 • Ніколи не діліться антибіотиками з друзями, родичами, знайомими, та не призначайте їм лікування;
 • Попереджуйте інфекцію – регулярно мийте руки, уникайте контакту з хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

Захворіти на антибіотикорезистентну інфекцію може людина, яка неправильно приймає антибіотики, так і той хто не вживав антибактеріальні препарати. Тому, що ми виділяємо мікроби у навколишнє середовище. Якщо людина вже має збудник стійкий до препаратів, то цілком може «передати» його іншій особі, в якої може розвинутися захворювання, особливо на фоні слабкого імунітету.

Саме тому відповідальне ставлення до препаратів – це не лише захист себе. Це захист найближчих людей та майбутніх поколінь!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
15.12.2020р.

________________________________________________

Громадське здоров′я – пріоритет від лікування до зміцнення здоров′я і профілактики хвороб

Імунізація населення є питанням національної безпеки, оскільки здоров′я українців залежить від рівня охоплення щепленнями в країні. Це найефективніший та найпростіший інструмент профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб і має бути одним із головних напрямів діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ), щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу. Захворюваність на поліомієліт знизилось на 99%, щороку понад 750 000 дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк і краснуху. Смертність від кору знизилась на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилась більш ніж у 13 разів.

Збільшення уваги на зміцненні здоров′я, профілактиці захворювань і міжсекторальній взаємодії, яка виходить за рамки системи охорони здоров′я допоможе збільшити питому вагу у секторі громадського здоров′я.

Україна наблизиться до європейської практики завдяки ухваленню законопроекту №4142 «Про систему громадського здоров′я».

Однією з головних новацій у цьому законопроекті є перехід до презумпції згоди на вакцинацію.

Сьогодні батьки або законні представники дитини перед вакцинацією мають заповнити низку документів, зокрема Інформовану згоду та оцінку стану здоров′я особи або дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики.

Новий законопроект спростить цю процедуру. Пропонується, що профілактичні щеплення робитимуть після медичного огляду особи у разі відсутності в неї відповідних медичних протипоказань. Якщо ж особа або її законні представники відмовляються від обов′язкових профілактичних щеплень, лікар зобов′язаний узяти в них відповідне письмове підтвердження про відмову, а у разі небажання дати таке підтвердження – засвідчити це актом у присутності свідка. Отже, батьки або законні представники дитини будуть писати заяву тільки у разі відмови від щеплень. Вони будуть ознайомлені з ризиками та братимуть відповідальність за таке рішення на себе. Це спростить доступ до вакцинації та збільшить охоплення щепленнями дітей, зокрема в закладах освіти й дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. До них будуть зараховувати за наявності відповідного витягу з медичної картки закладу охорони здоров′я, у якому дитина перебуває під медичним наглядом.

Така вимога щодо обов′язковості вакцинування проти особливо небезпечних хвороб є виправданою, адже в цьому питанні принцип важливості суспільних інтересів переважає над особистими.

Таке рішення й інвестиції в охорону здоров′я створять значні вигоди для громадського здоров′я, економіки й інших секторів, сприятимуть більшій стійкості, посилять наші економічні, соціальні і екологічні переваги.

Батькам і законним представникам дітей варто пам′ятати, що будь-яке щеплення безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає. Своєчасна і повна вакцинація захищає Вас і людей навколо від серйозних та потенційно смертельних недуг!

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
14.12.2020р.

________________________________________________

Ваш путівник у світі державних послуг

 

Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України інформує про запуск Міністерством цифрової трансформації України на Єдиному порталі державних послуг «Дія» Гіду з державних послуг.

Гід з державних послуг (https://guide.diia.gov.ua/) – це інформаційний онлайн-портал про всі сервіси, що надаються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Сьогодні на сервісі доступна інформація про 1170 послуг – місце, терміни, вартість, а також необхідні документи та отримання необхідних послуг щодо реєстрацій. Інформація постійно оновлюється і невдовзі на портал буде перенесено 100% державних послуг в Україні.

Гід державних послуг – це офіційне джерело інформації. Якщо орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування під час надання певної послуги вимагатиме довідку , яку не згадано на Гіді, посилання на Гід є аргументом для громадян – не надавати відповідні документи.

На Гіді з державних послуг працює зворотний зв′язок. Якщо користувач не знайшов інформацію про послугу чи виявив помилку в наявній інформації, можна скористатись зворотним зв′язком – і послуга обов′язково з′явиться на сервісі. Зворотний зв′язок допомагає покращити сервіс, виявити проблемні напрямки та найбільш популярні послуги.

 

Найбільш популярні держані послуги в Україні:

 • Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

 • Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

 • Державна реєстрація фізичної особи-підприємця;

 • Реєстрація місця проживання;

 • Реєстрація місця проживання дитини до 14 років;

 • Реєстрація народження.

Гід з державних послуг – це офіційне сховище актуальної інформації про всі державні послуги, що надаються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
08.12.2020р.

________________________________________________

Нова опція контакт – центру

із протидії поширенню COVID-19

 

На початку листопада Міністерство охорони здоров′я (МОЗ) України запустило цілодобовий «ковідний» контакт – центр. З 26 листопада на його базі, в тестовому режимі, запрацювала послуга виклику мобільної бригади, яка приїде до хворого і візьме у нього матеріал для ПЛР-тесту.

Для цього, попередньо було сконтактовано з усіма закладами охорони здоров′я. Зокрема, медичні заклади визначили відповідальних осіб, щоб дуже швидко можна було передати їм запит на виклик мобільної бригади.

Викликати мобільну бригаду потрібно у разі, якщо людина підозрює у себе коронавірус та має відповідні симптоми.

 

Які симптоми коронавірусу проявляються найчастіше:

 • Лихоманка, сухий кашель;

 • Слабкість, ускладнене дихання;

 • Головний біль, відчуття холоду;

 • Нудота, нежить;

 • Діарея, кашель з кров′ю;

 • Втрата смаку та нюху.

Бригада візьме зразки для тестування на коронавірус. Варто лише зателефонувати за номером – 0-800-60-20-19. Також в контакт – центрі можна отримати детальну інформацію, яка стосується лікування та діагностики COVID-19.

 

 

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
03.12.2020р.

________________________________________________

Близько до Серця

Недуги серця – чи не найпоширеніші серед захворювань. Стреси, нестабільні емоційні стани, переживання та шкідливі звички – усе те, нащо ми не звертаємо уваги та чомусь не надаємо належного значення. Саме вони найчастіше стають причинами різноманітних захворювань.

Гіпертонічна хвороба – одне з найбільш поширених хронічних захворювань, пов′язане з підвищеним артеріальним тиском (АТ), який зазвичай виявляють у 25-30 відсотків дорослого населення. Проявляється гіпертонія нападами головного болю, запамороченням, болем у серці.

В Україні на артеріальну гіпертензію хворіють маже 13 мільйонів людей. Серед осіб з підвищеним АТ знають про наявність у них артеріальної гіпертензії – 62%. З них лікується 23,5%, з яких ефективно – 12,8%.

АТ може істотно змінюватися в одну чи іншу сторону навіть у здорових людей. Наприклад, знижуватися під час спокою і сну та підвищуватись при хвилюваннях чи фізичному перенапруженні. Але ці зміни не завжди викликають миттєві труднощі, що минають після заспокоєння. Кожний такий випадок позначається на загальному здоров′ї та самопочутті людини.

При гіпертонічній хворобі АТ підвищується до 140 на 90 мм. рт. ст. і вище. Підвищення АТ небезпечний для здоров′я, бо змушує працювати серце з більшим навантаженням, а це викликає його перенапруження – воно стомлюється і нагадує про це болем за грудиною. Нерідко виникають стенокардія чи інфаркт міокарду. Стінки судин теж піддаються більшій напрузі, через це може статися інсульт.

Приблизно у 90% хворих так і не вдається з′ясувати причину підвищення АТ. У таких випадках діагностують первинну артеріальну гіпертензію. У 10% вона виникає внаслідок інших захворювань – найчастіше це ураження нирок або ендокринних органів. Таку гіпертонію називають вторинною.

Вилікуватись від гіпертонії важко, але можна і необхідно взяти АТ під контроль. Лікування має відбуватися під наглядом лікаря і бути тривалим регулярним. Крім медикаментозного лікування, обов′язковою умовою є зміна способу життя. Лікарі давно помітили, що надлишок солі у їжі сприяє розвитку артеріальної гіпертензії. Тому добова норма солі має становити до 5 грам. Гіпертонія удвоє частіше виникає у людей з надмірною вагою. Відмова від тютюнопаління є обов′язковою – нікотин збуджує, приводить до підвищення АТ, втрати еластичності судин. Великої шкоди організму завдає й надмірне вживання алкоголю.

Ще Арістотель вважав, що «ніщо так не виснажує людину, як тривала фізична бездіяльність». Встановлено, що ризик розвитку гіпертонії у півтора рази вищий у фізично-малоактивних людей. Рухова активність потрібна людині будь-якого віку, і починати займатися фізкультурою ніколи не пізно.

На підвищення АТ впливає і стрес. Уникнути всіх конфліктних ситуацій неможливо, але можна навчитись адекватно на них реагувати. Частіше усміхайтесь, не залишайтесь на самоті зі своїми бідами, активно спілкуйтесь з близькими людьми.

Гіппократ навчав, що «пацієнт має разом з лікарем боротися із хворобою». Пацієнт і лікар – партнери в боротьбі проти гіпертонії.

Пам′ятайте – ваше життя – у Ваших руках. Тому старайтесь запобігти появи у Вас гіпертонії!

Бережіть мелодію власного серця!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

30.11.2020 року

________________________________________________

Синдром набутого імунодефіциту – хто попереджений,

той захищений

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) та синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) – не одне й те саме.

ВІЛ-інфекція – це довготривале інфекційне захворювання, що вражає імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету.

СНІД – одна з останніх епідемій нашої сучасності, яка була названа чумою ХХ століття. Не дивлячись на досягнення науки, ми змушені констатувати, що боротьба з нею ще далеко не закінчена.

Перші випадки СНІДу були зареєстровані в 1981 році у США. Через 5 років в 113 країнах ця хвороба була вже виявлена у 72 тисяч осіб.

Оцінивши загрозу, що насувається і можливі катастрофічні наслідки, ще в 1987 році – Джеймс Бунн і Томас Неттер, співробітники з питань громадської інформації, що працювали в Глобальній програмі по боротьбі з СНІДом при Всесвітній організації охорони здоров′я (ВООЗ), запропонували ідею організації Всесвітнього дня боротьби з СНІДом, яка була підтримана. Дата проведення Всесвітнього дня боротьби з СНІДом була встановлена на 1 грудня. З 1988 року цей День відзначається щорічно. Символом боротьби з СНІДом є червона стрічка, яка є знаком солідарності із ВІЛ-позитивними та хворими на СНІД.

На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена по всіх континентах і носить назву пандемія. Проблема епідемії ВІЛ/СНІДу продовжує залишатись і в Україні, яка займає одне з перших місць у Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції протягом 2018 року в Україні щодня реєстрували 50 випадків захворювань на ВІЛ-інфекції, 24 захворювання на СНІД і 9 випадків смерті від хвороб, зумовлених СНІДом.

В Тисменицькому районі у 2018 році, показник поширеності ВІЛ-інфекції на 100 тисяч населення становив 77,0 проти відповідного показника по Івано-Франківській області – 80,9, аналогічно показник поширеності СНІДу – 33,7 проти 30,8 по області.

Факти вперто свідчать, що навіть різноманітні заходи, урядові Програми по боротьбі з пандемією ВІЛ-інфекції та СНІДу, не дозволяють ще залишити цю пандемію в минулому. Можна говорити, що ситуація стабільна, але не можна назвати її контрольованою.

Основні заходи профілактики зараження ВІЛ-інфекцією:

 • Відмова від вживання ін′єкційних наркотиків;
 • Уникати випадкових статевих актів, використовувати засоби контрацепції;
 • Використання стерилізованого інструментарію під час інвазивних маніпуляцій;
 • Обов′язкова перевірка донорської крові.

На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних методів лікування, тому головним в боротьбі з поширенням вірусів є попередження нових випадків інфікування.

У зв′язку з цим необхідно:

 • Приймати правильні рішення щодо свого здоров′я, намагатися протистояти чинникам ризику;
 • Пам′ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно лікувати;
 • Знати, що ВІЛ-інфіковані вагітні жінки, можуть запобігти народженню ВІЛ-хворої дитини, якщо вони якнайскоріше звернуться в жіночу консультацію для проведення профілактичного лікування.

Скільки б не говорили і не писали про ВІЛ-інфекцію та СНІД, чомусь кожен із нас вважає, що ця хвороба існує десь в іншому місці, тільки не поруч. Кожна людина здатна запобігти передачі вірусу.

ВІЛ-інфекція передається визначеними шляхами:

 • При незахищеному статевому контакті, якщо один із партерів є носієм (статевим шляхом заражається 70% від загальної кількості інфікованих);
 • Парентеральне зараження (віруси потрапляють у кров під час різних маніпуляцій);
 • Вертикальний механізм передачі (від ВІЛ – позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю).

СНІД – ще не переможений, тому ми повинні усвідомити, що основним засобом забезпечити себе та попередити поширення ВІЛ-інфекції є дотриманням здорового способу життя і відмова від ризикованої щодо інфікування, ВІЛ-поведінки.

Турбота про своє здоров′я, вчасне обстеження та лікування – все це залежить від кожного з нас. Тому здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних і морально-етичних норм поведінки є першою і основною гарантією від зараження ВІЛ/СНІДом.

Всім міцного здоров′я! 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

27.11.2020 року

________________________________________________

Вакцинація – Ваш захист

Кір – надзвичайно заразне інфекційне захворювання, яке викликається вірусом, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. На кір може захворіти як дитина так і доросла людина в будь-якому віці.

Повідомлення про хвороби, що нагадують кір, зустрічаються з VI століття до нашої ери. Перший науковий опис хвороби і її відмінність від натуральної віспи, зробив перський лікар Ар-Разі у 860 – 932 роках, який написав «Книгу про віспу і кір», що її  потім переклали на латинську мову – «Libro de variola vera et morbilli».

У VII століття клінічні ознаки хвороби докладно описали англійські лікарі Томас Сиденгам та Річард Мортон. З VIII століття кір розглядають як самостійну нозологію. У 1896 році американський лікар, бактеріолог Генрі Коплік описав патогномонічний симптом – плями в ротоглотці, який було названо на його честь. Вакцини проти цієї хвороби стали доступними з 1963 року, в Україні – з 1968 року.

В Україні станом на липень поточного року лише 37% дітей до року вакциновані від кору, паротиту та краснухи, серед дітей віком 6-ть років цей показник – 41%. Такий відсоток охоплення щепленнями від кору є недостатнім.

В основному кором хворіють не щеплені діти. Підлітки і дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються сприятливими до цієї інфекції.

З огляду на підвищення випадків захворювання на кір в Україні, слід пам′ятати про його симптоми та профілактичні заходи.

Симптоми кору:

 • 1-й день – сильний головний біль, слабкість, температура до 40°С, відсутній апетит, сухий кашель, набрякле горло, збільшені шийні лімфовузли, запалення слизових оболонок очей;
 • 2-3-й день – рожеві крапкові висипання на піднебінні, дрібні білі цятки на слизовій оболонці щік, ясен і губ;
 • 4-5-й день – висипка на тілі (червонуваті цятки), які мають тенденцію до злиття, знову підвищується температура, підсилюючи катаральні явища.

Інкубаційний період може тривати від 7 до 20 днів, коли протягом цього періоду ознаки можуть не проявлятися. Хворий на кір небезпечний для оточуючих в останні 1-2 дні інкубаційного періоду, в катаральному періоді та перші 4 дні висипки. У кожного третього хворого на кір, як ускладнення, можуть розвинутися – пневмонія, отит, енцефаліт, менінгіт та інші бактеріальні захворювання.

Найефективнішим методом захисту від кору є вакцинація. Планова вакцинація дітей від кору проводиться у віці 12 місяців і повторно в 6-ть років, її можна провести в медичних закладах, за місцем реєстрації у відповідного лікаря. На сьогодні в Україні зареєстрована комплексна вакцина КПК (кір, паротит, краснуха).

Захист від кору потрібно, якщо:

 • Дитині, якій виповнилось 12 місяців;
 • Дитина старше року і пропустила перше щеплення;
 • Дитині 6-ть років;
 • Пропустили планову ревакцинацію у 6-ть років;
 • Дитині 6-ть та більше років і вона немає жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше 1 місяця;
 • Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір і не отримували щеплень від кору.

У разі, якщо ви захворіли:

 • Необхідно терміново звернутися до лікаря, з яким підписали декларацію;
 • Не відвідуйте місця масового скупчення людей;
 • До візиту лікаря необхідно звести до мінімуму контакти з оточуючими особами;
 • Використовуйте дезинфекційні засоби для очищення рук, провітрюйте і проводьте вологе прибирання приміщення.

Кір – це вакцино-керована інфекція, щоб не хворіти, необхідно отримати щеплення. Захищайтеся від інфекцій, а не вакцин.

Закликаємо батьків вакцинувати своїх дітей, тим самим захищаючи їх і себе від цього захворювання. Щоб можна сказати – «Я розумний і вакцинований»!

Щеплення – єдиний оберіг від небезпечних хвороб та реалізація права українських дітей на здорове життя!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

25.11.2020 року

________________________________________________

Обсяг надання послуг з профілактики та лікування цукрового діабету на первинній ланці надання медичної допомоги

З початку поточного року лікарі виписали 1,9 мільйона електронних рецептів на ліки проти діабету ІІ типу за Програмою реімбурсації «Доступні ліки».

Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів для лікування трьох соціально-важливих груп захворювань, серед яких цукровий діабет ІІ типу. Безперервне лікування цих захворювань, в тому числі цукрового діабету ІІ типу, допомагає зберегти якість життя пацієнтам, що живуть з цими захворюваннями.

Для лікування цукрового діабету ІІ типу в переліку «Доступних ліків» передбачено 48 лікарських засобів, з яких 17 є повністю безоплатними для пацієнтів, а решту 31 лікарська форма – з доплатою. Отримати їх можна в аптеці за електронним рецептом лікаря, з яким укладено декларацію.

 

Нагадуємо, що найпершим порадником для пацієнта у профілактиці і діагностиці діабету є сімейний лікар, терапевт або педіатр. Саме лікар первинної ланки надає фахову консультацію щодо попередження розвитку цукрового діабету. Враховуючи до уваги стан здоров′я пацієнта, чинники ризику та спадковість, сімейний лікар виписує електронне направлення на проведення необхідних досліджень або на консультацію до лікарів-спеціалістів вузького профілю, зокрема ендокринолога.

 

 

 

До пакета безоплатних послуг на рівні первинної медичної допомоги, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено:

 • Вимірювання рівня цукру в крові;
 • Регулярне вимірювання артеріального тиску;
 • Оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
 • Вимірювання індексу маси тіла;
 • Аналіз на загальний холестерин;
 • Консультація щодо здорового способу життя;
 • Направлення на інші аналізи та дослідження і призначення ліків за програмою «Доступні ліки».

Пацієнти з діабетом І типу потребують інсулінотерапії. Щоб отримати препарати інсуліну, пацієнту необхідно прийти на прийом до лікаря-ендокринолога, у якого він перебуває на обліку. Ендокринолог відмічає пацієнта в реєстрі пацієнтів, що потребують інсулінотерапії, і виписує рецепт. Далі пацієнт має звернутися з рецептом до аптеки та отримати інсулін безоплатно або з доплатою, залежно від категорії хворих на діабет, яким призначається певний вид і форма випуску препарату інсуліну.

Перелік аптек, де можна отримати інсулін, необхідно дізнатися в закладах охорони здоров′я у кожному регіоні.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

24.11.2020 року

_______________________________________________

Солодкий ворог – цукровий діабет

14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (World Diabetes Day). Він був запроваджений у 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров′я (ВООЗ). Цей день покликаний підвищити рівень проінформованості суспільства про проблеми діабету – одного з найпоширеніших захворювань у світі. За даними Міжнародної діабетичної федерації нині 425 мільйонів людей у світі хворіють на цукровий діабет. Щороку кількість хворих збільшується 5-7%. За даними Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України, у нас зареєстровано 1,3 мільйона пацієнтів із цукровим діабетом, з них 1,2 мільйона мають цукровий діабет ІІ типу.

Цукровий діабет – це група метаболічних захворювань, які характеризуються гіперглікемією, внаслідок дефекту секреції інсуліну.

Існують три основні типи діабету:

 • Діабет І-го типу, коли організм виробляє дуже мало інсуліну, або не виробляє його взагалі. Люди з цим типом діабету повинні вводити інсулін щодня;
 • Діабет ІІ-го типу, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою;
 • Гестаційний діабет – діагностують у період вагітності.

Цукровий діабет був описаний у І столітті римськими лікарями Цельсом і Аретом, які відзначили у деяких хворих рясне сечовиділення, надмірну спрагу і втрату ваги. У XVII столітті англійський лікар Томас Уілліс помітив, що у пацієнтів з такими симптомами сеча має солодкуватий смак. Довгі століття люди не знали засобів для боротьби з цією хворобою, і діагноз «цукровий діабет» не залишав пацієнтові ніякої надії не тільки на одужання, але й на життя.

Поширення препаратів інсуліну кардинально змінило якість та тривалість життя пацієнтів з цукровим діабетом, завдяки цьому люди навчилися тримати цю хворобу під контролем.  Це сталося на початку 20-х років минулого століття. У 1921 році канадський лікар і науковець Фредерік Бантінг та його асистенти синтезували інсулін. Першу ін′єкцію інсуліну було зроблено у 1922 році.

Цукровий діабет посідає 3 місце в світі серед причин захворюваності та смертності після серцево-судинних і онкологічних захворювань.

Симптоми при яких варто перевірити рівень цукру в крові:

 • Сухість в роті, підвищена спрага;
 • Часте сечовипускання;
 • Запальні ураження шкіри, що важко піддаються лікуванню;
 • Постійний, невгамовний голод;
 • Швидка втомлюваність;
 • Порушення зору.

Багато людей не підозрюють, що мають цукровий діабет. 50% випадків цукрового діабету ІІ-го типу залишаються недіагностованими. Саме тому важливо регулярно тестувати кров на рівень цукру та уважно слідкувати за своїм організмом.

Щоб попередити розвиток цукрового діабету, дотримуйтесь наступних правил:

 • Вживайте здорову і корисну їжу;
 • Обмежте споживання цукру і солі;
 • Будьте фізично активними (рухова активність повинна бути не менше 2,5 години на тиждень);
 • Контролюйте масу тіла, уникайте набору зайвої ваги;
 • Щоденні фізичні вправи знижують ризик захворіти цукровим діабетом на 50%;
 • Відмовтеся від шкідливих звичок;
 • Менше стресу, режим сну.

Пацієнт з цукровим діабетом потребує багатофакторного

 підходу до терапії:

 • Психологічної підтримки;
 • Адекватного лікування і профілактики ускладнень;
 • Постійного контролю глікемії;
 • Зміни способу життя.

Для попередження розвитку ускладнень цукрового діабету необхідне постійне лікування і ретельний контроль рівня цукру в крові. Хворі на цукровий діабет обов′язково повинні перебувати на обліку  у лікаря-ендокринолога.

Своєчасне виявлення відхилень, обстеження, своєчасне встановлення діагнозу, дозволять розробити і впровадити систему контролю норми цукру в крові і корекційні заходи, зберігши собі здоров′я і високу якість життя.

Бережіть себе та своє здоров′я. Регулярно обстежуйтесь у лікаря та робіть всі необхідні аналізи, щоб знати свої ризики та контролювати їх!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

13.11.2020 року

________________________________________________

Здоровий спосіб життя – це твій вибір

Сьогодні чимало людей ведуть мову про здоровий спосіб життя, хоча не всі добре розуміють основну суть цього поняття і зводять його до відмови від шкідливих звичок чи занять спортом, що безперечно теж суттєво впливає на наше здоров′я.

Насправді ж, здоровий спосіб життя – це набагато глибше поняття, це стиль життя і мислення. Для кожної людини – це щось особливе. Саме думки людини становлять основи здорового способу життя.

Саме поняття «Здоровий спосіб життя» з′явилося не дуже давно, але дотримуватися його принципів намагалися віддавна. Ще в середньовіччі, а можливо й раніше люди знали основи здорового способу життя.

Здоров′я це те, що не купиш за гроші, без чого немає щастя. З давніх – давен здоров′я цінували як найдорожчий скарб, тому й берегли.

Геніальний давньогрецький філософ Сократ стверджував – «Здоров′я – не все, але все без здоров′я – ніщо». «У кого є здоров′я, у того є надія, у кого є надія, у того є все» – говорить Східна мудрість.

Основними складовими здорового способу життя є:

 • Раціональне харчування;
 • Фізична активність і загартовування;
 • Особиста гігієна;
 • Відсутність шкідливих звичок;
 • Позитивні емоції;
 • Інтелектуальний розвиток;
 • Моральний і духовний розвиток;
 • Формування і розвиток вольових якостей.

Доведено, що стан здоров′я залежить від:

 • На 50% – умов і способу життя;
 • На 20% – впливу навколишнього середовища;
 • На 20% – спадковості;
 • На 10% – рівня розвитку медицини.

Демографічна ситуація в Україні є досить складною. Протягом 1991-2000 років народжуваність зменшилась на 35%, а смертність зросла на 18,6%.

На сьогоднішній день здоров′я вже не розглядають як суто медичну проблему. Здоров′я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, це психологічне, духовне і соціальне благополуччя.

За висловлюванням академіка Миколи Амосова – «Щоб бути здоровим, потрібні особисті зусилля, постійні та значні. Замінити їх неможна нічим».

Це своєрідна психологічна установка людини, яка бажає мати добре здоров′я:

 • Для соматичного, фізичного здоров′я – я можу;
 • Для психічного – я хочу;
 • Для духовного, морального – я повинен.

Дбайте про своє здоров′я. радійте життю! Пам′ятайте, що спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров′я, а здоровий спосіб життя, в свою чергу, закладає фундамент гарного самопочуття, зміцнює захисні сили організму та розкриває його потенційні можливості! 

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

02.11.2020 року

 

_______________________________________________

Епідемічний сезон грипу 2020 – 2021

Грип – це гостре респіраторне захворювання, викликане вірусами. З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторно-вірусних інфекцій (ГРВІ), які в структурі інфекційних захворювань посідають перше місце.

При цьому на грип припадає 12-15%. В епідемічний сезон ці недуги охоплюють 70-85% населення. Цієї осені до сезонних захворювань долучився ще й коронавірус. Але проти нього вакцини поки ще не винайшли, тоді як від грипу щепитися можна і потрібно.

 

За прогнозами епідеміологів, упродовж наступного сезону на грип та гострі респіраторно-вірусні інфекції  в Україні перехворіє від 4,8 до 6,7 мільйона людей. Віруси грипу постійно мутують.

В епідсезоні 2020-2021 за прогнозами ВООЗ в Україні буде циркулювати чотири штами грипу:

 1. Штам грипу, А Guangdong – Maonan (H1 N1)
 2. Штам грипу, A Hong Kong (H3N2)
 3. Штам грипу, B Washington (B/Victoria lineage)
 4. Штам грипу, B Phuket (B/Yamagata lineage).

Минулого року 238 тисяч людей щепилися від грипу. Сезон грипу починається восени, але пік захворюваності традиційно очікується у грудні та наприкінці січня і початку лютого 2021 року.

Аргументи щодо щеплення від грипу:

 • На 60% зменшує ймовірність важкого перебігу захворювання та ускладнень;
 • На 80% – ймовірність смертельних випадків;
 • На 50% – частоту госпіталізації.

Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною та ефективною. Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ) закликає вакцинуватися щороку, адже вірус постійно змінюється і попередня ін′єкція може не спрацювати. Крім того, імунітет від вакцинації з часом стає слабшим. Краще за все робити щеплення, поки сезон грипу не розпочався. Тобто, починати можна вже.

Цього року буде чотири вакцини від грипу:

 • Ваксігрип Тетра (виробник – Франція, чотирьохвалентна);
 • Інфлювак (виробник – Нідерланди, трьохвалентна);
 • Джісі Флю (виробник – Південна Корея, трьохвалентна);
 • Джісі Флю (виробник – Південна Корея, чотирьохвалентна).

Валентність вакцини – це кількість хвороб або штамів хвороби, від якої захищатиме препарат. Відповідно, чим вища валентність, тим вакцина краща і дає більший захист.

Основні групи ризику:

 • Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії;
 • Вагітні, яким варто пам′ятати, що грип може мати серйозні наслідки підчас вагітності, а вакцинація проти сезонного грипу є безпечною на всіх етапах вагітності;
 • Літні люди – імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом;
 • Люди із хронічними захворюваннями легень, серця, судин, цукровим діабетом, ожирінням.

Для профілактики грипу та застуди рекомендовано:

 • Зменшити контакти з джерелами можливої інфекції;
 • Обмежити перебування в місцях великого скупчення людей;
 • Часто проводити провітрювання та вологе прибирання з використання засобів для дезінфекції;
 • Дотримуватись здорового способу життя;
 • Повноцінний сон, більше в раціоні овочів та фруктів.

Наразі щеплення від грипу – це найкращий інструмент профілактики цього захворювання!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

29.10.2020 року

________________________________________________

Тримати псоріаз під контролем

Псоріаз – хронічне запальне захворювання шкіри з вираженою генетичною схильністю. Хвороба характеризується змінами в епідермісі, імунологічними і судинними аномаліями, ураженням суглобів і рідше – інших систем організму. Простіше можна пояснити так – відбувається збій імунної системи, перестає нормально злущуватись епідерміс (верхній шар шкіри), тоді на поверхні шкіри утворюються бляшки з лускою.

Про псоріаз кажуть, шо це одне з «проклять роду людського», оскільки він дуже важко піддається лікуванню. Американський письменник Джон Апдайк сказав про пацієнтів із псоріазом: «Спочатку ви помічаєте, що людям незручно на вас дивитися. Потім ви самі побоюєтесь поглянути на себе в дзеркало. Образно кажучи, ім′я цієї хвороби – приниження».

На псоріаз хворіли багато відомих історичних постатей – Сер Вінстон Черчилль – прем′єр-міністр Великої Британії, Бенджамін Франклін – один із засновників США, політик, Джон Рокфеллер – перший у світі доларовий мільярдер.

29 жовтня щорічно, починаючи з 2004 року з ініціативи Міжнародної федерації асоціацій хворих на псоріаз (IFPA) проводиться Всесвітній день псоріазу (World Psoriasis Day).  В Україні,з ініціативи IFPA та Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація псоріазу», як члена ІFPA, починаючи з 2009 року були введені Національні дні псоріазу, що проводяться щорічно з 22 по 31 жовтня.

Цей День створений не тільки для пацієнтів та лікарів-дерматологів, але й щоб привернути увагу громадськості, дозволяючи хворим на псоріаз зрозуміти, що вони несамотні, надаючи можливість висловитись, розповісти про свої проблеми та потреби. Близько 3% населення світу хворіє на псоріаз. В Україні таких людей налічується 1,5 мільйона.

Нагадаємо, псоріаз є хронічним неінфекційним захворюванням. Це своєрідний дерматоз, що вражає переважно шкіру, але у 10-15% випадків він може набувати важкого системного протікання з ураженням суглобів, тоді мова йде про псоріатичний артрит, який може стати причиною інвалідності.

Симптоми псоріазу зводяться до трьох основних проявів, виражених різними ступенями:

 • Почервоніння (від блідо-рожевого до вишнево-червоного);
 • Потовщення шкіри (від ледь помітного до кількох міліметрів над рівнем шкіри);
 • Лущення (від малопомітного до тотального покриття зони висипу щільними лусочками).

Внаслідок хронічної рецидивуючої природи самої хвороби, псоріаз є захворюванням досить важким для лікування. Правильне лікування сприяє тому, що період ремісії, коли зовнішні прояви захворювання стають малопомітними або зовсім зникають, може бути тривалим.

Є надія, що багато людей позбудуться песимізму, який сформувався у них за роки боротьби з псоріазом і знайдуть шлях до відновлення якості життя.

В останні роки розроблена велика кількість нових високоефективних ліків і методів лікування псоріазу. Нині дуже добре вивчений механізм хвороби і це дає можливість лікувати псоріаз на різних етапах.

Сучасні методи лікування:

 • Місцева терапія;
 • Селективна фототерапія;
 • Системна терапія.

При легкому перебігу хвороби можна використовувати місцеве симптоматичне лікування, призначене виключно спеціалістом. При важкому перебігу псоріазу варто звертатися до лікаря-дерматолога  для отримання спеціалізованої допомоги.

Завдання лікарів донести до пацієнтів інформацію, що вони мають можливість контролювати перебіг захворювання.

Варто пам′ятати про що говорять всі медичні фахівці – профілактика краще, ніж лікування! Тому бережіть нервову систему, прагніть до позитивних емоцій!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.10.2020 року

________________________________________________

Інсульт – дій швидко

Щорічно 29 жовтня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом (World Stroke Day), який був встановлений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом (World Stroke Organization, WSO) в 2006 році.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ), інсульт або гостре порушення мозкового кровообігу – це раптово розвинені симптоми порушення мозкових функцій, які можуть привести до смерті людини.

Вважається, що першим інсульт діагностував Гіппократ у 460-тих роках до нашої ери. Він залишив нам нотатки, в яких описані випадки втрати свідомості, як симптоми захворювання головного мозку. Римлянин Клавдій Гален описав перебіг хвороби – починаючи з раптової непритомності і подальшої втрати свідомості і до паралічу.  В 1628 році британець Вільям Гарвей вивчив, як рухається кров в організмі, визначив функцію серця, описавши процес циркуляції крові. Ці знання заклали основу вивчення причин виникнення інсульту і значення кровоносних судин у цьому процесі.

Інсульт – реальна загроза для кожного з нас. Щороку в Україні реєструється до 150 тисяч інсультів і понад 100 тисяч людей помирають від нього та інших порушень кровотоку у мозку.

Симптоми інсульту:

 • Мовлення – порушене, нечітке;
 • Очі – несподіване погіршення зору;
 • Запаморочення – раптова слабкість, втрата рівноваги;
 • Обличчя – раптова асиметрія обличчя чи посмішки;
 • Кінцівки – сильна раптова слабкість в руці або нозі.

Часто від поведінки оточення залежить, чи вдасться людині вчасно надати допомогу. Якщо ви помітили вище наведені прояви, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу.

Досвід багатьох країн свідчить, що якісна медична допомога пацієнтам із гострим мозковим інсультом може зменшити ризик передчасної смерті чи набутої інвалідності.

Гострий мозковий інсульт слід розглядати як невідкладний стан допомоги, при якому має бути безперервний ланцюг лікувальних заходів. Команди фахівців мають надавати допомогу якісно і вчасно протягом усього маршруту пацієнта.

Організація невідкладної допомоги при гострому інсульті включає:

 • Підвищення обізнаності населення про те, як розпізнати симптоми інсультів;
 • Навчання наданню допомоги при інсульті працівників бригад служби екстреної медичної допомоги, лікарів, які надають допомогу пацієнтам з інсультом;
 • Планування розташування інсультних центрів і маршрутів для бригад екстреної медичної допомоги, щоб вона надавалась максимально швидко;
 • Наявність спеціалізованих команд та інсультних блоків, які пройшли сертифікацію;
 • Цілодобовий доступ до нейровізуалізації (наявність в закладі МРТ або КТ).

Термінове розпізнавання ознак інсультів та звернення за кваліфікованою медичною допомогою впродовж 3-6 годин від початку симптомів, дозволять зберегти життя хворого та попередити розвиток важких наслідків.

Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення можна. Сьогодні потрібно згадати, що наше здоров′я – чисте повітря, чиста вода та якісна їжа. Це не просто день, це момент для кожного з нас, виклик в сторону здоров′я.

Не лікуйте хворобу – лікуйте своє життя! Адже в хворобі – мовчить мудрість, не може розквітнути мистецтво, не грає сила, марніє багатство і безсилий розум!  

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

23.10.2020 року

 

________________________________________________

Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак

 молочної залози

Введено Указом президента України від 17 січня 2005 року, який щорічно проводиться 20 жовтня.

Рак молочної залози (РМЗ) займає перше місце в загальній структурі злоякісних пухлин у жінок. Щорічно в Україні реєструється понад 16 тисяч нових випадків РМЗ, з них 24,5% складають жінки репродуктивного віку. Рівень захворюваності на РМЗ за останні 30 років зріс в 2,5 рази, щорічний приріст при цьому складає 7,1%.

В Тисменицькому районі у 2019 році було виявлено 25 нових випадків РМЗ, з них в занедбаному стані 28,0% випадків. Відповідна захворюваність на 100 тис. населення становила 30,3 проти аналогічного показника по Івано-Франківській області – 25,6.

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак у одних ризик захворювання високий, а в інших – низький.

Фактори, що підвищують ризик захворювання наступні:

 • Вік понад 40 років;
 • Спадкова і сімейна схильність;
 • Пізня менопауза;
 • Ранній початок місячних;
 • Пізні перші пологи або їх відсутність;
 • Переривання вагітності;
 • Фіброзно-кістозна мастопатія.

На жаль, саме пізнє виявлення РМЗ є однією з головних причин того, що в Україні зростання захворюваності РМЗ супроводжується високим рівнем смертності. В цілому щорічно від РМЗ помирає майже 7,5 тисяч жінок по всій Україні.

На сьогодні РМЗ можливо ефективно виявляти на ранній стадії, а це означає, що є можливість успішно боротися з даною патологією.

Особливо необхідно звертати увагу на такі зміни:

 • Поява нових ущільнень;
 • Болючість та втягнення соска, патологічні виділення з нього;
 • Збільшення залози, поява пухлини в аксилярній ділянці, а також деформація залози.

Організація заходів, спрямованих на поліпшення профілактики, діагностики та лікування жінок хворих на рак репродуктивних органів, залишається актуальною проблемою. Діагностика РМЗ зазвичай починається з того моменту, коли сама жінка в процесі самообстеження, чи лікар при огляді виявляють вогнищеве ущільнення.

Дієвим шляхом поліпшення стану виявлення злоякісних новоутворень молочної залози може стати впровадження ефективних програм скринінгу, профілактики та ранньої діагностики.

Рання діагностика РМЗ можлива за умов виконання програм:

 • Самообстеження;
 • Лікарських профілактичних оглядів;
 • Спостереження і лікування передпухлинної патології;
 • Скринінгових обстежень і мамографічних досліджень.

Кожна жінка повинна відчувати відповідальність за своє здоров′я, своєчасно проходити профілактичні огляди і на довгі роки залишатися здоровою!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

20.10.2020 року

________________________________________________

Закон про якість донорської крові

Визначає стандарти безпеки та якості донорської крові та компонентів крові, регулює відносини, пов′язані з організацією операцій із заготівлі, тестування, переробки, зберігання і розподілу та реалізації донорської крові та її компонентів, функціонування системи крові.

Через пандемію, показники донорської крові по Україні знизились у 2 – 4 рази. У зв′язку з цим, в зоні ризику опинись всі громадяни, які потребують переливання крові. Тому прийняття Закону України №3648 «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» було на часі і метою виконання його заходів є реформування системи крові в Україні з урахуванням найкращих європейських стандартів та практик, зокрема:

 • Встановлює європейські вимоги щодо якості і безпеки збору, тестування, обробки, зберігання та розподілу;
 • Скасовує норму – здавати донорську кров за припискою;
 • Створення реєстру донорів крові в межах системи eHealth, а також осіб, що не можуть бути донорами;
 • Створює компетентний орган, який контролюватиме якість роботи з донорською кров′ю;
 • Приведення системи пільг донорам у відповідність до вимог Європейського регулювання.

Цей закон розроблений з метою адаптації Законодавства України до acquis Європейського Союзу на виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.10.2020 року

 

______________________________________________________________

Шановні медики

Комунального некомерційного підприємства

«Лисецька центральна районна лікарня»!

 

 

Прийміть найщиріші слова привітань з нагоди Міжнародного дня лікаря, який щорічно відзначається в перший понеділок жовтня.

 

Дорогі колеги! Ви обрали благородну професію – служіння людям. Праця лікаря завжди була пов′язана з самовідданістю, а часто – із самопожертвою, а тепер, в умовах пандемії коронавірусу, люди ще більш усвідомили важливість кожного працівника медичної сфери.

 

Висловлюю найтепліші слова вдячності усім Вам, хто не жаліючи зусиль та часу оберігає найцінніше, що є у людини – її життя.

 

Хай усе добре, зроблене з душею та натхненням, повертається до Вас сторицею! Успіхів Вам у роботі та житті. Щастя, добра і міцного здоров′я!

 

Генеральний директор

КНП «Лисецька ЦРЛ»,

Заслужений лікар України                                              Тарас Скоропад   

02.10.2020 року 

_______________________________________________

Медицина – це покликання

На початку жовтня відзначається Міжнародний день лікаря (International Doctor′s Day). В 2020 році професійне свято медичних працівників випадає на 5 жовтня.

Головним ініціатором введення Дня лікаря стала  ВООЗ та міжнародний медичний гуманітарний союз «Лікарі без кордонів». Це день солідарності та активних дій лікарів всього світу щодо збереження і поліпшення здоров′я людей.

Професія лікаря відноситься до однієї з найгуманніших. Лікарі щодня несуть відповідальність за своїх пацієнтів, за результати лікування. Ця професія вимагає, крім професійних якостей і навичок, ще й людяності, небайдужості, любові до людей і бажання допомогти.

Крім того, професія лікаря – одна з найдавніших на планеті. Спочатку таких фахівців називали цілителями. Йшли століття, а з ними й медицина ставала наукою. Початок науковій медицині дав Гіппократ, створивши книгу медичних знань «Колекції Гіппократа». За його книгою, лікування розпочиналося після обстеження хворого і вивчення хвороби, а також на основі досвіду попередників.

В наш час, ціла армія людей в білих халатах стоїть на варті здоров′я та життя українців. Лікарі проходять і продовжують проходити тривалий і важкий шлях постійного навчання в університетах, в інтернатурі, на щорічних курсах професійного удосконалення.

Бути лікарем – це виняткове покликання, адже гуманізм і милосердя, чуйність і готовність завжди бути корисними – в усі часи залишаються основними принципами людей цієї професії.

Нехай вірними помічниками для Вас стануть мудрі наставники, передові технології, сучасні здобутки медичної науки.

Поважаймо лікарів, шануймо їх працю!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

01.10.2020 року

 

________________________________________________

Люби своє серце

29 вересня в Україні та всьому світі відмічається Всесвітній День серця, при підтримці Всесвітньої Організації Охорони здоров′я (ВООЗ). Мета проведених в цей день заходів є необхідність максимального залучення уваги людей до свого здоров′я, формування розуміння того, що на виникнення та перебіг хвороби можна та потрібно активно впливати. Найефективніша профілактика для запобігання серцево-судинних захворювань (ССЗ) є здоровий спосіб життя.

Часто дивує, настільки досвід минулого є сучасним, настільки спресована у висловах великих філософів і лікарів давніх часів мудрість, залишається актуальною і по сьогодні. Наше серце – загадка із загадок. Тільки серце «сумує», «переживає» і «радіє». Ще у давніх греків слово «cardia» – це не тільки серце, але й душа, настрій, почуття, переживання.

Серце протягом всього життя не має періодів спокою, на відміну від скелетної мускулатури. Функціонування будь-якого органу чи клітини організму залежить від нормальної безперервної роботи серцево-судинної системи.

Серце є головним органом, який забезпечує роботу всього організму

 • Людське серце починає битися і виконувати свої функції на 21 день після зачаття і повністю зупиняється тільки після смерті;
 • У здорової людини частота серця – 72 удари на хвилину. За один день серце робить 100 000 ударів, а за рік – 3600000.
 • Такий орган, як серце, має власний електричний імпульс. Це означає, що навіть якщо його витягти з тіла людини, воно все одно продовжуватиме битися, але тільки в тому випадку, якщо цей орган забезпечується киснем;
 • Жіноче серце б′ється швидше чоловічого. Серце жінки в середньому робить 78 ударів на хвилину, а середньостатистичне серце чоловіка – 70 ударів;
 • Які ознаки серцевого нападу? Цікаво те що вони різні для чоловіків і для жінок. Якщо у жінки стався серцевий напад, вона відчуває нудоту, при цьому у неї порушується травлення. Все це супроводжується болем у плечі, причому така біль виникає набагато частіше, ніж біль у грудній клітці.
 • Завдяки роботи серця, кров надходить практично в усі клітини людського організму. Винятком є тільки рогівка ока;
 • Сміх є не тільки хорошим засобом проти стресу, але і чудовим лікам для серця. Під час сміху об′єм крові, який перекачує серце, збільшується на 20%.

У партнерстві з ВООЗ, Всесвітня федерація серця в цей День проводить заходи більш ніж у 100 країнах світу, які мають  профілактичний напрямок. Щороку заходи, що проходять в рамках Дня серця, присвячені певній темі, яка пов′язана із здоров′ям серця.

«Якщо ви захворіли, змініть харчування, якщо це не допомогло, змініть спосіб життя. Коли і це не допомогло, тоді звертайтеся до лікаря» – такі поради давав батько медицини, великий мислитель Стародавньої Греції Гіппократ. Він рекомендував людині жити в гармонії з природою. Таким чином, поняття здоров′я об′єднує багато аспектів: культуру харчування, екологію, гігієну, запобігання шкідливим звичкам, формування культури відносин.

Фізична активність, збалансоване харчування та відсутність шкідливих звичок – основа здорового серця.

Найпростіше і найскладніше – це взяти відповідальність за своє здоров′я. Але якими ми б зайнятими не були, пам′ятаймо, що в кожного з нас – лише одне серце та одне життя, як ми його проживемо, великою мірою залежить від нас. Жоден лікар, чи державна програма не зроблять нас здоровими. Здоровими зробити себе можемо тільки ми.

Нагородою буде щасливе довголіття!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

21.09.2020 року

________________________________________________

Правила використання індивідуальних засобів захисту

Згідно тимчасових рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ), Міністерства охорони здоров′я (МОЗ) України, ми обов′язково повинні дотримуватися рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів в умовах карантину, в тому числі використання засобів індивідуального захисту, зокрема медичних масок.

 

 

 

Тепла погода – це додаткова причина дотримуватись правил використання захисних масок. Дуже часто в громадських місцях люди носять маски як заманеться. Не робіть так. Бо в такому випадку маска не спрацьовує як бар′єрний захист та не захистить Вас чи людей, які є навколо.

 

 

 

 

Рекомендації щодо використання та утилізації масок

 • Мийте руки милом та водою чи обробіть антисептиком перед тим, як одягнути маску;
 • Маска має закривати рот і ніс, а її краї – мають щільно прилягати до обличчя;
 • Одягайте маску так, аби вона щільно прилягала до обличчя, закриваючи рот та ніс;
 • Не торкайтеся зовнішньої поверхні маски під час використання;
 • Заміняйте маску через 2 – 4 години або коли вона стала вогкою;
 • Не використовуйте одноразові маски повторно;
 • Перед зняття маски, мийте руки водою та милом чи обробіть їх антисептиком;
 • Знімайте маску, торкаючись лише зав′язок позаду неї;
 • Одразу після використання викиньте маку в закритий контейнер для відходів.

 

Маємо усвідомлювати рівень відповідальності один перед одним, мати повагу та дотримуватися простих заходів.

Пам′ятайте, що маска не талісман чи оберіг і працює лише у комбінації з усіма іншими заходами безпеки та лише за умови, якщо її носити правильно.

Не зневажайте цими правилами, бережіть себе та поважайте людей навколо!!!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

13.08.2020 року

________________________________________________

Порядок та об′єм надання первинної медичної допомоги

Регламентується наказом МОЗ України №504 від 19.03.2018 року, який дає конкретний перелік послуг для медичних закладів первинки і формує нову культуру взаємодії лікаря та пацієнта.

Первинна ланка – це сімейні лікарі, терапевти і педіатри. Це лікарі першого контакту, вони повинні знати вашу історію, розуміти ваш спосіб життя.

Що входить в перелік послуг надання первинної медичної допомоги (ПМД):

 • Динамічне спостереження за станом здоров′я пацієнтів із використанням фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров′я;
 • Проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм і отруєнь, патологічних, фізіологічних станів;
 • Динамічне спостереження за пацієнтами із хронічними захворюваннями;
 • Надання в межах ПМД невідкладної медичної допомоги;
 • Направлення, відповідно до медичних показань, пацієнтів, які не потребують екстреної медичної допомоги, для надання їм вторинної або третинної спеціалізованої медичної допомоги;
 • Координація роботи з іншими ланками медичної допомоги;
 • Оцінка індивідуальних ризиків захворювань і консультування з питань профілактики;
 • Здійснення імунопрофілактики відповідно до чинного законодавства;
 • Ведення хворих із психічними розладами, враховуючи рекомендації лікаря психіатра;
 • Надання консультативної допомоги, спрямованої на усунення або зменшення звичок і поведінки, які є ризиком для здоров′я;
 • Спостереження за неускладненою вагітністю;
 • Здійснення медичного спостереження за здоровою дитиною;
 • Надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій;
 • Призначення лікарських засобів та медичних виробів, технічних засобів медичної реабілітації з оформленням відповідних документів згідно з вимогами законодавства;
 • Ведення первинної облікової документації, оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть;
 • Взаємодія з соціальними службами для пацієнтів, соціальні умови життя яких впливають на їх здоров′я та із суб′єктами громадського здоров′я.

На рівні первинної медичної допомоги можна вирішити до 80% проблем із своїм здоров′ям.

Нормативні документи Міністерства охорони здоров′я України (МОЗ), зокрема, Наказ від 19.03.2018 року №504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги» визначає основні засади діяльності первинної ланки медицини. Сьогодні вони реалізуються у практичній роботі медичних закладів і мають на меті сприяти більш повному задоволенню потреб населення в якісних медичних послугах.

Сімейний лікар повинен стати агентом сім′ї в системі охорони, слідкувати за здоров′ям пацієнтів та забезпечувати всю первинну діагностику та профілактику захворювань.

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.08.2020 року

________________________________________________

Маршрут пацієнта при хворобах серця

У структурі смертності в Україні питома вага серцево-судинних захворювань (ССЗ) становить 68%. За два останні роки від цієї категорії хвороб в Україні померли майже 800 тис. осіб. Але ще більше вражає те, що ССЗ можна уникнути, однак попри те – смертність від них в Україні лише зростає. Невже ми не шануємо своє життя?

Фактори ризику виникнення ССЗ

 • Підвищений артеріальний тиск (вище 140/90 мм. рт. ст.);
 • Підвищений вміст холестерину в крові (вище 5,0 ммоль./ л.);
 • Підвищення вміст цукру у крові (вище 5,5 ммоль./ л.);
 • Паління. Зловживання алкоголем. Надлишок вживання жирної та солоної їжі;
 • Малорухливий спосіб життя. Надлишкова вага тіла.

Профілактика ССЗ

 • Контроль рівня артеріального тиску та холестерину і глюкози у крові;
 • Раціональне харчування;
 • Рухова активність;
 • Відмова від шкідливих звичок.

До пакету медичної допомоги на первинній ланці входить низка послуг для профілактики та лікування ССЗ 

 • Правильне та регулярне вимірювання артеріального тиску;
 • Оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE (систематична оцінка коронарного ризику або ризику смерті протягом 10 років);
 • Електрокардіограма;
 • Аналіз крові на загальний холестерин;
 • Швидкий тест на тропонін;
 • Направлення на консультацію до вузьких спеціалістів та проведення інших досліджень.

Що робити в разі гострого стану пацієнта

 • Він направляється на лікування у спеціалізований госпітальний заклад – кардіологічний центр, де отримує необхідну кваліфіковану допомогу;
 • Після виписки пацієнти найчастіше перебувають під наглядом сімейного лікаря чи терапевта, а за потреби у кардіолога, де проходять профілактичну терапію.

Крім здорового способу життя у сучасному суспільстві необхідно розвивати культуру здоров′я, яка включає в себе регулярне медичне спостереження з метою раннього виявлення захворювань.

Життя – це подорож, сповнена викликами та перемогами, пов′язаними з нашим здоров′ям.

Залишайтесь здоровими та дбайте про себе!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

29.07.2020 року

________________________________________________

Проблема вірусних гепатитів

Всесвітній день боротьби з гепатитом відзначається 28 липня. Ця дата – нагадування всьому людству про глобальну проблему поширення такого важкого захворювання, як гепатит. Цей інформаційний та пам′ятний День встановили на сесії Всесвітньої Асамблеї охорони здоров′я ще у 2010 році. Заходи, які проводяться в цей день, направлені на підвищення інформованості населення про це захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики.

Найбільш поширені прояви гепатитів:

 • Астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
 • Диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
 • Зміна кольору сечі та знебарвлення калу;
 • Пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
 • Підвищена температура тіла.

Вірусні гепатити (ВГ), через широку розповсюдженість, особливості шляхів передачі, труднощі в діагностиці, розвиток серйозних ускладнень,  створюють негативний вплив на здоров′я населення, а масштаби захворюваності на вірусні гепатити займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології.

На символі Всесвітнього дня боротьби з гепатитом зображені три мавпи, у яких закриті вуха, рот і очі. Це вказує на головну проблему боротьби з гепатитом – його ігнорування з боку людей. Тим паче, що слухати, бачити, говорити про цю хворобу вкрай необхідно.

«Він ближче, ніж ви думаєте» – така фраза не є назвою нового фільму жахів, а стала девізом найпоширенішого захворювання у світі – гепатиту. Від цієї інфекційної хвороби щороку помирає близько 1,5 мільйона осіб.

Як результат наведених вище тенденцій, лише 9% осіб з хронічним вірусним гепатитом В (ВГВ) та 20% осіб з хронічним вірусним гепатитом С (ВГС) у світі знають про свій діагноз, з них – лише 8% осіб з хронічним ВГВ та 7,4% осіб з хронічним ВГС відповідно отримують доступ до лікування, незважаючи на те, що на сьогодні у світі існують ефективні препарати прямої противірусної дії.

За оцінками національних експертів в Україні 5% людей інфіковані гепатитом С, з яких у 3,6% – хронічний гепатит С. Одночасно під медичним наглядом перебуває тільки 6,5% осіб відносно оціночної кількості.

Щодо гепатиту В, в Україні інфіковано 1,5% осіб, з яких лише 4,2% перебувають під медичним наглядом.

Основні групи ризику щодо інфікування

 • Реципієнти крові та її компонентів;
 • Люди, які вживають наркотики;
 • Діти, народжені матерями з ВГС або ВГВ;
 • Особи, які перебувають в місцях позбавлення волі;
 • Клієнти, які отримують косметологічні послуги, при порушенні санітарних норм;
 • Медичні працівники, які контактують з кров′ю та іншими біологічними рідинами пацієнтів;
 • Люди, які подорожують країнами з високою поширеністю ВГВ;
 • Особи, які живуть з ВІЛ-інфекцією.

Компоненти профілактики

 • Вакцини проти гепатиту С не існує, тому рекомендовано такі засоби профілактики:
 • Застосування бар′єрних контрацептивів;
 • Користування засобами разового та індивідуального призначення;
 • Користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартушки).
 • Користування стерильним інструментом багаторазового призначення;
 • Гепатит В можна попередити шляхом вакцинації, яка передбачена національним Календарем профілактичних щеплень МОЗ України. Усі діти та підлітки віком до 18 років, які раніше не були щеплені, повинні отримувати вакцинацію від ВГВ;
 • Дітям грудного віку рекомендовано отримувати щеплення впродовж перших 24-х годин життя. Процес імунізації складається із введення 3-х доз вакцини за наступною схемою:
 • 1-ша доза (для новонароджених протягом доби після народження);
 • 2-га доза через 1 (2) місяці після введення першої дози;
 • 3-тя доза через 6-ть місяців після введення першої дози.

Перша доза вакцини дає захист на рівні 48%, друга – 91% і третя – 96%.

Окрім новонароджених, вакцинація від ВГВ рекомендована:

 • Медичним працівникам, які відповідно до професійних обов′язків мають контакт з кров′ю хворих людей;
 • Людям, які вживають ін′єкційно наркотики;
 • Особам з ВІЛ-інфекцією та вірусним гепатитом С;
 • Реципієнтам донорської крові і пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі.

При підозрі на симптоматику вірусних гепатитів або коли у вас був контакт з біологічними рідинами іншої людини,  зверніться до лікаря, з яким ви уклали декларацію, з метою призначення вам необхідного обстеження, а в разі необхідності – направлення до відповідного профільного спеціаліста (лікар-інфекціоніст, гастроентеролог).

Скринінгові обстеження пацієнтів на маркери вірусних гепатитів В і С дозволяють виявити хворобу на ранніх стадіях.

Кожен українець повинен знати, що може і повинен пройти обстеження на вірусні гепатити, що виявлення гепатиту – це не вирок, необхідно лікуватися і перемагати гепатит!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

24.07.2020 року

________________________________________________

Право на медичну таємницю

Етичні норми суспільства передбачають, що кожна людина повинна зберігати таємницю, довірену їй іншою особою. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров′я, а також адреса, дата та місце народження.

Однак особливе значення поняття «таємниці» має в галузі медицини, де тісно дотикаються і переплітаються відомості про хворого, зокрема про його стан здоров′я.

Як казав давньогрецький мислитель Сократ, всі професії від людей, і тільки лікар, суддя та вчитель – від Бога. Тому, саме в силу особливостей самої лікарської діяльності, лікарська таємниця – найважливіше поняття деонтології, як вчення про принципи поведінки медичного персоналу в спілкуванні з хворими і його родичами.

Посилення останніми роками правового та громадського контролю за медичною діяльністю не залишає без уваги питання правового врегулювання такого важливого інституту медичного права як лікарська таємниця. Під визначення медичної таємниці підпадають абсолютно усі аспекти, котрі стосуються здоров′я пацієнта.

 

Медичною таємницею є:

 • Факт звернення людини до лікувального закладу за медичною допомогою;
 • Стан здоров′я людини;
 • Діагноз;
 • Обставини, що передували захворюванню або спровокували його;
 • Функціональні особливості організму;
 • Шкідливі звички;
 • Особливості психіки;
 • Інші відомості, отримані при медичному обстеженні.

Медична таємниця – це не приховування інформації від пацієнта. Навпаки – пацієнт має право знати про всі аспекти своєї хвороби, варіанти лікування, можливі ризики. Медична таємниця – це збереження в таємниці від інших людей відомостей, які за правом належать пацієнтові.

Регламентація питань щодо лікарської таємниці

міститься у багатьох нормативних актах України:

 • Стаття 32 Основного Закону України гарантує конфіденційність особистої інформації про людину;
 • Стаття 286 Цивільного кодексу України гарантує фізичній особі право на таємницю про стан свого здоров′я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, отримані при медичному обстеженні;
 • Стаття 40 Основ законодавства України про охорону здоров′я зафіксувала – медичні працівники та інші особи, яким, у зв′язку з виконанням професійних або службових обов′язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, сімейні сторони життя, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків;
 • Стаття 45 Кримінального кодексу України, частина 2 статті 21 Закону України «Про інформацію».

 

Збереження лікарської таємниці – один із основних, фундаментальних морально-етичних принципів медицини, в якому проявляється діалектичне співвідношення особистого і суспільного.

Порушення лікарської таємниці є зловживанням права на інформацію, що тягне за собою цивільно-правову відповідальність.

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

23.07.2020 року

_______________________________________________

Здоров′я залежить від погоди

Останнім часом погода дуже мінлива – то зливи, то спека або прохолода.

Навколишнє середовище і, зокрема, атмосфера впливають на людину.

Довгий час офіційна медицина не визнавала факт значного впливу погоди на здоров′я, психіку і самопочуття людини. Тільки в останні десятиліття з′явився ряд досліджень, що підтверджують взаємозв′язок погодних змін із загостреннями хронічних і психічних захворювань, інфарктами, інсультами та нападами бронхіальної астми.

Давно помітили, що зміна погоди значно позначається на самопочутті людини. Так, германці називали біль в суглобах, що виникає в сирий, холодний період, «погодним болем», а Гіппократ говорив про метеозалежність ще до 400 років до нашої ери. «Якщо існує організм, створений як діючий резонатор космічних подій, – писав Петерсен, – то це людське тіло».

Людей, які чутливі до зміни навколишнього середовища і, зокрема, погоди називають метеочутливими. Під метеочутливістю розуміють схильність організму до виникнення несприятливих реакцій, зумовлених погодою. Зміни, що відбуваються в організмі, у відповідь на зміну погоди, називають метеопатичними реакціями.

Кількість метеочутливих людей у Європі, і в Україні з кожним роком зростає. Цей ріст пов′язаний із збільшенням кількості міського населення, кількості людей похилого віку, а також із зміною клімату.

Грозова погода та її вплив на наше самопочуття

 • Гроза пов′язана з перепадом атмосферного тиску, а це – випробування для серця і кровоносних судин;
 • Зниження атмосферного тиску може пригальмувати відтік крові, лімфи, що приводить до набряків, болю в суглобах;
 • Шквали, грім та блискавки, зливи з повенями, спричиняють сильний стрес, його наслідки – роздратованість, нервозність, поганий сон.

Реакція організму на підвищення атмосферного тиску

 • Якщо атмосферний тиск підвищується до межі 760 мм. рт. ст., люди почуваються здебільшого добре;
 • Підвищення атмосферного тиску понад 760 мм. характерне для сухої і спекотної погоди, тоді кров стає густішою через випаровування рідини (пітніння), артеріальний тиск підвищується, збільшується ризик інфаркту та інсульту.

Зв′язок між грозами і алергією, нападами бронхіальної астми

 • Потоки повітря піднімають з поверхні землі і несуть концентрований пилок алергенних рослин;
 • Показник насиченості повітря пилком у грозу збільшується у декілька разів;
 • Впливають на організм людини електромагнітні імпульси, генеровані передгрозовими процесами, і зниження абсолютного вмісту кисню в повітрі, внаслідок змін тиску та вологості;
 • Люди, які мають хвороби органів дихання (зокрема астму), перед грозою можуть почуватися гірше.

Погоду не зміниш, але бодай полегшити свій стан можна

 • У грозові дні треба особливо ретельно стежити за артеріальним тиском – міряти зранку та ввечері;
 • Гіпертонікам слід обмежити вживання солі – до чайної ложки на добу, бо сіль затримує рідину, яка сприяє підвищенню тиску;
 • Якщо курите, спробуйте хоча б зменшити частоту куріння (під впливом нікотину прискорюється ритм серця, спазмують судини), внаслідок чого підвищується тиск.

Таким чином, метеорологічні чинники  суттєво впливають на організм людини і цей вплив в останні роки зростатиме.

Баланс позитивних і негативних наслідків для здоров′я людини варіює від одного регіону до іншого і за прогнозами буде змінюватися в міру глобальної зміни клімату на Землі.

Є універсальне правило, яке стосується всіх, навіть тих, хто хронічних хвороб, на щастя, не нажив.

«Не перевтомлюйтеся, уникайте стресів та будьте фізично активними»!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

08.07.2020 року

________________________________________________

Наше життя і антибіотики

Усі ми хворіємо, і коли часу або можливості звернутися до лікаря немає, а хвороба не відступає, людина, зазвичай, самостійно вживає антибіотики. Але це не є нормою. Якщо антибіотики вам призначає не лікар, а Ви самі, наймовірніше наслідки будуть поганими.

 

Стійкість до антибіотиків виникає тоді, коли через «лікування» мікроорганізми змінюються – бактерії стають нечутливими до дії препарату. Епідеміологічні дослідження продемонстрували прями зв′язок між нераціональним прийомом антибіотиків та появою штамів резистентних бактерій.

 

За даними ВООЗ, щороку лише в Європейському Союзі помирають 25 тисяч пацієнтів через серйозну бактеріальну інфекцію внаслідок адаптації бактерій до ліків.

 

 

 

 

Виникнення та поширення штамів мікроорганізмів стійких до

протимікробних засобів посилюється там:

 • де антибіотики для лікування можна придбати без рецепта;
 • де відсутні стандарти лікування, антибіотики часто призначаються надмірно;
 • де немає належного епідемічного нагляду за поширенням резистентних мікроорганізмів.

Причини виникнення стійкості до антибіотиків бувають різними:

 • їхнє надмірне використання;
 • недотримання курсу лікування;
 • недотримання санітарних умов і гігієни;
 • відсутність нових антибіотиків.

Через неконтрольований прийом антибіотиків стійкість мікроорганізмів до препаратів виросла у рази. Ліки, які допомогли нам сьогодні, завтра вже можуть бути не дієвими. Про це попереджав ще Олександр Флемінг, вчений – винахідник першого антибіотика – пеніціліну. «Лікар, який бездумно призначає пеніцілін, стане відповідальним за смерть пацієнта через те, що в його організмі виникне стійкість до цього препарату. Я сподіваюся, що лихо можна попередити».

Запам′ятайте прості правила, аби зупинити резистентність до ліків:

 • застосовуйте антибіотики лише при необхідності;
 • не займайтеся самолікуванням. Використовуйте препарати з антибіотиками лише за призначенням лікаря, коли відомо, яка саме інфекція викликала захворювання;
 • виконуйте рекомендації лікаря та проходьте курс лікування не довше, ніж він призначений;
 • Ретельно та часто мийте руки, щоби обмежити поширення бактерій та запобігти інфекціям, що приведе в цілому до зменшення вживання антибіотиків.

Пам′ятайте, найкраща профілактика хвороб – це збалансоване харчування, заняття спортом, повноцінний сон, вакцинація та регулярні візити до вашого сімейного лікаря.

У гонці за супер-здоров′ям ми повністю не переможемо, але головне, щоб не програли!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

06.07.2020 року

________________________________________________

Шановні медичні працівники!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята – Дня медичного працівника. Ви є представниками однієї з найшляхетніших професій, адже оберігаєте найбільший дар Господній – людське життя!

Найголовніше в медицині – високе почуття відповідальності, професіоналізм, доброта і бажання допомогти людям.

Надто нині, коли країна протистоїть коронавірусній хворобі, людські та фахові якості працівників медичної галузі набули своєї глибинної значущості.

Окремо хочу подякувати всім небайдужим керівникам, благодійним організаціям, пересічним громадянам, які підтримують медицину і словом, і справами, і коштами, бо Ваша допомога для нас є надзвичайно важливою.

Всі ми колеги, однодумці, люди, для яких допомога хворій людині – це справа всього життя.

Бажаю Вам, Вашим сім′ям, рідним і близьким щастя та міцного здоров′я, добробуту і успіхів на професійній ниві.

Нехай Бог благословить Вашу жертовну працю – працю медичного працівника!

Зі святом Вас, дорогі колеги!

 

Генеральний директор КНП «Лисецька ЦРЛ»

Тарас Скоропад  

19.06.2020 року 

_______________________________________________

Святкування Дня медика!

За доброю традицією в третю неділю червня відзначається День медичного працівника – одне з небагатьох свят, яке не втратило свого значення через політичні або економічні мотиви. Його відзначають не тільки лікарі і медичні сестри, але й усі ті, без чиєї допомоги не обійшлася б медична галузь, хто має відношення до порятунку людських життів.

У медицині немає другорядних посад – від кожного медичного працівника, від їхнього вміння, відповідальності, терпіння та професіоналізму і залежить життя людей. Важка місія медиків була і залишається однією із наймилосердніших. Ще давньогрецький лікар-філософ Гіппократ стверджував, що медицина – воістину найшляхетніше з усіх мистецтв.

Найближчої неділі працівники галузі охорони здоров′я відзначатимуть своє професійне свято – День медичного працівника.

А вже сьогодні, 18 червня, у переддень свята лікарів, медичних сестер,  санітарок і усіх хто має відношення до медицини, відбулися урочисті збори медичної спільноти. Захід відбувся в форматі карантинних обмежень. Проте фізично в ньому взяли участь представники місцевої влади, адміністрації КНП «Лисецька ЦРЛ», керівники структурних підрозділів та їх представники.

Розпочалося дійство з Божественної літургії, яку здійснив Лисецький парох УГКЦ отець Федір Бойко. «Нехай Ваші душі завжди будуть чисті, а тіла променіють здоров′ям» – побажав отець Федір, під час молитви за медичних працівників, і наголосив на відповідальності медиків за збереження людського життя.

Далі, з вітальним словом до присутніх звернувся генеральний директор КНП «Лисецька ЦРЛ», заслужений лікар України Тарас Скоропад. «Цей день є для медичних працівників важливим святом, адже ми займаємося відповідальною справою – повертаємо здоров′я людям. Тому хочу побажати всім Вам, вашим родинам міцного здоров′я, злагоди, достатку, професійних успіхів і людської шани. Я вірю у Вас і сподіваюся, як на однодумців».

З нагоди професійного свята – Дня медичного працівника, за сумлінну працю в галузі охорони здоров′я, високу професійну майстерність, відданість справі, активну громадську позицію, найуспішнішим працівникам були вручені Почесні грамоти голови Івано-Франківської ОДА та Департаменту Охорони Здоров′я ОДА.

Наступною приємною подією став подарунок, від Агрохолдингу «Континентал Фармерз Груп», у вигляді медичного обладнання – «Концентратор кисню», який використовується для лікування захворювань органів дихання та серцево-судинної системи.

Зі щирими словами привітань до медичних працівників звернулись голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк та голова районної адміністрації Ростислав Нестерак. Вони акцентували увагу на досягненні медиків КНП «Лисецька ЦРЛ», а також вручили кращим працівникам спільні грамоти районної державної адміністрації та районної ради.

Свято завершилося, проте його атмосфера ще надовго залишиться у серцях медичних працівників.

Зі святом дорогі працівники медичної Галузі! 

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

18.06.2020 року

________________________________________________

Крапля крові – початок моря життя!

У травні 2005 року, під час засідання Всесвітньої асамблеї охорони здоров′я в Женеві, міністри охорони здоров′я світу ухвалили заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові.

1900 рік стає знаковим у медицині, адже в цей час Карл Ландштейнер відкриває три групи крові, за що через 30 років отримає Нобелівську премію. А через рік його колеги додадуть до вже існуючого списку четверту групу.

Компанія з приводу Всесвітнього дня донора крові (World Blood Donor Day) в цьому році  (14 червня) присвячується темі «Безпечна кров рятує життя» і проходить під гаслом «Здавати кров заради здорового світу».

Наразі в Україні спостерігається нестача донорів: замість рекомендованої Всесвітньою організацією охорони здоров′я (ВООЗ) норми у 33 донори на 1000 осіб, нині в Україні на 1000 осіб припадає 12 донорів.

Велика кількість пацієнтів в наших лікарень постійно потребують переливання крові. Наприклад, для лікування пацієнтів в хірургічному відділенні витрачається більше двох літрів крові в розрахунку на 1 ліжко в рік. В Україні близько 75% донорів здають кров лише один раз. Цього недостатньо, щоб забезпечити потребу та допомогти всім, кому потрібна кров.

Донор від латинського donare – «дарувати». «Не збідніє рука, що дає» – цей біблійний вислів має до донорства саме безпосереднє відношення. Кожен донор, який здає кров, робить свій безцінний внесок у добру справу – порятунок людських життів.

З 117,4 мільйона літрів крові, зібраних у світі, 42% припадає на країни з високим рівнем доходу, де проживає 16% населення світу.

У країнах з низьким рівнем доходу до 52% переливань крові робиться дітям до 5 років; в той час як в країнах з високим рівнем доходу найбільш часто кров переливається пацієнтам старше 65 років, що становить до 75% всіх переливань.

ВООЗ рекомендує перевіряти усю донорську кров на наявність інфекцій перед використанням. Скринінг на ВІЛ, гепатит В, С і сифіліс повинен бути обов′язковим та відповідно до вимог системи якості.

День донора дає можливість:

 • Підтримати національні Програми донорства;
 • Стимулювати добровільне безоплатне донорство;
 • Розширити поінформованість людей про необхідність регулярного донорства крові.

Згідно закону України «Про донорство крові та їх компонентів» донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов безоплатно відповідне медичне обстеження і в якого немає медичних протипоказань.

Причини здати кров:

 • Одна здача крові допомагає врятувати два життя;
 • Здача крові або плазми корисна для здоров′я донора: запускає процес оновлення організму, стимулює імунітет, знижує ризик захворювань серцево-судинної системи;
 • При здачі крові донор безкоштовно обстежується на: групу крові, резус-фактор, біохімічне обстеження, ВІЛ, гепатити В,С і сифіліс;
 • Після здачі крові, донору надається звільнення на два дні від навчання або роботи із збереженням заробітної плати;
 • Здавати кров регулярно – це не тільки благородний вчинок, а й допомога ближньому!

Шановні донори! Дякуємо Вам за добро, милосердя і чуйність. У Ваших руках життя людей і ви рятуєте їх, поділившись частиною своєї крові! Нехай Ваше власне здоров′я завжди буде міцним!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.06.2020 року

 

______________________________________________

Куріння чи здоров′я – обирайте самі

Щорічно 31 травня Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ) проводить Всесвітній день без тютюну. Метою цього дня є активні дії, що сприяють зниженню поширеності небезпечної тютюнової залежності. Цьогорічна тема ВООЗ до Всесвітнього дня без тютюну – «Захист юнацтва від маніпуляцій тютюнової індустрії та запобігання їх залучення до вживання тютюну та нікотину.

Під час заходів буде організована компанія, що покликана спонукати молодь приєднатися до боротьби проти великого тютюнового бізнесу та наочно продемонстровані ключові маніпулятивні інструменти, якими приваблюють молодь до початку куріння.

У сучасному суспільстві паління є поширеною звичкою серед різних груп населення, в тому числі серед жінок, підлітків і навіть дітей. За даними ВООЗ, у світі від захворювань, пов′язаних із палінням тютюну кожні 6 секунд помирає одна людина, а щорічно з цієї причини вмирають близько 5 мільйонів осіб. Кожна випалена сигарета скорочує життя людини на 14 хвилин. Залежність від тютюну занесено у Міжнародну класифікацію хвороб і визнано однією з найбільш важких форм наркоманії через наявність фізичного і психофізичного звикання організму до тютюну.

Зрозуміло, що основна мета тютюнових компаній – це юнацтво та молодь. Вони шукають нових курців, щоб знайти заміну старим клієнтам, які помирають. Для залучення використовують широкий асортимент ароматизованих сигарет, а також новітні девайси для куріння, які агресивно нав′язують в інтернеті та соціальних мережах.

Захистити молодь від рекламних акцій тютюнової індустрії і убезпечити підростаюче покоління від впливу «вулиці» в повній мірі неможливо, але ми маємо можливість мінімізувати цей вплив шляхом формування у підростаючого покоління стійкого імунітету до тютюну через виховання поваги, як до власного здоров′я, так і здоров′я інших людей.

Ми не можемо допустити, щоб під прикриттям боротьби за свободу особистого вибору тютюнова і нікотинова промисловість вводила в оману молоде покоління. Тому необхідно інформувати молодь про шкоду тютюну.

 

Вибір залишається за Нами! Бережіть красу та здоров′я і не тільки 31 травня, а Всесвітній день без тютюну хай буде причиною відмови від нікотинової залежності. Дотримуйтесь здорового способу життя. Хай щастить!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.05.2020 року

________________________________________________

День вишиванки об′єднав нас

У третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Цього року свято випало на 21 травня. В цей день працівники КНП «Лисецька ЦРЛ» прийшли на роботу у вишиванках, щоб відчути подих нашого минулого і нести його у майбутнє.

Цьогоріч день вишиванки присвячений Українській родині та родоводу. Адже, безсумнівно, це наше минуле, теперішнє і майбутнє. Хоча пандемія коронавірусу внесла свої корективи у щоденне життя, але це дало можливість зупинитись та задуматись, що насправді важливо – це наші сім′ї та родини.

У зв′язку з обмежувальними заходами, масові заходи не проводились, про те свято мало певне тематичне спрямування і було насичене цікавими онлайн-акціями.

Вишита сорочка – свого роду оберіг, символ здоров′я, добробуту та краси, щасливої долі і родової пам′яті, любові та святковості.

 

У цей день кожен бажаючий мав можливість приєднатися до свята, одягнувши вишиванку. Колектив КНП «Лисецька ЦРЛ» також приєднався до цієї гарної традиції та щиро ділиться своїми вишитими барвами.

 

 

Бажаємо Вам здоров′я, позитиву, терпіння, натхнення, добра та любові!

Шануймо історію України, зберігаймо її духовні цінності!

Зі святом!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

21.05.2020 року

_______________________________________________

Щира подяка за підтримку

Адміністрація та колектив КНП «Лисецька ЦРЛ» висловлюють найщирішу вдячність  Благодійному Фонду Порошенка за отриману допомогу у формі індивідуальних засобів захисту для медичних працівників.

    Передані захисні засоби  допоможуть зберегти життя і здоров’я медиків, які перебувають на передовій у боротьбі з епідемією коронавірусу.

 

 

 

 

 

 

Дякуємо за розуміння та матеріальну підтримку, Вашу активну участь у боротьбі за здоров’я наших людей, не тільки словами, але й добрими справами.

Разом ми зробимо набагато більше!

З повагою, генеральний директор

Тарас Скоропад

  та медичні працівники КНП «Лисецька ЦРЛ»

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

22.04.2020 року

_______________________________________________

Здоров’я – це справжнє багатство

Бути здоровим та щасливим – природне прагнення кожної людини. Та, на жаль, в сучасному суспільстві ми часто зустрічаємося з надто легковажним ставленням до свого здоров’я. Спосіб життя має найбільший вплив на стан нашого здоров’я, він закладає фундамент гарного самопочуття, зміцнює захисні сили організму та розкриває його потенційні можливості.

Всесвітній день здоров’я – подія присвячена до Дня прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), який був прийнятий 7 квітня 1948 року. ВООЗ була створена на підставі принципу, згідно з яким передбачається, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищим рівнем здоров’я.

Щорічно ВООЗ традиційно присвячує це свято конкретній темі. У цьому році Всесвітній день здоров′я пройде під гаслом «На підтримку медичних сестер і акушерок» і буде присвячений життєво важливій ролі, яку ці медичні працівники відіграють в наданні якісних послуг охорони здоров′я та соціальної допомоги.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи охорони здоров’я. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я – є основною метою, проведених медиками, в цей день акцій та заходів.

Найпростіша порада виглядати красивим та здоровим – дотримуватись режиму дня та бути психологічно врівноваженою людиною, адже наше здоров’я і здоровий спосіб життя в цілому починаються з правильного внутрішнього настрою, а відсутність внутрішньої гармонії є першоджерелом виникнення хвороб. Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби.

Потрібно пам’ятати – думки матеріальні. Змінити свої думки та заповнити свій мозок «правильними» думками та чистими намірами – це також важливий крок на шляху  до здорового способу життя.

Дбайте про своє здоров′я та здоров′я своїх близьких кожен день, адже це запорука щасливого життя.  Ще давньогрецький філософ Сократ сказав, що перша сходинка до щастя – здоров′я.

Цього року Всесвітній день здоров′я відзначається у дуже непростий  для усіх нас час. Дякуємо всім медичним працівникам, які борються з пандемією коронавірусної хвороби.

Всім нам міцного здоровя та надійного імунітету!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

06.04.2020 року

_______________________________________________

Зона ризику COVID-19 – люди похилого віку

 

Імунна система людей такого віку починає занадто гостро реагувати на новий тип збудника. При цьому задіюється клітинний імунітет, у відповідь на антиген (вірус) виділяються цитокіни – невеликі білкові молекули, які координують взаємодію організму з імунною системою, їх виділяють в основному лімфоцити. У здоровому стані організм їх не виробляє, вони виділяються при проникненні інфекційного агента.

Коронавірус, як показали дослідження, викликає цитокіновий шторм. При цьому явищі посилюється виділення цитокінів – факторів запалення. Вони залучають до місця проникнення інфекції величезне число імунних клітин. Їх завдання – знищити вірус. Але він вже встиг проникнути у клітини, тому знищити його можна тільки разом з цими клітинами.

Приблизно із 40 років один із головних органів імунітету – загрудинна залоза (тимус)  зменшується. Враховуючи, що саме тимус, зокрема відповідає за розмноження і дозрівання Т – лімфоцитів (імунних клітин) у центральних і периферійних органах кровотворення,  тому людина в похилому віці стає особливо вразлива до інфекцій.

Надто часті вірусні недуги – незалежно від вікової категорії – виснажують імунітет. А сезонні вірусні захворювання підступно прокладають доріжку до агресивних вірусів. І ризик захворіти на новий коронавірус  більший у тих, хто часто хворів.

Як підтримувати імунну систему?

 

 • Вітамін С відіграє ключову роль у підтримці імунітету, він збільшує концентрацію імуноглобулінів. Загальнорекомендована щоденна доза вітаміну С – 75 – 100 мг;
 • Крім цього, у кольорових овочах і фруктах, горіхах містяться незамінні для імунітету біологічно активні речовини флавоноїди;
 • Важливий фактор – ультрафіолетові промені: під їхнім впливом в організмі синтезується активна форма D-D3, який позитивно впливає на клітини імунної системи. Тож рекомендується до трьох годин, з перервами, на день, «ловити» сонячні промені;
 • Запорукою нормальної роботи імунної системи є також баланс у кишківнику, лімфоїдна тканина якого стимулює імунну відповідь. Стабільний стан цієї тканини підтримують молочно-кислі бактерії, які містяться в йогуртах, сметані і кефірі;

Імунна система людини працює як величезна карта пам’яті: як тільки вірусні патогенні клітини туди потрапляють – організм фіксує їх у себе і вчиться з ними боротися. Проблема в тому, що багато вірусів, які викликають застуду та грип, часто мутують і адаптовуються до нашого організму, через що імунні клітини не можуть їх розпізнати, затягуючи процес боротьби з ними і ускладнюючи перебіг хвороби.

Чим здоровіша імунна система – тим швидше  і ефективніше вона бореться з вірусами.

 

Пам’ятайте, що найліпший захист – міцна імунна система!

 

    Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

27.03.2020 року

____________________________________________________________________________

Зупинимо туберкульоз разом

Щорічно, 24 березня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом, саме в цей день у 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.

Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз був встановлений за ініціативи Громадського руху «Українці проти туберкульозу», указом Президента України від 22 березня 2002 року.

Мета Всесвітнього дня полягає в тому, щоб ще раз проінформувати про глобальну епідемію туберкульозу якомога більше людей і дати всім зрозуміти, що чинити опір цій хворобі можна і потрібно.

Щосекунди у світі інфікується збудником туберкульозу одна людина, а щорічно – 1% населення Земної кулі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ) одна третина населення землі інфікована туберкульозом, щорічно захворює 8 – 10 мільйонів осіб, помирає від туберкульозу близько 2 мільйонів.

Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз. За даними ВООЗ в нашій країні щороку не виявляється близько 24 % нових випадків захворювань на туберкульоз. Україна є однією з десяти країн з найвищим в світі відсотком захворюваності на мультирезистентний туберкульоз, тобто щонайменше 23% нових випадків туберкульозу виявлених в Україні не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, а більше 40% нових випадків вже мають деструктивну форму.

У 2019 році в Тисменицькому районі на туберкульоз захворіло 40 осіб, що становить 52,1 на 100 тисяч населення, у порівнянні з 2018 роком –  зменшення відбулось на 12,4%.

Своєчасно виявлений туберкульоз – виліковний:

 • Важливим для цього є розробка програм інформування та навчання;
 • Охоплення громадян та громад знаннями про туберкульоз і його профілактику;
 • Відповідальне ставлення до особистого та громадського здоров′я;
 • Один раз на два роки – проходження флюорографічного обстеження;
 • Щорічне флюорографічне обстеження осіб із груп ризику;
 • Проведення туберкулінодіагностики дітям і підліткам;
 • Мікроскопія мазка мокротиння на наявність бактерій туберкульозу.

Серед стратегічних та оперативних заходів з метою подолання туберкульозу на глобальному та національному рівнях є:

 • Удосконалення системи організації та надання протитуберкульозної допомоги;
 • Забезпечення ефективного виявлення нових випадків та недопущення формування резистентних форм туберкульозу;
 • Підвищення якості та ефективності лікування туберкульозу.

Найкращий спосіб контролювати туберкульоз – виявляти та лікувати його на ранніх стадіях. То ж  вчасне звернення до лікаря, регулярне проходження флюорографічного обстеження є необхідними заходами для раннього виявлення захворювання.

Будьте здорові та не хворійте!

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
23.03.2020р.

 

 

 

______________________________________________________________________________

Щастя багато не буває

Щастя – річ суб’єктивна. Те, що одного тішить, в іншого  може викликати зовсім іншу реакцію, але будь-яка людина прагне бути щасливою, або бодай зрідка відчувати такий стан.

Чим старшим ви стаєте, тим більш, просто зобов’язані бути щасливішим. Дослідники старіння з Інституту Альберта Енштейна виявили , що 243 учасники – довгожителі мали позитивне ставлення до життя.

Враховуючи, що прагнення до щастя є основоположною метою людства, Генеральна Асамблея ООН, за даними проекту DilovaMova.com, 28-го червня 2012-го року, на своєму 118-му пленарному засіданні прийняла відповідну резолюцію, в якій запропонувала всім державам – членам і структурам самої системи організації Об’єднаних Націй, а також і іншим регіональним і міжнародним організаціям, широкому громадянському суспільству, включаючи як неурядові організації, так і приватних осіб, відзначати Міжнародний день щастя, і постановила щорічно проводити його 20-го березня.

Це свято було встановлено для визначення важливості щастя в житті людей в усьому світі. Щороку, приурочений до цього дня, публікується Міжнародний індекс щастя, який враховує рівень доходу,  очікувану тривалість життя, ступінь соціальної підтримки, особистої свободи, ставлення людей до корупції і щедрість народу.

За результатами минулорічної доповіді за рівнем щастя Україна посідала 138 місце. А найщасливішою країною світу стала Фінляндія.

Основна мета заходу – нагадати всім, що варто радіти життю і бути вдячним за всі подарунки долі, навіть якщо іноді вона підкидає не надто приємні сюрпризи.

Хай щастя приходить у Ваш дім! Будьте щасливі завжди!

Підготував завідувач
інформаційно-аналітичного відділу
КНП “Лисецька ЦРЛ”
Микола Семенів
19.03.2020р.

___________________________________________________________________

 

Як захистити себе від коронавірусу

Симптоми коронавірусу ідентичні з симптоматикою грипу або ГРВІ. Саме тому не можна поставити діагноз, спираючись лише на самопочуття людини.

Оскільки в Україні виявили 3 випадки зараження коронавірусом, то важливо знати, як він проявляється та вміти себе вберегти.

Зауважимо, що інкубаційний період китайського коронавірусу може тривати від 2 до 14 днів. В цей період людина не відчуває симптомів та не здогадується про хворобу.

Коронавірус – симптоми:

 • Лихоманка;
 • Головний біль;
 • Кашель;
 • Ускладнене дихання;
 • Слабкість;

 

 

 

Профілактика. ВООЗ радить керуватися стандартними рекомендаціями щодо запобігання поширенню інфекції:

 • Регулярно мити руки з милом;
 • Закривайте ніс та рот, коли чхаєте;
 • М’ясо, яйця та риба повинні термічно оброблятись;
 • Мийте фрукти та овочі;
 • Уникайте тісного контакту з будь-ким, хто а проявляє симптоми респіраторних захворювань, такі як кашель і чхання;
 • Уникайте диких тварин та не відвідуйте ферми;

 Як відрізнити коронавірус

Симптоми Коронавірус Застуда Грип
Лихоманка Поширено Рідко Поширено
Втома Іноді Іноді Поширено
Кашель Часто (сухий) Помірний Часто (сухий)
Чихання Ні Поширено Ні
Ломота Іноді Поширено Поширено
Нежить Зрідка Поширено Іноді
Біль у горлі Іноді Поширено Іноді
Діарея Рідко Ні Іноді у дітей
Головний біль Іноді Рідко Поширено
Задишка Іноді Ні Ні

 

На сьогодні немає підтверджених способів лікування китайського коронавірусу. Вся терапія направлена на підтримку хворих і полегшення симптомів.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

16.03.2020р.

 

_______________________________________________________________________________

 

Нарада з питань протидії коронавірусу

11 лютого в КНП «Лисецька ЦРЛ» відбулась оперативна нарада з питань моніторингу та аналізу ситуації щодо розповсюдження гострої респіраторної інфекції, спричиненої коронавірусом.

Захід відбувся з участю Надії Глушко, завідувача відділення організації епідеміологічних досліджень  Богородчанської  міжрайонної філії  ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Також на нараді були присутні: директор медичний КНП «Лисецька ЦРЛ» Наталія Лучків, заступник генерального директора Ярослав Чеснок, завідувач поліклінічного відділення Роман Кіндратів, завідувачі сільських лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, лікарі первинного і вторинного рівнів надання медичної допомоги.

Обговорювалось питання щодо оперативного реагування на випадок виявлення на території респіраторної хвороби, яка викликана коронавірусом COVID-19.

Акцентувалась увага на окремих  моментах   готовності  медичного закладу до роботи в умовах можливого виявлення коронавірусної інфекції і ізоляційно-обмежувальних  заходах  та заходах  безпеки при наданні медичної допомоги та проведення догляду за пацієнтом з підозрою на коронавірусну інфекцію.

Розроблено алгоритм маршрутів пацієнтів у випадку підозри або виявлення коронавірусної інфекції, а також визначені заходи щодо обслуговування сімейними лікарями на дому звернень пацієнтів з ознаками гострих респіраторних вірусних інфекцій, використовуючи алгоритм дій, відповідно до стандартів медичної допомоги при коронавірусній хворобі 2019       (COVID-19), затверджених наказом МОЗ України від 25.02.2020 року № 552.

 

В підсумку наголошувалось на тому, що передусім слід посилити контроль над ситуацією і проводити злагоджену роботу усіх ланок з цього питання.

 

 Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.03.2020р.

 


 

На годину вперед – як пережити момент адаптації

В останню неділю березня, вночі у третій годині, в Україні здійснюється перехід на літній час. В цю ніч, 29 березня 2020 року, стрілки годинника переводять на годину вперед.

Таку практику ввели в Україні з 1996 року, тому українцям раз на пів року доводиться пристосовуватися спати на годину більше або менше залежно від пори року.

Та чи інша країна, яка переводить час, в певний період отримує економічну вигоду. Швидше за все переведення годин сприятливе тільки для економіки країни, але не для здоров’я і загального стану людей.

Людський організм важко переносить перехід на літній час. Згідно з даними ООН – двічі збільшується кількість  звернень до медиків у зв’язку з проблемами серцево-судинної системи, у половини  населення  порушується  сон.

Німецькі вчені з Інституту медичної психології в Мюнхені з’ясували, що наслідки від переведення годинників пов’язані з порушенням балансу між біологічним годинником і реальним часом. Внутрішній годинник впливає на роботу гормонів, стабілізує температуру тіла, відповідає за бадьорість і роботу організму.

Наші біоритми закладаються на добу. Увечері, коли світла мало, організм годується до спокою. Своєю чергою, зранку в певний час відбувається викид гормонів, підвищується тиск і пульс, щоб людина могла прокинутися. Якщо час змінюється на годину, людина прокидається, коли ще не готова до цього.

Саме тому перехід на літній час може викликати негативні наслідки для здоров’я. у 2018 році в Євросоюзі було проведене онлайн-опитування, в якому більше 80 % респондентів підтримали скасування переведення годинників. У березні 2019  Комітет  з питань транспорту Європарламенту схвалив скасування переходу на літній і зимовий час із 2021 року. У Міністерстві економічного розвитку стверджували, що в Україні можуть скасувати сезонне переведення годинників. Однак ця практика поки що зберігається.

Як пережити перехід на літній час і що потрібно робити:

 • Найкраще готуватися до переходу на інший час завчасно;
 • Краще мінімізувати фізичні навантаження;
 • Дотримуватися гігієни сну;
 • Бажано потягом місяця або тижня поступово лягати спати на 10-15 хвилин раніше, щоб швидше адаптуватися;
 • Більше рухатися і гуляти на свіжому повітрі.

 

Враховуючи всі фактори можна зробити висновок про те, що переведення часу дуже серйозна проблема для людини, яка відчуває емоційний шок, який не завжди можна визначити самостійно.

Прислухайтеся до організму, якщо хочеться спати більше – спіть.

Це рекомендації, яких потрібно дотримуватися завжди, але в період переведення годинника вони особливо важливі.

 Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

10.03.2020р.


Зміна системи оформлення лікарняного

Починаючи з наступного місяця, відбудуться зміни при видачі лікарняних листків непрацездатності. Тепер, замість того, щоб виписувати лікарняні на паперових бланках, лікарі будуть це робити через веб-інтерфейс із використанням цифрового підпису.

Електронний лікарняний принесе більше прозорості та відкритості в процесі видачі лікарняних. Цей крок передбачає автоматизацію процесів та дає можливість прослідкувати всі етапи оформлення лікарняного.

Кожний лікар, який видає лікарняний, повинен буде підписати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Інформація через реєстр в Пенсійному Фонді України (ПФУ) буде автоматично передана у Фонд соціального страхування (ФСС) – в установі одразу знатимуть, що людина захворіла і повинна отримати компенсацію – адже є платником єдиного соціального внеску, а також передаватиметься роботодавцю, який через кабінет страхувальника на Веб – порталі ПФУ побачить, що його працівник оформив тимчасову непрацездатність.

Це значно прискорить процедуру отримання   страхових  виплат, а також зменшить корупційну складову.

Ідентифікація лікарів у веб-сервісі проводитиметься на основі, переданих Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) до ПФУ, відомостей про заклади охорони здоров’я та фізичних осіб – підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної практики.

Відтак, інформація у МОЗ накопичуватиметься згідно даних Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

Відповідне впровадження електронного лікарняного стане можливим завдяки старту проекту e –Health, головним розпорядником якого є МОЗ України.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

05.03.2020р.


Глаукома – тихий ворог

Зір – найважливіший з п’яти  органів чуття, оскільки забезпечує нам 80% інформації про навколишній світ. Ми зазвичай, не задумаємося, що нашим очам загрожує багато небезпек: комп’ютери, телевізори, нездорова їжа та екологія, стреси, надмірне навантаження, очні хвороби. І серед останніх  вкрай серйозним захворюванням  є глаукома, яка без лікування приводить до сліпоти.

Щорічно 6 березня, починаючи з 2008 року, з ініціативи Всесвітньої асоціації суспільства глаукоми (WGA) та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою (WGРA) у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою. Основна мета проведення цього Дня – звернути увагу на важливість профілактики та ранньої діагностики глаукоми, своєчасного лікування.

 

Глаукома спричинила сліпоту в 5,2 –  5,5 мільйона осіб на земній кулі. Проте за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у світі проживає ще понад 105 мільйонів осіб, в яких вона не виявлена або підозрюється.

В Україні 213 тисяч людей мають глаукому і щорічно виявляється до 25 тисяч нових випадків.

Як правило, глаукома протікає тривалий час безсимптомно і виявляється коли у пацієнта діагностують ураження зорового нерву.

Однак, на підвищення внутрішньоочного тиску можуть вказувати наступні ознаки:

 • Затуманення зору;
 • «Літаючі мушки» перед очима;
 • Райдужні круги під час погляду на об’єкти, що випромінюють світло;
 • Зниження гостроти та порушення поля зору;
 • Біль в очах;

В разі появи таких скарг, хворому необхідно проконсультуватися в лікаря-офтальмолога.

 Розрізняють первинну та вторинну форми глаукоми:

 • Первинна глаукома характеризується підвищеним внутрішньоочним тиском і зниженням функцій зорового нерву;
 • Вторинна глаукома може виникнути як наслідок інших очних захворювань;

Найбільш важка діагностика на самому початку захворювання, коли клінічні прояви дуже незначні. Однак, головне завдання – виявити глаукому в початковій стадії, коли хвороба піддається лікуванню.

 Для цього необхідно проводити вимірювання внутрішньоочного тиску:

 • До 40 років – кожні 2-4 роки;
 • Від 40 до 54 років – 1 раз у 1- 3 роки;
 • Від 55 до 64 років – 1 раз в 1-2 роки;
 • Після 65 років – 1 раз в 6 місяців;

Для більшості людей нормальним внутрішньоочним тиском вважається рівень (16-25 мм рт.ст.)

Діагностика захворювання:

 • Тонометрія;
 • Офтальмоскопія;
 • Визначення поля зору;
 • Огляд кута передньої камери ока;
 • Вимірювання товщини рогівки;

Існують три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний та хірургічний. При ранній діагностиці захворювання і правильному лікуванні можна призупинити прогресування хвороби.

«Світильник для тіла є око” – говориться в Біблії. Бережіть свій зір!

Систематично відвідуйте окуліста. Пам’ятайте – найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.03.2020р.


Імунітет – наша фортеця

 

Щорічно 1 березня відзначається «Всесвітній день імунітету». Головною метою цього Дня є привернення уваги суспільства до важливості імунітету як головного   захисного механізму людини, необхідності його укріплення та збереження.

Слово «Імунітет» походить від латинського слова «immunitas» і означає – звільнення. Імунітет – здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму.

Тільки у 10% людей є високий імунітет, що захищає їх від переважної більшості захворювань. Ще 10 % мають вроджений імунодефіцит. Вони хворіють досить часто. У решти 80% сила імунної системи безпосередньо залежить від умов і способу життя.

За даними Асоціації клінічних імунологів, у різних країнах світу від 8% до 15 % населення мають порушення імунної системи, які можуть частково виявлятися в дитинстві, молодості чи середньому віці. Перед населенням виникають найактуальніші питання – як захиститися від небезпечних захворювань.

Що таке імунодефіцит?

Імунодефіцит – це нездатність організму розвинути захисну реакцію проти антигенів, які несуть ознаки генетичної чужорідності.

Розрізняють два види імунодефіцитів:

 • Первинні (спадкові) – це нездатність імунної системи реалізувати роботу тої чи іншої ланки імунної відповіді, обумовлена генетичними дефектами. Слід зазначити що первинні імунодефіцити – рідкісні захворювання. Проте лікарі первинної ланки (дільничні педіатри, сімейні лікарі) повинні пам’ятати про цю патологію, щоб вчасно скеровувати дитину на консультацію до дитячого імунолога ;
 • Вторинні (набуті) – це стійкі зміни в роботі імунних механізмів, які виникають внаслідок важких інфекційних, аутоімунних і онкологічних захворювань, впливом на організм природних чи соціальних факторів і потребують медикаментозного лікування.

Як підняти імунітет організму? Для цього необхідно:

 • Нормалізувати спосіб життя, харчування і сон;
 • Адекватне лікування хронічних захворювань;
 • Відмовитися від шкідливих звичок;
 • Щодня будьте фізично активними;
 • Звичайно, позитивні емоції, сміх, приємні враження, любов до людей.

Звичайно імунітет – це не просто захисник нашого організму, але і сильна зброя проти різних хвороб. Здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя. Дбаймо про свій імунітет!

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.02.2020р.


Лікар і пацієнт

Для більшості пацієнтів важливо відчувати зв’язок з лікарем, однак для медиків через велике навантаження, брак часу та адміністративні вимоги буває складно знайти індивідуальний підхід до кожного хворого.

Тому майстерність лікаря – це лише не професіоналізм, енциклопедичні знання, зважені рішення і досконале володіння технікою медичних маніпуляцій, а й уміння говорити з хворим . Мистецтво бесіди та психологічний вплив лікаря на пацієнта важко переоцінити. Запорука успішного лікування – ввічливі взаємовідносини між лікарем і пацієнтом, засновані на довірі, підтримці, розумінні, співчутті і повазі. Контакт визначає і перспективи взаємин з пацієнтом.

Визначають такі моделі взаємин лікаря і пацієнта:

 • Пастерналістська (лікар дає вказівку хворому вчинити саме так, а не інакше);
 • Ліберальна (лікар повідомляє хворому інформацію про захворювання, залишаючи за пацієнтом право вибору конкретного методу лікування);
 • Технологічна (лікар і хворий орієнтуються на показники діагностичної апаратури);
 • Інтерпретаційна (лікар розмовляє з хворим, роз’яснюючи суть його захворювання);
 • Дорадча (лікар залучає пацієнта до діалогу для виявлення кращого способу дії);

Лікар повинен послідовно дотримуватися принципу справедливості у своїй професійній діяльності. Застосування наведених практик повинні суттєво не збільшувати тривалість прийому пацієнтів і мати позитивний ефект на задоволеність лікуванням і зменшення тривожності і стресу під час відвідування лікарів.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

20.02.2020р.

 


 Програма медичних гарантій – один із видів

загального медичного страхування

У Міністерстві охорони здоров’я України (МОЗ) повідомили, що з 1 квітня 2020 року Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі.

Зокрема, це наступні послуги, які Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оплатить за підвищеним тарифом.

 1. Медична допомога при інсульті / інфаркті :
 • Діагностична(комп’ютерна томографія, МРТ, ангіографія, екстрені лабораторні дослідження);
 • Проведення тромболітичної терапії (інсульт), стентування (інфаркт);
 • Цілодобовий моніторинг стану пацієнта у реанімації;
 • Реабілітаційну допомогу у гострому періоді;

 

 1. Медична допомога при пологах:
 • Фізіологічні пологи;
 • Ургентний та плановий кесарів розтин;
 • Моніторинг стану роділлі та дитини;
 • Знеболення під час пологів;
 • Лабораторні та інструментальні обстеження;
 • Інтенсивна терапія в разі виникнення ускладнень у породіллі;
 • Реанімація та стабілізація стану новонароджених;
 • Вакцинація відповідно до Національного календаря щеплень;
 • Метаболічний скринінг у новонароджених;
 • Консультація з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;

 

 1. Медична допомога передчасно народженим та/або хворим новонародженим у неонатальному періоді:
 • Інтенсивна терапія;
 • Респіраторна (дихальна) підтримка;
 • Цілодобове парентеральне харчування;
 • Цілодобове бактеріологічне, рентгенологічне і ультразвукове обстеження;
 • Аудіологічний та офтальмологічний скринінг передчасно народжених дітей з гестаційним віком до 32 тижнів та вагою при народженні менше за 1500 грам;
 • Метаболічний скринінг у новонароджених;
 • Вакцинація відповідно до Національного календаря щеплень;

 

 1. Рання діагностика раку:
 • Мамографія;
 • Гістероскопія;
 • Езофагогастродуоденоскопія;
 • Колоноскопія;
 • Цистоскопія;
 • Бронхоскопія.

Усі послуги з гарантованого медичного пакета будуть безплатними для українців.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

17.02.2020р.

 


Медична  наука і практична робота 

11  лютого в актовій залі КНП «Лисецька ЦРЛ» відбувся науково-практичний тренінг  на тему: «Глобальна стратегія лікування та профілактики бронхіальної астми».

 Для проведення тренінгу в медичний заклад прибув Микола Островський, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб Івано-Франківського Національного медичного університету.

В присутності медичного директора КНП «Лисецька ЦРЛ» Наталії Лучків та запрошених лікарів терапевтів і лікарів загальної практики – сімейної медицини доповідач акцентував увагу на оцінці контролю бронхіальної астми, факторах ризику, основах базисної та альтернативної терапії.

На даному етапі існує велика потреба в медикаментозній терапії пацієнтів з астмою, в яких зберігається симптоматика, незважаючи на застосування стандартної терапії.

Далі в доповіді  наголошувалось на тому, що на сьогоднішній день немає більш ефективного способу лікування хворих з бронхообструктивними захворюваннями, ніж інгаляційна терапія.

Впродовж останніх років на фармацевтичному ринку з’явилися нові пристрої для дозованої інгаляційної терапії. На практиці лікарі мали змогу ознайомитися з принципом роботи евохалера, хандіхалера і турбохалера.

Загалом тренінг виявився корисним і зустрічі з науковцями, в такому форматі, плануються проводити і надалі. Відповідні заходи спрямовані на підвищення кваліфікаційного рівня практикуючих лікарів.

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

13.02.2020р.


Таємниця здоров’я – в нашій душі

11 лютого в Міжнародному календарі позначено як Всесвітній день хворого (World Day of the Sick). Захід задумано, як певний соціальний крок, спрямований на підтримку людей, що потрапили в категорію хворих.

Цей день встановлений Папою Римським  Іоанном Павлом ІІ (Pope John Paul ІІ) в 1993 році з метою привернення уваги світової спільноти до людей, що страждають  від різних недуг. На 11 лютого припав вибір тому, що саме в цей день у французькому місті Лурді відбулося явище Богоматері, яка врятувала безліч людей від невиліковних хвороб.

У цей день люди висловлюють солідарність всім, хто страждає від різних недуг. Це свято стало кроком до об’єднання людей навколо проблем оздоровлення населення планети. Тому кожна людина може і повинна докласти зусиль, щоб бути здоровою.

Для цього потрібно  використовувати  основні принципи

здорового способу життя:

 • Принцип відповідальності за своє життя – тільки розумне ставлення до здоров’я дозволяє людині зберегти високу працездатність , соціальну активність і досягти довголіття;
 •  Принцип комплексності. Здоров’я означає узгоджену дію всіх систем організму і особистості, так що зміна в будь-який з них обов’язково позначиться на здоров’ї в цілому;
 • Принцип поміркованості означає, що для тренування функціональних систем повинні використовуватися помірні навантаження;
 • Принцип раціонального чергування навантаження і відпочинку. У світі життя підтримується за рахунок узгодження періодів активності і спокою;
 • Принцип «сьогодні і все життя». Здоров’я не дається людині про запас, воно вимагає постійних і наполегливих зусиль;
 • Принцип валеологічної самоосвіти. Валеологічне навчання і виховання, включає в себе вивчення всього організму і своєї особистості, освоєння гігієнічних навичок і знання факторів ризику.

 

Ваш гарний настрій, радість і любов – ось запорука міцного здоров’я і довголіття.

Пам’ятайте, що головним лікарем є Господь. Він дає людині життя і здоров’я. Так завжди було, є і буде. Світ існує для Вас!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

11.02.2020р.


У 2020 році лікарні заходять в реформу

В Україні стартував другий етап медичної реформи, яка буде проходити на рівні спеціалізованої і високоспеціалізованої медичної допомоги. Реформа охорони здоров’я в першу чергу – це зміна фінансування, яка  передбачає і зміну самої структури.

Згідно із законом «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». З квітня 2020 року оплата медичних послуг вторинного і третинного рівнів здійснюватиметься шляхом перерахування коштів від Національної служби здоров’я України (НСЗУ), на основі укладених договорів за Програмою медичних гарантій.

Основними змінами на другому етапі має стати гарантоване безплатне медичне обслуговування пацієнтів вузькими спеціалістами.

Коли лікарня стає комунальним некомерційним підприємством «КНП» – взаємозв’язок з НСЗУ переходить на оплату послуги. Практично всі медичні послуги є розписаними. Вони формуються в так звані діагностично-споріднені групи. З цих груп формуються пакети медичних послуг. Якщо лікарня зможе забезпечити дотримання вимог пакету – вона буде надавати пацієнтам цю допомогу і отримуватиме  від НСЗУ кошти.

Основні результати медичної реформи:

 для громадян:

 • Пацієнт може сам обирати лікаря та медичний заклад, за умови, що у нього є направлення;
 • Направлення даватиме сімейний лікар, з яким укладений договір за Програмою медичних гарантій, або інший лікар первинної ланки (терапевт, педіатр);
 • За електронним направленням пацієнт отримуватиме певний перелік медичних послуг. Вони будуть оплачуватись медичному закладу НСЗУ і для пацієнта вони будуть безкоштовними. У випадку звернення без направлення, ці послуги будуть платними.

 

для медичних закладів:

 • З 1 квітня 2020 року – робота за зміненою моделлю фінансування. Медичний заклад працює як підприємство неприбуткового типу, а не як бюджетна установа. Це означає його фінансову самоокупність;
 • Медичному закладу треба самостійно дбати про залучення пацієнтів (клієнтів), тобто з’являються конкурентні умови. Чим більше пацієнтів пролікує медзаклад, тим більше фінансування він отримає. Отже, медичним закладам потрібно дбати тепер про якість своїх послуг, щоб залучити більше пацієнтів.

З реформою пацієнт може  вільно  обрати лікаря, як на первинній ланці, так і в стаціонарі, куди за ним прийдуть гроші.

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.02.2020р.

 

_______________________________________________________________________________

 

Електронний реєстр листків непрацездатності

З 1 квітня 2020 року в Україні планується запровадити електронний лікарняний.

Щорічно закладами охорони  здоров’я України видається до 7 мільйонів листків непрацездатності, приблизно 20% з яких, в процесі перевірок фахівцями Фонду соціального страхування визнаються виданими або продовженими з різними порушеннями. В результаті таких дій держава втрачає мільйони гривень застрахованих осіб. Таким чином при введенні електронного реєстру листків непрацездатності орієнтовна економія коштів бюджету Фонду та роботодавців на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності може скласти понад 1,8 мільярда гривень.

Електронний реєстр листків непрацездатності формуватиметься як електронна база даних і з використанням інформаційної інфраструктури Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що оперуватиме інформацією із реєстру застрахованих осіб та наповнюватиметься даними із електронної системи охорони здоров’я eHealth про підтверджені лікарями факти тимчасової непрацездатності осіб через програмне забезпечення медичних інформаційних систем, встановлених у закладах охорони здоров’я. Наявні в реєстрі дані автоматично передаватимуться інформаційно-телекомунікаційним системам Фонду соціального страхування України, який відповідно до законодавства проводить перевірку обгрунтованості    видачі та продовження  листків непрацездатності.

Серед запобіжників та гарантій у системі електронних  лікарняних

є такі пункти:

 • Кожний лікарняний повинен бути підписаний електронним цифровим підписом – тобто запроваджується персональна відповідальність лікаря, який видав цей документ;
 • Електронний обіг дасть можливість відстежувати, чи лікарняний видав профільний лікар;

Впровадження реєстру дасть можливість повного контролю за виданням  лікарняних з моменту звернення застрахованої особи до закладу охорони здоров’я. Також роботодавці зможуть оперативно отримувати інформацію про лікувальний заклад, що видав лікарняний листок, час звернення застрахованої особи. Наявність реєстру дозволить уникнути  тривалого перебування застрахованих осіб на лікарняному, в тому числі в різних медичних установах.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.02.2020р.


4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

На початку лютого щороку проводиться День боротьби проти ракових захворювань. В цей день небайдужі привертають увагу суспільства до цієї глобальної проблеми, нагадують  про те, наскільки небезпечні і поширені зараз онкологічні захворювання. За даними ВООЗ існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Від раку щорічно вмирають мільйони людей.

У всьому світі найбільша кількість чоловіків помирає від наступних видів раку:

 • Легень ;
 • Печінки;
 • Шлунку;
 • Прямої та ободової кишки;
 • Стравоходу;

 

Серед жіночого населення найвищі показники смертності реєструються від раку:

 • Молочної залози;
 • Шийка матки;
 • Легень;
 • Шлунку;
 • Прямої та ободової кишки;

За даними Національного канцер-реєстру щороку близько 140 тисяч українців дізнаються, що у них рак. За відповідний період помирає більше 65 тисяч українців, 35% з них – люди працездатного віку.

Щорічно в Івано-Франківській області реєструється понад 4 тисячі нових випадків раку. В Тисменицькому районі у 2019 році вперше виявлено 279 випадків раку. Показник захворюваності на 100 тисяч населення району становив 338,7. Питома вага хворих виявлених у ІV клінічній групі – 23,1%. В структурі первинної онкологічної захворюваності серед жителів району найбільшу питому вагу займають захворювання молочної залози та шкіри – по 9,0%, захворювання шлунку та нирок – по 6,1%, ободової кишки – 5,4%.

Більшість онкологічних захворювань піддаються успішному лікуванню при їх своєчасному виявленні.

Лікарі наголошують, що здоров’я людини в її руках, і для того

щоб запобігти утворенню злоякісних пухлин, необхідно:

 • Регулярно проходити профілактичні огляди;
 • Відмовитись від шкідливих звичок;
 • Збільшити фізичну активність;
 • Обмежити споживання тваринних жирів;
 • Уникати негативного впливу виробничих канцерогенів і підвищеного сонячного опромінення;
 • Виконувати всі рекомендації лікарів щодо обстеження та лікування та захворювань, особливо тих, які можуть бути передпухлинними.

 

За данимии ВООЗ, до 50%  випадків розвитку раку можна уникнути, якщо щорічно проходити обстеження.  Пам’ятайте – рак це не вирок, це діагноз. Не гайте дорогоцінний час!

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

03.02.2020р.