Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Головна 2017-2019

width=”419″ height=”314″ />

Заступник головного лікаря Івано-Франківського (ОККЦ) Андрій Волинський провів тренінгове заняття для дільничних терапевтів, педіатрів і сімейних лікарів на тему:

 • «Сучасні зміни в діагностиці та лікуванні серцево-судинних захворювань»

Паралельно із основною темою доповідач зупинявся на порівняльній характеристиці основних кардіологічних показників Тисменицького району та області.

Лікарі обмінювалися досвідом щодо призначення певних груп препаратів та отримали інформаційні матеріали про правильне встановлення діагнозу згідно сучасної класифікації.

Така співпраця, спрямована на вирішення окремих питань підвищення якості надання кардіологічної допомоги населенню та доступності до високоспеціалізованої діагностики та лікування.

 

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

10.05.2019р.

 

_____________________________________________

Сучасні підходи до формування

здорового способу життя у дітей

Протягом останніх десятиліть проблема погіршення стану здоров′я людей постала надзвичайно гостро. Тому в сучасному світі виникла нагальна потреба в зміні ставлення населення до власного здоров′я та впровадження в життя оздоровчої ідеології. На особливу увагу заслуговує дошкільний вік – період життя людини, коли відбувається інтенсивний ріст, розвиток, формування фізичних і психічних якостей. Необхідність організації процесу збереження здоров′я дітей обумовлена розумінням того, що лише з самого раннього дитинства можна прищепити дітям  основні знання, навички щодо збереження здоров′я, які згодом перетворяться у важливий компонент загальної культури людини і позитивно впливатимуть на спосіб життя усього суспільства. Тому збереження і зміцнення здоров′я дітей, формування духовних потреб і навичок здорового способу життя є пріоритетними напрямами розвитку суспільства.

Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ) оновила свої рекомендації щодо здорового способу життя дітей віком до 5-ти років. Їхнє дотримання допоможе зберегти здоров′я і нормальний розвиток дитини, вважать експерти ВООЗ.

Серед головних рекомендацій можна виділити наступні:

 • Діти віком до 2-х років взагалі не повинні контактувати з електронними гаджетами, від 2-х до 5-ти років можуть проводити перед будь-яким екраном не більше 60-ти хвилин на добу.
 • Слід підтримувати фізичну активність малюка. Прекрасний спосіб залучати маленьких дітей до фізичної активності – інтерактивні ігри на підлозі.
 • Діти старше 2-х років повинні проводити не менше 3-х годин на добу у русі. Рухова активність позитивно впливає і на фізичний розвиток, і на розумові здібності дитини, на концентрацію її уваги, на здатність формувати соціальні контакти.
 • Корисними для розвитку дитини є настільні ігри, головоломки, ліплення, малювання.
 • Здоровий сон вкрай важливий для дитини. Немовлята мають спати 14-17 годин сну на добу, діти від 4-х до 11-ти місяців – 12-16 годин, від 1 до 2-х років – 11- 14 годин, від 3-х до 5-ти років – 10-13 годин. Недостатня кількість годин добового сну є причиною появи зайвої ваги, порушень емоційного розвитку, функції росту.

Отже, рецепт здорового розвитку дитини від ВООЗ – це повноцінний сон, фізична активність і мінімум часу у положенні сидячи.  Також дуже важливим є особистий приклад батьків для дітей. Діти схильні копіювати поведінку дорослих. Тому батькам рекомендовано менше часу проводити перед телевізором чи телефоном, більше – на свіжому повітрі, займатися спортом і правильно харчуватися.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

06.05.2019р.

________________________________________________

Змії не сплять

З приходом весняного тепла зростає ймовірність не лише насолодитися красою природи, а й зустрітися з її дикими мешканцями, зокрема зміями.

У природі відомо понад 230 видів отруйних змій, а п′ять із них трапляються на території України. Фахівці кажуть, що найближчими тижнями вони вигріватимуться, а далі почнеться період спарювання.

Змії прокидаються тоді, коли сонце достатньо прогріває землю, а температура надворі +10 градусів і вище. Тимчасове весняне зниження температури їм не шкодить.

Щороку у світі понад 10 мільйонів людей зазнають отруйних укусів, а смертельні наслідки виникають у 20 – 100 тисячах випадків. Пам′ятайте – змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.

Коли змії найактивніші?

 • У травні та на початку червня, коли в плазунів період спарювання, люди натраплятимуть на них особливо часто.
 • Після цього якийсь час буде затишшя, а потім змій знову побільшає, адже в них з′являться малюки.

Як уберегтися від укусів змій?

 • Не рухайтеся. Якщо побачили змію, не робіть різких рухів та почекайте, поки вона відповзе. Як правило, змія просто не бачить нерухомий об′єкт.
 • Перевіряйте місця відпочинку. Перш ніж сісти на траву, камінь або колоду, пошарудіть чи постукайте палицею, аби налякати змію.
 • Одягайтесь відповідно. Якщо вирушаєте до місцевості, де можуть жити змії, обирайте одяг, який захистить від укусів.
 • Не торкайтеся руками не перевірених об′єктів. Змії часто ховаються у пнях, копицях сіна, під каменями, чи поваленими стовбурами дерев. Тому цих об′єктів краще не торкатися руками, а користуватися палицею.

Як діє отрута змії?

 • У тяжких випадках через 15-30 хвилин можливі запаморочення, нудота, блювота, діарея, блідість шкіри, підвищення потовиділення, тахікардія, набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.
 • Дуже тяжкі наслідки бувають зрідка, летальні – ще рідше і тільки у разі не надання медичної допомоги. Особливо небезпечні укуси для дітей, старих людей та осіб зі зниженим імунітетом.

Що робити, якщо гадюка вкусила?

 • Намагайтеся якомога швидше потрапити до лікарні або іншого медичного пункту, адже тільки лікар може надати допомогу.

Якщо до лікарні далеко, надайте першу домедичну допомогу потерпілому:

 • Забезпечити спокій та мінімум рухів, давайте багато води, місце укусу обробіть антисептиком.
 • Дайте потерпілому протиалергічні ліки, прикладіть до рани лід, обмотаний тканиною, у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку. Не можна висмоктувати отруту, не накладайте джгут, не припікайте рану.

У лікарні постраждалому мають увести антитоксин.

Пам′ятайте – гадюка не агресивна, і якщо ви її таки побачили, то лише через те, що вона не встигла втекти, тому краще дайте їй можливість відповзти, таким чином уберігши себе від небезпеки.

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

03.05.2019р.

_________________________________________

Про проведення місячника діагностики меланоми шкіри

та раку щитоподібної залози

З 06.05.19 по 25.05.19 проводиться місчник діагностики меланоми та раку щитоподібної залози. 22 травня в поліклініці КНП «Лисецька ЦРЛ»  буде проводитись огляд   спеціалістами Прикарпатського Клінічного онкологічного центру всіх бажаючих.

Смертність від меланоми в Україні сягає 90%

На жаль, у нашій країні про меланому говорять недостатньо часто.Це злоякісне захворювання не стоїть на першому місці  онкологічних новоутворень. Однак меланома — одна з найбільш злоякісних пухлин людини. Цей вид раку дуже агресивний: протягом декількох місяців-півроку після появи первинної пухлини дає метастази в різні органи і розсіюється по всьому організму.

Проблема меланоми актуальна у всьому світі: кількість уперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Однак якщо, наприклад, в США смертність від цього різновиду раку становить 5%, то в Україні сягає 90%. Річ тут зовсім не у відсутності дорогої діагностичної апаратури. Особливість меланоми в тому, що для її діагностики цього не потрібно. Для постановки первинного діагнозу фахівця-професіонала досить побачити перероджену родимку (і тут важливіше не як, а хто дивиться). Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато наших співгромадян навіть не чули про основні ознаки цього захворювання, звідси — пізнє звернення. А саме ці знання допомагають людям в інших країнах отримувати більш життєрадісні цифри медичної статистики.

 

Що таке меланома?

Родимки — це доброякісні новоутворення. Однак під впливом певних факторів вони можуть перероджуватися, тобто набувати властивостей злоякісної пухлини — меланоми. Меланома розвивається з меланоцитів — пігментних клітин шкіри. У 40–60% випадків вже існуючі родимки перетворюються на злоякісні, іноді меланома виникає як нова родимка. Якщо раніше це захворювання зустрічалося головним чином після 65 років, то сьогодні часто вражає молодих людей. У дітей зустрічається рідко. У жінок меланома найчастіше локалізується на гомілці, у чоловіків — на тулубі та шкірі голови. Тобто, найчастіше розвивається на ділянках, які протягом року в основному закриті, а влітку виставляються на сонце.

 

Коли потрібно звертатися до лікаря

Для того щоб легше запам’ятати ознаки, за яких потрібно відвідати фахівця, дерматологи придумали абревіатуру АКОРД. Отже, літера «А» означає асиметрію: якщо умовно розділити родимку навпіл, вона повинна бути симетрична (це не стосується родимок, які з народження були неправильної форми, потрібно стежити за динамікою); «К» (край) — повинен бути рівним, якщо з’явилися нерівності, зазубринки — привід сходити до фахівця;; «О» (окрас) — у здорової родимки повинен бути рівномірним, насторожують зміни кольору (як у темнішу, так і в світлішу сторони), поява вкраплень; «Р» (розмір) — збільшення розміру, якщо у вас є великі родимки (5 мм і більше) або багато маленьких (понад 100) — також привід подружитися з дерматологом; «Д» (динаміка) — на родимках з’являються скоринки, випадає волосся, вони почали кровоточити чи з них виділяється прозора рідина, при цьому у вас не було травм — це ще одна причина для відвідування лікаря.

«Усі симптоми оцінюються в комплексі. Якщо ви знайшли у себе родимку діаметрів 6 мм або ваша родимка стала збільшуватися, не потрібно самому собі ставити діагноз. Це лише означає, що слід відвідати лікаря. Збережіть собі життя, здоров’я і нерви. Іноді бувають випадки, коли пацієнт сам собі ставить діагноз, панічно боїться йти до фахівця. Родичі неймовірними зусиллями все ж змушують відвідати лікаря. Приходить до мене, я дивлюся — причин для занепокоєння немає. До речі, виживаність при меланомі першої стадії в Україні становить близько 95–98% (достатньо тільки хірургічного лікування), третьої — 60%. Навіть при четвертій стадії 5% переживають п’ятирічний рубіж. Це дуже важливо. Все одно є шанс із цим впоратися, і потрібно за це боротися.

Діагноз меланоми ставлять зазвичай у декілька етапів. Для постановки попереднього діагнозу найчастіше досить клінічного огляду у досвідченого фахівця або дистанційної діагностики, коли лікар ставить діагноз за фотографією. Для встановлення остаточного діагнозу необхідне хірургічне видалення пухлини з її подальшою гістологічною діагностикою.

 

Хто в групі ризику?

Ризик підвищується, якщо є спадковий фактор.Якщо хтось із ваших родичів хворів на певну форму раку, можна здати кров на онкомаркери, які дають змогу визначити, чи передалася вам ця генетична схильність. Якщо вона є — лікар порадить, що потрібно зробити. Насправді ви у виграшній ситуації — усвідомлюєте своє слабке місце і перебуваєте під постійним наглядом лікарів, які в цьому разі абсолютно чітко знають, чого можна чекати, і встигають своєчасно відреагувати.

Шкідлива звичка засмагати, прищеплена модельєрами в ХХ столітті після моди на аристократичну блідість, є однією з головних причин зростання випадків меланоми. Сонячне випромінювання, яке сьогодні потрапляє на нашу шкіру, дуже відрізняється від того, яке було десять чи тим більше двадцять років тому. Захисний озоновий шар, що захищає нас від сонця, дуже потоншав, у ньому з’явилися дірки. Ми самі зруйнували цей захист, адже озон руйнується в результаті вихлопів фторхлорвуглеводнів і розщеплення молекули озону. Сонце стало агресивнішим. Особливо на морі або в горах. Найкращий захист від сонця — тінь. Має бути капелюх, особливо у чоловіків, у яких є залисини (тим більше лисих). Саме в цих місцях найчастіше з’являються ракові пухлини. Пам’ятайте про шкоду безконтрольної засмаги не тільки на курортах, а й на дачних ділянках.

До групи ризику з меланоми входять світлошкірі люди, з сірими і блакитними очима, світлим, русявим, особливо рудим волоссям, з безліччю ластовиння. Сюди можна зарахувати також тих, у кого понад 100 родимок на тілі, більше ніж п’ять великих опуклих родимок — диспластичних невусів. Підвищується ризик також у пацієнтів старшої категорії після 60 років. Особливо серед чоловіків.

Чи захищають сонцезахисні креми від меланоми й раку шкіри? «На жаль, за американською статистикою (а там сонцезахисні креми дуже популярні), захворюваність на рак шкіри зростає. Тому сказати, що сонцезахисні креми знижують ризик цього захворювання, не можна. Чи варто користуватися цими кремами? Варто. Для того, щоб не згоріти».

Чи небезпечний солярій? Фахівці зазначають, що сьогодні рак шкіри помолодшав і діагностується з 18 років. Кожна людина має право вибору, але потрібно знати, що солярій збільшує ризик розвитку раку шкіри.

Якщо ви курите, мало буваєте на свіжому повітрі, мало рухаєтеся — страждає ваша імунна система. Ви — як держава без армії. Адже кожну людину можна порівняти з невеликою державою. Наш кордон — це наша шкіра, найбільший орган (площа шкіри становить два квадратних метри). Імунна система — наша армія. Наше завдання: оберігати шкіру-кордон від уражень, чи то від сонця, чи то від бактерій або вірусів.

 

Пам’ятка для батьків

Ризик розвитку раку шкіри формується в перші роки життя. Тому дуже важливо берегти своїх дітей від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, розповідати про правила поведінки на сонці.

Усього кількох випадків обгоряння на сонці в дитинстві достатньо для того, щоб ваша дитина опинилася в групі ризику розвитку злоякісних новоутворень на шкірі. Статистикою доведено, що два і більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази.

 

Пам’ятайте:

 • для немовлят і маленьких дітей найкращий захист — не перебувати на сонці. Необхідно обмежити перебування малюків на вулиці тільки годинами найменш активного сонця — вранці та ввечері;
 • обов’язково надягайте їм головні убори, краще з полями. Діти охочіше їх носитимуть, якщо вони їм подобаються;
 • якісні сонцезахисні окуляри ідеально підходять для захисту очей;
 • рекомендується використовувати сонцезахисні засоби з факторами захисту вище 30, які захищають від впливу УФ–A і УФ–B променів і стійкі до впливу води;
 • оглядайте шкіру своєї дитини навесні та восени;
 • постарайтеся запам’ятати вроджені родимки дитини і обов’язково контролюйте нові;
 • намагайтеся відвідувати дитячого дерматолога не рідше одного разу на рік;
 • пам’ятайте англійське прислів’я: «Не виховуйте дітей, усе одно вони будуть схожими на вас. Виховуйте себе». Найкращий приклад для дітей — їхні батьки.

Ваша дитина у підлітковому віці повинна вміти самостійно оглядати себе, знати про ознаки переродження родимки і про шкідливий вплив ультрафіолету (поява ранніх зморшок і фотостаріння).

Повністю запобігти переродженню родимки, на жаль, ми не можемо, оскільки фактор спадковості відіграє важливу роль. Але знизити ризик захворіти на меланому або інший рак шкіри абсолютно реально. Зменшіть ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри. Не допускайте постійного травмування родимок. Своєчасно звертайтеся до фахівців, щоб видалити родимку, що змінилася. І не забувайте слова АКОРД для самодіагностики.

 

Лікар-онколог

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Віра Джага

02.05.2019р.

                                                           

____________________________________________

День духовної віднови

6 квітня 2019 року, в переддень Благовіщення Пресвятої Богородиці, тридцять працівників КНП «Лисецька ЦРЛ» здійснили екскурсію в село Зарваницю Теребовлянського району Тернопільської області.

Паломницька подорож була організована головним лікарем Тарасом Скоропадом за підтримки первинної профспілкової організації КНП «Лисецька ЦРЛ».

Зарваниця – це чудове місце, потрапивши сюди, ти забуваєш про все на світі, і живеш лише для одного Бога.

Марійський духовний центр в Зарваниці внесений до списку 15 найважливіших святинь католицького світу, пов′язаними з явленнями Діви Марії.

Собор Зарваницької Божої Матері, надбрамна церква Благовіщення, чотириярусна дзвіниця заввишки 75 метрів, співоче поле на 50 тисяч місць – все це було побудовано заново і реставровано до 2000 річчя Різдва Хрестового, а в 2018 році було освячено новозбудований унікальний комплекс «Український Єрусалим», до якого входять копії найбільших святинь Святої Землі, центральною спорудою якого є копія гробу Господнього.

Вирушили вранці і десь за дві години ми були на місці. Природа, духовна атмосфера, собор, велика площа, хресна дорога – все це впало в очі одразу по прибутті і просто захоплювало дух.

В стані духовного піднесення приємною несподіванкою стала зустріч з колегами з медичних закладів міста Івано-Франківська. Спочатку медичні працівники молилися під час Божественної Літургії в церкві Пресвятої Євхаристії. Після чого усі разом пройшли дорогу, що веде від Марійського комплексу вгору і приводить до монастиря студитів з церквою Різдва Пресвятої Богородиці. Сама дорога є Хресним шляхом, по її боках встановлені структурні композиції, що відтворюють дорогу Хреста на Голгофу.

Після молитов, відвідали церковну крамницю, закупивши сувеніри, образки, релігійні книги. Біля святого цілющого джерела загадували бажання, пили святу воду.

Проща закінчилася. Навіть одна поїздка до Зарваниці залишає в душі особливий слід, який не стирається протягом життя. Сповнені радості та Божої благодаті працівники з піднесеним настроєм повертались додому.

Погляд Зарваницької Богородиці звернений до нас. Вона, немов би, застерігає і просить кожного: «Люди, живіть у мирі та злагоді».

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

08.04.2019р.

_______________________________________________

Здоров′я – мудрих гонорар

Всесвітній день здоров′я відзначається щорічно 7 квітня в день створення у 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров′я. Заходи Дня здоров′я проводяться для того, щоб привернути увагу людей, змусити кожного задуматись, як багато значить здоров′я в його житті. Здоров′я – безцінний скарб, без якого життя немає ніякого сенсу.

«Здоров′я – не все, але все без здоров′я – ніщо», – сказав свого часу Сократ.  Здоров′я – це справжнє багатство, наявність якого ми інколи ігноруємо. Здорові люди здебільшого рідко задумуються на тим, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб здоров′я залишилося міцним і надійним на тривалу перспективу. Адже  здоров′я дуже легко втратити. Люди, що потерпають від тих чи інших захворювань, а особливо хронічних, на практиці кожний день зустрічаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.

 

Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров′я:

 • Спосіб та умови життя (50-55%);
 • Екологічний стан навколишнього середовища (20-25%);
 • Спадковість (15-20%);
 • Рівень медичного обслуговування (7-15%).

 

З них, спосіб життя має найбільший вплив на стан здоров′я. Людина, яка не дотримується елементарних правил його збереження, рано чи пізно змушена витрачати значні кошти на відновлення здоров′я.

 

Які основні елементи здорового способу життя?:

 • Харчування – це збалансована натуральна їжа;
 • Рух – ходьба, біг, плавання;
 • Споживання якісної води;
 • Здоровий сон.

Наше здоров′я і здоровий спосіб життя в цілому починається з правильного внутрішнього настрою. Хвороба тіла є наслідками хвороб розуму – про це знали всі стародавні лікарі.

Людина, яка перебуває в гармонії з самою собою і навколишнім світом, не схильна до його впливу. Тож живіть у злагоді з собою, вчіться радіти життю, менше хвилюйтеся, а більше смійтеся, вчіться долати стреси, будьте більш терпимі до інших. У цей день ми повинні пригадати, що здоров′я людини залежить не тільки від лікарів.

Бережіть красу та здоров′я і не тільки 7 квітня, а Всесвітній день здоров′я нехай стане для цього причиною. Будьте фізично активними, правильно харчуйтеся, відмовтесь від поганих звичок, адже наше здоров′я залежить від нас самих.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

03.04.2019р.

______________________________________________

Як вибудувати комунікацію з пацієнтом?

Організація роботи кожної медичної практики – це питання компромісу, логістики та діалогу між медичною командою, керівництвом громади і людьми. Зараз ми живемо у добу винаходів, нових методів у медицині. Завдяки їм значно розширилось можливості лікування хвороб, які донедавна ще вважались вироком. І при всіх цих інноваціях успіх лікування конкретної людини великою мірою залежить від ефективної комунікації з лікарем.

У реальному житті пацієнти ставлять комунікабельність і доброзичливість лікаря не нижче його професійності. Підтвердженням цього є цитата відомого британського нейрохірурга Генрі Марша, автора популярної книжки «Історії про життя, смерть і нейрохірургію» – «Комунікація з пацієнтом є значно важливішим моментом, аніж діагностика хвороби». Він, аналізуючи свою 40-річну професійну кар′єру, говорив, що найскладнішим у всьому процесі – це спілкування з пацієнтами та їхніми родинами. Треба навчитися говорити з ними. Це особливо важливо для молодих лікарів.

Американський фахівець із біоетики Роберт Вітч виділяє кілька моделей спілкування між лікарем та пацієнтом:

 • Технічна (лікар виконує свої обов′язки професійно, але сприймає пацієнта, як механізм, який потрібно полагодити);
 • Сакральна (лікар виступає в ролі «батька», а пацієнт «дитини», котра має виконувати вказівки свого батька, схиляючись перед його мудрістю);
 • Колегіальна (в центрі стоїть пацієнт, він з лікарем стає ніби колегами в боротьбі проти хвороби і відіграє в цій боротьбі активну роль);
 • Контрактна (лікар укладає з пацієнтом договір про лікування, але рішення приймає сам, лише обгрунтовуючи їх пацієнту).

 

Безперечно, зараз, коли медицина стає все більш пацієнтоорієнтованою, основною є колегіальна модель. Пацієнти все частіше вивчають інформацію про свою хворобу, методи лікування, побічні дії ліків і специфіку процедур. Таке спілкування передбачає високий ступінь довіри і взаємоповаги.

 

Успішна комунікація між лікарем та пацієнтом – це:

 • Підтримка та повага;
 • Розуміння та співчуття.

 

Без них неможливі гарні стосунки загалом між людьми, а тим більше в лікувальному процесі. Пацієнт потребує, щоб його не тільки вислухали а й почули. Кожна людина унікальна і повага до цієї унікальності, до особистості пацієнта, стає запорукою успішного спілкування та лікування.

Варто нагадати, що від життя ми отримуємо не те, на що заслуговуємо, а те, про що зможемо домовитися, тому що саме від того, наскільки якісно взагалі ми можемо домовлятися, і залежить якість нашого життя, в тому числі і від взаємодії з медичними працівниками.

З кожним роком все більше медиків усвідомлюють потребу здобувати навички ефективної комунікації з пацієнтами. Цьому сприяє медична реформа, розвиток приватної медицини, збільшення конкуренції. Голос пацієнта стає все більш відчутним. Тому кожен лікар має зробити все можливе, щоб було зручно і пацієнтові і самому лікареві.

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

27.03.2019р.

 

_______________________________________________

Туберкульоз – проблема не подолана

24 березня, згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров′я (ВООЗ), відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Мета цього дня – підвищити обізнаність стосовно епідемії цієї хвороби. «Час діяти настав» – гасло цьогорічного дня туберкульозу.

ВООЗ вперше оголосила туберкульоз кризою охорони здоров′я в 1993 році. А в 2018 році визнала ліквідацію туберкульозу глобальним пріоритетом. Епідемія туберкульозу була оголошена в Україні у 1995 році, і до нині вона не є подоланою.

Туберкульоз є основним світовим інфекційним вбивцею, у 2017 році – 1,6 мільйона людей померло від цієї хвороби. Гострою проблемою захворюваність на туберкульоз залишається і в Україні. Наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. Щороку від цієї хвороби помирає до 4 тисяч українців.

Не є іншою епідеміологічна ситуація щодо туберкульозу і в Тисменицькому районі. Не зважаючи на те, що захворюваність на всі форми туберкульозу на 100 тисяч населення району, зменшилась з 67,4 (2017 рік) до 55,5 у 2018 році, але відповідний показник залишається більшим за середній по області – 47,1 (2018 рік). Аналогічна динаміка зареєстрована щодо захворюваності на деструктивні форми туберкульозу в розрахунку на 100 тисяч населення району:

 • 2017 рік – 21,7
 • 2018 рік – 18,1
 • Обласний показник у 2018 році – 16,7.

В сучасних умовах існують всі можливості для діагностики і лікування захворювань на туберкульоз. Туберкульоз можна попередити та вилікувати. Своєчасне звернення за медичною допомогою і швидкий початок лікування зменшує ризик як для хворого, так і для оточуючих.

Туберкульоз – серйозна хвороба, але в більшості випадків вона лікується. Згідно із статистикою, щороку 60% хворих повністю виліковується. Методи боротьби з туберкульозом такі:

 • Виявлення груп ризику, тобто людей, які перебувають в контакті з хворими;
 • Швидка діагностика;
 • Розробка нових та ефективних вакцин.

Головне вчасно виявити проблему. Тому рекомендується кожному пацієнтові вчасно проходити профілактичні огляди у медиків та щорічно роботи флюорографію, але вона допомагає виявити тільки розвинуті форми туберкульозу. На ранніх стадіях хвороба не приводить до змін в легенях, тому тоді флюорографія менш ефективна, більш інформованим є дослідження мокротиння методом мікроскопії мазка. Він покаже, чи є в організмі збудник хвороби, вже за дві години, і пацієнт зможе почати лікуватись.

Як хворі, так і здорові люди несуть певну відповідальність за теперішній стан. Хворі на туберкульоз повинні дотримуватись рекомендацій лікаря, не приховувати коло контактних. Здорові – повинні зберігати і зміцнювати своє здоров′я, своєчасно звертатись до лікаря при ознаках захворювання, сприяти профілактичних заходам. «Час діяти»!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

22.03.2019р.

 

______________________________________________

Симптоми і причини хвороб спини

Причина всіх хвороб захована в хребті – цей факт відомий з давніх часів. Мудрий Гіппократ більше двох тисячоліть тому сказав: «Якщо захворювань багато, то хвороба одна – хребет». І з цим твердженням важко не погодитись.

Хвороби спини і хребта є однією з головних проблем представників всіх віків. Статистика підтверджує, що від болю в спині потерпає більше половини працездатного населення планети. Захворювання хребта за своєю поширеністю входять в першу п′ятірку захворювань, з якими найчастіше звертаються до лікаря пацієнти нашої країни. Поряд із серцево-судинними хворобами, онкологічними захворюваннями та цукровим діабетом, проблеми з хребтом значно погіршують якість життя хворих, адже в клінічній картині  переважно домінує больовий синдром. Головна небезпека полягає в тому, що  в процес розвитку патології втягуються внутрішні органи і м′язи людського організму. Ми не усвідомлюємо того, наскільки важливо дбати про здоров′я хребта та м′язів спини, поки не відчуємо перші больові симптоми.

 

Фактори ризику:

 • Важка фізична праця, паління і алкоголь, вживання наркотичних речовин;
 • Ожиріння, літній вік;
 • Жінки в період клімактеричних змін;
 • Незручне положення тіла, сидяча робота, травми;

 

Види болю в спині та можливі хвороби:

 • Сильний біль – може бути симптомом остеохондрозу, міжхребцевої грижі та радикуліту;
 • Гострий біль – виникає внаслідок розтягнення м′язів, тривалої роботи у незручному положенні, підняття великої ваги, падіння, протягів і різких рухів. Може вказувати на люмбаго, зміщення міжхребцевих дисків, захворювання легень, сечостатевої системи та запалення сідничного нерва;
 • Хронічний біль – спостерігається оніміння та слабкість у ногах, супроводжується порушенням обмінних процесів в організмі. Може вказувати на хворобу Бехтєрева, спондильоз, спондилоартроз;
 • Ниючий біль – тривалі, не сильні болі, що виникає після переохолодження чи перенапруження. Можуть вказувати на міозіт чи запалення поперекових м′язів.

 

Негайно зверніться до лікаря, якщо біль у спині:

 • Постійний та інтенсивний, особливо вночі або в лежачому положенні;
 • Виникає слабкість, оніміння або поколювання в одній або обох ногах;
 • Викликає проблеми, пов′язані з роботою кишківника або сечового міхура;
 • Виникає після падіння, забиття спини;
 • Супроводжується втратою ваги.

 

Правильним, при виникненні болю у спині, буде отримання кваліфікованої консультації у лікаря – невропатолога. Отже, не варто легковажно ставитись до такої привичної, поширеної проблеми, як біль у спині. Визначити з чим  саме ми маємо справу може тільки фахівець.

Здорову спину простіше зберегти та підтримувати, ніж  потім відновлювати. Чим раніше ви почнете про неї турбуватися, тим довше вона залишиться гнучкою та здоровою.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

19.03.2019р.

 

________________________________________________

Як функціонуватиме електронна система охорони здоров′я?

Електронна система охорони здоров′я складається з центральної бази даних та електронних медичних інформаційних систем, між якими забезпечено автоматизований обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (АРІ).

Завданням електронної система охорони здоров′я є забезпечення можливості використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, автоматизація ведення обліку медичних послуг і управління медичною інформацією, запровадження електронного документообігу у сфері медичного обслуговування населення.

Електронна система охорони здоров′я буде поступово впроваджуватись протягом кількох років. Сам процес розпочався з 2019 року, а з березня в тестовому режимі запрацював ще один електронний сервіс для громадян – запущено процес ведення електронних медичних карток на первинному рівні в системі eHealth, а вже з квітня почне працювати електронний сервіс – онлайн – рецепт під назвою «Доступні ліки». Наступний крок – ведення електронних карток стане обов′язковою умовою роботи з Національною службою здоров′я України (НСЗУ). З середини 2019 року в межах Програми «Безкоштовна діагностика» електронні інструменти з′єднають первинну та спеціалізовану ланки – оплата за ці послуги буде пов′язана з електронною звітністю. Тобто електронна медична картка запускається і для лікарів-спеціалістів. Протягом 2019 року також будуть впроваджені електронні направлення та лікарняні листки.

Функціональні можливості електронної системи визначені в Порядку функціонування електронної системи охорони здоров′я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №411 від 25.04.2018 року, який визначає етапність впровадження заходів, відповідно до етапів реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

18.03.2019р.

________________________________________________________________________________

Як нас лікуватимуть у 2019 році

У липні 2019 року стартує другий етап медичної реформи, який буде мати відношення до діагностики. Зокрема, за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра, з яким ви уклали декларацію, 54 діагностичні та лікувальні послуги можна буде безплатно отримати у рамках Програми «Безкоштовна діагностика». За них медичним закладам заплатить Національна служба здоров′я України (НСЗУ), які укладуть договір з НСЗУ.

У Програмі – аналізи та обстеження, з метою виявлення найбільш поширених захворювань та окремих видів онкології у чоловіків і жінок.

 

Які послуги будуть безкоштовними?

 • Консультація вузькопрофільних спеціалістів;
 • 54 послуги, які стосуються обстеження внутрішніх органів та діагностики онкологічних захворювань;
 • 12 аналізів, не враховуючи загального аналізу крові;
 • Мамографія і 5 видів рентгену: грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи;
 • Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи:
 • 6 видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитоподібна і молочні залози;
 • 4 види біопсії під контролем УЗД: щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурових залоз;
 • Видалення новоутворень: м′ягких тканин шкіри, у носі, гортані, вухах;
 • Ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів.

Для того, щоб комунальний медичний заклад міг взяти участь в Програмі та отримати додаткові кошти за пріоритетні послуги від НСЗУ, він повинен:

 • Автономізуватися (бути КНП);
 • Мати відповідне оснащення і медичні вироби для надання послуг;
 • Мати комп′ютерне обладнання з підключенням до системи «Електронне здоров′я» у всіх кабінетах, де пацієнтам надаються послуги;
 • Починаючи з квітня 2019 року, укласти відповідну угоду з НСЗУ.

В медичних закладах, які будуть приєднані до Програми «Безкоштовна діагностика», для пацієнтів розмістять інформаційні матеріали. Щоб отримати електронне направлення на «Безкоштовну діагностику», пацієнту необхідно обрати свого лікаря і підписати із ним декларацію, якщо це не було зроблено раніше. За планом Програма запрацює з липня 2019 року і стане наступним кроком трансформації системи охорони здоров′я.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

13.03.2019р.

________________________________________________

Переведення рецептів в електронну форму

 

З 1 квітня розпочинається впровадження електронного рецепта в форматі системи «Електронне здоров′я». Це означає, що урядова Програма «Доступні ліки» переходить в адміністрування Національної служби здоров′я України (НСЗУ), а рецепти на ліки стануть електронними. Вона забере на себе функцію з відшкодування аптечним закладам вартості відпущених лікарських засобів і виступатиме єдиним платником. В ІІ півріччі 2019 року медикаменти за Програмою «Доступні ліки» можна буде отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров′я. Для цього в аптеках – учасницях Програми буде встановлене спеціальне програмне забезпечення і вони підпишуть договори з  НСЗУ.

Тобто лікар не буде виписувати медикаменти на рецептурному бланку, а пацієнти отримуватимуть «СМС» або електронний лист з необхідним переліком. Якщо пацієнт немає засобів мобільного зв′язку, лікар цей список має роздрукувати.

Як отримати ліки за Програмою «Доступні ліки»:

 • Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація. Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Без декларації скористатися Програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

 

 • Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

 

 • Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

 

 • Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров′я.

 

 • На мобільний телефон пацієнта приходить (СМС) з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

 

 • Пацієнт йде у будь-яку аптеку, що бере участь у Програмі «Доступні ліки». Називає працівнику аптеки номер рецепта.

 

 • Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму «Доступні ліки».

 

 • Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження і отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки.

 

Виписка рецептів в електронній формі дасть змогу медичним працівникам менше часу витрачати на паперову роботу, а також контролювати процес лікування. Ще однією з переваг електронного рецепту, буде збільшення контролю за їх випискою за допомогою спеціальних сигнальних маячків, які надаватимуть інформацію у випадку виписки великої кількості рецептів на одну особу. Пацієнти отримують можливість побачити список лікарських препаратів у рецепті і підібрати аналоги, які підходять індивідуально та проаналізувати – взаємодія яких ліків протипоказана.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

05.03.2019р.

______________________________________

Підведення підсумків роботи

в умовах трансформації медичної системи

1 лютого 2019 року, на базі комунального некомерційного підприємства «Лисецька центральна районна лікарня», відбулась підсумкова медична рада, за результатами роботи закладів охорони здоров′я у 2018 році.

На засідання медичної ради були запрошені члени медичної ради, керівники структурних підрозділів, завідувачі сільських лікарських амбулаторій сімейної медицини та сімейні лікарі.

Розпочалось засідання з приємних урочистостей від адміністрації та профспілкового комітету лікарні:

головний лікар Тарас Скоропад вручив, завідувачу поліклінічного відділення КНП «Лисецька ЦРЛ», лікарю-хірургу Роману Кіндратіву, відзнаку Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції»,

а також привітав колег по роботі з Днем народження, в яких цей день випадає на перше число лютого.

Далі, приступаючи до розгляду основного питання порядку денного, головний лікар Тарас Скоропад підкреслив, що на даний момент в державі проводиться низка реформ. Окрім процесів децентралізації, зміни відбуваються паралельно і в медицині. Жителі повинні отримати максимальну вигоду від проведення медичної реформи. А це можливо лише за умови партнерських відносин органів місцевого самоврядування та виконавчої влади району. «Відомо, що будь які зміни – це складний і тривалий процес. У держави є певні правила в цьому плані. І ми повинні працювати в рамках цих правил» – зауважив головний лікар Тарас Скоропад.

Заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадим Палій проінформував учасників засідання про  роботу КНП «Лисецька ЦРЛ» та його структурних підрозділів протягом минулого року. Крім того, в доповіді, було акцентовано на реформуванні медичних закладів, покращенні організації медичного обслуговування, створенні механізмів раціонального використання фінансових, кадрових  та матеріально-технічних ресурсів.

На завершення засідання медичної ради, звертаючись до присутніх,  головний лікар  Тарас Скоропад подякував медикам за їхню роботу, наголосивши, що за останній рік відбулися зміни в сторону покращення матеріально-технічної бази, придбання лікувально-діагностичної апаратури та оснащення медичних закладів КНП «Лисецька ЦРЛ». 2019 рік стане найбільш пріоритетним щодо впровадження реформування вторинного рівня надання медичної допомоги та змін у діяльності лікувально-профілактичних закладів, спрямованих на підготовку до роботи в умовах госпітальних округів.

За підсумками медичної ради прийнято відповідне рішення. Роботу закладів охорони здоров′я КНП «Лисецька ЦРЛ» визнано задовільною. Були визначені також пріоритетні напрямки діяльності медичних закладів на найближчу перспективу. Серед основних – сприяння проведенню реформування системи охорони здоров′я, вдосконалення первинної ланки медичної допомоги, зміцнення її матеріально-технічної бази.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.02.2019р.


Подолаємо рак разом 

Щорічно, починаючи з 2005 року, 4 лютого у світі відзначається Всесвітній День боротьби проти раку.

Всесвітній День боротьби проти раку – це привід для інформування лікарів і населення про ті заходи, які може і повинен виконувати для профілактики захворювання.

Мета Всесвітнього Дня боротьби проти раку – підвищення обізнаності населення про фактори ризику і онкологічну настороженість, ранню діагностику і лікування онкологічних захворювань.

Щороку у світі виявляють 12 мільйонів  осіб, які вперше захворіли на рак. Близько 7-ми мільйонів помирають від цієї хвороби. Україна відрізняється високим рівнем захворюваності на цю недугу. Рак посідає 2 місце в структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров′я нації. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна 5-та жінка, до 30% хворих – особи працездатного віку.

З кожним роком число онкологічних хворих постійно зростає. Таку тенденцію фахівці пов’язують з різним обставинами:

 • Збільшенням тривалості життя;
 • Забрудненням навколишнього середовища;
 • Шкідливими звичками, гіподинамією;
 • Спадковістю та іншими причинами.

В Тисменицькому районі, так само як в області і в Україні загалом, зростає онкологічна захворюваність населення. Минулого року в районі захворіло 286 осіб, що на 25 осіб більше проти 2017 року. Відповідно збільшилась первинна захворюваність на 100 тисяч населення – з 333,3 до 366,8 у 2018 році на фоні відповідного середнього показника по області – 297,3 у 2018 році. Загальний показник виявлених випадків раку в ІV  стадії – 23,4% (71 особа). Найбільше занедбаних випадків злоякісних новоутворень виявлено у хворих на рак:

 • Прямої кишки – 63,6%
 • Легень – 46,2%
 • Молочної залози – 41,7%
 • Шийки матки – 33,3%.

У 2018 році в районі померло від онкологічних захворювань 172 особи, що на 8 осіб більше проти 2017 року.

Висока смертність від онкологічних захворювань в першу чергу пов′язана з пізнім зверненням хворого до лікаря, коли хвороба вже важко піддається лікуванню.

В боротьбі з раком велика роль відводиться первинній та вторинній профілактиці онкологічних захворювань.

Первинна профілактика злоякісних пухлин

Під первинною профілактикою раку розуміють попередження передпухлинних змін, шляхом усунення несприятливих факторів навколишнього середовища, корекції способу життя,  а також підвищення резистентності організму. Первинна профілактика онкологічних захворювань дозволяє знизити ймовірність розвитку злоякісного процесу на 70 – 90%.

Первинна профілактика раку здійснюється за такими напрямами:

 • Онкогігієнічна профілактика;
 • Психогігієна;
 • Збалансована дієта;
 • Біохімічна профілактика;
 • Медико-генетична профілактика;
 • Вакцинація.

Вторинна профілактика:

Вторинна профілактика раку являє собою медичні заходи, спрямовані на діагностику передпухлинних станів, а також виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях, що забезпечує високу ефективність як хіміотерапевтичного, так і хірургічного лікування пухлини.

Звертаючи увагу на запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна досягти гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Будьте уважні до себе! Рак – це не вирок, це діагноз. При появі перших симптомів – зверніться до лікаря! Своєчасна діагностика та лікування зберігають життя!

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

31.01.2019р.


Первинна ланка – фінансування по новому

 У квітні 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив пакет нормативних актів, важливих для старту нової моделі фінансування за медичною реформою, зокрема і Постанову з офіційно зафіксованими тарифами.

Розмір фінансування медичних закладів первинної ланки буде залежати від вікової структури населення в кожному регіоні та кількості декларацій, що їх лікарі підпишуть із пацієнтами.

Кошти за кожного пацієнта, який підписав декларацію з лікарем, щомісяця перераховуються з Національної Служби здоров’я України (НСЗУ) на рахунок медичного закладу, де працює лікар. Сума, яка виплачується на кожну особу, називається капітаційною ставкою і становить у базовому варіанті 370 гривень на особу.

Також залежно від вікової групи нараховується певний коефіцієнт:

 • Від 18 до 39 років: базова ставка – 370 грн.;
 • Немовлята і діти до 5 років: коефіцієнт – 4, базова ставка – 1480 грн. на рік:
 • Діти віком 6-18 років: коефіцієнт – 2,3, базова ставка – 814 грн. на рік:
 • Від 40-64 років: коефіцієнт – 1,2, базова ставка – 444 грн. на рік:
 • Для людей 65 років і більше: тариф – 2 і базова ставка становить 740 грн. на рік.

370 гривень – це мінімальна ставка, яка множиться на віковий коефіцієнт і кількість пацієнтів, а тоді ділиться на 12 і щомісячно виплачується медичному закладу. На ці гроші медичному закладу слід забезпечити пацієнтові певний перелік послуг, а також свою діяльність. Як розподіляти кошти вирішуватиме адміністрація закладу.

Оплата праці лікаря буде залежати не тільки від кількості укладених декларацій, але й від якісних показників роботи. Якісні показники включають в себе медичні втручання у межах ПМД для груп пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку захворювань та лабораторні, інструментальні діагностичні дослідження.  Водночас надбавки до окладу знижуються, якщо лікар проводить недостатню роботу в частині профілактики або лікування окремих захворювань, що веде за собою виявлення занедбаних випадків захворювань в розрізі конкретних патологій.

Нова система покликана забезпечити медичним працівникам гідну оплату праці і зрозумілі стимули для конкуренції за пацієнтів, а пацієнтам  – комплексну первинну медичну допомогу, що включає проведення діагностики, лікування найбільш поширених хвороб, направлення відповідно до медичних показань на спеціалізований рівень надання медичної допомоги, а також забезпечення громадян довготривалою медичною і профілактичною підтримкою.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

24.01.2019р


Передсвятковий захід 

28 грудня 2018 року, напередодні 2019 року і Різдвяних свят, відбулися урочисті збори працівників комунального некомерційного підприємства (КНП) «Лисецька центральна районна лікарня».

Кінець року – це вдалий час для підведення підсумків та визначення нових пріоритетів. Саме в такому форматі була побудована доповідь головного лікаря Тараса Скоропада.

«Серед найголовніших складових доброго імені нашого закладу потрібно відзначити кваліфікований колектив працівників, які надають широкий спектр медичних послуг, адже нічого не робиться без людей, а також взаєморозуміння та консолідацію адміністрації медичного закладу і районної ради та представників депутатського корпусу» – акцентував, в зверненні до колег по роботі, головний лікар Тарас Скоропад.

В доповіді далі наголошувалося на тому, що в 2018 році вдалося об′єднати видатки з бюджетів різних рівнів для КНП «Лисецька ЦРЛ» на покращення матеріально-технічної бази, зокрема, придбання сучасного рентгенодіагностичного комплексу та на проведення реконструкції і ремонту приміщень третього поверху головного корпусу, пологового, неврологічного, хірургічного і терапевтичного відділень.

У Новий, 2019 рік, ми входимо в статусі комунального некомерційного підприємства, з ширшими правами і можливостями.

Звертаючись з привітанням до присутніх медичних працівників, головний лікар КНП «Лисецька ЦРЛ» сказав: – «Нехай забудуться старі образи, відкривши дорогу для нової дружби і любові, а улюблена робота принесе задоволення, нові знання і звершення. Бажаю, щоб у Новому році ми й далі працювали єдиною командою. Вірю, що наступний, 2019 рік, принесе нам впевненість у наших силах та єдність у діях!».

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

31.12.2018р


Нові підходи до лікування туберкульозу

Сьогодні змінюється модель надання медичної допомоги хворим на туберкульоз не лише у світі, а й в Україні. В економічно розвинених країнах світу, від практики тривалого перебування пацієнтів у стаціонарі, відмовились за кількома причинами:

 • це дороговартісно;
 • пацієнти не зацікавлені щоб перебувати довго на лікуванні.

Тобто ні пацієнти, ні держава цих країнах не зацікавлені в тривалій госпіталізації.

В Україні із початком змін в системі охорони здоров′я, в тому числі з реформою первинної ланки медичної допомоги, відкриваються нові можливості щодо лікування туберкульозу на амбулаторному рівні. На сьогодні пацієнти без бактеріовиділення, за умов дотримання вимог інфекційного контролю, можуть лікуватися за амбулаторною моделлю, їх спостерігатимуть сімейні лікарі. Кошти сімейним лікарям, за супровід хворих з туберкульозом, виплачуватиме Національна служба здоров′я України. За інформацією «Центру громадського здоров′я МОЗ України», цей процес планується розпочати з другого півріччя 2019 року.

Запропонована модель наразі довела свою ефективність у Європейських країнах та відповідає рекомендаціям  ВООЗ.

В Україні середня тривалість госпіталізації хворих 1,5 місяця (43 дні) для чутливого туберкульозу і 5 місяців (146 днів) для туберкульозу зі стійкістю до препаратів. У той самий час, наприклад, у Сполучених Штатах Америки середнє перебування хворого на чутливий туберкульоз у стаціонарі складає 15 днів.

В Україні, згідно протоколу ТБ, над розробкою якого наразі працює робоча група МОЗ і Центру громадського здоров′я, передбачено застосування короткострокових режимів лікування, про що готується відповідний наказ МОЗ України. Це сприятиме покращенню результатів лікування та застосування пацієнт-орієнтованого підходу.

Отже, амбулаторна модель лікування пацієнта за умови дотримання принципів контрольованого лікування є наразі економічно вигіднішою, безпечнішою, спрямована на індивідуальні потреби пацієнта. Вона довела свою ефективність – за нею майбутнє!

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

21.12.2018р


Дві небезпеки холоду – переохолодження та обмороження 

В Україні  ще не було сильних морозів, а вже є  перші жертви холоду. До медиків звертаються постраждалі особи з обмороженням кінцівок та наслідками переохолодження.

Нагадаємо, що переохолодження та обмороження – це різні стани.

Перший означає:

 • Загальне зниження температури всіх частин тіла, власне, охолодження всього організму;

Другий:

 • Це локальна дія низької  низької температури на певні ділянки тіла.

Ступенів обмороження є чотири, а переохолодження – три.

Які основні симптоми переохолодження?

Перші ознаки:

 • Людина блідне, відчуває слабкість, їй хочеться спати.

При зниженні температури тіла до 36 градусів настає перший ступінь переохолодження, до 32 градусів – другий, а від 32 до 28 градусів – третій.

Що відбувається у випадку обмороження?

 • З′являється поколювання в руках або ногах, терпнуть кінцівки.

У разу обмороження другого та третього ступенів проявляється ураження шкіри, з′являються набряки, виникає сильний біль.

При четвертому ступені уражаються м′які тканини, можливе ураження суглобів і кісток. Шкіра синіє.

Як захиститись від такого впливу холоду?

У люті морози потрібно збільшити поживність звичного раціону. Варто споживати більше продуктів, що містять білок, а також вітаміни.

Якщо температура не перевищує мінус 18 градусів за Цельсієм, на повітрі не можна перебувати довше ніж 40 хвилин. Після цього треба зігрітися у приміщенні, де є 20 – 21 градус тепла – побути в ньому хоча б 10 – 15 хвилин. Випити гарячого чаю.

В холодну пору варто надягати шапку, шарф і рукавиці, щоб вберегти від низької температури ніс, вуха, щоки. Ці ділянки, перш ніж вийти надвір, змастіть жирним кремом.

У жодному разі не можна розтирати обморожені кінцівки снігом, спиртом і упускати уражені кінцівки у гарячу воду. Це тільки зашкодить.

Якщо температура тіла опустилась нижче 34 градусів, необхідно викликати швидку допомогу.

До її приїзду, людині, яка зазнала переохолодження чи обмороження, слід накласти термоізоляційні пов′язки у вигляді вати з бинтом, одразу одягнути сухі, теплі шкарпетки, рукавиці.

Будьте готові до екстремальних умов холоду!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

18.12.2018р


Що таке електронний медичний запис? 

У 2019 році МОЗ України впроваджує електронні медичні записи, що мають стати першим кроком до безпаперової роботи лікарів. Дані будуть передаватись в електронну медичну картку, роботу якої буде забезпечувати держава.

Дані до електронної медичної картки збирають через встановлені в закладах охорони здоров’я МІС та відправляють до Центральної бази даних.

Яка інформація і коли буде вноситись до електронної медичної картки

Впровадження електронної медичної картки здійснюватимуть в декілька етапів, на кожному з яких буде реалізовано:

 • 1-й етап — початок 2019 року: лікарі, що надають первинну медичну допомогу, вноситимуть дані про візити пацієнтів з використанням ICPC-2 і дані, що зараз вносяться в медичну картку амбулаторного хворого (форма № 025/о). Також з’явиться можливість виписувати електронні рецепти та електронні направлення.
 • 2-й етап — середина 2019 року: спеціалісти, що працюють в амбулаторіях, зможуть вносити в централізовану електронну медичну картку консультативні висновки; спеціалісти діагностичних центрів вноситимуть результати найбільш поширених лабораторних досліджень. Також із середини 2019 року планується впровадження електронних листків тимчасової непрацездатності. 
 • 3-й етап — початок 2020 року: стаціонари зможуть вносити в централізовану електронну медичну картку дані, пов’язані з випискою пацієнтів (обсяг даних, подібний до форми карти пацієнта, що вибув зі стаціонару, № 066/о).

За потреби з набору електронних медичних записів можна сформувати будь-які необхідні документи, форми, звіти.

Інформація, яка збережена в електронній формі, не потрібно буде дублювати на папері.

Щодо наявних карток і документів з накопиченою інформацією тактика МОЗ України така: лише певний мінімальний набір даних підлягає перенесенню до централізованої електронної медичної картки, насамперед, дані, доступність яких критично важлива для надання невідкладної допомоги. Історично накопичена інформація залишається в картках. Враховуючи етапність впровадження, впродовж певного часу записи в електронній і паперовій формах діятимуть одночасно. 

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

14.12.2018р


Як розпізнати інсульт?

Загальною причиною інсультів різних видів є поганий стан кровоносних судин як всередині головного мозку, так і поза нього. До цього часто призводить атеросклероз (затвердіння стінок артерій), коли на стінках кровоносних судин із холестерину, кальцію, жиру утворюються бляшки, які звужують судинне русло і тим самим полегшують утворення тромбів і закупорку судини. Іноді ослаблена судина розривається і відбувається крововилив в мозкову тканину.

Як правило, симптоми інсульту проявляються несподівано. Головне своєчасно їх розпізнати і не втрачаючи часу, доставити людину в лікарню.

Щоб допомогти персоналу екстреної медичної допомоги швидко визначити інсульт, у 1998 році був розроблений у Великобританії так званий F.A.S.T.- тест. Він враховує найбільш характерні зовнішні прояви інсульту.

Тест FAST на симптоми інсульту:

 • Fface – по-англійськи означає обличчя – параліч однієї сторони обличчя, так що людина не може посміхнутися – ознака можливого інсульту;
 • Aarms – по-англійськи означає руки – якщо людина не може витягнути або підняти руки, це ще один симптом інсульту;
 • Sspeech – по-англійськи означає мова – невиразна мова і погане розуміння простих речень також є ознакою інсульту;
 • Ttime – по-англійськи означає час – якщо хоча б один із трьох перерахованих симптомів присутній, час негайно викликати «швидку».

Якщо комусь стало погано, проведіть цей нескладний тест, який допоможе визначити, чи не трапився у людини інсульт.

Для профілактики інсульту необхідно знати, що сприяє його розвитку. До основних факторів ризику інсульту відносяться гіпертонія, високий рівень холестерину в крові, діабет, зайва вага, шкідливі звички, малорухомий спосіб життя. Часто всі ці фактори взаємодіють між собою, тим самим ще більше збільшуючи ризик захворювання.

Оскільки інсульт легше попередити, ніж лікувати, стежте за своїм здоров′ям!

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.12.2018р


Що змінить електронна система охорони здоров′я

 і як встигнути змінитися 

Наразі рішення приймаються на основі аналізу статистичних даних, але вони мають як мінімум річну давнину. При впровадженні інформаційної системи використовуватимуться саме оперативні дані як амбулаторного так і стаціонарного рівня.  Обмін даними в подальшому має бути реалізовано між усіма ланками надання медичної допомоги.

Електронна система охорони здоров′я стала невід′ємною частиною медичної реформи, яка значно змінює принципи надання та фінансування медичної допомоги,  в тому числі покликана покращити доступ пацієнта до медичної допомоги та полегшити роботу лікаря.

Сьогодні медична інформаційна система розглядається не просто як додаток або компонент, який дозволяє укладати декларації чи реєструвати заклад охорони здоров′я в системі eHealth –  він має відповідати усім вимогам, які ринок, медичні працівники та взагалі світовий досвід, вимагають від подібних продуктів. Перш за все, йдеться про роботу з персональними та демографічними даними, медичними записами, даними, які виникають в результаті клінічної та кадрової роботи, господарської діяльності медичного закладу. Тобто все, що відбувається на етапі надання медичної допомоги і має оброблятися, накопичуватись і аналізуватися. Саме для цього потрібно створити автоматизоване середовище, де мають бути сервіси для пацієнтів, електронні медичні записи, управління, призначення і реєстратури. Це вимагає повної комп′ютеризації закладів охорони здоров′я, їх підключення до єдиної мережі, встановлення системи серверного доступу і забезпечення програмним обслуговуванням.

Медичним комунальним некомерційним підприємствам потрібні сучасні інструменти для управління цими закладами, в тому числі, щоб створювати умови для раціонального використання власних коштів. По суті в цьому разі державний заклад стає більш наближений до приватних клінік, він має змогу заробляти додаткові кошти та розподіляти їх відповідно для свого розвитку. В умовах реформування головні лікарі дійсно мають ставитись до пацієнтів як до клієнтів, тому вони повинні керувати не закладом охорони здоров′я, а по суті – бізнесом. Тому медичні інформаційні системи мають допомогти керівництву новостворених підприємств ефективніше розподіляти гроші та керувати іншими важелями менеджменту.

Така трансформація має включати навчання головних лікарів належному керуванню за допомогою медичних інформаційних систем для ефективної автоматизації праці, за допомогою якої можна значно зменшити навантаження на керівника закладу, а також оптимізації внутрішніх процесів.

Слід розуміти, що завдання медичних інформаційних систем безумовно мають групуватися відповідно до тих рівнів, для яких вони готують дані щодо прийняття відповідних рішень.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.12.2018р


Хто попереджений – той захищений

1 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема. Всесвітній День боротьби зі СНІДом став одним із найбільш визнаних міжнародних днів здоров’я і можливістю підвищити рівень обізнаності про це захворювання і його профілактику.

Що таке ВІЛ і СНІД?

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Цей вірус вражає певні клітини імунної системи (СD-4), які захищають організм від різноманітних інфекцій, і приводить до розвитку СНІДу.

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – це комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи людини. Цей вірус може жити в організмі людини багато років, не викликаючи жодних симптомів. Більше того, він може передаватися іншим людям, перш ніж з′являться якісь ознаки захворювання.

На сьогодні з ВІЛ-інфекцією живе близько 37-ми мільйонів людей на планеті. Далеко не кожний знає про свій статус. Всього ВІЛ-інфікованих українців близько 244 тисячі. Лише за 10 місяців цього року в Україні зареєстровано 14797 нових випадків ВІЛ-інфекцій та 7233 нові випадки СНІДу. За 2018 рік зареєстровано 2638 випадків смерті від СНІДу, показник смертності – 6,2 на 100 тисяч населення.  Знають про свій статус лише половина оціночної кількості людей, які живуть з ВІЛ. На жаль, в Україні більшість нових випадків виявляються на 3-х та 4-х клінічних стадіях ВІЛ-інфекції, коли стан здоров′я вже незадовільний.

Станом на 1.01.2018 року в Тисменицькому районі під медичним спостереженням перебувало 67 ВІЛ-інфікованих осіб і показник поширеності на 100 тисяч населення становив 80,5 проти відповідного обласного показника – 75,2; з них в стадії СНІДу перебувало 28 осіб, що  на 100 тисяч населення складало 33,6 проти обласного – 30,2.

Як захистити себе?

Способи запобігання інфікуванню ВІЛ базуються на знанні шляхів передавання вірусу.

Шлях передавання ВІЛ:

 • «кров у кров» – способи профілактики: використання індивідуальних стерильних голок і шприців для ін′єкції; стерилізація обладнання для ін′єкцій, пірсингу, татуювань.
 • «статевий шлях передавання» – способи профілактики: постійний статевий партнер, взаємне зберігання вірності, захищені статеві стосунки.
 • «від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодування» – способи профілактики: антиретровірусне лікування матері під час вагітності та пологів, кесарів розтин, штучне вигодовування.

Зараз в Україні немає проблем з лікуванням. Кожний ВІЛ-позитивний українець може отримувати лікування безплатно. Зараз у подоланні хвороби найважливіше – виявити й привести на лікування всіх, хто живе з ВІЛ.

Якщо Ви ще не перевіряли себе – час дорослішати. Завітайте до найближчого пункту тестування та зробіть тест. Це швидко, безоплатно та конфіденційно.

Будьте дорослими – пройдіть тест на ВІЛ!

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

30.11.2018р


Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

Це велика група вірусних захворювань, які виникають через багатьох збудників (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси), а також вірус грипу. Виникнення ГРВІ характеризується переважним ураженням дихальних шляхів та загальним інтоксикаційним синдромом.

Є декілька шляхів передачі ГРВІ, хоча зазвичай прийнято вважати тільки один – повітряно-крапельний. Але  він не є єдиним, інший механізм передачі інфекції – контактний. Проте, слід пам′ятати, що в любому випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина, яка становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Основні симптоми ГРВІ:

 • закладеність носа;
 • ринорея;
 • запалення в горлі;
 • кашель;
 • важке дихання;
 • м’язеві болі;
 • слабкість;

Протягом 47-го тижня в Івано-Франківській області на грип та ГРВІ захворіли 4545 осіб, в тому числі 3206 дітей до 17-ти років, що становить 70,5%. Госпіталізовано 188 осіб (4,1% від загальної кількості захворілих), з них 150 дітей, що становить 79,8%. Найбільше госпіталізовано дітей віком 0 – 4 роки. В Тисменицькому районі за відповідний період виявлено всього 289 випадків захворювань на ГРВІ та грип, з яких в 70,0% випадків – діти.

Для більшості людей ГРВІ є неважким захворюванням, на відміну від грипу – який починається раптово і протікає клінічно важко. Але грип та ГРВІ підривають імунітет і провокують хронічні захворювання, особливо серед груп ризику – дітей, вагітних і осіб похилого віку. Тому слід пам′ятати, що саме грип вкрай небезпечний  своїми ускладненнями, в основному це: легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт); ускладнення верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт); ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит).

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2 – 3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Люди, які вакцинуються проти грипу, переважно на нього або не хворіють, або мають легший перебіг недуги. Загалом в Україні проти грипу вакцинується 0,3 – 0,8% осіб. У розвинутих країнах таких близько 65%.

Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на ГРВІ та грип. Для цього потрібно уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися.

Володіючи цими елементарними знаннями про грип та ГРВІ, Ви значно підвищуєте свої шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень від хвороби. Цінуйте себе і будьте здорові!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.11.2018р


Медична реформа – нові інструменти роботи лікарів

В сфері охорони здоров′я розпочалися системні зміни, які серед іншого включають зміну принципів фінансування в галузі. Принциповим є забезпечення достатнього рівня управлінської та фінансової автономії закладів охорони здоров′я. Тому відбувається процес перетворення державних та комунальних закладів охорони здоров′я з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства. Це є однією з умов для підписання договору із Національною службою здоров′я України (НСЗУ).

Для укладання договору з НСЗУ медичний заклад має відповідати низці вимог, зокрема, бути підключеним до електронної системи охорони здоров′я, оснащений відповідно до вимог табеля оснащення, мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики.

Дуже важлива частина реформи – запровадження електронних інструментів. Протягом поточного року інформаційні рішення використовувались у процесі підписання декларацій та укладання договорів з НСЗУ. Підписання декларацій про вибір лікаря та забезпечення оплати НСЗУ послуги за кожного пацієнта саме в той заклад, де ця послуга надається, стало можливим завдяки електронній системі. Це перший крок до переходу на електронний документообіг в медичних закладах. Наразі в усіх закладах працюють медичні інформаційні системи (МІС). Вони використовуються для укладання декларацій, а з січня 2019 року, у них з′явиться електронна карта. На електронну картку хворого покладатимуть додаткові функції, зокрема, електронний рецепт, який запрацює з квітня наступного року, електронний лікарняний та направлення – з середини 2019 року.

Для того щоб у медичний заклад прийшли пацієнти та отримали якісну допомогу, потрібно створити відповідні умови. Тут має долучитися місцева влада, яка повинна інвестувати в інфраструктуру,  в тому числі й енергозбереження, забезпечити заклад медичним обладнанням, комп′ютерною технікою, тобто тим, що дозволить відповідати вимогам до надавача послуг, які висуває  Національна служба здоров′я України.

Пріоритетні напрями роботи медичної галузі у 2019 році: 

 • Продовження трансформації первинної медичної допомоги, щоб пацієнти могли отримати якісні консультації з профілактики та лікування хвороб.
 • Запуск програми «Безкоштовна діагностика». За направленням сімейного лікаря можна отримати безкоштовні аналізи та дослідження.
 • Розвиток програми «Доступні ліки».
 • Забезпечення пацієнтів з діабетом необхідними препаратами інсуліну.
 • Розширення мережі кардіологічних центрів, що дозволить допомогти більшій кількості людей з гострим інфарктом міокарду та знизити смертність від серцево-судинних захворювань.

У 2019 році реформа буде спрямована на сегмент амбулаторних діагностичних та спеціалізованих послуг. Це амбулаторні консультації лікарів-спеціалістів, інструментальні та лабораторні дослідження.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

26.11.2018р


Бути чи не бути інфаркту 

Інфаркт міокарда – крайня ступінь ішемічної хвороби серця, що характеризується розвитком некрозу ділянки міокарда, що виник внаслідок абсолютної або відносної недостатності кровопостачання у цій ділянці. Тому важливо відновити кровопостачання і чим швидше це відбудеться, тим кращим буде результат.

В країнах Європи невідкладна допомога надається в середньому через 1 годину після початку інфаркту, а летальність становить 10%. В Україні хворий отримує першу допомогу, при виникненні інфаркту, значно пізніше, летальність при цьому становить 15%. Також проблемним залишається налагодження логістики – правильного шляху пацієнта від кожного села, від кожної поліклініки, туди, де йому нададуть спеціалізовану допомогу. На жаль, в Україні, населення мало цікавиться питаннями здоров′я. Надмірне споживання трансгенних жирів, солі, цукру шкодить організму і стає причиною багатьох захворювань, зокрема серцево-судинних.

 Статистика інфаркту :

 • Щороку в Україні стається 40 000 інфарктів.
 • У світі щорічно від інфаркту помирає 6,7 мільйона людей.
 • На кожні 100 000 людей на інфаркт хворіють: 150 жінок і 300 чоловіків.
 • У 25% хворих повторний інфаркт трапляється протягом 4-х років.

Ознаки інфаркту міокарда:

 • Розпираючий, стискуючий або пекучий біль у грудній клітці довше, ніж 10 – 15 хв.
 • Зміна частоти пульсу: від 50 ударів до 90.
 • Зниження артеріального тиску.
 • Важке дихання.

Як не допустити інфаркту міокарда?

Профілактика – це те, що вам потрібно, адже вона спрямована на запобігання хворобі. Це стандартні заходи:

 • Контроль ваги тіла.
 • Дієта.
 • Фізичні навантаження, узгоджені з лікарем.
 • Відмова від шкідливих звичок.
 • Контроль рівня холестерину в крові.
 • Контроль артеріального тиску і рівня цукру в крові.

Інфаркт – не лише медична, але й соціальна проблема, це проблема інформування населення, проблема кожного з нас. Впроваджуючи ефективну систему медичної допомоги, тромболітичну терапію і новітні технології, ми зможемо зменшити летальність від гострого інфаркту міокарда.

Значення негайного направлення пацієнта до спеціалізованої лікарні неможливо переоцінити. По аналогії з відомим афоризмом «Час – гроші», з′явився вислів «Час – збереже серце». Втрата часу в медицині – це найбільша втрата. Пам′ятайте! Для інфаркту міокарда характерне так зване «терапевтичне вікно», яке триває 6 – 12 годин від початку прояву симптомів інфаркту. У цей період можна практично повністю відновити вражену ділянку серцевого м′яза. Не втратьте цей шанс!

Будьте уважнішими до себе, не ставтеся легковажно до свого здоров′я. Якщо раптом вас щось починає турбувати – не зволікайте, а якнайшвидше звертайтеся до лікаря.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

22.11.2018р


День боротьби проти ХОЗЛ

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) заснований Глобальною ініціативою по боротьбі проти ХОЗЛ і проводиться в усьому світі щорічно 17 листопада.

Хронічні обструктивні захворювання легень – повільно прогресуюча хвороба дихальних шляхів, яка викликає погіршення функції легень. Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), нині 210 мільйонів осіб є хворими на ХОЗЛ, а щороку ХОЗЛ убиває понад 2,8 мільйона людей. За результатами скринінгових досліджень, поширеність ХОЗЛ більша у курців, ніж у некурців, в людей старших 40 років більше, ніж у молодих, у чоловіків більше, ніж у жінок.

В Івано-Франківській області нараховується 8,5 тисяч осіб, які хворіють на цю недугу. Аналогічно в Тисменицькому районі зареєстровано 480 осіб з ХОЗЛ, щороку виявляється понад 15 нових випадків і помирає від цих хворіб до 20 осіб. Основний фактор ризику виникнення ХОЗЛ – куріння (90%) випадків. Окрім цього, на розвиток ХОЗЛ впливають:

 • Забруднене повітря.
 • Шкідливі умови праці.
 • Тривале вдихання диму та хімічних сполук.
 • Інфекції легень в дитячому віці.

Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях. Тому найінформативнішим показником для оцінки важкості обструкції та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання.

Для вчасного виявлення хвороби, зменшення її симптомів, підвищення якості і тривалості життя, пацієнтові потрібно знати:

 • Основні симптоми ХОЗЛ – кашель, вкорочене дихання, надлишкове виділення мокроти.

Лише відмова від куріння, здоровий спосіб життя, раціональне харчування та ефективне лікування дозволить боротися з симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

16.11.2018р


Не кури

Міжнародний день відмови від куріння відзначається щороку в третій четвер листопада. У 2018 році цей день припадає на 15 листопада. Цю традицію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році. Поява цього свята здоров’я цілком виправдана, оскільки дуже сумна статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо даної проблеми. Згідно з даними ВООЗ у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легень, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини.

Цей день відзначають і в Україні, в який варто задуматися над тим, що в цілому в нашій країні зараз курить десята частина жінок, більше половини всіх чоловік, 53% старшокласників.

Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, а так само наслідки інформаційної протидії з боку тютюнових компаній.

Річ в тім, що шкода, завдана здоров’ю внаслідок куріння, проявляється не відразу, а через багато років після того, як людина стала курцем. Тому міжнародні експерти зазначають, що епідемія хвороб і смертей від куріння ще не досягла свого пікового рівня. Тим часом уже сьогодні тютюн вбиває близько 6 мільйонів людей на рік, 600 тисяч з яких самі не курили, проте вдихали чужий тютюновий дим.

Крім того триває завоювання «жіночого ринку», адже організм жінки вразливіший до дії нікотину, він швидше до нього звикає. Тому тютюнові компанії кілька років поспіль скеровують маркетингові ходи саме на жінок.

Фізичний організм людини генетично запрограмований на життя. Коли виникають загрози – він працює з ними, щоб нівелювати їх небезпеку для свого подальшого успішного функціонування. Інша справа – психологія і ті широкі можливості, які відкриті перед нами. На жаль, ми здатні обманювати життя і рідко дозволяємо собі відмовлятися від цього.

Здатність кинути курити значною мірою залежить від індивідуальних якостей людини, її зібраності, сили волі. Людям, які тривалий час курили, важче позбутися від цієї шкідливої звички.

Кинути курити важко, іноді дуже важко. Завзятий курець Марк Твен жартував: «Немає нічого легшого, як кинути курити – я сам це робив сотні раз».

Де ж вихід? Насамперед – не починати курити!

Почати курити легше, ніж покинути. Тож і не починайте курити! Але найважливіше та найважче – прийняти це рішення. Пам’ятайте, в боротьбі з курінням головне ваше щире бажання. Бережіть своє здоров’я і здоров’я оточуючих людей.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

15.11.2018р


Проща до Зарваниці

За ініціативи головного лікаря КНП «Лисецька ЦРЛ» Тараса Скоропада, профспілковий комітет лікарні організував 10 листопада 2018 року виїзд групи медичних працівників у складі 35 осіб, до Марійського духовного центру «Зарваниця».

Цей Богом благословенний край став своєрідною Святою Землею України.

Тут знаходиться ікона Зарваницької Матері Божої, одна з найдавніших чудотворних ікон України, а також архітектурний комплекс – «Український Єрусалим» з низкою експозицій останньої земної дороги Ісуса Христа, зокрема, копія Гробу Господнього, Голгофа – гора на якій розіп’яли Ісуса Христа, Оливний сад, де Ісус молився перед арештом, Сходи Покаяння (Святі сходи), якими Ісус Христос піднімався на суд до Пилата, купіль Ветезда, де оздоровлювалися хворі, Левові (Ліонські ворота) та Вежа Давида.

Їдучи до молитовного центру в Зарваниці, прочани молилися, просили здоров’я, опіки, заступництва і зцілення за себе, за своїх рідних, знайомих. Людина не випадково прагне до святинь, хоче побачити їх, побути біля них, торкнутися до них. У цьому прагненні вся природа людського переживання і єдності з кимось, кого потребує її серце. Святе місце своєю особливою атмосферою Божої присутності ніби допомагає нам у єднанні з Богом.

Серед прочан були і такі, хто приїхав в Зарваницю вперше. Вони були вражені красою і величчю церков, спокоєм і благодаттю, котрі спускаються на кожного прочанина.

Перебуваючи в Зарваниці, ми взяли участь в Святій Літургії в Парафіяльній церкві Святої Трійці, в якій молилися перед чудотворною Зарваницькою іконою Пресвятої Богородиці, пройшли з молитвами стації Хресної дороги, крім цього мали час для особистої молитви та роздумів.

Особливе враження на прочан справив новозбудований архітектурний комплекс – «Український Єрусалим», який дає можливість всім охочим побувати на Святій Землі і пройти серцем останніми земними дорогами Ісуса Христа.

Завдяки цій прощі, кожний одержав те натхнення яке просив і очікував від Бога, відчув неповторне блаженство перебування у святому місці і зустрічі з Господом Богом.

Проща закінчилася. Трошки втомлені, але щасливі, духовно збагаченні поверталися ми додому. Повернулися і знаємо, що Пресвята Богородиця на чудотворній Зарваницькій іконі, котра наповнена Божими ласками, не залишить нас без уваги.

Із впевністю можна сказати, що ми не повернулися додому порожніми. Проща змінює серце, життя, тому що в ній не тільки Ми прямуємо до Бога, але й Сам Господь виходить нам назустріч.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

12.11.2018р


Кір – симптоми та його профілактика 

Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає дітей та дорослих без імунітету проти нього. З початку 2018 року у різних містах України було зареєстровано понад 30 тисяч випадків захворювань на кір. В Тисменицькому районі станом на 01.11.2018 року захворіло на кір 34 жителі, з них 28 – діти до 18 років. Госпіталізовано 26 хворих, інші знаходяться на амбулаторному лікуванні.

Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при контакті з  хворим. В інфікованого кір проявляється не відразу: з моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 17 днів, так званий інкубаційний період, протягом якого ознаки можуть не проявлятись.

Симптоми кору:

1 – й день

 • Сильний головний біль, слабкість, температура до 40°С, відсутній апетит, сухий кашель.
 • Збільшені шийні лімфовузли, запалення слизової оболонки ока.

2 – 3 день

 • Рожеві крапкові висипання на піднебінні.
 • Дрібні білі плямки на слизовій оболонці щік, ясен і губ.

4 – 5 день

 • Висип на тілі (численні дрібні червонуваті плямки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям):
 • – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі
 • – наступного дня – на тулубі
 • – ще через день – на руках і ногах
 • Знову підвищується температура
 • Підсилюються катаральні явища (нежить, кашель)
 • Загострюється кон′юктивіт.

Якщо немає ускладнень, то із 4-го дня від початку висипань поліпшується стан здоров′я. Насправді – не все так просто. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечнішими за її перебіг. Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему, та в деяких випадках може призвести до запалення головного мозку (енцефаліту).

Якщо кір проходить без ускладнень – його лікують у домашніх умовах під наглядом лікаря. Та якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводиться в лікарні.

Профілактика кору

Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. В Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК).

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років. За ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів в усьому світі.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охопленнями щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

Тож вакцинуйтеся – і будьте здорові.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

08.11.2018р


Цукровий діабет – що робити, щоб не захворіти


Цукровий діабет – це захворювання, яке виникає через порушення обміну речовин, при якому виникають проблеми із засвоєння цукру на клітинному рівні. І це приводить до того, що в людини постійно відбуваються коливання рівня цукру у крові.

Цукровий діабет входить до трійки захворювань які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерть (атеросклероз, рак і цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність  в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

Головним джерелом енергії всього організму є глюкоза, яка забезпечує його роботу. Тож для того, щоб глюкоза потрапила у клітини, потрібний інсулін – гормон, який виробляє підшлункова залоза. Саме через брак цього гормону і виникає цукровий діабет. Чітко прослідковується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння та гіподинамія. Якщо у хворого підшлункова залоза зовсім не виробляє інсулін – це 1-ий тип діабету, категорія хворих людей, які щодня мають робити ін′єкції цього гормону. Цукровий діабет 1-го типу зазвичай розвивається у дітей, підлітків або молодих людей. Катастрофічне зростання захворюваності пов’язане з цукромив діабетом 2 типу, частка якого становить понад 85% від всіх випадків. При цукровому діабеті 2-го типу інсулін виробляється в організмі, але в недостатній кількості, або організм не чутливий до дії інсуліну, що виробляється. Причиною розвитку діабету 2-го типу є поєднання негативного впливу способу життя та генетики.

Перш за все, важливо зазначити, що фактори ризику цукрового діабету 2-го типу розподіляються на такі, які можливо модифікувати і які неможливо модифікувати.

Першочергові профілактичні заходи повинні бути направлені на зниження питомої ваги тих факторів ризику, які ми можемо змінити.

Фактори ризику цукрового діабету 2-го типу, на які ми

можемо впливати і змінювати їх:

 • Вісцеральне ожиріння
 • Дисліпідемія – порушення складу ліпідів у крові
 • Низька фізична активність
 • Нераціональне харчування
 • Артеріальна гіпертензія
 • Стресові ситуації, порушення сну
 • Значні коливання маси тіла на фоні нефізіологічних чи жорстких дієт.

На цукровий діабет хворіють мільйони людей. Хоча цукровий діабет є серйозним захворюванням, за умови застосування належних заходів, Ви можете навчитися контролювати захворювання і вести повноцінне і активне життя. Бережіть себе! Пам′ятайте – профілактика значно дешевша і ефективніша за лікування.

Підсумуємо цитатою із книги «Канон лікарської науки»,  вченого, лікаря і  філософа ХІ століття, Авіценни: «Не забувай про те, що від хвороби кращий захист – це лікувати хворобу поки вона прихована».

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

01.11.2018р


Інсульт – судинна катастрофа

 Ця хвороба залишається однією з головних причин смерті в світі. У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров′я оголосила інсульт глобальною епідемією. Інсульт забирає найбільше життів після онкологічних захворювань і є основною причиною непрацездатності населення. За даними Американської організації National Stroke Association, у 10% людей після інсульту протягом 1-1,5 місяців спонтанно відновлюються всі порушені функції. У 10% є настільки важкі порушення, що вони не піддаються відновленню. Ще 20% помирають протягом місяця після інсульту. За даними Української асоціації боротьби з інсультом, в Україні щороку діагностують 140 тисяч випадків цієї хвороби. Тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя.

В Тисменицькому районі щорічно реєструється до 260 випадків захворювань на інсульти і більше 50 випадків смерті від цієї недуги.

Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров′ю.

Розпізнають два види інсульту: 

 • Ішемічний, який виникає через блокування судин тромбом
 • Геморагічний, внаслідок розриву судин, що приводить до крововиливу.

Більш поширеним є ішемічний інсульт – він становить близько 80% від усіх випадків.

У 90% випадків інсульт викликають конкретні фактори ризику, яким можна запобігти. Серед яких:

 • Хронічні серцево-судинні захворювання (особливо – артеріальна гіпертензія)
 • Цукровий діабет
 • Куріння, зайва вага, зловживання алкоголем та недостатня фізична активність.

Спадкова схильність до інсульту підвищує ймовірність порушення кровопостачання мозку на 35% незалежно від способу життя. Проте ведення нездорового способу життя збільшує ризик виникнення інсультів на 65%.

Тому вкрай важливо дбати про здоровий спосіб життя та обов′язково консультуватися із своїм лікарем. Спеціаліст може визначити фактори ризику інсульту, розрахувати його ймовірність протягом 5 – 10 років та порадити, як знизити ризик хвороби.

Як дізнатися, що настав інсульт? Відмирання клітин мозку приводить до порушення функціональності людини в такому порядку:

 • Спочатку починаються помилки в свідомості
 • Тимчасово відключається нервова система, внаслідок чого порушується опорно-рухова функція організму
 • Порушується мовна функція
 • Погіршується зір і слух
 • Знижується загальна чутливість організму.

Природа інсульту така, що він настає раптово і фактично завжди застає самого пацієнта і людей навколо нього несподівано.

За загальним правилом розвиток наслідків інсульту зупинити можна лише надавши своєчасну допомогу протягом перших 3-х годин після прояву перших ознак. Прогресування інсульту відбувається досить швидко. Зупинити його і почати реабілітацію можуть лише кваліфіковані фахівці.

Основними правилами при виявленні ознак інсульту є те, що:

 • Остаточний діагноз повинен поставити лікар
 • Препарати для тромболізису необхідно давати лише за призначенням лікаря
 • Ні в якому разі неможна займатися самолікуванням

За стандартом з моменту приїзду машини швидкої допомоги

і до безпосереднього початку лікування

і терапевтичної реабілітації повинні бути проведені наступні дії:

 • Огляд та отримання аналізів
 • Неврологічний огляд
 • Комп′ютерна томографія
 • Дослідження результатів аналізів, томографії пацієнта.

Не пізніше ніж через годину лікарі приступають до інтенсивної терапії. Такий підхід до надання першої медичної допомоги дозволяє забезпечити в 95% випадків виживання пацієнтів.

Допомога при інсульті має бути безперервним ланцюгом лікувальних заходів – від виявлення хвороби й доставлення пацієнта в лікарню до максимально відновлення чи повного одужання. Для цього потрібно, щоб кожен пацієнт отримував якісну та вчасну допомогу протягом усього маршруту лікування і відновлення.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

29.10.2018р


Сучасний кабінет із цифровим рентген обладнанням

12 жовтня 2018 року урочисто відкрили в комунальному некомерційному підприємстві «Лисецька центральна районна лікарня». Таке дороговартісне медичне обладнання, вартістю 1 млн. 562 тисячі гривень, придбали за сприяння народного депутата Верховної Ради України Михайла Довбенка.

Це сучасний аналоговий рентгено-діагностичний комплекс ІМАХ 160 на 2 робочих місця. Він дозволить точніше діагностувати та виявляти на ранніх стадіях онкологічні та різні інфекційні захворювання. Може працювати як за цифровою системою, так і з аналоговою плівкою.

Придбання нового обладнання було на часі, тому, що робота старого рентген апарату РУМ-20, який працював з 1986 року, не відповідала сучасним вимогам медицини.

На довгоочікувану подію до КНП «Лисецька ЦРЛ» прибули: народний депутат Верховної Ради України Михайло Довбенко, директор ДОЗ Івано-Франківської ОДА Микола Стовбан, заступник голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів, голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк, голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк, сільський голова Ямницької об’єднаної територіальної громади Роман Крутий, зібралася адміністрація та працівники лікарні, духовенство.

Михайло Довбенко привітав присутніх та зазначив, що у 2018 році  в державі було сформовано фонд соціально-економічного та фонд регіонального розвитку, які дозволяють втілювати на місцях такі проекти. Народний обранець наголосив на тому, що тільки злагоджені дії центральної  та місцевої влади дозволять досягти бажаних результатів.

У приміщенні, де встановлений новий аналоговий рентгено-діагностичний комплекс, проведений ремонт,  згідно вимог інспекції ядерного регулювання України і санітарних правил, на який використано 124 тис. 500 грн., встановлено сучасну вентиляційну систему і елементи відеоспостереження за пацієнтами, в загальному умови максимально адаптовані до технічних характеристик обладнання.

«Новий апарат відкрив перед нами нові можливості: тепер ми можемо зробити графію як на плівку, так і на паперовий носій. Діагностична інформація буде передаватись на комп’ютер лікаря і вона зберігатиметься в базі даних. Дослідження можна також використовувати для порівняння розвитку патологічного процесу пацієнта в динаміці.

Хочу подякувати всім, хто долучився до співпраці в модернізації та осучаснення медичного обладнання, яке стане запорукою в покращенні обстеження жителів Тисменицького району» – підсумував головний лікар Тарас Скоропад.

Посадовці також зустрілися з колективом медичного закладу та обговорили основні положення і виклики медичної реформи.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

17.10.2018р


Грип не за горами

Щорічно, у другій половині жовтня, в Україні стартує сезонне зростання кількості захворювань на грип та різноманітні гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Тільки за весь 2017 рік в Україні було зареєстровано більше 659 тисяч випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів і близько 23 тисяч випадків грипу. В Тисменицькому районі за відповідний період аналогічно на ГРВІ захворіло 1057 осіб і на грип 16 осіб. Незважаючи на те, що ці показники виявилися меншими, ніж у 2016 році, небезпека захворіти і отримати ускладнення залишається досить високою.

Грип найчастіше атакує людину у холодну пору року, коли імунітет ослаблений, а слизові верхніх дихальних шляхів уразливі через холод. Епідемія зазвичай фіксується з вересня по березень, з піком захворюваності у грудні-січні. У сезоні 2018-2019 років в Україні циркулюватимуть три штами грипу: «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо».

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень-жовтень), так як для вироблення повноцінного імунітету необхідно від 10 до 14 днів. У минулому сезоні простудних захворювань вакцинувалося від грипу більше 175 тисяч українців. Робити щеплення від грипу необхідно щорічно. В Європейському регіональному бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) пояснюють, що це пов’язано з постійно мінливою природою вірусів грипу. Вакцинація істотно підвищує шанси організму уникнути зараження грипом. Статистика показує, що люди, щеплені за всіма правилами якісними вакцинами, у 80 відсотках випадків не хворіють на грип.

Кому необхідно зробити щеплення в першу чергу

 • Діти до 5 років (особливо діти до 2 років)
 • Вагітні жінки
 • Люди віком від 65 років
 • Люди з надмірною вагою
 • Хворі на цукровий діабет
 • Хворі на хронічні серцево-судинні захворювання
 • Хворі на хронічні захворювання легенів
 • Люди з іншими важкими хронічними захворюваннями

 

Професійні групи ризику

 • Медичні працівники
 • Вчителі й вихователі
 • Продавці
 • Водії громадського транспорту
 • Усі хто працює в багатолюдних місцях

Крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад, щоб уникнути хвороби:

 • Захворів – сиди дома
 • Уникайте близького контакту з хворим
 • Прикривайте ніс та рот під час кашлю та чхання
 • Мийте руки
 • Намагайтеся не торкатися обличчя
 • Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення.

Привчіть себе до корисних звичок: будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

04.10.2018р


Засідання медичної ради

28 вересня 2018 року в приміщенні КНП «Лисецька центральна районна лікарня» відбулося чергове засідання медичної ради з порядком денним:

 • Про стан експертизи стійкої та тимчасової непрацездатності.
 • Про стан підготовки ЛПЗ до роботи в осінньо-зимовий період.
 • Про надання медичної допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

На засіданні були присутні члени медичної ради, завідувачі профільними стаціонарними відділенями, районні спеціалісти, керівники структуриних підрозділів.

Відкриваючи засідання головний лікар Тарас Скоропад зазначив – «У сучасних соціально-економічних умовах великого значення набуває розвиток первинної ланки надання медичної допомоги, загальне покращення та підвищення ефективності роботи всіх медичних закладів. Основна увага має звертатись на підвищення рівня професійності кадрів, впровадження нових засад та новітніх технологій, покращення матеріально технічного стану медичних закладів, зокрема придбання нового обладнання. Трансформація охорони здоров’я – це не простий, довготривалий процес. І тому в умовах реформування галузі виникатимуть юридичні, адміністративні, кадрові і фінансові питання».

Далі до виступу був запрошений заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадим Палій, який доповів присутнім про стан експертизи стійкої та тимчасової непрацездатності в районі і про заходи, які проводились по підготовці лікувально-профілактичних закладів району до роботи в осінньо-зимовий період 2018-2019 років.

Наступним доповідачем була завідувач терапевтичного відділення поліклініки КНП «Лисецька центральна районна лікарня» Віра Джага, яка розповіла про надання медичної допомоги ветеранам війни і гарантії їх соціального захисту, проблеми, які виникають за даним розділом роботи та шляхи їх вирішення.

Після обговорення прийняті відповідні рішення щодо проведення заходів з конкретними термінами їх виконання.

Секретар медичної ради,

завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

01.10.2018р


Чому виникають серцево-судинні захворювання? Як мінімізувати ризики їх виникнення.

Серцево-судинні хвороби зумовлюють 17,5 мільйона смертей у світі щорічно. До 2030 року, якщо тенденції будуть збережені, втрати становитимуть 23 мільйона. В переліку 10 найпоширенішх причин смерті – 1-ше займають причини смерті від ішемічної хвороби серця – 12,2% і 2-ге місце – причини смерті від інсультів – 9,7%. В підсумку ці причини смерті складають 21,9% випадків від загальної смертності, причиною якої є хвороби серцево-судинної системи.

Серцево-судинні захворювання також є головною причиною смертності українців. Зокрема, в Івано-Франківській області у 2017 році було зареєстровано 12236 випадків смерті від хвороб системи кровообігу, що становить 70,7% від усіх випадків, аналогічний показник в Тисменицькому районі становив 71,0%.

У топ переліку серцевих хвороб перше місце займає:

 • Стенокардія – напади раптового болю в грудях, передінфарктний стан, який супроводжується гострим порушенням живлення серцевого м’яза в наслідок спазму і склерозу артерій.
 • Другим небезпечним захворюванням є інфаркт (вид локального змертвіння тканин серця).
 • На третьому місці рейтингу небезпечних серцевих хвороб інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, що спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій.

Тому щорічно, 29 вересня, проводиться Всесвітній день серця за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки ВООЗ, починаючи з 2000 року, який відіграє основну роль у підвищенні обізнаності людей, спільнот та урядів щодо причин та можливостей профілактики серцево-судинних хвороб. Кожного року тема Всесвітнього дня серця змінюється і стосується різних аспектів збереження здоров’я. В цьому році девізом став заклик Make your promise. My heart, your heart – «Дай обіцянку серцю, всім серцям», що стосується дати обіцянку нашим серцям вести здоровий спосіб життя, харчуватись більш здоровою їжею та відмовитись від тютюнопаління і зловживання алкоголем. Напередодні Світового дня серця МОЗ України розповідає про фактори ризику і профілактику серцево-судинних захворювань.

Головні фактори ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань.

 • Надмірна вага тіла.
 • Підвищений артеріальний тиск.
 • Вживання алкоголю та тютюну.
 • Низька фізична активність.
 • Стрес.
 • Нездорове харчування.
 • Підвищений рівень глюкози в крові.

 

Як зберегти здоров’я серця: головні правила профілактики інсульту та інфаркту міокарда.

 

 • Правильне харчування. Віддайте перевагу овочам, фруктам, злакам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби.
 • Фізична активність. Більше рухайтесь, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом. В середньому доросла людина щоденно повинна проходити пішки відстань не менше 3 км.
 • Стресостійкість. Уникайте стресів та вчіться справлятися з ними.
 • Здоровий спосіб життя. Відмовтеся від куріння та алкоголю.
 • Контроль тиску та рівня глюкози в крові.

З цією метою регулярно відвідуйте свого терапевта чи сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, та вчасно проходьте профілактичні скринінги. Кожна людина може розпочати життя з чистого листка, переглянувши свої можливості оздоровлення. Тягар серцево-судинних захворювань може бути знижений і діяти необхідно негайно.

В організмі досить парних органів, а серце на самоті. Бережіть серце!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

КНП “Лисецька ЦРЛ”

Микола Семенів

28.09.2018р


Нове обладнання та реконструкція

В КНП «Лисецька ЦРЛ» доставлено новий рентгено-діагностичний комплекс на два робочі місця, які придбано за сприянням народного депутата України Михайла Довбенко. Фахівцями постачальника апарат розміщено в новому рентгенологічному кабінеті. На даний час проводяться монтажні та пусконалагоджувальні роботи.

В КНП «Лисецька ЦРЛ» проведена реконструкція центрального входу лікарні.

Адміністрація

КНП “Лисецька ЦРЛ”

03.09.2018р


Урочисті збори

22 серпня в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулися заходи з нагоди Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, присвячені цим датам, якими медичні працівники засвідчили свою любов та повагу до одного з Державних символів, розуміючи, що Державний прапор – наш національний оберіг, яким народ засвідчує прагнення до волі та незалежності.

З вітальним словом до присутніх звернувся головний лікар комунального некомерційного підприємства «Лисецька ЦРЛ» Тарас Скоропад. Він поздоровив всіх з наступаючими державними святами. Зокрема, в своїй доповіді наголосив – «Нам судилося стати учасниками творення новітньої Української Держави. Це велика відповідальність перед наступними поколіннями українців. День Незалежності символізує міць і велич України, національне єднання і спільну відповідальність за майбутнє України. Враховуючи події сьогодення, ми з особливим піднесенням відзначаємо такі Державні свята.»

Заступник головного лікаря Вадим Палій в своїй промові окреслив основні етапи утворення омріяної поколіннями українців незалежної України, яка століттями виборювала волю і самостійність.

На завершення урочистих зборів, колеги-медики привітали лікаря терапевта Галину Черниш з отриманням Державної нагороди – «Ордена княгині Ольги».

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.08.2018р


Це дифтерія

Небезпечна інфекція, яка характеризується загальною інтоксикацією, запаленням слизових оболонок ротоглотки, дихальних шляхів і розвитком тяжких ускладнень.

Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини, проте може передатися і контактно-побутовим шляхом. Варто зазначити що збудник дифтерії швидко поширюється й загрожує розвитком епідемії.

Доки в нашій країні не почали проводити масову вакцинацію проти дифтерії, збудник щороку уражав до 80 тисяч осіб, кожен другий – помирав. Тож щойно рівень колективного імунітету буде знижуватися, небезпека зростатиме. Підтвердженням цього була епідемія, яка тривала з 1991 по 1996 рік, тоді від дифтерії померло 1200 осіб, з них – 700 дітей.

Нині в Україні виникла серйозна проблема через велику кількість невакцинованих громадян. Якщо в попередніх епідеміях дифтерії серед хворих переважали діти, то зараз у 70-90% випадків, дифтерія реєструється серед дорослих і дітей старшого шкільного віку. Основною причиною поширення дифтерії в Україні можна вважати зниження числа щеплень нижче 60% і відповідно колективного імунітету серед дітей і дорослих.

Коли треба вакцинуватися від дифтерії?

Вакцинування для профілактики дифтерії здійснюється згідно Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ України №947 від 18.05.2018 року:

 • Щеплення проти дифтерії проводять у 2,4,6 та 18 місяців;
 • Потім у 6 і 16 років;
 • Ревакцинацію слід робити через кожні 10 років.

Чи може захворіти на дифтерію вакцинована особа?

 • Така імовірність є;
 • Вакцина не рятує на сто відсотків, але значно полегшує боротьбу з хворобою;
 • Проте щеплення – обов’язковий і ефективний метод профілактики дифтерії.

В профілактику дифтерії входять наступні заходи:

 • Найкраща профілактика – це щеплення з метою створення тривалого імунітету;
 • Щорічний плановий огляд дітей і людей, які перебувають в організованих колективах;
 • Дотримання правил особистої гігієни;
 • Дезінфекція місць і предметів побуту хворого;
 • Ізоляція хворих при підозрі або діагностуванні дифтерії в умовах стаціонару;
 • Інактивація (знищення) дифтерійної палички різними засобами;
 • Спостереження лікарем за пацієнтом, хворого на ангіну, фарингіт з метою диференціації діагнозу.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

21.08.2018р


Перші результати реформи первинної ланки медичної допомоги

Говорячи в цілому про реформу первинної ланки, в першу чергу ми акцентуємо на зміні системи фінансування охорони здоров’я. Це завжди є першим етапом. Реформа, яка відбувається, повинна змінити економічні стимули для надавачів медичних послуг, влада може змінити їх поведінку по відношенню до споживачів послуг.

Обрання лікаря призводить до зміни системи. Тобто, укладаючи декларацію з лікарем, пацієнт гарантовано отримує безкоштовний пакет медичних послуг. В рамках реформи лікар, з яким підписано декларацію, буде лікувати, давати корисні поради щодо здорового способу життя і профілактики хвороб, направляти на базові аналізи, вакцинацію, а за потреби – до вузьких спеціалістів. Єдиним способом отримати цей пакет послуг є укладання договору медичного закладу з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Загалом по Україні, у липні 2018 року, 160 медичних закладів, які уклали договори під час «першої хвилі», отримали фінансування за новою системою. 3 серпня 2018 року завершився прийом заяв, у рамках «другої хвилі», від медичних закладів, а це близько 500 бажаючих підписати договори з НСЗУ. «Третя хвиля» підписання договорів розпочнеться на початку 2019 року і це буде постійним процесом. Медичний заклад, який виконає необхідні для підписання договору вимоги, зможе в будь-який момент подати заяву в НСЗУ.

Медичні заклади, які не уклали договір з НСЗУ, продовжують отримувати фінансування в рамках медичної субвенції. Але з наступного 2019 року, така субвенція для закладів первинної допомоги не передбачена. Тобто всі заклади, які надають первинну допомогу, повинні укласти договір з НСЗУ, щоб розраховувати на фінансування.

На сьогодні, в Тисменицькому районі, 43639 осіб(52,5% від всього населення) вже підписали декларації з сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами. Це говорить про відповідальність жителів району і наших лікарів-фахівців, які працюють в цьому напрямку. Зараз Тисменицький район, в області, залишається одним із кращих за кількістю підписаних декларацій. Процес підписання декларацій із лікарями в районі продовжується. Його активізація прогнозується в вересні-жовтні, після завершення сезону відпусток.

Первинна медична допомога є однією з головних функцій, делегованих державою громадам. За рахунок медичної субвенції, яку держава передає на місця, громади повинні виконати цю послугу стовідсотково. Сьогодні для людей ми повинні забезпечити якісну послугу – не тільки первинну медичну допомогу, а й професійну консультативну допомогу другого рівня.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.08.2018р


Як вберегтись від негативного впливу високої температури повітря

Існують високі ризики перегріву та отримання теплового удару влітку, коли сонячне проміння дуже активне та небезпечне. Про ознаки та симптоми теплових травм, що робити, якщо ви або люди поруч отримали теплову травму.

Як вони проявляються? Чим небезпечні?

Уже на +25 градусів організм людей реагує, як на стрес: зростає вироблення адреналіну, що приводить до підсилення роботи серцево-судинної системи. З кожним підвищенням температури організму доводиться працювати через силу. Звідси – підвищення артеріального тиску, розширення та звуження судин, загущення крові.

Ознаками теплової травми є слабкість, запаморочення, перепади артеріального тиску.

У деяких людей розвивається теплова пітниця, або іншими словами – алергія на тепло.

Пітниця

Ознаки та симптоми:

 • Яскраво-червоні висипання на шкірі шиї, верхній частині грудної клітки;
 • «гусяча шкіра» на великих ділянках тіла, яка зникає, коли людина потрапляє у прохолодне середовище.

Що робити:

 • Зайти у прохолодне приміщення з меншою вологістю повітря;
 • Стежити, щоб область висипання залишалася сухою;
 • На ділянки з висипом можна нанести спеціальну присипку, але не мазь чи крем.

Та найгірше, якщо людина стає жертвою теплового удару і тоді:

 • Підвищується температура до 39 градусів і вище;
 • Гаряча, червона, суха або волога шкіра;
 • Головний біль, нудота;
 • Дезорієнтація, зміна стану свідомості, невиразна мова.

Що робити:

 • Негайно викликати медиків;
 • Поки чекаєте на медичну допомогу, потерпілого потрібно перевести в прохолодне місце;
 • Основне завдання – забезпечити охолодження організму, з цією метою обтерти змоченою у воді серветкою шию, ліктьові згини потерпілого, дати випити води.

В першу чергу важливо охолоджувати голову, оскільки при тепловому ударі особливо потерпає центральна нервова система. Охолодження слід проводити поступово, уникаючи великої різниці температур, оскільки в такому випадку може статися рефлекторна зупинка серця.

Як пережити спеку найбільш комфортно для організму?

 • Потрібно зменшити фізичні навантаження;
 • Уникати сонячних промінів у найспекотніший період – з 11 до 15 години;
 • Вдягайтесь в одяг з натуральних тканин світлих тонів;
 • Споживайте достатню кількість рідини;
 • Відмовитись від алкогольних напоїв, жирних, солених страв.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

14.08.2018р


Як не захворіти на дизентерію?

Дизентерія – гостре інфекційне захворювання, що вражає шлунково-кишковий тракт, збудником якого є бактерія, яка передається фекально-оральним шляхом. Іншими словами, в організм людини збудник потрапляє через брудні руки, при споживанні немитих овочів та фруктів, через воду і предмети, якими користувався хворий.

Дизентерія може протікати як у вигляді поодиноких випадків, та і цілих спалахів, при цьому вражаючи велику кількість людей. Резервуаром і джерелом збудника інфекції є людина – хворий або безсимптомний носій. Збудники виділються з організму хворої людини – починаючи з перших днів. Заразність зберігається протягом 7-10 днів. Хвороба виражено сезонна, з піком захворюваності в серпні-вересні.

Як проявляється хвороба?

 • Симптоми дизентерії розвиваються через декілька годин (і до 7 днів) після інфікування;
 • У хворого раптово підвищується температура тіла (до 39 градусів);
 • Розвивається слабкість, появляються болі в ділянці живота;
 • Діарея (з появою крові в калі), нудота;

 

Яких правил потрібно дотримуватись для профілактики дизентерії:

 • Ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі та її приготуванням;
 • Не купуйте продукти харчування у сумнівних місцях;
 • Не допускайте споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;
 • Для пиття і приготування їжі використовуйте лише питну воду у пляшках або воду з централізованих джерел водопостачання;
 • Ретельно мийте овочі і фрукти проточною водою, перед споживанням дітьми – овочі і фрукти облийте кип’ятком;
 • При виявлені симптомів хвороби не займайтесь самолікуванням, а негайно зверніться за допомогою до лікувально-профілактичних закладів.

Профілактика дизентерії безпосередньо пов’язана з проведенням санітарно-гігієнічних заходів у громадських місцях і дотриманням загальноприйнятих правил особистої гігієни.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.08.2018р


Новий реєстр препаратів урядової програми «Доступні ліки»

3 серпня 2018 року Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом №1446 затвердило новий реєстр препаратів урядової програми «Доступні ліки», які пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою можуть отримати безплатно або з незначною доплатою.

До оновленого реєстру ліків увійшов 261 препарат, 59 із цих препаратів пацієнти зможуть отримувати повністю безплатно. Раніше в програмі брали участь 239 препаратів загалом і 47 безплатно.

Програма «Доступні ліки» почала діяти в Україні у квітні 2017 року. В минулому році з бюджету на її реалізацію виділили 700 мільйонів гривень, а в 2018 році передбачено 1 мільярд гривень.

Щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно отримати в лікаря рецепт із зазначенням діючої речовини, прийти в аптеку, що бере участь у програмі, і отримати ліки безкоштовно або ж зі суттєвою знижкою. В програмі бере участь близько 8 тисяч аптек.

Підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

07.08.2018р


Проща до Крилоса

Живучи в сьогоднішньому світі, поспішаючи в ногу з часом, ми не завжди задумаємось над тим, чи так ми живемо, чи міряємо свої кроки справедливістю, правдою і совістю. Кожний з нас приходить до Богоматері за порадою, за благословенням, за допомогою і заступництвом.

Найбільшою славою оповиті ікони Пресвятої Богородиці, які мають чудотворну силу зцілювати людей. Однією з таких ікон є ікона Богородиці з княжого Галича, що носить тепер назву Крилос.

Чудотворна ікона Матері Божої знаходиться у церкві Успіння Пресвятої Богородиці села Крилос.

Саме тому, щорічно в першу суботу червня, відбувається Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої – покровительки Галицького краю.

4.08.2018 року, після спільної молитви в Архикатедральному Соборі Воскресіння Христового міста Івано-Франківська, розпочався процесійний вихід паломників пішою ходою до Крилоса. Долучилися до прощі, за власним бажанням, і працівники Лисецької ЦРЛ. Ідучи до молитовного центру в Крилосі учасники прощі молилися, співали духовних пісень. До колони постійно долучалися паломники з прилеглих сіл. Відчувалося надзвичайне духовне піднесення і єдність людей у спільній молитві. Одночасно пішою ходою прочани вирушили і з міста Калуша та Бурштина.

Не дивно, що на прощу прибули медичні працівники з Галицького району, зокрема й ті, що організовували медичний супровід прочан безпосередньо в селі Крилос.

Цьогорічна проща у Крилосі присвячена Року Божого Слова в Україні та 1030-річчю хрещення Русі-України. Центральні урочистості розпочалися у неділю 5 серпня, коли прочани зустрічали Отця і главу УГКЦ Блаженнішого Святослава.

Предстоятель очолив Архієрейську Божественну Літургію, яка розпочалася в 9.00 годин. Під час Архієрейської Літургії прочани на чолі зі своїм духовним провідником відновили хрещальні обіти та молилися за державу та Українську церкву, зміцнення віри народу. Проповідуючи до прочан, Блаженніший Святослав зауважив, що проща у Крилосі є подячною молитвою за дар 1030-річчя Хрещення Русі-України. Від рівноапостольного князя Володимира скарб святої віри передавався з покоління в покоління.

«Саме віра в Бога, – наголосив Блаженніший Святослав, – дає нам можливість не кидатися в крайноші в наших особистих життєвих виборах.» Нехай буде міцною і непохитною наша християнська віра, нехай допомагає будувати життя у відповідності до християнських чеснот. Свято об’єднало паломників навколо справжньої духовної радості.

Інформаційно-аналітичний відділ

Лисецької ЦРЛ

06.08.2018р


Побутовий опік – що робити?

Вважається, що зараз люди обпікаються у побуті рідше, ніж раніше. Пов’язано це з тим, що побут стає все комфортнішим, людина практично не контактує з відкритим вогнем. Однак ймовірність побутового термічного опіку все одно залишається високою.

Якими бувають опіки?

За глибиною ураження опікові рани поділяються на чотири ступені:

 • І ступінь – поверхневе ураження шкіри або епідермальний опік, який супроводжується набряком шкіри, її почервонінням і болем. Такі рани загоюються самостійно без утворення рубців або інших наслідків;
 • ІІ ступінь – дермальний поверхневий опік, що характеризуються появою міхурів, заповнених жовтуватою рідиною. У разі неадекватного лікування або великих уражень, опіки ІІ ступеня можуть поглибитися і перейти в опіки ІІІ ступеня;
 • ІІІ ступінь – глибокий дермальний опік з порушенням цілісності міхурів, що зливаються між собою, набряком у зоні ураження, що наростає, утворенням струпів;
 • ІV ступінь – субфасціальний опік, що характеризується пошкодженням підшкірних структур і обвуглюванням тканин. У такому випадку тактика лікування залежить від точності визначення площі ураження і глибини опіку.

Опік, навіть невеликий за площею і неглибокий, є надзвичайно болючим.

Що не можна робити в разі опіку!

 • Змащувати обпечену ділянку олією або іншим жиром;
 • Обробляти опік спиртовмісними засобами;
 • Обробляти уражену ділянку шкіри перекиснем водню;
 • Наносити на опік косметичні засоби, наприклад жирні креми.

 

Що необхідно робити в разі опіку?

 • В першу чергу потрібно охолодити уражену ділянку, тому що обпечене місце містить надлишок теплової енергії, яку потрібно швидко ліквідувати, бо тільки з нормалізацією температури, починається регенерація шкіри;
 • При ураженні в межах 10-15% загальної площі шкірного покриву, коли мова вже йде про опікову хворобу, необхідність надання невідкладної медичної допомоги обов’язкова;
 • Необхідно викликати лікаря, якщо через 1-2 доби стали проявлятися симптоми, які вказують на потрапляння інфекції, наслідком якої є поширення почервоніння і підвищення температури;
 • ІІІ-ІV ступеня опіки вимагають обов’язкового виклику лікаря.

Лікування опіків середнього ступеня тяжкості проводиться в умовах поліклініки, тяжкі опіки, відповідно, лікуються в опіковому, травматологічному або реанімаційному стаціонарі. Від швидкості та якості надання медичної допомоги залежить успіх лікування термічних опіків. Саме тому важливо вміти оцінювати ступінь отриманих пошкоджень та знати, яка допомога потрібна в тому чи іншому випадку.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.08.2018р


Здоров’я жінки – здоров’я майбутнього покоління

Здоров’я жінок і матерів і дітей є об’єктивним показником рівня здоров’я населення та важливим індикатором соціальних та економічних проблем. Тому питання збереження здоров’я нації впродовж багатьох років не втрачає своєї актуальності. На сьогодні в Україні, коли спостерігається від’ємний приріст населення, це проблема постає ще більш гостро.

Протягом останніх років лікарі все більше акцентують увагу на тому, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Особливого значення набувають профілактичні огляди у медичних закладах, які варто проходити хоча б один раз на рік.

Проходити профілактичні огляди нас заставляє життя, оскільки дуже важливим є виявлення захворювання на ранніх стадіях. Чим раніше буде виявлено захворювання, тим швидше його можна буде подолати, уникнути ускладнення і незворотних процесів, які можуть призвести до інвалідності або смерті.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. Щороку в Україні фіксують 130 тисяч нових онкологічних хворих. За останні 3 роки в Івано-Франківській області, і в Тисменицькому районні зокрема, спостерігається тенденція до збільшення кількості виявлених нових випадків злоякісних новоутворень. Щороку в районі реєструється понад 260 нових випадків раку, з них 16,0% припадає на захворювання жіночої статевої сфери. Тому в даний час питання про організацію і якісне проведення профілактичних оглядів жінок є одним з найбільш актуальних у роботі лікарів акушер-гінекологів і оглядових кабінетів поліклінік.

Для ефективного проведення профоглядів жінок з метою ранньої діагностики раку шийки матки використовується цитологічний скринінг та кольпоскопічне дослідження. Велику роль у профілактиці раку шийки матки має значення своєчасна діагностика фонових (ендоцервіцит, ерозія) і передракових (дисплазія шийки матки) станів. При профогляді гінеколог обов’язково також оглядає молочні залози з метою ранньої діагностики раку. Обов’язковим є мамографічний скринінг жінок після 40 років.

Дорогі жінки, якщо у вас виникають питання щодо Вашого здоров’я, з’являються скарги, навіть незначні. Не легковажте зі своїм здоров’ям! Зверніться до лікарів – спеціалістів та пройдіть відповідне профілактичне обстеження. Жінки не втрачайте таку можливість, зберігайте своє здоров’я.

Наше завдання полягає в тому, щоб все населення, і в першу чергу жінки, усвідомили роль проведення профілактичних оглядів і стали активними помічниками медичних працівників у виконанні їх обов’язків щодо збереження здоров’я жінок.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

02.08.2018р


Удосконалення системи класифікації хвороб

18 червня 2018 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомила на своєму сайті про вихід нової версії Міжнародної класифікації хвороб (МКХ – 11).

МКХ-11, підготовка якої тривала 10 років, відрізняється від попередніх версій цілим рядом важливих змін. Вона вперше виходить в повністю електронному вигляді. Ключовим принципом даного перегляду було спрощення структури кодів і електронного інструментарію: таким чином, фахівці охорони здоров’я зможуть більш легким чином реєструвати різні хвороби згідно класифікації, термінології і стандартів.

Що нового?

 • Вперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Діагностувати його зможуть, якщо буде виявлено порушення в особистій, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 місяців.
 • Інсульт класифікується як захворювання мозку, а не системи кровообігу.
 • З’явиться новий розділ – «сексуальне здоров’я».
 • Розроблено менше термінів для діагностування посттравматичного стресового розладу, що дозволить полегшити діагностику захворювання.
 • Алергії згруповано як захворювання імунної системи для кращого розуміння реакцій організму людини.
 • Вперше додано розділ щодо практикування народної (традиційної) медицини – для кращого обрахування статистичних даних. Він стосується хвороб і станів, поняття про які виникли ще в стародавній Китайській медицині та сьогодні використовуються в Китаї, Японії, Кореї та інших країнах світу.

МКХ-11 буде представлена для прийняття на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в травні 2019 року та набуде чинності 1 січня 2022 року. Даний випуск носить попередній і ознайомлювальний характер і дозволить країнам виробити плани по використанню нової версії, підготувати її переклади та провести загальнонаціональну підготовку фахівців охорони здоров’я.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

01.08.2018р


Що змінюється у режимі роботи лікарів первинної ланки

У липні стартував перший етап медичної реформи: комунальні та приватні медичні заклади, які підписали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), отримуватимуть фінансування за принципом «Гроші ходять за пацієнтом». Водночас для всіх закладів первинної медичної допомоги (незалежно від того, підписали вони договори з НСЗУ чи фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету) змінився перелік послуг, які вони повинні надавати пацієнтам. Відтепер до обов’язків лікарів первинки належать:

 • Діагностика та лікування – тепер сімейні лікарі, терапевти та педіатри повинні стежити за здоров’ям пацієнтів, встановлювати діагнози, лікувати найпоширеніші хвороби, а в разі потреби направляти хворих до фахівців вторинної чи третинної ланки.
 • Проведення аналізів і досліджень, а саме: загального аналізу крові з лейкоцитарною формулою, загального аналізу сечі, визначення рівня глюкози крові, загального холестерину, вимірювання артеріального тиску, маси тіла, зняття електрокардіограми, проведення швидкого тесту на вагітність, швидких тестів на наявність ВІЛ, вірусних гепатитів.
 • Спостереження вагітних і дітей віком до 3 років.
 • Вакцинація дорослих і дітей відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. Проведення медичних втручань і обстежень у межах ПМД для груп пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку захворювань:
 • Щороку: цукровий діабет – для осіб віком 45 років і більше, інші – за наявності факторів ризику;
 • ВІЛ – інфекція – для осіб віком 14 років і більше;
 • туберкульоз – усі пацієнти (щороку);
 • для профілактики раку молочної залози – жінки віком від 50 до 69 років, після 40 років – за наявності факторів ризику. Кожні 2 роки, залежно від факторів ризику;
 • гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання – для жінок віком 50 років і більше, для чоловіків – 40 років і більше;
 • колоректальний рак – для жінок і чоловіків віком 50 років і більше;
 • рак передміхурової залози – для чоловіків після 40 років залежно від ступеня ризику.
 • Виписування рецептів на ліки.
 • Здійснювання візитів додому та надання невідкладної допомоги.
 • Надання паліативної допомоги та видача медичних довідок, листків непрацездатності.

За матеріалами сайту МОЗ України

підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

31.07.2018р


Цукровий діабет – перші симптоми, профілактика і фактори ризику

Кожних 7 секунд у світі діагностується 2 нових випадки захворювання на діабет. Одна людина помирає від ускладнень. Цукровий діабет посідає третє місце за кількістю хворих після серцево-судинних і онкологічних захворювань.

За останні 10 років поширеність діабету в Україні збільшилась на половину. У 2017 році хворіло понад 1,5 мільйона осіб.

В Тисменицькому районі на обліку з приводу цукрового діабету перебуває всього 2581 особа, з них сільських жителів – 1999, міських – 582 жителі. Щорічно у районі реєструється до 230 нових випадків захворювань на цукровий діабет. На інсулінотерапії заходиться 330 осіб, з яких 248 осіб проживають в сільській місцевості, 82 особи в містах.

Головним джерелом енергії всього організму є глюкоза, яка забезпечує його роботу. Для того, щоб глюкоза потрапила у клітини, потрібен інсулін – гормон, який виробляє підшлункова залоза. Саме через брак цього гормону і виникає цукровий діабет.

Якщо у хворого підшлункова залоза зовсім не виробляє інсулін – це перший тип діабету, інсулінозалежний, при якому щодня потрібно робити ін’єкції цього гормону. А при другому типі – організм виробляє інсулін, але він не здатний його використовувати.

Перший тип цукрового діабету виникає переважно у молодому віці через спадковість або після перенесених вірусних інфекцій, які пошкоджують підшлункову залозу. А другий тип – через неправильне харчування, зайву вагу і брак фізичної активності – у віці після 40 років.

Експерти вказують, що профілактика діабету ІІ типу – це прості правила здорового способу життя:

 • Досягнути нормальної ваги та підтримувати її.
 • Бути фізично активним та приділяти 150 хвилин на тиждень регулярним вправам.
 • Дотримуватися здорового харчування та зменшувати в раціоні кількість цукру та насичених жирів.
 • Утримуватись від куріння.

За статистикою близько 90% мають переддіабетичний стан. Перші симптоми ІІ типу часто маскуються під прояви інших захворювань, в тому числі:

 • Одним з тривожних факторів може стати відвідування туалету і нічні пробудження, пов’язані з необхідністю спорожнити сечовий міхур. Пояснюється це тим, що організм в силу захисних механізмів намагається позбутися від цукру, який накопичився в організмі.
 • Маловідомою ознакою діабету є поява специфічного запаху з рота. Організм хворої людини може почати використовувати для виробництва енергії жир, а не глюкозу – це явище відоме як кетоз. Запах з рота стає солодким.
 • Понад 50% людей з діабетом ІІ типу розповідають про часті судоми в ногах, а також про оніміння кінцівок, «мурашки» на шкірі. Все закономірно. При діабеті порушується приплив крові до кінцівок – звідси і специфічні відчуття.
 • Іншим раннім симптомом діабету може бути різке зниження зору, при якому зона видимості для людини стає каламутною.
 • Зазвичай зі словом «діабет» асоціюються люди з зайвою вагою. Тим часом діабет здатний викликати схуднення. Це відбувається в зв’язку з тим, що порушення вуглеводного обміну спровокованого хворобою, спонукає організм витрачати для отримання енергію не глюкозу, а м’язи і жир. З цим порушення пов’язане відчуття сильної втоми, яке багато лікарів оцінює як маркер хвороби.
 • Ноги – вразлива частина тіла для діабетиків. Виникають проблеми щодо кровопостачання кінцівок, знижується чутливість на ногах, які викликають пошкодження, що довго не загоюються.

При одному або декількох вищевказаних симптомів обов’язково зверніться до сімейного лікаря, якій у разі потреби направить до лікаря ендокринолога.

Приймайте вчасно цукрознижуючі препарати, призначені вам лікарем, і не робіть перерву між ними навіть при близьких до норми показників, у зв’язку з тим, що гіперглікемія – це головна причина розвитку хронічних ускладнень.

Важливо, щоб пацієнт розумів, що і з якою метою треба робити, і брав активну участь, як партнер лікаря, у власному процесі лікування. Таким чином, створюється стан, коли можна якісно контролювати перебіг цього захворювання.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.07.2018р


Профілактичні щеплення в Україні – за новим календарем

Набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України № 947 від 18.05.2018 року «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні», згідно якого внесені зміни, які стосуються вакцинації проти гепатиту В та туберкульозу. Новації в календарі базуються на міжнародному досвіді проведення імунізації, а також відповідають рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Щодо вакцинації проти туберкульозу.

Діти отримуватимуть єдине щеплення БЦЖ проти туберкульозу на 3-5-ту добу. Це доказово обґрунтований підхід з доведеною ефективністю. Такий підхід відповідає рекомендаціям ВООЗ та визнаний світовою медичною спільнотою.

Щодо вакцинації проти гепатиту В.

Відтепер другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме у другий місяць життя. Це дозволить у майбутньому використовувати комбіновану багатокомпонентну вакцину, що зменшить кількість візитів на вакцинацію у перший місяць життя дитини.

Таким чином, національний Календар профілактичних щеплень в Україні відтепер відповідає досвіду країн Європи, де вакцинація проти гепатиту В збігається або поєднується з імунізацією проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту у дітей ( у 2 та 6 місяців).

Наразі в Україні обов’язковою є вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб:

 • гепатиту В;
 • туберкульозу;
 • поліомієліту;
 • дифтерії;
 • кашлюку;
 • правця;
 • гемофільної інфекції;
 • кору;
 • краснухи;
 • епідемічного паротиту.

Усі вакцини для дітей, необхідні для імунізації згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, передані в регіони та доступні в закладах первинної медичної допомоги України.

 За матеріалами сайту МОЗ України

підготував завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

24.07.2018р


Про нові зміни в процедурі оформлення угоди із сімейними лікарями

Міністерство охорони здоров’я України спростило процедуру оформлення угоди із сімейними лікарями. Відтепер, щоб укласти декларацію з фахівцем, який надає первинну медичну допомогу, не потрібно робити копії документів і вказувати місце реєстрації.

Тепер пацієнт, підписуючи декларацію, має показати один із документів, що посвідчує особу та документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, так званий ідентифікаційний номер. Лікар чи реєстратор не зобов’язаний виготовляти й зберігати копії документів, які надає пацієнт.

Водночас скорочено перелік інформації, яку потрібно внести до декларації. Це зекономить час пацієнтів та лікаря на заповнення документа. Зокрема, у декларації не потрібно буде зазначати місце реєстрації пацієнта, оскільки той обирає лікаря незалежно від місця прописки. Зберігати потрібно буде лише один примірник декларації, підписаний пацієнтом. Інший примірник, як і раніше, залишатиметься у пацієнта.

Термін чинності декларацій про вибір лікаря, які були підписані до 23 березня 2018 року, продовжено до 1 січня 2020 року. До цього часу пацієнт може подати нову декларацію про вибір лікаря. Але немає потреби спеціально для цього приходити до медичного закладу. Підписати декларацію можна під час найближчого візиту до лікаря.

Декларації, укладені після 23 березня 2018 року, не мають кінцевого терміну чинності. Їх переукладати не потрібно.

Чи може особа, яка ще не уклала декларацію з лікарем, безплатно отримати первинну медичну допомогу?

До кінця 2018 року заклади первинної допомоги отримують фінансування на пацієнтів, які вже підп
исали декларації, і на людей, які проживають на території обслуговування медичних закладів,
але ще не обрали своїх лікарів.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

23.07.2018р


Запобігай гепатиту – дій сьогодні.

28 липня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) відмічає Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом був ініційований у 2008 році. Ініціатором проведення Всесвітнього Дня боротьби з гепатитом виступив Світовий альянс з проблем гепатиту або World Hepatitis Alliance. Згодом, у 2010 році, на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, це інформаційний та пам’ятний День було вирішено встановити і відзначати щорічно 28-го липня.

Статистика невблаганна – в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або С. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький.

Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.

За оцінкою українських епідеміологів, рівень захворюваності на вірусні гепатити в Україні становить 7-9% від загальної кількості населення країни, водночас у країнах Європи цей показник коливається від 0,2-2,5%. Щорічно в країні реєструється 11-14 тисяч нових випадків вірусних гепатитів.

ВООЗ у своїй стратегії по боротьбі з гепатитом приділяє основну увагу таким напрямкам:

 • підвищення інформованості;
 • формування політики на підставі реальної ситуації;
 • профілактика гепатиту за допомогою повного курсу вакцинації всіх новонароджених 3 дозами протягом першого року життя, забезпечення безпеки ін’єкцій та препаратів крові;
 • доступі до служб моніторингу, скринінгу і лікуванню при гепатиті В.

Своєчасне звернення до лікаря та виявлення хвороби дозволяє контролювати перебіг захворювання та досить ефективно його лікувати.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.07.2018р


Отруєння в грибний сезон

Щорічно грибний сезон супроводжується нещасними випадками – отруєннями, цього року він почався рано.

Щоб уникнути нещастя, необхідно згадати заповіді грибника:

 • Збирайте лише добре вам відомі гриби.
 • Не збирайте старих, пліснявих грибів.
 • Не збирайте грибів біля залізниць, автомагістралей та в промислових зонах.
 • Не збирайте гриби в поліетиленові пакети.
 • Особливо уважними будьте при збиранні грибів, які мають отруйних двійників.
 • Збирайте та купуйте гриби з цілою ніжкою.
 • Не беріть дуже молодих грибів.
 • Всі гриби перед вживанням обов’язково відварюйте, а відвар злийте.
 • Ретельно перевіряйте гриби зібрані дітьми. В жодному разі не давайте грибних страв дітям, вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю.

Щоб убезпечитись від летальних наслідків, потрібно знати, як вчасно розпізнати отруєння і протидіяти йому.

Характерні ознаки грибного отруєння:

 • Нудота, блювота, біль в животі;
 • Розлад шлунку;
 • Підвищення температури тіла, яке з’являється після 30-60 хвилин після вживання страв з неякісних грибів.

Якщо вже трапилась біда і ви відчули себе погано, викликайте швидку.

Що робити до приїзду медиків?

 • Насамперед – промити шлунок. Для цього слід випити 1,5-2 літри сольового або слабкого розчину марганцівки і натиснути пальцями на корінь язика, щоби викликати блювання. Процедуру треба повторити декілька разів поспіль. А потім випити суспензію з активованого вугілля. Для цього потовкти 20-30 таблеток і розчинити в склянці води.

Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до закладу охорони здоров’я.

Обов’язковій госпіталізації підлягають:

 • Всі члени сім’ї які вживали гриби навіть в незначній кількості й на момент прибуття лікаря не мають ознак отруєння – ці ознаки можуть виникнути через 2-3 доби. Залишки грибів та їх очистки слід забрати з собою для лабораторного аналізу. Не відмовляйтесь від госпіталізації – фахову допомогу можна отримати тільки в медичному закладі. Чим раніше людина звернеться до лікаря, то більші шанси на одужання.

Пам’ятайте! Єдиний захист від отруєння грибами – досконале знання грибів і уважність при їх збиранні.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

16.07.2018р


Небезпека від укусів змій

Літом та восени зростає кількість відвідувань лісової місцевості, відпочинку на узбережжі річок і ставків. Щоб не зазнати неприємностей, викликаних непередбачуваними обставинами, варто пам’ятати і про місцевих мешканців.

Останнім часом спостерігається зростання випадків гострих отруєнь, викликаних укусами змій. Укуси змій можуть бути надзвичайно небезпечними для здоров’я і навіть для життя людини. У природі відомо понад 230 отруйних змій, серед яких родина гадюкових налічує 60 різновидів. На території України трапляються 6 отруйних змій. Найбільш поширена гадюка звичайна. Цей вид розповсюджений у всіх зонах з помірним та холодним кліматом, зокрема в нашій області серед отруйних змій спостерігається лише гадюка Карпатська.

На щастя, змії дуже рідко нападають на людину, крім тих випадків, коли вона навмисно або з необережності сама їх турбує.

Найнебезпечнішими місцями укусів є шия, обличчя та голова. Менш небезпечні – кінцівки, і такі випадки трапляються найчастіше. Після укусу на місці з’являється почервоніння набряк крововилив і біль, потів починається болючість по ходу лімфатичних судин кінцівки, може наступити тромбоз вен. Через певний час з’являється слабкість, загальмованість, блідість шкіри, може бути нудота, інколи спостерігається судома.

Найперше потерпілого:

 • Потрібно заспокоїти. У жодному разі не торкатися місця укусу, можна лише протерти вологою тканиною для видалення отрути, яка є на поверхні шкіри, де був укус.
 • Не можна накладати джгут на кінцівку, де був здійснений укус.
 • Заборонено надрізати ранку, припікати її, відсмоктувати отруту.
 • Накласти пластир з метою захисту рани від додаткового забруднення.
 • Не махати руками і ногами, бо тоді кровообіг стане інтенсивнішим і відповідно зростатиме всмоктування отрути в організм, тому уражені кінцівки потрібно знерухомити.

Після проведення первинних заходів надання медичної допомоги, потерпілого треба транспортувати до лікувального закладу, в якому буде проведена інтенсивна терапія і детоксикація з метою швидкого виведення отрути з організму. Сприятливий результат після укусу отруйної змії повністю залежить від правильності та своєчасності надання первинної допомоги.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.07.2018р


Тиждень підтримки грудного вигодовування

Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го по 7 серпня. Цього року Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування буде проходити під гаслом «Годування грудьми – основа життя».

За цей час науковці, медики, громадські діячі нагадують суспільству про особливу роль материнського молока у формуванні здоров’я і повноцінного розвитку дитини.

В лікувальних закладах Тисменицького району, що надають медичну допомогу матерям та дітям, згідно наказу ДОЗ ОДА №213 від 25 липня 2018 року «Про проведення заходів Всеукраїнського тижня підтримки грудного вигодовування» в області,  будуть проведені круглі столи: «Грудне вигодовування – здоровий початок життя, як запорука поваги один до одного та піклування про світ, в якому ми живемо», «Грудне вигодовування, як один із ключових аспектів в рамках програми харчування, продовольчої безпеки та подолання бідності», семінари з підтримки грудного вигодовування, розміщені тематичні статті профільних спеціалістів в районній газеті «Вперед».

Грудне вигодовування – єдиний природній спосіб годування дитини, який має унікальний біологічний та психологічний вплив на здоров’я та розвиток малюка. Протягом перших 5-6 місяців грудне вигодовування повністю забезпечує дитину харчовими і біологічно активними речовинами. Годувати грудьми може практично кожна жінка. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, жінок, які фізично не можуть годувати грудьми, в усьому світі не більше 1-3%. Головне – це бажання та вчасна інформаційна та психологічна підтримка.

Вигодовування дітей грудьми – національна традиція в Україні. Грудне вигодовування – єдиний фізіологічний вид вигодовування, який забезпечує повноцінний розвиток і здоров’я дитячого організму. Грудне молоко сприяє емоційному контакту із малюком, формує основу правильної психологічної поведінки дитини в сім’ї та колективі. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.07.2018р


Запрацювали нові правила виписування рецептів

Міністерство охорони здоров’я України затвердило нові правила виписування рецептів. Наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я  України від 19.07.2005 року №360» набув чинності 22 травня 2018 року. Тепер лікарі , що провадять  медичну практику як фізична особа- підприємець, отримали право виписувати рецепти. Крім того , у МОЗ зазначають : зміни стосуються нормативного регулювання  впровадження  електронного рецепта . Доти нові поля заповнюватимуть  на паперових бланках.

Нове у правилах виписування рецептів

 1. Рецепти форми 1 (ф-1) мають містити таку інформацію про лікаря:
 • найменування закладу охорони здоров’я або прізвище, ім’я по-батькові фізичної особи –підприємця (ФОП);
 • адрес закладу охорони здоров’я або ФОП;
 • код ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової карти платника податків;
 • реквізити ліцензії на медичну практику або рішення органу ліцензування;

 

 1. Червоний штамп «Вартість підлягає відшкодуванню» замінено на нове додаткове поле в рецепті «Джерело фінансування» у якому зазначається назва урядової або муніципальної програми для пільгового відпуску лікарських засобів.

 

 1. У відомостях про пацієнта лікар повинен зазначити його прізвище , ініціали та вік , а також номер його амбулаторної чи стаціонарної картки .

 

 1. Назва лікарського засобу зазначається латинською мовою за назвою діючої речовини (МНН-міжнародною непатентованою назвою). У МОЗ наголошують : нові вимоги стосуються лише рецептів ф-1. Крім того, заклади охорони здоров’я можуть використовувати стару форму паперового рецепта ф-1 з червоною печаткою  «Вартість підлягає відшкодуванню»  до закінчення запасу бланків.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.06.2018р

 


Життя –  без нікотину

Hut-thuoc-la-anh-huong-den-tim-mach-nhu-the-nao_1

Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем  без тютюну (WorldNoTobaccoDay). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися  того , що в ХХІ столітті проблема тютюнопаління  зникла. ХХІ століття настало, але проблема не зникла . Боротьба з нікотином триває . Щорічно 31 травня з ініціативи Всесвітньої організації  хорони здоров’я  відзначається Всесвітній день без тютюну , тема якого у 2018 році : «Тютюн і хвороби серця».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у світі від причин , пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше , ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків  або від СНІДу .

Сьогодні тютюн вбиває близько  6 мільйонів людей на рік ,  600 тисяч з яких самі не курили , проте вдихали чужий тютюновий дим.

Метою Всесвітнього дня без тютюну  2018 року є підвищення обізнаності серед населення про вплив тютюнопаління та вторинного тютюнового диму  на серце і судини , проведення просвітницької компанії з профілактики тютюнопаління та акцентування уваги на зв’язку захворювань серця і судин з палінням.

Тютюн є  другою після артеріальної гіпертензії провідною причиною серцево-судинних захворювань. Загальновизнано , що дія факторів тютюнового диму на серцево-судинну систему, в першу чергу , спричинена впливом нікотину й оксиду вуглецю.

При дії нікотину на серцево-судинну систему спостерігається підвищення частоти серцевих скорочень , артеріального тиску , збільшення споживання міокардом кисню. Постійний спазм  кровоносних судин є істотним чинником розвитку атеросклерозу , ішемічної хвороби серця і гіпертонічної хвороби.

Людина , яка палить, в більшій мірі більше схильна до тромботичних станів . Внаслідок надходження нікотину в організм звільняється адреналін , прискорюється агрегація тромбоцитів – це приводить до підвищення згортання крові. Оксид вуглецю утворює більш міцне з’єднання з гемоглобіном , що приводить до погіршення доставки  кисню до тканин і органів – настає  кисневе голодування.

Дослідження факторів ризику показало, що у чоловіків , які палять  зростає ризик появи стенокардії у 2 рази і інфаркту міокарда – у 4 рази .

Спазм периферичних  судин , що вникає під впливом нікотину , відіграє головну роль у розвитку артеріальної гіпертонії . Серед курців гіпертонічна хвороба зустрічається у 2 рази частіше, ніж серед некурців.

Можна знайти істотні переваги для здоров’я , кинувши палити . Чим раніше людина відмовляється від паління- тим сприятливіший прогноз захворювання.

При відмові від тютюну  вже у перші  2 роки ризик  розвитку інфаркту  міокарда та інсульту знижується у 2 рази. Для осіб , які кинули палити через 5 років ризик  серцевого нападу  із смертельним результатом зменшується двічі.

Припинення паління не чинить негативного впливу на здоров’я . У будь-якому віці  і будь-який час можна і потрібно  відмовитись від цієї шкідливої звички!

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

29.05.2018р


Планово-консультативний виїзд

23 травня 2018 року в рамках заходу на базі Лисецької ЦРЛ відбувся тренінговий семінар з питань систематизації поглядів з діагностики і лікування обструктивних захворювань легень для лікарів загальної практики – сімейної медицини, дільничних терапевтів.

DSCN3872

У складі бригади спеціалістів прибули : головний позаштатний спеціаліст з пульмонології ДОЗ ОДА Світлана Філіпова, професор, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб Івано-Франківського національного медичного університету Микола Островський.

DSCN3874

В доповіді професор кафедри детально проаналізував актуальні питання щодо профілактики, діагностики та лікування ХОЗЛ, порядок обстеження пацієнтів спірографічним методом і інтерпретацію даних досліджень при різних формах обструкції легень, сучасні аспекти антибактеріального лікування.

DSCN3876

Лікарі обмінювались досвідом призначення різних груп препаратів та отримали інформаційні матеріали щодо правильного встановлення діагнозу «ХОЗЛ» згідно сучасної класифікації і патогенетичного лікування даної патології.

Керівництво центральної районної лікарні висловило   подяку і зацікавленість в подальшій співпраці з кафедрами Івано-Франківського Національного медичного університету.

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

25.05.2018р

 


Вишиванковий день в Лисецькій центральній районній лікарні

Цього року, 17 травня в Україні, відзначають День вишиванки, який уже став народним святом. Це свято, яке покликано зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Вишиті сорочки – віє від них ніжністю, теплом, пам’яттю про давній символ український. В цей День одягнімо свої вишиванки, зберімося всі на свято, покажімо, що ми діти української землі. Завжди і всюди пишаймося тим, що народилися українцями, яким дорогі прадідівські традиції.

DSCN3725

DSCN3734

В Лисецькій ЦРЛ вже не перший раз підтримують цю чудову традицію. Цього року медики радо приєднались до цієї акції та свій повсякденний медичний халат замінили на вишукані вишиванки.

DSCN3753

«Завдяки таким заходам бачимо, що наша держава відроджується, а з нею її культура, традиції і свідомість людей» – зауважив головний лікар районної лікарні Тарас Скоропад. Нехай і надалі вишита сорочка залишається символом чистоти, символом роду та любові до своєї землі.

 

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.05.2018р


Вшанували працю медичних сестер

12 травня –Всесвітній День медичної сестри .Офіційно свято було засноване  у 1971 році. В Україні його святкують з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я  та Асоціації медичних сестер України.

В історії цивілізації медицина має гарну і багату історію . Традиційно її  визначають як покликання , як мистецтво і служіння людині в потребі . Медсестринство виникло  з традиційних форм опіки і лікування.

Напередодні професійного свята медичних сестер, в актовій залі Лисецької ЦРЛ,  відбулися урочисті збори з нагоди  Всесвітнього Дня медичної сестри .

№1

Насамперед всіх медичних сестер привітав з професійним святом головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад – «Важко уявити наше життя без вас , медичні сестри . Ви є символом доброти та милосердя. Це одна з самих гуманних професій. Тому що головна цінність людини – її здоров’я. За вашу роботу – велике вам спасибі  та низький уклін», зазначив головний лікар ЦРЛ.

№2

В ході урочистих зборів, згідно наказу Лисецької ЦРЛ №105 від 11 травня 2018 року за добросовісне відношення до роботи , молодші спеціалісти з медичної освітою нагороджені Почесними грамотами і грошовими преміями від профспілкового комітету.

№3

Як можна не пам’ятати про День медичної сестри , як можна не подякувати медичним сестрам за недоспані ночі , за чуйність і ласку до хворих  , за професіоналізм ?

Тож подякуймо медсестрам за їх буденну працю , схиливши низько голову в поклоні.

Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

11.05.2018р


Засідання медичної ради

Під керівництвом головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада ,

№1

за участю заступників головного лікаря за розділами роботи, головних лікарів Тисменицької і Єзупільської міських лікарень, завідувачів СЛА ЗПСМ , районних спеціалістів , 27 квітня відбулось планове засідання медичної ради .

№3

Про роботу Старолисецької і Загвіздянської ЛА ЗПСМ доповіли завідувачі відповідних медичних закладів Олександра Лисіцька і Надія Городецька.

№1

В доповідях вони в більшій мірі зупинились на проблемах , які потрібно вирішити в найближчій перспективі .

№2

Розглянули питання  про виконання в районі Урядової програми «Доступні ліки» , про що доповіла районний кардіолог Дарія Гедзь  .

За результатами засідання медичної ради прийняті відповідні рішення.

Секретар медичної ради,

завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.04.2018р


Практичний семінар-навчання

Відбувся 25 квітня 2018 року на базі Лисецької ЦРЛ з лікарями, що надають первинну медичну допомогу. З головним питанням про порядок реєстрації лікарів первинної ланки та декларацій між ними та пацієнтами , виступила регіональний координатор «Медікс» в м. Івано-Франківську Оксана Луцак.

#1

В своїй презентаційній доповіді доповідач зупинилася на Інструкції щодо підписання декларацій в системі «Електронне здоров’я». Для успішного створення і  підписання декларацій , користувачу потрібно авторизуватися в системі «Електронне здоров’я». При потраплянні на сторінку системи , користувач вводить свою електронну адресу і пароль . Після авторизації на боковому меню сайту користувачу стане доступна вкладка декларації «Електронне здоров’я» . На цій сторінці є можливість  розглядати заявки від пацієнтів , підписувати підготовлені декларації, переглядати вже створені , відхилені та ті , що очікують підтвердження .

Для цього потрібно зробити :

 • Крок 1 . Перевірити наявність документів у пацієнта .
 • Крок 2. Визначити форму для заповнення особистої інформації.
 • Крок 3. Визначити форму для заповнення інформації про адресу проживання та прописки пацієнта.
 • Крок 4. Визначити форму для заповнення інформації  про опікунів та довірених осіб на випадок екстреної ситуації .
 • Крок 5. Завантажити копії документів пацієнта , ввести контактні дані особи та завантажити потрібні документи .
 • Крок 6. Реєстрація декларації в електронній системі охорони здоров’я завершується її підписанням електронним цифровим підписом (ЕЦП) лікаря з надання ПМД .

#2

Продовженням семінару було групове навчання лікарів поліклінічного відділення Лисецької ЦРЛ .

  Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

26.04.2018р

 


Колективний договір –  це регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних інтересів працівників

Саме про це йшлося на зборах трудового колективу Лисецької ЦРЛ 4 квітня 2018 року , на яких розглядався проект Колективного договору між адміністрацією в особі головного лікаря Тараса Скоропада

№2

та комітетом первинної профспілкової організації, який  є повноважним представником найманих працівників Лисецької центральної районної лікарні.

№1

 

В доповіді заступника голови профспілкового комітету Лисецької ЦРЛ Надії Курліщук були дотримані вимоги до змісту та порядку укладання колективних договорів згідно Законів України  «Про колективні договори і угоди» , «Про професійні спілки , їх права та гарантії діяльності».

За всі питання порядку денного засідання було проголосовано абсолютною більшістю голосів, в тому числі за проект Колективного договору між роботодавцем та трудовим колективом Лисецької ЦРЛ. Визначили осіб , відповідальних за виконання окремих положень колективного договору, та встановили терміни їх виконання . Двічі на рік зобов′язались  спільно аналізувати хід виконання колективного договору з оформленням відповідного акту , заслуховувати звіти керівника закладу та голови профспілкового комітету про реалізацію взятих на себе зобов′язань на загальних зборах трудового колективу. Положення цього колективного договору діють безпосередньо і є обов′язковими для дотримання адміністрацією , профспілковим  комітетом і працівниками.

Підготував  завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

05.04.2018р


 

Медична реформа повинна впроваджувати комплексно:

 1. Комунальному закладу первинної медичної допомоги

 

 • Реорганізуватися у некомерційне комунальне підприємство
 • Забезпечити комп’ютеризацію, обрати МІС та підключитися до електронної системи охорони здоров’я, отримати електронні цифрові підписи для закладу та лікарів
 • Привести матеріально-технічне забезпечення закладу у відповідність до Табелю технічного оснащення
 • Почати активне інформування та підписання з пацієнтами Декларацій про вибір лікаря первинної допомоги
 • Укласти договір з Національною службою здоров’я України

 

 1. Місцевій владі

 

 • Ухвалити рішення, необхідні для адміністративної та господарської автономії закладів охорони здоров’я. Статути новостворених комунальних некомерційних підприємств мають дозволяти цим закладам самостійно вирішувати питання штатного розпису та розмірів заробітних плат. Це дозволить підвищити заробітну плату медикам на первинній ланці після входження в реформу
 • Комп’ютеризувати та обладнати медичні заклади, які є майном громади
 • На рівні місцевого бюджету запускати місцеві програми з охорони здоров’я для населення.

 

Підготував  завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

04.04.2018р

 


До старту всеукраїнської кампанії з вибору лікаря первинної медичної допомоги МОЗ затвердили основні законодавчі документи щодо роботи первинної допомоги:

 • 23 березня 2018 року набрав чинності наказ МОЗ «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну допомогу. Та форми декларації про вибір лікаря. Який надає первинну медичну допомогу» № 503 від 19.03.2018 року.

З 1 квітня стартувала започаткована Міністерством охорони здоров’я національна компанія з вибору лікаря. Тепер кожний зможе обрати «свого» терапевта, педіатра (якщо йдеться про дитину) чи сімейного лікаря та підписати з ним декларацію.

     Жителі Тисменицького району попередню інформацію щодо Порядку проведення приписної компанії можуть отримати в лікарів:

 

Лікарі ЗПСМ, що надають первинну медичну допомогу, в розрізі  лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини :

 • Старолисецька ЛА ЗПСМ :
 • Завідувач Лисіцька Олександра Миколаївна , Ι кат. ЗПСМ ;
 • Склепова Наталія Юліанівна , Ι кат. ЗПСМ ;
 • Остапович Тетяна Володимирівна лікар- спеціаліст ЗПСМ ;

 

 • Черніївська ЛА ЗПСМ :
 • Завідувач Лапка Галина Семенівна , Ι кат. ЗПСМ ;
 • Мислицька Ореста Миколаївна, Ι кат. ЗПСМ (дільниця – с. Братківці);
 • Яців Віра Степанівна, Ι кат. ЗПСМ ;
 • Павлюк Світлана Василівна, ΙΙ кат. ЗПСМ (дільниця – с. Березівка) ;
 • Шаламай Уляна Петрівна, ΙΙ кат. ЗПСМ (дільниця – с. Чукалівка) ;
 • Федущак Ольга Миколаївна, Ι кат. ЗПСМ (дільниця – с. Черніїв);

 

 • Павлівська ЛА ЗПСМ :
 • Завідувач Третяк Галина Василівна, ΙΙ кат. ЗПСМ (дільниця – с. Павлівка) ;

 

 

 • Поліклінічне відділення Лисецької ЦРЛ :
 • Остап′як Олеся Зіновіївна , лікар- спеціаліст ЗПСМ, (дільниця- с. Майдан, с. Н.Гута , с. Рибне) ;

 

 • Ганусівська ЛА ЗПСМ :
 • Головний лікар Мойсишин Антон Євстахович, ΙΙ кат. ЗПСМ,Ι кат. з ООЗ,(дільниця- с. Побережжя) ;
 • Андрусів Тарас Іванович, молодий спеціаліст, (дільниця – с. Ганусівка) ;

 

 

 • Стриганецька ЛА ЗПСМ :
 • Завідувач Кумгир Тетяна Євстахіївна, Ι кат. ЗПСМ, (дільниця с.- Рошнів, с. Довге) ;
 • Костишин Людмила Володимирівна , ΙΙ кат. ЗПСМ, (дільниця с. Стриганці, с. Довге) ;

 

 

 • Чорнолізька ЛА ЗПСМ:
 • Головний лікар Оленчук Ярослав Михайлович ΙΙ кат., ЗПСМ,Ι спеціаліст з ООЗ ;
 • Барановський Ярослав Юрійович , Ι кат. ЗПСМ, лікар ЗПСМ (дільниця- с. Слобідка) ;
 • Кобітович Леся Миронівна, лікар- спеціаліст ЗПСМ, (дільниця – с. Чорнолізці) ;

 

 • Підлузька ЛА ЗПСМ :
 • Завідувач Маркозашвілі Наталія Михайлівна , спеціалізація з «ЗПСМ» ;
 • Прокопів Віталія Дмитрівна , (дільниця – с. Підпечари, с. Підлужжя) ;
 • Кльок Валентина Петрівна , Ι кат. ЗПСМ (дільниця – с. Підлужжя);
 • Чернецька Зоряна Зіновіївна , лікар ЗПСМ (дільниця – с. Узінь, с. Колодіївка, с.Добровляни) ;

 

 

 

 

 • Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ямницької сільської ради об’єднаної територіальної громади:
 • Завідувач Островська Марина Миколаївна , ΙΙ кат., ЗПСМ ;
 • Кузьмук Орися Миколаївна, вища кат.ЗПСМ (дільниця- с. Угринів Долішній);
 • Скринник Тарас Вікторович , спеціалізація «ЗПСМ» (дільниця –с. Клузів);
 • Зінько Любов Борисівна , дільничний педіатр (дільниця – с. Угринів Горішній) ;
 • Лащук Лілія Володимирівна , лікар- спеціаліст ЗПСМ,   (дільниця – с. Ямниця);
 • Стефанів Мар′яна Тарасівна , лікар- спеціаліст ЗПСМ, (дільниця – с. Тязів,  с. Сілець) ;

 

 

 

 

Поліклінічне відділення Тисменицької міської лікарні

Місто Тисмениця:

 

Терапевти:

 

 1. Стецюк Ганна Богданівна – ІІ кат.
 2. Жибак Мирослава Степанівна – І кат.
 3. Михальчук Світлана Володимирівна – І кат.
 4. Ткаченко Леся Михайлівна – І кат.

                 Педіатри:

 1. Солошин Володимира Володимирівна – І кат.
 2. Мартинець Марія Миколаївна – спеціаліст
 3. Вихованець Вікторія Вікторівна – молодий спеціаліст.

 

Приписні села:

Терапевти:

 1. Дмитрів Галина Миколаївна – І кат. (с.Липове, Пшеничники )
 2. Петришак Марія Михайлівна – І кат. (с.Тарновиця, Хом’яківка, Вільшаниця)
 3. Сендецька Ореста Олексіївна – І кат. (с.Марківці, Одаї, Н.Кривотули, Красилівка,

Клубівці)

 

Педіатри:

 1. Постоловська Марія Олексіївна – І кат. (с.Вільшаниця, Липове)
 2. Яцюк Неля Михайлівна – І кат. (с.Клубівці, Пшеничники, Хом’яківка)
 3. Пресіч Людмила Володимирівна – І кат. (с.Одаї, Ст.Кривотули, Красилівка)

Сімейні лікарі:

 1. Сем’янчук Світлана Петрівна – ІІ кат. (с.Ст.Кривотули)

 

 

Поліклінічне відділення Лисецької ЦРЛ

 

 

 

Терапевти:

 

 1. Гайнюк Дарія Михайлівна – І кваліфікаційна категорія.
 2. Черниш Галина Миколаївна – І кваліфікаційна категорія.

 

Сімейні лікарі:

 1. Котик Тетяна Михайлівна – вища кваліфікаційна категорія.
 2. Сомик Христина Дмитрівна – лікар – спеціаліст.

 

Педіатри:

 1. Хруставчук Ольга Василівна – лікар – спеціаліст.

 

Поліклінічне відділення Єзупільської міської лікарні.

Сімейні лікарі:

 1. Крупіцька Галина Володимирівна – І кваліфікаційна категорія.

Терапевти:

1.  Новаківська Марія Михайлівна – лікар-спеціаліст.

Підготував  завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.04.2018р


Про стан надання травматологічної і неврологічної допомоги

населенню району і акценти та завдання місцевої медицини в період реформування

Саме про це йшлося на розширеному засіданні медичної ради Лисецької ЦРЛ, яке відбулося 30 березня під керівництвом головного лікаря Тараса Скоропада. В медичній раді взяли участь заступники головного лікаря за розділами роботи, позаштатні районні спеціалісти, завідувачі СЛА ЗПСМ. На нараду було запрошено заступника голови Тисменицької РДА Степана Мандибура.

Фото №1 оновлено

 

 

 

На початку роботи головний лікар ознайомив присутніх з порядком денним наради. Районний травматолог Василь Гайдаш і районний невропатолог Леся Сташків доповіли про стан надання медичної допомоги населенню за профілем роботи. Мова йшла про стан організації неврологічної допомоги населенню на первинному та вторинному рівнях, зокрема хворим з гострою судинною патологією головного мозку, в тому числі про обстеження методом магнітно-резонансної томографії, яке дозволяє своєчасно поставити діагноз та провести лікування.

фото 22

 

 

 

 

 

 

Основний акцент було зроблено на правилах проведення приписної компанії щодо вибору сімейного лікаря і заповнення декларацій, про що доповів заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадим Палій. Для входження в реформу медичні заклади первинної допомоги повинні реорганізуватися у некомерційні комунальні підприємства і привести матеріально-технічне забезпечення у відповідність до Табелю технічного оснащення. Всі ці заходи потребують додаткового фінансування.

фото 2 оновлено

 

 

Заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур підтримав думку, що медицина району потребує додаткових ресурсів, зокрема дооснащення закладів  первинної ланки. Тож місцеві громади та органи влади повинні вишукувати можливості де їх взяти.

«Актуальність розглянутих питань – беззаперечна – зазначив, підсумовуючи хід засідання медичної ради, головний лікар Центральної районної лікарні Тарас Скоропад. Медицина – одна із найпроблемніших галузей, особливо, що стосується організації медичної допомоги. Щоб система відносин ефективно працювала, необхідно комплексно вирішувати питання надання медичної допомоги на всіх рівнях. Сьогодні ця система відпрацьовується на первинному рівні, зокрема амбулаторіях сімейної медицини. Будь-які зміни, реформи, новації – процес нелегкий. Тому очікуємо що цей рік буде не простим як і для медичних працівників, так і для пацієнтів. Тож, сподіваюся, що цей захід буде корисним для усіх присутніх.».

 

 Завідувач

інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ,

секретар медичної ради

Микола Семенів

02.04.2018р


Вагітність і гігієна ротової порожнини

Під час вагітності зростає ризик появи карієсу зубів і хвороб пародонта . Потяг до солодкого та вранішня нудота- ось чинники , які роблять  Вас більш уразливою . Проте існують шляхи  запобігання  руйнуванню зубів і хворобам ясен :

 • Чистіть зуби щонайменше двічі на день , зранку  і завжди  перед сном . змінюйте  свою зубну щітку кожні три місяці , як це  рекомендовано стоматологами ;
 • Використовуйте звичайні або електричні зубні щітки. Доведено, що електричні зубні щітки   видаляють більше нальоту, ніж звичайні .
 • Чистіть зуби протягом  не менше 2 хвилин.
 • Використовуйте зубну нитку (флос) або іригатор щодня для видалення нальоту  між зубами і під лінією ясен (ділянки ,які важко дістати зубною щіткою) ;
 • Використовуйте зубну пасту з фтором – фтор допомагає запобігти карієсу, укріплюючи зубну емаль.
 • Дотримуйтесь збалансованої , багатої на кальцій дієти, щоб дати собі і своєму малюкові все необхідне для збереження зубів здоровими.
 • Повідомте свого стоматолога , що Ви вагітні, і проходьте регулярно обстеження.

стоматолог

Лисецької ЦРЛ

Андріанна Семкович

20.03.2018р


 

Туберкульоз сьогодні- факти та перспективи

24 березня,  за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров′я , відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цьогорічна тема Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – «Разом ліквідуємо туберкульоз : нікого не залишимо без уваги» .

За критеріями ВООЗ епідемію цієї хвороби в Україні начебто подолано, але наша країна все ж віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. За попередніми висновками експертної комісії ВООЗ в Україні  за останні 5 років спостерігається стала тенденція до зменшення темпів захворюваності та смертності від туберкульозу. Але якщо порівнювати захворюваність в  Україні та інших країнах ЄС, то захворюваність в Україні в 10 разів вища , ніж в сусідніх країнах. За даними ВООЗ 20% випадків туберкульозу в Україні все ще залишається недовиявленими .

За даними медичної статистики  показник загальної захворюваності на туберкульоз в районі збільшився на 6,8% і становив у 2017 році 67,4 на 100 тисяч населення  проти обласного показника – 51,2 . Залишається   в районі високим рівень захворюваності на деструктивні форми туберкульозу – 21,7 у 2017 році на 100 тисяч населення  проти відповідного обласного показника -17,4 . Також зареєстрована негативна тенденція щодо показника смертності від туберкульозу на 100 тисяч – збільшення з 7,2 до 9,6 у 2017 році , в порівнянні з  обласним показником – 7,8.

Хто може захворіти на туберкульоз ? На туберкульоз може захворіти кожний , про те деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме :

 • особи які знаходяться в постійному контакті з хворим на туберкульоз;
 • ВІЛ- інфіковані та хворі на СНІД ;
 • особи , які страждають на алкоголізм , палять і вживають наркотики;
 • особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування , поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет) ;
 • діти , оскільки їх імунна система не сформована ;
 • літні люди , через послаблення їх імунної системи.

Основні симптоми захворювання:

 • кашель понад 2 тижні ;
 • підвищена температура тіла понад 7 днів;
 • утруднене дихання;
 • біль у грудях;
 • поганий апетит, постійна слабкість;
 • безпричинна втрата ваги;
 • підвищена пітливість, особливо вночі;
 • кровохаркання (наявність крові у мокротинні , що виділяється при кашлі).

 

Що робити , якщо ви побачили подібні симптоми у себе чи своїх близьких?

Відповідь єдина – якомога швидше зверніться до лікаря ! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше було розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Які дослідження дозволяють встановити діагноз ?

Основним дослідженням є огляд у лікаря , мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне дослідження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися.

Тож варто пам′ятати ! Що своєчасне виявлення туберкульозу є основним фактором для його ефективного лікування . Не зволікайте з проведенням туберкулінодіагностики у дітей , профілактичних флюорографічних оглядів , дотримуйтесь здорового способу життя, раціонального повноцінного харчування і правил особистої гігієни –  все це стане запорукою здоров ′я та вагомим кроком на шляху протидії епідемії.

Бережіть своє здоров′я !

 завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.03.2018р


 

 

Профілактична допомога і вакцинація серед підлітків

Підлітковий вік – час швидких змін фізіологічних , психологічних, соціальних умов.

Підлітковий період критичним  для онтогенезу української нації , що сьогодні постала перед загрозою послаблення фізичного , соматичного та психологічного здоров′я .

Профілактична допомога серед підлітків включає:

–         надання консультацій з питань збереження здоров′я;

–         бесіди про профілактику інфекцій, що передаються статевим шляхом;

–         бесіди про профілактику ВІЛ, ризикові поведінки;

–         формування свідомого ставлення до власного здоров′я;

–         бесіди про принципи дружнього підходу ;

–         розмови про вакцинацію серед підлітків , а саме

 • у 14 років ревакцинація –  поліомієліт
 • у 16 років ревакцинація-  дифтерія, правець

 

–          особливу увагу звертаємо на вакцинацію дівчаток проти раку шийки матки з 9 років  за схемою.

То ж вакцинуйтесь та будьте здорові !

 дитячий інфекціоніст

Лисецької ЦРЛ

Людмила Трачук

19.03.2018р


Як зміниться робота лікарів первинної ланки із впровадженням ІСРС-2

МОЗ України своїм наказом №13 від 04.01.2018 року «Про деякі питання застосування Україномовного варіанту Міжнародної класифікації первинної медичної допомоги (ІСРС-2-Е)»  затвердило систему , яка дозволяє лікарям первинної ланки концентруватись на потребах пацієнтів , а не підлаштовуватись під зручність обробки кодів для формування статистики.

Міжнародна класифікація первинної медичної допомоги (ІСРС) – найбільш поширена класифікація , яка використовується на первинній ланці в багатьох країнах світу . Головний принцип системи – розуміння того, що в  первинній медичній допомозі важливим є не тільки погляд лікаря на проблему пацієнта (діагноз)  але і причина звернення пацієнта за медичною допомогою, тому в  ІСРС-2   можна кодувати причину звернення пацієнта.

Класифікація розроблена лікарями ПМД , тому вона максимально відтворює зміст їх роботи. Базовим поняттям в ІСРС-2 є епізод медичної допомоги – взаємодія пацієнта з медичним закладом від першого звернення до медичного працівника і до останнього візиту  (включно) з цією ж проблемою .

ІСРС-2 має близько 1300 кодів , які описують найбільш часті (більше ніж 1 випадок на 1000 пацієнтів на рік) проблеми. Рівень деталізації цих проблем є відповідним для первинної медичної допомоги. Крім того , можна налаштовувати ІСРС-2 відповідно до місцевих епідеміологічних  потреб.

Для кожного візиту пацієнта ІСРС-2 дозволяє кодувати три складові :

 • Причину звернення пацієнта до лікаря (найчастіше це певні скарги, консультації або оцінка результатів аналізів) ;
 • Діагноз (як бачить проблему сімейний лікар);
 • Дії (що необхідно зробити в конкретній ситуації – лікування , направлення на додаткові методи обстеження або на  вторинну ланку)

За допомогою ІСРС-2 можна кодувати скарги, симптоми та синдроми, коли неможливо встановити точний діагноз.

Щодо впровадження ІСРС-2 , то МОЗ України у 2017 році підписало угоду  з WONCA щодо ліцензійного використання ІСРС-2 у загальній мережі. Українська мова стала 20-ю офіційною мовою ,  на яку була перекладена ІСРС-2.

Вже цього року українські лікарі приєднаються до міжнародної спільноти медиків,  які у своїй роботі використовують цю класифікацію. Для впровадження ІСРС-2 у 2018 році передбачено запуск навчального онлайн-тренажеру для лікарів , поширення  навчальних матеріалів і їх інтеграція в медичну освіту на до-та післядипломному рівні , проведення регіональних тренінгів для практикуючих лікарів. Також важливою складовою , яка дозволить підняти якість ПМД – є впровадження міжнародних протоколів. Це дозволить лікарям швидко знаходити відповіді на клінічні питання , що виникають в їх діяльності , використовуючи при цьому єдину систему кодів. Ці рішення будуть інтегровані в електронну систему охорони здоров′я і МІСи, якими користуються лікарі первинної ланки.

Міжнародна класифікація первинної медичної допомоги (Internationalclassificationforprimarycare (ICPC) – це найбільш поширена класифікація , яка використовується  на первинній ланці в багатьох країнах світу . Всесвітня  організація  охорони здоров′я офіційно включила  ІСРС до своєї групи міжнародних класифікацій (WHO-FIC).

Класифікація була розроблена  Всесвітньою організацію сімейних лікарів (WorldOrganizationofNationalColleges. Academic Association of  General Practitioners/Family Physicians – WONCA).WONCA  наразі об′єднує 118 організацій у 131 країні. До  неї входять 500 000 сімейних лікарів  з усього світу.

підготував завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.03.2018р

 

 


 

Нова модель фінансування закладів первинної медичної допомоги (ПМД)

Запрацює лише для громад, усі медичні заклади яких виконали обов′язкові умови :

 • Автономізувалися , тобто перетворилися у комунальні некомерційні підприємства ;
 • Комп′ютеризувалися, вибрали медичну інформаційну систему та підключилися до електронної системи охорони здоров′я, отримали електронні цифрові підписи для закладу та лікарів ;
 • Привели матеріально-технічне забезпечення закладу у відповідність до Табелю технічного оснащення ;
 • З квітня почали інформування та підписання з пацієнтами Декларацій про вибір лікаря первинної допомоги ;
 • Уклали договір з Національною службою здоров′я України;
 • Впровадили ключові елементи  сервісу .

Реформа розпочнеться в липні , коли перші заклади отримають фінансування за новою моделлю .На даному етапі медичним закладам надається необхідна методологічна підтримка , в тому числі інформаційна , для успішного старту  медичної реформи.

За матеріалами  moz.gov.ua

 підготував завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

07.03.2018р

 


Всеукраїнська благодійна акція

ВБФ «Серце до серця» проходитиме цьогоріч  з 2 по 22 квітня 2018 року під гаслом «Почуй світ», головною метою якої є збір коштів для дітей з вадами слуху, щоб  придбати медичне обладнання для дитячих лікарень відповідної  області. Акція відбуватиметься  тринадцятий рік поспіль і за цей час встигла набути загальнонаціональної підтримки. За дванадцять років діяльності  фонду обласним дитячим лікарням було передано медичне обладнання на загальну суму  31 923 461,42 грн.

Минулого року  Івано-Франківська область  за результатом збору коштів у період проведення акції «Я хочу  бачити життя» зібрала – 27 845, 30 грн. На зібрані в області кошти було придбано  та передано в Івано-Франківську обласну дитячу лікарню сучасне медичне обладнання, що дало можливість лікувати дітей на більш якісному рівні,  а саме: апарат для динамічної офтальмохромотерапії  і апарат для тренування акомодації.

Просимо небайдужих долучитись до вищезазначеної акції.

Реквізити для перерахування благодійних внесків :

р/р 2600501306399 в Київському Відділенні Центральної Філії ПАТ «КредоБанк»  МФО 325365, ЄДПРПОУ  34354227 , призначення платежу «Для Івано-Франківської області  благодійний внесок  на придбання медичного обладнання». Партнером акції (3 2 по 22 квітня 2018 року) є ПАТ «КредоБанк», через мережу  якого перерахування коштів здійснюється без комісії.

За матеріалами Всеукраїнського благодійного фонду «Серце до серця»

 підготував завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

06.03.2018р

 


 

Підсумкове засідання медичної ради за 2017 рік

Минулої п′ятниці відбулось підсумкове засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ.

DSCN3496

В роботі медичної ради взяли участь головний лікар Лисецької ЦРЛ, голова медичної ради Тарас  Скоропад , заступники головного лікаря за розділами роботи, районні спеціалісти. Для участі в засіданні медичної ради прибули головні лікарі Тисменицької та Єзупільської міських лікарень, завідувачі сільських лікарських амбулаторій загальної практики- сімейної медицини та ФАПів.

Також, щоб заслухати звіт медиків , з′ясувати головні напрями охорони здоров′я в районі та спільно шукати шляхи розв′язання основних проблем, у засіданні медичної ради взяли участь заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур, голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк.

Про роботу Лисецької ЦРЛ на амбулаторно-поліклінічному рівні у 2017 році, розповів присутнім заступник головного лікаря  з медичного обслуговування населення Вадим Палій, а продовжив аналіз роботи профільних стаціонарів- заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок. В доповідях було детально проаналізовано особливості демографічної ситуації в районі, тенденції стану здоров′я та об′єм і якість надання стаціонарної допомоги хворим.

На засіданні виступили районні спеціалісти , які висвітлили проблемні питання за розділами роботи, що в загальному впливають на рейтингові показники. Поговорили і про взаємодію первинної ланки медичної допомоги із вторинною. В ході засідання присутні обговорювали не лише проблеми в медицині району, але й методи й шляхи їх вирішення.

DSCN3497

Заступник голови районної державної адміністрації Степан Мандибур зазначив, що в медицині району є  певні проблеми, але є й шляхи їх розв′язання. Тому і надалі слід працювати для того, щоб районна медицина була на високому рівні.

DSCN3493

Голова районної ради Тетяна Градюк відзначила , що і в майбутньому , вони разом з депутатським  корпусом , будуть допомагати медицині району, для цього необхідно розробити стратегічний план з вирішення основних проблем у сфері охорони здоров′я району і поступово впроваджувати його в життя.

DSCN3499

Підбиваючи підсумки роботи медичної ради , головний лікар Тарас Скоропад відмітив, що керівництво району – , і голова районної державної адміністрації Степан Мандибур, і голова районної ради Тетяна Градюк з розумінням і увагою ставляться до діяльності медичних закладів району.

За підсумками медичної ради прийнято відповідне рішення. Роботу закладів охорони здоров′я Тисменицького району  визнано задовільною. Були визначені також пріоритетні напрямки діяльності лікувально-профілактичних закладів району на найближчу перспективу. Серед основних – сприяння проведенню  реформування системи охорони здоров′я ,  в тому числі первинної ланки, підвищення стандартів та якості медичного обслуговування населення району.  У будь-якому разі пріоритетом залишається своєчасна діагностика і поліпшення здоров′я людей.

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.02.2018р


 

Оперативна нарада

Відбулась 07.02.2018 року на базі Лисецької ЦРЛ. Основне питання порядку денного стосувалось  схеми відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

IMG_0517 (1)

В оперативній нараді взяли участь головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад, заступники головного лікаря за розділами роботи , завідувачі профільних стаціонарних відділень і лікарі поліклінічного відділення.

IMG_0522

На початку заходу начальник Тисменицького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Володимир Нетреб′як , презентував положення Постанови Фонду соціального страхування  №39 від 13 липня 2017 року про особливості направлення і лікування  застрахованих осіб в реабілітаційних відділеннях  санаторно-курортних закладів.

IMG_0524

Співдоповідачами в цьому питанні були : Зеновій Гринів – головний спеціаліст відділу фінансового контролю та аудиту і Іван Якимів- начальник відділу медичної реабілітації та соціальних послуг. Зокрема йшлося про те, що застрахована особа має право на лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань за рекомендацією лікуючого лікаря та  за наявністю висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) закладу охорони здоров′я, де вона перебуває на стаціонарному лікуванні, за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Термін лікування в реабілітаційному відділенні  визначається лікуючим лікарем та ЛКК ,  який є необхідним для відновлення здоров′я та працездатності застрахованої особи відповідно до профілю лікування та особливостей перебігу хвороби, але не більше 24 днів.

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

08.02.2018р

 


Електронна система охорони здоров’я – інструмент для реалізації реформ в медицині

Реформа змінює відносини в системі. Держава починає напряму сплачувати кошти медикам і вимагає від них єдиного  – надання якісних медичних послуг і прямої роботи з пацієнтами. Адже сьогодні лікарі часто витрачають більше часу на заповнення медичної  облікової документації, ніж на прийом хворих – і це не є нормальним. Саме ці питання має вирішити eHealth система – вивільнити час лікаря на роботу з пацієнтами, відмовитись від паперового документообігу та надати пацієнтам можливість зручного планування візитів.

EHealth– це електронна система реєстрації та ведення відносин лікаря та пацієнта. Вона складається з двох компонентів: медичних інформаційних систем ( МІС)  та Центрального компоненту.

Медичні інформаційні системи (МІС) – вже існуючі системи, які надають програмне забезпечення для адміністрування медичних закладів в електронному режимі. Центральний компонент – державна складова. Це єдиний реєстр медичних закладів, лікарів, пацієнтів та декларацій, з якими працюють МІСи для комунікації даних.

МІС кожна поліклініка (або лікар ФОП) вибирають ту , яка відповідає їх вимогам. МІСи збирають інформацію з різних медичних закладів і частину,  яка  повинна зберігатись на центральному рівні передають на зберігання в Центральний компонент.

На першому етапі Центральний компонент надає можливість зберігати лише персональні дані,  а саме реєстр медичних установ, реєстр лікарів, реєстр пацієнтів.  Відповідно до цього і електронна система на першому етапі забезпечує електронізацію роботи первинної ланки. Перша версія надає можливість реєструвати договори між медичними установами і Центром Національної служби здоров’я України, і реєструвати декларації між лікарем первинної ланки і пацієнтом. На основі цих договорів буде перераховувати гроші медичним установам.

На другому етапі в Центральному компоненті почнуть зберігатись медичні дані – різні аналізи і огляди фахівців. Так само Центральний компонент забезпечить можливість формування всіх статистичних даних автоматично, що зніме з лікаря роботу щодо ведення паперових документів. У майбутньому електронна система  дасть можливість пацієнтам швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта.

 

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

31.01.2018р


 

В Україні офіційно стартувала медична реформа

Ключовий документ, який запустив зміни , має назву Закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». Це означає, що медицина буде безкоштовною за послуги, які держава визначить, за інше доведеться платити.  Реформа моделі фінансування системи первинної допомоги розпочнеться вже з 2018 року,  яка повинна забезпечити рівний доступ до медичних послуг та ліків, гарантованих та покритих державою.

Реформування моделі медичних установ спеціалізованої допомоги (вторинний рівень) та високоспеціалізованої (третинний рівень) буде впроваджуватись з 2020 року. Щороку об′єм послуг, гарантованих державою, та тарифи будуть затверджуватися Верховною Радою в рамках державного бюджету, цей документ матиме назву Програма медичних гарантій. Реформа забезпечить максимально можливий фінансовий захист здоров′я кожного громадянина.

Вперше в комунальних медичних установах з′явиться поняття медичної послуги та єдиного державного тарифу на кожну послугу. Держава покриватиме всі витрати на надання послуги у межах гарантованого пакету , конкретному лікарю або медичній установі. А пацієнт , у свою чергу , може обрати будь-який медичний заклад і лікаря для отримання послуги та змінити його за своїм бажанням.

На первинному рівні, пацієнти , починаючи з 2018 року , укладатимуть угоди з лікарями загальної практики-сімейної медицини, дільничними терапевтами і педіатрами, за результатами яких Національна служба здоров′я України (розпорядник бюджетних коштів) виділятиме кошти на його лікування. Так буде втілюватись принцип «гроші йдуть за пацієнтом» , що забезпечить реалізацію права кожного громадянина отримувати захист свого здоров′я . А держава надає фінансові гарантії цього права .

Таким чином створюються конкурентні умови, в яких кожний медичний заклад буде боротись за пацієнтів, які обиратимуть ті заклади, де є кваліфікований медичний персонал, сучасна діагностична і лікувальна апаратура і створені комфортні умови перебування  хворого.

Реформа , що спрямована на зміну застарілої системи охорони здоров”я в Україні, лише стартувала. Цей процес далеко не простий, отож ще чимало запитань стосовно здійснення його послідовних кроків виникатиме у керівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, самих медиків та їхніх пацієнтів.

За матеріалами директивних документів МОЗ України

підготував завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола Семенів

   18.01.2018 р.

                 


                           Ніколи не пізно робити добро

В системі загальнолюдських цінностей забезпечення належної якості життя, починаючи з моменту народження і до останньої миті земного буття людини, входить в коло найбільш вагомих проблем сучасної цивілізації.

Особливої потреби в соціальному захисті та медико-психологічної і морально-духовної підтримки потребують хворі, що страждають на важкі невиліковні хвороби.

Сьогодні у нашому суспільстві таких людей стає все більше. Окрім суто фізичних негативних проявів хвороби, останні дні земного життя багатьох хворих супроводжуються душевними розладами , страхом смерті, почуттям власної безпорадності  і тотальної самотності.

Розв′язанню проблем , що постають перед невиліковними хворими та їх родинами, може слугувати паліативна допомога, яка в сучасному розумінні розглядається як комплексна система заходів медичного, соціального, духовного та психологічного характеру, спрямованих на всебічну підтримку хворого, у випадку коли хвороба не піддається лікуванню.

Благодійний фонд «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» вже другий рік поспіль, спільно з Лисецькою центральною районною лікарнею, згідно Договору про співпрацю, допомагає важкохворим жителям Тисменицького району .

Для надання допомоги на етапі догляду за невиліковними хворими та супроводу членів їх родин, залучена мультидисциплінарна команда у складі лікаря, медичної сестри, духівника, психолога. Впродовж 2017 року здійснено виїзди, для надання паліативної допомоги, в тому числі і матерільної у вигляді медикаментів, продуктів харчування і предметів догляду за хворими, до 50-ти осіб з числа важкохворих жителів району. Така співпраця благодійного фонду  «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» та Лисецької центральної районної лікарні здійснюється завдяки фінансуванню Карітасу Австрії, Карітасу України та Карітасу міста Трір (Німеччина).

Усіх хто працює з важкохворими людьми  об′єднані однією метою – забезпечити максимально можливу високу якість життя, фізичний і психологічний комфорт у цей період їхнього життя.

Попри всі людські винаходи та досягнення, саме любов , яка живиться з джерела віри і надії на Бога, приносить людині найбільше щастя та добро.

Не скупімся на милосердя. Тож нехай ніколи не міліє ріка людського милосердя, співчуття і добра. Озирніться довкола і ви знайдете тих ,хто потребує не тільки щирого слова , але й підтримки , допомоги , розради. Добро подароване комусь, обов′язково добром повернеться !

 

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

28.12.2017р

 


 

 

Планове засідання

оперативної наради відбулось 08.12.2017р., на базі Лисецької ЦРЛ, під керівництвом головного лікаря Тараса Скоропада.

DSCN3412

Участь у заході взяли керівники медичних закладів первинного рівня, головні лікарі Тисменицької та Єзупільської міських лікарень , лікарі хірурги  і акушер-гінекологи, профільні районні спеціалісти.

DSCN3411

Згідно порядку денного розглядались питання, що стосувались аналізу первинної інвалідності населення району і порядку забезпечення застрахованих осіб реабілітаційним санаторно-курортним лікуванням, про що доповів заступник головного лікаря з ЕТН Микола Осипів.

Присутні обговорили організацію надання хірургічної допомоги населенню району. Районний хірург Микола Грушецький і співдоповідач, завідувач хірургічного відділення Тисменицької МЛ, Мирон Чейпиш доповіли про проблеми в процесі надання хірургічної допомоги.

DSCN3414

Актуальним стало питання щодо спостереження і оздоровлення жіночого населення району. Районний акушер-гінеколог Наталія Лучків в своїй доповіді зупинилась на аналізі проведення профілактичних, діагностичних та лікувальних заходів серед жіночого  населення району  та заходах щодо покращення роботи,  в тому числі повного і систематичного обстеження вагітних з метою раннього виявлення перинатальної патології, вибору акушерської тактики в плані ведення вагітності та пологів.

Виходячи з основних положень, виступів та рекомендацій спеціалістів прийнято відповідні рішення.

DSCN3416

Після завершення наради керівники медичних закладів району оглянули оновленні палати і кабінети пологового відділення Лисецької ЦРЛ.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

11.12.2017р

 

 

 


Урочисте відкриття і освячення пологового відділення

Відбулось 21 листопада в Лисецькій центральній районній лікарні.

DSCN3382

DSCN3370

У заході взяли участь голова Тисменицької РДА Іван Семанюк, голова районної ради Тетяна  Градюк, депутати обласної ради Василь Попович, Михайло Королик, селищний голова Лисця Віктор Дубницький, головний спеціаліст з акушерства та гінекології ДОЗ ОДА Володимир Дзьомбак, головний лікар Івано-Франківського обласного  перинатального центру Ігор Вакалюк, головний лікар ЦРЛ Тарас Скоропад, представники духовенства і персонал лікарні.

DSCN3398

DSCN3387

Перед входом у приміщення пологового відділення, уповноважені особи – голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк та головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад перерізали символічну стрічку. Лисецький парох УГКЦ отець Федір Бойко здійснив важливу місію – освятив вхідні двері та все приміщення пологового відділення.

DSC_0066

Роботи з оновлення пологового відділення тривали на протязі 2 місяців. У введеному в експлуатацію пологовому відділені, для надання акушерсько-гінекологічної допомоги жінкам в період вагітності, пологів та в післяпологовому періоді і медичної допомоги новонародженим дітям, створено комфортні умови у двох і трьохмісних палатах. Окремо обладнані санітарні кімнати і душові. Відділення розраховане на 15 ліжок, з них 5 для патології вагітних, медичну допомогу в ньому щорічно отримують більше 300 жінок.

Кошторисна вартість робіт на проведення капітального ремонту становила 516 тисяч гривень, з них 300 тисяч виділено з обласного бюджету на встановлення енергозберігаючих вікон та дверей, 216 тисяч витрачено при співфінансуванні з районного бюджету та медичної субвенції.

На закупівлю твердого інвентаря витрачено 35 тисяч гривень з медичної субвенції. В порядку благодійної допомоги пологове відділення поповнилось функціональними ліжками, приліжковими тумбочками, предметами догляду за вагітними та новонародженими, пральною машинкою, м’яким інвентарем від Івано-Франківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України та благодійного Фонду «Християнська Місія».

За словами головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада, завершенню капітального ремонту пологового відділення центральної районної лікарні сприяло обласне і районне керівництво. Слова вдячності усім, хто долучився до справи, висловили голова районної державної адміністрації Іван Семанюк та районної ради Тетяна Градюк.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.11.2017р.


Розширене засідання оперативної наради

Під керівництвом головного лікаря Тараса Скоропада відбулось 17.11.2017 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ. Участь в заході взяли головні лікарі ЛПЗ району, районні спеціалісти, керівники структурних підрозділів, представник Богородчанської міжрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України». Серед запрошених був присутній заступник голови Тисменицької РДА Степан Мандибур.

DSCN3367
Важливою частиною оперативної наради стало обговорення основного питання щодо чинників, які зумовлюють стан здоров’я населення, аналіз ризиків різного походження й управління ними, організації епіднагляду та контролю за інфекційними захворюваннями.

DSCN3364
Завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень Богородчанської міжрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» Надія Глушко, характеризуючи особливості демографічної ситуації та тенденції стану здоров’я населення Тисменицького району і вплив на нього комплексу чинників зовнішнього середовища, акцентувала на міждисциплінарній взаємодії щодо його покращення.
Важливими показниками стану здоров’я є захворюваність і поширеність хвороб. Захворюваність характеризує можливість адаптації населення до чинників довкілля, а поширеність хвороб значною мірою показує накопичення патології.
На етапі обговорення основного питання зав’язалась цікава дискусія, в якій активну участь приймав заступник голови РДА Степан Мандибур. Були різні позиції, озвучувались протилежні думки, але зійшлися на тому, що прогрес у справі покращення здоров’я населення полягає в більшій мірі в профілактиці, яка включає в себе організацію раціонального харчування, забезпечення доброякісною водою, проведення санітарно-оздоровчих заходів, імунізацію проти основних інфекційних хвороб, проведення санітарної освіти серед населення.
Не залишилось без уваги питання щодо реформ в медицині. На сучасному етапі розвитку сімейної медицини в районі створені достатні умови для функціонування закладів сімейної медицини, які оптимально забезпечені обладнанням, апаратурою і медикаментами. За словами головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада : «Тепер сімейна медицина має набути самостійного адміністративного, юридичного і фінансового статусу. Сімейний лікар буде вільно обиратися своїми пацієнтами і його матеріальна винагорода залежатиме від об′єму наданих послуг».

DSCN3365
Даний захід об′єднав фахівців та представників влади щодо розвитку громадського здоров′я та формування системи епідеміологічного нагляду.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.11.2017р.


Реформа медицини змінює відносини в системі

Саме в такому форматі 10.11.2017 року в місті Івано-Франківську відбувся регіональний семінар з роз’яснення впровадження електронної системи охорони здоров’я eHealth. Участь в заході взяли делеговані представники медичних закладів області, в тому числі з Тисменицького району, міста Івано-Франківська, а також делегація медиків з Чернівецької області.

DSCN3338

Перед початком семінару з привітальними словами до слухачів звернувся ректор Івано-Франківського національного медичного університету Микола Рожко, виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації Микола Стовбан, заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Ігор Пасічняк.

DSCN3344DSCN3345

Далі спікери семінару пояснили присутнім що таке електронна система реєстрації і про етапи запуску пілоту eHealth. Вона буде поступово впроваджуватись, паралельно з проведенням реформ в медицині, протягом кількох років. Спочатку вона охопить первинну ланку медицини. Пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями в системі eHealth. Таким чином держава починає напряму сплачувати кошти медикам і вимагає від них єдиного – надання якісних медичних послуг і прямої роботи з пацієнтами.

DSCN3352

В перервах між модулями семінару, які проводили спікери Проектного офісу eHealth та експерти групи підтримки медичної реформи, відбувались цікаві зустрічі із знайомими колегами-медиками, згадувалось про минуле і проходив обмін думками щодо теперішнього стану в медицині.

Навчальний семінар відбувся на високому організаційному рівні, був насичений великою кількістю тематичних доповідей і коментарями фахівців-медиків з організації і управління охороною здоров’я.

Проаналізувавши отриману інформацію, за результатами проведеного семінару, можна сказати, що зміни в медицині потрібні і вони вже наступають.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.11.2017р.


Засідання медичної ради в Тисмениці

27 жовтня відбулось виїзне засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ на базі Тисменицької міської лікарні, в якому взяли участь заступники головного лікаря з медичного обслуговування населення та з медичної частини Вадим Палій і Ярослав Чеснок, а також головні лікарі лікувальних закладів району, районні спеціалісти і керівники структурних підрозділів. Прийняли участь у заході також заступник голови районної ради Ігор Федоришин і міський голова Тисмениці Степан Сворак.

DSCN3319
DSCN3310

Присутні обговорили питання, які стосувались роботи Тисменицької міської лікарні, Павлівської лікарської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, а також стану інфекційної захворюваності населення району.

DSCN3308

В своєму виступі головний лікар Тисменицької міської лікарні Роман Сендецький розповів про показники діяльності, кадрове та матеріально- технічне забезпечення міської лікарні, проблеми та перспективні шляхи їх вирішення. Основну увагу, у доповіді, звернув на виконання завдань з реформування медичної галузі, упровадження механізмів фінансування, покращення доступності та якості медичної допомоги.

DSCN3320

DSCN3327

Про стан надання медичної допомоги населенню Павлівської лікарської амбулаторії доповіла завідувач Галина Третяк, а характеристику стану інфекційної захворюваності населення районну надала Ірина Лінінська. Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов провів аналіз динаміки основних епідпоказників по туберкульозу за 9 місяців 2017 року.

DSCN3323

Зі слів виступаючих представників районної та міської влади прозвучало те, що такі засідання проводяться для того, щоб акцентувати увагу на головних завданнях які повинні виконуватись та на яких етапах потрібно ситуацію покращити і наголошувалось на тому, що ключовим завданням в умовах децентралізації влади є створення максимуму можливостей на місцях, де відбуватимуться зміни. Саме тому реалізація реформи буде залежати від якості роботи місцевої влади.

Заслухавши та обговоривши доповіді, члени медичної ради відмітили як позитивні сторони і негативні тенденції в роботі Тисменицької МЛ, Павлівської ЛА ЗПСМ. Виходячи з основних положень виступів та рекомендацій спеціалістів прийнято відповідні рішення.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

30.10.2017р.


Виїзне засідання оперативної наради Лисецької ЦРЛ

Відбулось 13 жовтня 2017 року на базі Ямницької клінічної лікарської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини під керівництвом головного лікаря центральної районної лікарні Тараса Скоропада.

У засіданні також взяли участь заступник голови Тисменицької районної адміністрації Степан Мандибур, голова Тисменицької районної ради Роман Крутий, сільський голова села Ямниця Микола Зелінський, головні лікарі медичних закладів району, завідувачі фельдшерсько-акушерських пунктів.

DSCN3233

Перед початком засідання оперативної наради присутні оглянули лікувально-діагностичні кабінети Ямницької клінічної лікарської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, в яких отримують медичні послуги жителі приписних дільниць і села Ямниця, а також підвищують свої практичні навики студенти Івано-Франківського національного медичного університету.
DSCN3240

Про основне питання щодо роботи Ямницької клінічної лікарської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини в форматі удосконалення організаційно-методичної роботи на лікарських дільницях загальної практики – сімейної медицини, доповідала головний лікар Марина Островська, яка в своїй доповіді зазначила, що населення Ямницької дільниці отримує медичну допомогу належним чином при наявності матеріально-технічної бази, достатньої кількості та якості лікувально-діагностичного обладнання і за умови достатнього фінансування.

DSCN3245

Також обговорювались проблемні питання медичної галузі району та перспективні шляхи їх вирішення. На думку більшості присутніх, пріоритетом медичної галузі на сьогодні залишається розвиток первинної медичної допомоги.

Згадувалось про функціонування медицини в районі в умовах адміністративно-територіальної реформи. Утворення територіальних громад сіл, селищ і міст є першим кроком до реформування послуг і фінансування охорони здоров’я, в тому числі розмежування замовника медичних послуг та їх надавача. Спроможні територіальні громади в результаті об’єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання медичної допомоги.

DSCN3250

Щирі слова подяки медикам були від головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада і голови Тисменицької районної ради Романа Крутого.

DSCN3251
DSCN3279
Після завершення основної частини оперативної наради, учасники мали можливість відвідати ПАТ «Івано-Франківськцемент», в тому числі оглянути матеріально-технічну базу лікувально-діагностичного центру «Цементник».

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.10.2017р.


Оновлений кабінет фізичної реабілітації

6 жовтня 2017 року відкрито на базі Лисецької ЦРЛ, після реконструкції і закупівлі додаткового сучасного обладнання: фітнес-станції «Стимул», електричної бігової доріжки, за кошти місцевого бюджету на суму понад 40 тисяч гривень.

DSC_0070

Захід відбувся за участі голови Тисменицької районної державної адміністрації Івана Семанюка, голови Тисменицької районної ради Романа Крутого та персоналу лікарні.

DSCN3114

Із вступним словом до присутніх звернувся головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад. Він розповів про актуальність методів лікувальної фізкультури у комплексі медичної реабілітації для створення фізичної основи соціально-трудової та соціально-побутової реабілітації пацієнтів.

«Відкриття такого кабінету дозволить пацієнтам під час лікування і після виписки із стаціонару продовжувати лікування. Це збільшує доступність пацієнтів до реабілітаційного лікування після інсультів, травм, захворювань опорно-рухового апарату. Адже саме фізична реабілітація відновлює 30-70% втрачених рухових функцій організму», – в підсумку сказав головний лікар центральної районної лікарні Тарас Скоропад.

У своїх виступах керівники виконавчої влади та місцевого самоврядування районну – Іван Семанюк і Роман Крутий наголошували на розумінні влади, що фізичну реабілітацію потрібно розвивати, інвестувати як бюджетні так і позабюджетні кошти, бо такого лікування з кожним роком потребує все більше людей.

На завершальному етапі свого робочого візиту гості ознайомились з організацією роботи та матеріально-технічною базою стаціонарних відділень, в тому числі операційного блоку і поліклінічного відділення Лисецької ЦРЛ.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.10.2017р.


 

Науково-практична конференція

відбулася 11 серпня в актовій залі Лисецької ЦРЛ

DSCN3055

за участю медичних працівників лікувальних закладів загальної мережі та представників Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, в тому числі завідувачів СЛА ЗПСМ, головних лікарів Тисменицької та Єзупільської міських лікарень, завідувачів ФАПів, лікарів загальної практики – сімейної медицини і дільничних терапевтів. Захід проходив під керівництвом головного лікаря центральної районної лікарні Тараса Скоропада.

DSCN3054

Метою заходу було вивчення положень наказу ДОЗ ОДА №185 від 21.06.2017 року «Про забезпечення амбулаторного етапу лікування хворих на туберкульоз в закладах охорони здоров’я» та реалізацію його в практичній роботі. Перед розглядом основного питання заступник головного лікаря Вадим Палій нагадав присутнім про результати протитуберкульозної роботи в першому півріччі 2017 року.
DSCN3056

В основному питанні районний фтизіатр Любов Фицик зупинилась на алгоритмі виявлення туберкульозу в загально-лікувальній мережі, організації роботи, основних завданнях і функціях ДОТ – кабінетів, правилах отримання і зберігання протитуберкульозних препаратів, веденні облікової документації.

Проводились і практичні заняття із медичними працівниками, які будуть безпосередньо проводити контрольоване лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі, за результатами яких будуть видаватись посвідчення.

Варто зазначити, що в рамках даного заходу обговорювалось питання про стан захворюваності на кір в районі, визначені першочергові кроки з метою попередження виникнення нових випадків захворювання. Про що доповідала дитячий інфекціоніст Людмила Трачук.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

14.08.2017р.


Туберкульоз – епідемія сучасності

Туберкульоз існує з тієї пори, з якої розпочалось життя на нашій планеті. На даний час ця хвороба є серйозною загрозою для людства. Її не ліквідовано в жодній країні світу, бо послаблення боротьби з нею було передчасним та привело до виходу ситуації з-під контролю.

Погіршення епідемічної ситуації з приводу туберкульозу у багатьох країнах світу наприкінці минулого тисячоліття змусило Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) у квітні 1993 року оголосити туберкульоз глобальною загрозою. За даними ВООЗ, третя частина населення планети, а це близько 1,9 млрд осіб, інфікована мікобактерією туберкульозу, з них 60 млн хворіють туберкульозом.

В Україні, незважаючи на протитуберкульозні заходи, які проводяться, епідемічна ситуація залишається складною.

Аналіз відповідної статистики в районі, підтверджує, що показник первинної захворюваності на туберкульоз у 2016 році погіршився і становив 62,8 на 100 тисяч населення при обласному – 52,0. Високою також є захворюваність деструктивними формами туберкульозу – 20,5 на 100 тис. населення проти обласного показника – 15,9. За перше півріччя 2017 року захворюваність туберкульозом в динаміці збільшилась з 33,8 до 43,4 на 100 тис. населення і перевищує відповідний обласний показник за перше півріччя 2017 року – 27,9. Аналогічно збільшилась питома вага деструктивних форм серед вперше виявлених хворих з 34,6% до 39,4% при обласному – 36,8%, що свідчить про недостатню роботу з приводу раннього виявлення туберкульозу, особливо серед груп ризику. Як бачимо, проблема туберкульозу у районі залишається надзвичайно серйозною. Перспектива боротьби з туберкульозом в районі вимагає збільшення фінансування заходів цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2017-2020 роки, максимального охоплення дітей туберкулінодіагностикою, а дорослого населення – профілактичним флюорографічним обстеженням, в тому числі осіб із груп ризику та із категорії, які не оглядались 2 і більше років, проведення контрольованої хіміотерапії хворим на туберкульоз без бактеріовиділення на амбулаторному етапі лікування.

Шановні жителі району, для запобігання туберкульозу необхідно дотримуватися здорового способу життя, правил праці та відпочинку, санітарно-гігієнічних умов, не зловживати алкоголем, курінням, уникати стресових ситуацій. Пам’ятайте, що безпека кожної людини залежить від того, як вона ставиться до свого здоров’я.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.08.2017р.


Духовність

9 серпня Церква вшановує пам’ять Великомученика і Цілителя Пантелеймона. За фахом святий Пантелеймон був лікарем і зараз вважається покровителем всіх лікарів та цілителів хворих.

DSCN3059

Тому цілком логічною  була ініціатива головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада побудувати на подвір’ї, перед основним корпусом, каплицю святого Пантелеймона, яку освятили і відкрили у 2006 році. Капличка – надзвичайно красива споруда, що гармонійно вписалася в загальний комплекс будівель Лисецької центральної районної лікарні. Кожний медичний працівник, родичі пацієнтів та й самі хворі мають можливість помолитися в капличці за своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і родичів.

У храмах, в цей день, лунали слова молитви за духовну та наставницьку підтримку медичних сестер, лікарів та всіх хто рятує хворих та немічних. Особливо в цей день, багато медичних працівників приєднались до слів молитви за тих хто довірив нам своє життя, за яке щодня борються лікарі-хірурги біля операційного стола, лікарі-педіатри, даруючи сонячні дні найменшим жителям, лікарі-акушер гінекологи, даруючи радість новому життю.

Духовність в лікуванні хворих відіграє не малу роль. Навіть визначення поняття здоров’я, згідно ВООЗ, ґрунтується на ідеї цілісності людської істоти, тобто нерозривного зв’язку між духом, душею та тілом – «Здоров’я – стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад».

Таємниця здоров’я – у нашій душі. Дуже важливо пам’ятати, що тенетами кожної хвороби є духовна причина. Кінцеве зцілення можливе, воно виключно на духовному рівні. Тож “лікар лікує, а Господь зціляє” – medicus curat, Deus sanat.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

9.08.2017р.


 

Підсумкова нарада

Під керівництвом головного лікаря Лисецької ЦРЛ Тараса Скоропада, за участю заступників головного лікаря за розділами роботи,

DSCN2963

головних лікарів та завідувачів лікувальних закладів Тисменицького району, районних спеціалістів, керівників структурних підрозділів, 28 липня 2017 року відбулось засідання Медичної ради за підсумками 6-ти місяців роботи.

З основними доповідями, про роботу профільних стаціонарів району та діяльність амбулаторно-поліклінічних закладів, виступили відповідно заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок і завідувач інформаційно-аналітичного відділу Микола Семенів.

DSCN2965

Заслухавши та обговоривши доповіді, були відмічені як позитивні сторони і здобутки, негативні тенденції в роботі закладів охорони здоров’я району, так і проблемні питання в наданні медичної допомоги в цілому. Виходячи з основних положень, виступів та рекомендацій спеціалістів, прийнято відповідне рішення, про хід виконання якого буде заслухано на засіданні Медичної ради в жовтні 2017 року.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

31.07.2017р.


Хворобу легше попередити, ніж лікувати

Станом на 18.07.2017 року, за даними МОЗ, в Україні зареєстровано 90 випадків захворювання на ботулізм, 9 людей померло. Вісім з дев’яти померлих захворіли внаслідок вживання в’яленої риби.

Щоб вберегтися від захворювання на ботулізм необхідно уникати споживання в’яленої, солоної та консервованої риби, та м’ясних консерв, в першу чергу домашнього виробництва. Також потрібно уникати споживання продуктів, умови зберігання та транспортування яких могли бути не дотримані належним чином, або про якість яких споживачу достеменно невідомо.

Люди хворіють в результаті отруєння токсинами, зазнають важкого ураження центральної і вегетативної нервової системи. Збудник поширений у природі – постійно перебуває в ґрунті, утворює надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів спори. Ботулотоксин – одна з найсильніших у природі отрут. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.

Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і осідає у різних відділах нервової системи. Результат – парези і паралічі гортані, глотки та дихальних м’язів. Людина задихається, може розвинутися зараження крові.

Дорослі, як правило, заражаються через шлунково-кишковий тракт, однак відомі два винятки, що трапляються вкрай рідко: ботулізм грудних дітей, у яких токсин продукуєтся в кишечнику вегетативними формами збудника, і раневий ботулізм, коли розмноження клостридій і токсиноутворення відбувається в загниваючих, некротованих (відмерлих) тканинах рани.

Від моменту проникнення збудника в організм до клінічних проявів хвороби може пройти від декількох годин до 2-5 діб. Чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько доби.

На початку хворого турбують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при поразці дихальних м’язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм необхідно звернутися до лікаря.

На початку липня Програма розвитку ООН у якості гуманітарної допомоги поставила в Україну 25 курсів антитоксину проти ботулізму, вартістю 2,5 млн грн. Станом на 19.07.2017 року на відповідальному зберіганні на складах ДП “Укрвакцина” знаходиться 22 флакони сироватки.

Перші три флакони було використано для термінового лікування пацієнтів, із встановленим діагнозом ботулізм. У найкоротші строки сироватка для цих пацієнтів була поставлена в Кіровоградську, Хмельницьку та Івано-Франківську області.

Оскільки випадки захворювання на ботулізм не обмежені певною територією, сироватка виділятиметься окремо для кожного пацієнта.

МОЗ України відпрацьовує процедуру закупівлі медикаментів для хворих на інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності (дифтерія, сказ, правець, ботулізм, малярія) за кошти державного бюджету.

 

 

За матеріалами МОЗ України

21.07.2017р.


Сказ – смертельна загроза для життя!

Статистика свідчить, що сказ є постійною загрозою для людства. У багатьох країнах світу щороку гине від цієї страшної недуги понад 30 тисяч людей і понад 1 млн. тварин. Останнім часом в Україні побільшало випадків захворювань на сказ. Щороку в Україні реєструють приблизно 100 тис. осіб, які звернулись в медичні заклади з приводу укусів тварин.

Що таке сказ?

Варто нагадати, що сказ – це гостра інфекційна хвороба – важке ураження центральної нервової системи, що спричиняється вірусом. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворих тварин чи внаслідок потрапляння слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або на слизові оболонки людини. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також свійських тварин. Основною причиною захворювання людей на сказ є пізнє звернення за фаховою медичною допомогою. Це захворювання небезпечне тим, що за відсутності своєчасного щеплення у 100% випадків закінчується смертю.

Єдиний спосіб порятунку – це вакцинація, яку необхідно здійснити якомога швидше. Річ у тому, що між інфікуванням та виникненням перших проявів хвороби у людей минає від 12 днів до 6 місяців, а інколи і більше.

Як розпізнати хвору тварину?

Головна ознака хворих тварин – нетипова поведінка. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини, захворівши на сказ, не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, а через декілька днів – агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і настає смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання.

Щоб запобігти захворюванню…

Необхідно насамперед уникати контактів із бездомними та дикими тваринами, пояснити дітям небезпеку таких контактів. Якщо вас покусала тварина, або на шкіру потрапила її слина, потрібно промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду та негайно звернутись до найближчого медичного закладу для проведення антирабічного щеплення. Якщо вас покусала тварина, і вам призначено курс щеплень, не відмовляйтеся від них, не пропускайте процедур та не переривайте курсу щеплень. Лише своєчасна вакцинація захистить вас від захворювання та врятує вам життя!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

20.07.2017р.


Як запобігти отруєнню грибами?

 1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.

 

 1. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

 

 1.  Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов’язково врахуйте наступне:
 • Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні; остерігайтеся пластинчатих грибів.
 • Грибів, які ви не знаєте або тих, що викликають найменший сумнів, не варто брати взагалі.
 • Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу переспілі, червиві, ослизлі гриби,  а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
 • Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
 • Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

 

4. Не вживайте сирих грибів.

 

 1. Обов’язково піддавайте зібрані гриби ретельній термічній обробці.

Оскільки отруєння можуть виникати не тільки при вживанні отруйних грибів, необхідно пам’ятати, що при порушенні технології заготівлі, і їстівні гриби можуть становити небезпеку для здоров’я. . Гриби  важко повністю відмити від часточок ґрунту, у якому можуть знаходитися спори ботулізму. До того ж, у домашніх умовах неможливо досягти такої стерилізації, як на промисловому підприємстві. Тому вдома, тим більше на дачі, гриби краще сушити, варити, солити, маринувати, не закупорюючи банки герметичними кришками, адже збудник ботулізму розвивається тільки за відсутності кисню.

Варити гриби потрібно добре промитими не менш години на невеликому вогні, знімаючи піну і помішуючи. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим. Категорично забороняється зберігати в морозильнику (якщо він не обладнаний системою швидкої, глибокої заморозки) свіжі гриби довше 2-3 днів. Навіть у їстівних грибах згодом починають виділятися отруйні речовини, які не зникають при варінні і смаженні.

6. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

7.  Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

8. Ніколи не застосовуйте „домашніх” методів визначення отруйності грибів.

 

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

– Негайно викликайте “швидку допомогу”. До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.

– Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи.

– Грибів, після вживання, не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Лікар-дезінфекціоніст

Богородчанського міжрайонного відділу

“Івано-Франківський обласний

лабораторний центр МОЗ України”

Світлана Гаврилко

18.07.2017р.


Медичні працівники відзначили своє професійне свято

15 червня 2017 року в актовій залі Лисецької центральної районної лікарні відбулись урочисті збори з нагоди Дня медичного працівника,

DSCN2827

DSCN2814

в яких взяли участь голова Тисменицької районної державної адміністрації Іван Семанюк та заступник голови районної ради Ігор Федоришин, керівники медичних закладів району, лікарі, фельдшери, медичні сестри, ветерани галузі.

“Маю велику честь привітати з професійним святом і працювати з медичною спільнотою Тисменицького району. Хочу подякувати всім, хто кожного дня надає медичну допомогу мешканцям району, а це більше 500 медичних працівників, це до 2-х тисяч проведених оперативних втручань щорічно. Безмежна вдячність за жертовність, за працю, за найбільшу відповідальність – людські життя” – розпочав, відкриваючи урочисті збори головний лікар комунального закладу «Лисецька ЦРЛ» Тарас Скоропад. А також подякував тим медичним працівникам, які не побоялись виконати свій професійний і громадянський обов’язок, перебуваючи в зоні проведення АТО.

DSCN2831

DSCN2819

«Галузь охорони здоров’я сьогодні переживає непростий час. Ми не можемо обійтись без реформування та впровадження сучасних методів управління, але ми повинні зберегти професіоналів», завершив Тарас Скоропад.

DSCN2816

У вітальному слові голова районної державної адміністрації Іван Семанюк підкреслив, що наше життя неможливо уявити без медичних працівників – людей, які в будь-який час готові прийти на допомогу. Від професійної майстерності, активної життєвої позиції медичних працівників, вважає заступник голови районної ради Ігор Федоришин, залежить здоров’я жителів району, усієї нації. Водночас вони підкреслили, що моральний обов’язок влади – зробити так, щоб людям у білих халатах жилося краще, щоб були створені всі умови для їхньої ефективної роботи.

За сумлінну працю, високий професіоналізм, чуйність і милосердя, вагомий особистий внесок в справу охорони здоров’я жителів Тисмениччини та з нагоди професійного свята кращих медичних працівників району було нагороджено Почесними грамотами ДОЗ ОДА, Лисецької ЦРЛ, Подяками РДА та районної ради.

Кращих вітали, нагороджували. А тим хто на варті здоров’я, на чергуванні та на виїздах, бажали добра і миру.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

19.06.2017р.


Паломництво до Зарваницької ікони Матері Божої

В суботу, 10 червня 2017 року, напередодні святкування Дня медичного працівника, відбулась V Всеукраїнська професійна проща медичних працівників. Цьогоріч місцем її проведення стала   Зарваниця, відпустовий Марійський центр УГКЦ, який внесений до списку 15-ти найважливіших святинь католицького світу, пов’язаних з явленням Діви Марії.

DSCN2783

DSCN2759

До Зарваниці, окрім керівників Тернопільщини, прибув заступник директора департаменту охорони здоров′я Івано-Франківської ОДА Микола Стовбан та голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров′я та соціальної політики Івано-Франківської обласної ради Манолій Піцуряк. До  заходу долучилися медичні працівники  з Івано-Франківської області, в тому числі з Тисменицького району.

 

DSCN2757

DSCN2788

DSCN2786

Проща розпочалася з Архиєрейської Божественної Літургії, яку очолив Преосвященний владика Теодор Мартинюк, Єпископ –помічник Тернопільсько-Зборівської Архієпархії.  «Сьогодні складаємо подяку Господу Богу за служіння з серця, – зазначив Владика Теодор. Служіння, яке дозволяє пацієнту стати на ноги тілесно і духовно. Сьогодні молитва  скерована до Господа через посередництво Пресвятої Богородиці за всіх працівників – лікарів, медсестер, санітарок, студентів медичних закладів».

Також після освячення води прочани молилися за душі загиблих медичних працівників, пройшли Хресною дорогою. Відтак відбулась хода до чудотворної ікони Зарваницької Матері Божої та Молебень до Пресвятої Богородиці.

Професія медика шляхетна та гуманна, а водночас і дуже відповідальна та нелегка, адже йдеться про здоров’я та життя людей. Тому такі заходи допомагають працівникам медичної галузі відновити свої сили, віднайти спокій в молитві та отримати благословення на подальшу роботу.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

12.06.2017р.


По краплині- до життя

16521400-Blood-donation-Medical-background-Stock-Vector-drop

За рішенням  58 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров′я, яка відбулася у 2005 році, щороку 14 червня відзначається Всесвітній день донора. Саме цього дня в 1868 році, австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові.

Ініціаторами проведення  Всесвітнього дня донора виступають міжнародні організації – Всесвітня організація охорони здоров′я (ВООЗ), Міжнародна федерація Червоного хреста та  Червоного півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові та Міжнародне товариство по переливанню крові.

Щорічно компанії по проведенню Всесвітнього дня донора крові проходять під певними гаслами. Гасло Всесвітнього дня донора крові 2017 року- «Чим ви можете допомогти? Здавайте кров. Здавайте її зараз. Здавайте її часто». Мета Всесвітньої організації охорони здоров′я – до 2020 року в усіх країнах світу отримувати кров та її компоненти від добровільних безкоштовних донорів.

Сьогодні лише в 62 країнах світу національні запаси крові засновані майже на 100 – відсотковому добровільному безоплатному донорстві крові, а 40 країн досі залежать від родинних і навіть платних донорів.

Для багатьох людей добровільна здача крові – це почесна і благородна справа, адже люди віддають частину себе на благо одужання, а інколи й спасіння життя іншої людини.

В нелегкі для України часи переливання компонентів крові є шансом на збереження життя багатьох поранених мешканців та бійців АТО, які стоять на захисті нашої країни.

Донором може стати будь-яка здорова людина віком від 18 до 60 років за умови, що вона немає протипоказань для здачі крові. Одна доза донорської крові становить 450 грамів, таку кількість крові організм здатний відновити дуже швидко. За дослідженнями вчених, здавання крові навіть корисно, тому що стимулює роботу ендокринної та імунної системи організму.

Донорська кров заготовлюється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і «С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вищезазначені інфекції.

Щомиті в усьому світі виникає потреба переливання крові. Кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок – рятує чиєсь життя. Адже кров – це така субстанція, яку неможливо купити в аптеці чи виготовити на фармацевтичному заводі. Тому врятувати людей, які потребують переливання крові чи лікування її препаратами, можуть лише донори.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

09.06.2017р.


Життя – без нікотину

plakat_protiv_kureniya_zakon_o_kurenii_2014_o_vrede_kureniya_3

Для того, щоб привернути увагу до паління та його смертельних наслідків, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 1987 році заснувала Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням, поставивши завдання – добитися того, щоб у XXIстолітті зменшити проблему паління. Цього року цей день проходить під гаслом – «Про шкоду куріння треба не тільки говорити, її треба показувати».

Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю паління. У нас нараховується майже 9 мільйонів курців. Це майже половина чоловіків працездатного віку в міській і 60% у сільській місцевості. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більше, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили до дванадцяти років.

Крім того, триває завоювання «жіночого ринку», адже організм жінки вразливіший до дії нікотину, він швидше да нього звикає. Тому тютюнові компанії кілька років поспіль скеровують маркетингові ходи саме на жінок. З’явилися сигарети подібні на помади, пачки вишуканих форм.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту ВООЗ, від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей. Очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнопалінням, в 47% випадків є серцево-судинні захворювання, в 19% випадків – захворювання органів дихання та в 16% – рак легень, інші причини становлять 18% смертей.

Нікотин – потужний наркогенний фактор, який викликає швидке звикання. Крім того, нікотин впливає на центри задоволення у мозку. І з часом, щоб відчути задоволення, людина потребує дедалі більшої дози. При цьому задіюються дофамінові рецептори – ті самі, що при залежності від кокаїну.

Нікотин вміє чекати. Фахівці Американської серцевої асоціації назвали нікотинову залежність такою, з якою найважче боротися.

Усе-таки як краще кидати курити – поступово зменшуючи кількість цигарок, чи одномоментно? Найнадійнішим є спосіб, коли людина кидає курити відразу. Адже при поступовому киданні дуже велика імовірність того, що людина дозволятиме собі зайву сигару.

Але завжди є причини, щоб позбутися сигарети – заради коханої людини, здоров’я майбутніх дітей, нарешті заради свого здоров’я.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

30.05.2017р.


Гепатити – епідемія сучасності

19 травня проводяться щорічні заходи, присвячені Міжнародному дню гепатиту,  відзначення якого ініціювали у 2008 році.

Сьогодні вірусні гепатити є однією з найбільш актуальних медичних і соціальних проблем в світі. Вони посідають 3 місце серед усіх інфекційних хвороб, поступаючись лише ГРВІ та інфекціям шлунково-кишкового тракту, а також входять до переліку 8 основних причин смертності.

Статистика невблаганна – в середньому, кожна 12-та людина на планеті є носієм вірусу гепатиту В або С. Близько 2 млрд. осіб у світі в тій чи іншій формі перехворіли на гепатит В, а майже 400 млн. людей є його носіями. Зростає кількість людей, які страждають на гепатит, викликаний вірусом С. За прогнозами експертів ВООЗ, їх кількість до 2020 року подвоїться. Наразі в Україні нараховується до 1 млн. осіб, що є носіями вірусу гепатиту С.

Важливо пам’ятати, що захворювання на гепатит починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час. Саме тому, зокрема, гепатит С часто називають «ласкавим убивцею». У багатьох випадках зараження вірусом гепатиту відбувається ін’єкційним шляхом.

Більшість осіб, інфікованих вірусом гепатиту С, навіть не здогадуються про своє захворювання, оскільки гострий період захворювання минає без симптомів. За відсутності лікування гепатит С поступово трансформується у хронічне захворювання. ВООЗ планує забезпечити діагностику для 90% і відповідне лікування для 80% носіїв вірусів гепатиту до 2030 року.

Окрім гепатитів В і С, виділяють інші типи хвороби. До них, зокрема, належать гепатити А та Е – гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки, які характеризуються високим рівнем захворюваності і належать до найбільш поширених кишкових інфекцій. Є достатньо підстав розглядати ці форми гепатитів, як екологічну проблему, успішне розв’язання якої визначається високим рівнем санітарно-гігієнічної культури населення, наявності доброякісної питної води, соціальними умовами життя.

Щоб убезпечити себе від гепатиту В, варто подбати про вакцино-профілактику. Рекомендовано також проводити щеплення дорослим, які входять в групу ризику: медичний персонал, пацієнти які перебувають на гемодіалізі, особи, які вживають ін’єкційні наркотики. Єдиним способом контролю епідеміологічної ситуації з приводу гепатиту С є лікування хворих на хронічні форми цього захворювання. При своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту – з цією хворобою можна успішно боротися.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

19.05.2017р.


Одягнули вишиванки

З 2006 року відзначається Всесвітній день вишиванки, яка є гордістю українського народу та символом етнічної приналежності кожного з нас до рідної землі та своєї історії. Вишиванка була для наших предків не просто одягом, а свого роду сакральним оберегом, який захищав від бід, хвороб, заздрості та всякого роду негативної енергетики. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. Так склалось, що в Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Вона настільки сильно увійшла до життя української людини, що в нашій країні влаштовуєтеся свято – день вишиванки.

DSCN2655

DSCN2664

Дата проведення – щороку в третій четвер травня. День вишиванки відносно нове народне свято яке сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу.

DSCN2672

Одягнули вишиванки 18 травня, у Всесвітній день вишиванки, і працівники структурних підрозділів Лисецької ЦРЛ, таким чином, висловивши свою національну і громадянську позицію, культурну освіченість і духовну свідомість.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

18.05.2017р.


Артеріальна гіпертензія: що це таке?

20150912.zyslzcorbq

Перший Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією пройшов 14-го травня 2005 р. З 2006 року Всесвітня Ліга Гіпертонії за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я встановили щорічні події, присвячені цій темі на 17 травня.

Артеріальна гіпертензія (гіпертонія) – хронічне захворювання, що виражається в стійкому підвищенні артеріального тиску. Лікарі називають гіпертонічну хворобу епідемією XXI століття.

Артеріальний тиск(АТ) – це тиск крові, який вимірюють на артеріях. Тиск виникає внаслідок роботи серця, що нагнітає кров в судинну систему, і опору судин. Величина кров’яного тиску в артеріях, венах та капілярах різна і є одним із показників функціонального стану організму. Насамперед артеріальний тиск залежить від сили та швидкості серцевих скорочень і об’єму крові, який цей орган може прокачати за хвилину. Значення мають також властивості самої крові і опір судинних стінок.

Ненормальний артеріальний тиск може спричинити і поганий настрій, і безсоння, і зниження працездатності.

Лікарі відповідають на запитання, який артеріальний тиск нормальний, лише знаючи вік пацієнта, його стать і хронічні хвороби. Проте вимірювання артеріального тиску – обов’язкова процедура за будь-яких відхилень у самопочутті. Це найпростіший спосіб дізнатися, чи добре функціонує серце.

Коли вимірюють артеріальний тиск, враховують такі величини:

–         Систолічний АТ – верхня межа, яка дає визначити силу тиску на час викиду крові.

–         Діастолічний АТ – нижня межа; показує стан кровоносних судин у паузі між серцевими скороченнями.

Підвищений артеріальний тиск або артеріальна гіпертонія – самий небезпечний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту. Більше 1,5 мільярдів людей у всьому світі потерпають від цього захворювання. За даними статистики близько 45 % хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску.

Найчастіше АГ зустрічається у старших вікових групах. Після 65 років АТ 160/95 мм рт.ст. спостерігається у 22% людей, а 140/90 мм рт.ст. — у понад 50% людей.

Щоб визначити, чи винна зміна рівня тиску в поганому самопочутті, треба регулярно вимірювати його та вести спеціальний щоденник. Для цього не досить кількох відвідувань лікаря в поліклініці. Тільки щоденне регулярне вимірювання тиску може дати правильні результати.

Пам’ятайте, що наше серце створено, щоб ми жили, любили і раділи! Якщо ви виявили симптоми хвороб, які не можна ігнорувати, то обов’язково зверніться до лікаря. Бережіть себе і будьте здорові!

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

16.05.2017р.


Як позбутися туберкульозу?

Формальне поліпшення епідемічної ситуації з туберкульозу в Україні почалося з 2006 року, однак у 2016 році захворюваність на всі форми активного туберкульозу становила 54,7 на 100 тисяч населення, тоді як у 1995 році, коли було проголошено епідемію цієї недуги, була 41,6 на 100 тисяч населення.

В Тисменицькому районі показник захворюваності туберкульозом в розрахунку на 100 тисяч населення зменшився з 76,2 в 2006 році до 68,2 у 2016 році на фоні – 52,0 по області і 54,6 – по Україні. Аналогічна динаміка зареєстрована щодо захворюваності туберкульозом серед сільського населення району: 86,0 на 100 тисяч населення у 2006 році проти 72,1 у 2016 році.

За даними ВООЗ в Україні щороку недовиявляють понад 30% туберкульозних хворих, які пізніше потрапляють у поле зору медиків із задавненими формами хвороби, що знижує ефективність лікування і підвищує рівень інвалідизації та смертності від туберкульозу. Реальна проблема із туберкульозом в Україні набагато критичніша на відміну від статистичної. За офіційними даними захворюваність на туберкульоз серед населення  сільських районів щороку зростає на 30-50%, а на запущені форми вона в 2,5 рази вища, ніж в жителів, які проживають в містах. Це свідчить про недоліки в ранньому виявленні захворювань серед сільського населення і про його меншу доступність до якісної спеціалізованої протитуберкульозної допомоги.

Гостра проблема – недовиявлення хворих. Не треба чекати, доки пацієнт із симптомами туберкульозу прийде до лікаря, бо то вже, як правило, задавнена стадія. Маємо активно виявляти хворих: дітей – методом туберкулінодіагностики, дорослих – за допомогою флюорографічного дослідження, а в разі виникнення підозри на туберкульоз направляти їх на мікроскопію мазка мокротиння.

Ефективність боротьби з туберкульозом визначається переважно профілактикою. Однак її дієвість лише на 10-15% залежить від медицини, зокрема від протитуберкульозної служби, решта – від соціально-економічного стану в державі, від того, чи забезпечила вона належний рівень життя і добробуту населення.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

15.05.2017р.


Відзначення Дня медичної сестри

Щороку 12 травня в усьому світі відзначається Всесвітній день медичних сестер, що є ознакою шани і поваги до представників однієї з найбільш потрібних професій. Свято було засноване Міжнародною радою медсестер у 1971 році.

DSCN2601

DSCN2602

З нагоди професійного свята в актовій залі Лисецької ЦРЛ відбулись урочисті збори. Адміністрація привітала з професійним святом медичний персонал.

DSCN2605

За сумлінне відношення до своїх професійних обов’язків, високий професіоналізм та чуйне ставлення до пацієнтів, згідно наказу Лисецької ЦРЛ №114 від 12.05.2017 року, який зачитав заступник головного лікаря з медичної частини Ярослав Чеснок, були нагороджені грамотами і цінними подарунками медичні сестри лікувально-профілактичних закладів району.

Головний лікар центральної районної лікарні Тарас Скоропад побажав чистого, спокійного, мирного неба, материнського затишку, весняного настрою, добробуту і здійснення найзаповітніших мрій та висловив щиру подяку медичним сестрам за невтомну, щоденну працю.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.05.2017р.


Координаційна нарада

DSCN2567

відбулась 28 березня 2017 року в рамках засідання медичної ради Лисецької ЦРЛ під керівництвом заступника голови Тисменицької районної державної адміністрації Степана Мандибура та головного лікаря Тараса Скоропада, за участю головних лікарів медичних закладів району, керівників структурних підрозділів.

DSCN2566

Присутні обговорили стан організації та проведення протитуберкульозної роботи серед населення району. Зокрема, в своїй доповіді головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру, Валерій Остапов проінформував присутніх про показники захворюваності туберкульозом населення району, в тому числі акцентував увагу на конкретних пропозиціях щодо покращення роботи з проведення профілактичних флюорографічних обстежень, особливо із груп ризику та осіб, які два роки і більше не оглядались, вдосконаленні організації контрольованого лікування на амбулаторно-поліклінічному етапі.

Наступним розглянули питання про роботу Старолисецької та Загвіздянської лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини. В своїх виступах завідувачі лікарських амбулаторій наголошували на конкретних заходах щодо покращення матеріально-технічної бази підпорядкованих медичних закладів. Зокрема йшлося про забезпечення Загвіздянської ЛА ЗПСМ санітарним транспортом та проведення реконструкції системи опалення.

Про стан надання ендоскопічної допомоги населенню району та проведення заходів щодо виявлення хворих на алкоголізм доповіли позаштатні районні спеціалісти.

Також мова йшла про хід виконання в районі Урядової програми «Доступні ліки» та надання медичної допомоги учасникам АТО.

В обговоренні питань приймав участь заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур, який в своєму виступі зауважив, що одним з найголовніших завдань реформування системи охорони здоров’я є вдосконалення первинної ланки надання медичної допомоги, а головним завданням влади – створення належних умов для проживання та життєдіяльності населення, в тому числі підвищення стандартів та якості медичного обслуговування.

У підсумковій частині наради головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад в своїй доповіді зупинився на співпраці з органами місцевої влади з метою кращого управління медичною інфраструктурою, а також зазначив, що відповідні наради сприяють цікавій дискусії, обґрунтуванню пропозицій та прийняттю рішень, спрямованих на підвищення обізнаності з питань профілактики, діагностики соціально-небезпечних хвороб, формуванню здорового способу життя і впровадження міжсекторальних дій щодо збереження і зміцнення здоров’я населення району.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

03.05.2017р.


Консультативно-профілактичні заходи в рамках Тижня охорони праці

На виконання наказу ДОЗ ОДА №123/35/01-05 від 11 квітня 2017 року «Про проведення заходів з нагоди всесвітнього дня охорони праці» в Лисецькій ЦРЛ створено комітет з питань організації та проведення Тижня охорони праці і затверджено робочий план, згідно якого будуть проводитись юридичні консультації щодо дотримання вимог нормативно правових документів з охорони праці, надаватись організаційно-методична допомога керівникам медичних закладів району з питань проведення атестації робочих місць та укомплектування їх наочною агітацією і нормативно-правовою літературою.

З метою привернення уваги до світової спільноти до питань охорони праці та смертності працівників на робочому місці, щорічно 28 квітня, починаючи з 2002 року, понад сто країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року №685/2006 визначили 28 квітня, як День охорони праці в Україні.

За ініціативи Міжнародної організації праці девіз цьогорічного Всесвітнього дня охорони праці – «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці».

Травматизм на виробництві є важливою, але недостатньо усвідомленою проблемою нашого суспільства. За офіційними даними щороку на виробництві гинуть 400 осіб і 5000 травмуються. Приблизно 500 працівників стають інвалідами. Частота випадків смертельного травматизму в Україні вища і становить майже 7% від загальної кількості травмованих, водночас як у країнах Заходу вона дорівнює 0,08-0,12%.

Систематичний і достовірний збір даних про стан охорони праці і травматизм на виробництві є основою для здійснення аналізу всіх аспектів травматизму і розроблення заходів з профілактики на рівні закладів, регіонів і держави. Фактично в усіх країнах світу і міжнародних організаціях дослідження та оцінку ризиків для життя і здоров’я працівників розглядають як основний механізм профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності. Ефективне впровадження цього механізму у вітчизняну практику управління охороною праці можливе лише за наявності статистичних даних, що показують реальний стан виробничого травматизму в Україні. Відкритість і доступність такої інформації значно підвищить ефективність використання даних та культуру профілактики й сприятиме створенню безпечних робочих місць.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

19.04.2017р.


Які ліки можна отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

 

Перелік ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню можна знайти в аптеках, що беруть участь у Програмі, а також у лікарів, які виписують рецепти на препарати, згідно міжнародної непатентованої назви (діюча речовина)

препаратів, що включені до Урядової програми «доступні ліки»:

 Серцево-судинні  захворювання :Аміoдарон  (Amiodarone)Амлодипін  (Amlodipine )Атенолол  (Atenolol )Верапаміл  (Verapamil)Гідрохлортіазит  (Hydrochlorothiazide)Спіронолактон  (Spironolactone)Фурасемід  (Furosemide)Дигоксин   (Digoxin)Еналаприл  (Enalapril)Ізосорбіду динітрат (Isosorbidedinitrate)Корведілол  (Carvedilol)Клопідогрель  (Clopidogrel)Метопролол  (Metoprolol )Нітрогліцерин  (Glyceryltrinitrate)Симвастатин  (Simvastatin)Бісопролол (Bisoprolol)  Бронхіальна астма:Беклометазон  (Beclometasone)Будесонід (Budesonide)Сабультамол (Salbutamol ) Діабет ΙΙ типу:Метформін  (Metformin)Гліклазид (Gliclazide ) 

 

Держава повністю компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, на який подано заявку на участь у програмі «Доступні ліки». Тобто такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, вартість якого не перевищує граничної референтної ціни (та, що встановлюється, виходячи з цін на препарати в 5-ти сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії), пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. Ліки, ціна на які перевищує референтну, не підпадають під програму відшкодування.

Такий механізм відшкодування вартості ліків успішно діє у багатьох країнах світу, забезпечуючи пацієнтам можливість доступного лікування на амбулаторному рівні.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

17.04.2017р.


Обстежитися ще не пізно

В Україні завершуються Національні дні діагностики раку шкіри.

За статистикою ВООЗ щороку у світі реєструють 48 тисяч смертей від меланоми. Щорічно в Україні діагностують майже 3 тисячі нових випадків, причому третину новоутворень виявляють у ході проведених таких масових оглядів. Захворюваність меланомою швидко росте протягом останніх десятиліть і складає 2,5 – 10% від усіх нововиявлених пухлин шкіри. Меланома – одна з найзлоякісніших пухлин шкіри, яка протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті. Тому дуже важливо, саме на ранній стадії діагностувати меланому, бо саме від своєчасної діагностики залежить подальше лікування та життя пацієнта.

У 70% випадків меланома розвивається з вроджених або набутих пігментних утворів на шкірі – родимок (невусів). Вони виникають уже у ранньому дитинстві, а дорослі люди можуть мати від 3 до 100 родимок. Невуси бувають дрібні, середні та великі. Самі собою вони не становлять небезпеки – це доброякісні утвори. Проте за деяких умов може початися процес їх переродження, коли на місці родимки виникає меланома. Йдеться про травматизацію родимок, засмагу, зокрема в солярії, дію хімічних речовин чи радіації.

Звичайна родимка спокійна – однотонна, сталого розміру. Якщо в ній стали з’являтися вкраплення інших кольорів – коричневого, червоного, фіолетового – це ознака того, що родимка почала перероджуватися. Занепокоєння мають викликати родимки які ростуть (більшість меланом мають розмір від 6 міліметрів до 1 сантиметра).

Згідно листа МОЗ України від 24.03.2017 року лікарі об’єдналися заради благородної мети – профілактики та зменшення смертності від онкологічних захворювань шкіри серед українців. Відповідно у проекті також візьмуть участь лікарі Лисецької ЦРЛ. 18-19 квітня 2017 року на базі поліклінічних відділень Лисецької ЦРЛ та Тисменицької міської лікарні мешканці району можуть обстежитися на наявність дерматовенерологічних захворювань, а також отримати інформацію про таке захворювання як меланома і його наслідки.

На базі поліклінічного відділення Лисецької ЦРЛ 19 квітня 2017 року спеціалісти Івано-Франківського обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру будуть проводити консультативний огляд пацієнтів у рамках днів діагностики меланоми.

Виявлення і лікування меланоми на ранній стадії дає одужання хворим в 100% випадків, другої – 80%, третьої – 30%, четвертої – лише 5-8%. Тому радимо проходити обстеження і робити це щороку.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

13.04.2017р.


З 6 квітня 2017 року в медичних закладах Тисменицького району запрацювала Урядова програма «Доступні ліки»

 Пацієнти зможуть отримувати ліки від:

–         серцево-судинних захворювань,

–         діабету ІІ типу,

–         бронхіальної астми

безкоштовно або з незначною доплатою.

Як отримати безкоштовно ліки?

 1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.
 2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».
 3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

Адреси аптек, що беруть участь у програмі «Доступні ліки»:

Лисецька ЦРЛ:

–         КП «Обласний аптечний склад», м. Івано-Франківськ, вул. Богдана Хмельницького, 57, тел. 61-7-55;

–         ФОП Заборник О. В., смт. Лисець, вул. Січових Стрільців;

–         ТзОВ «Авіцена Фарм», смт. Лисець, вул. Радчанська 10В;

–         ФОП Ерстенюк Д. М., м. Івано-Франківськ, вул. Дзвінського 1;

–         ФОП Гаврильчук М. І. Аптека 7/7, м. Івано-Франківськ, вул. Медична 15, тел. 50-22-40;

–         ФОП Сиваник І. В., с. Угринів, вул. Галицька 2В,

–         ТзОВ «Маркет Універсал ЛТЛ», м. Івано-Франківськ: Аптека №18 Північний бульвар, 2-Б, тел. 7-63-77; Аптека №19, вул. Дністровська 16А, тел. 7-73-08; Аптека №34, вул. Євгена Коновальця 132А, тел. 2-34-68;

 

Тисменицька міська лікарня:

–         ФОП Ващищак І. І., м. Тисмениця, вул. Галицька 20д, тел. 2-44-77;

–         ФОП Носович, м. Тисмениця, вул. К. Левицького 12, тел. 2-44-04,

–         ФОП Лисенко Д. С., м. Тисмениця, вул. К. Левицького, 4а.

 

Єзупільська міська лікарня:

–         КП «Обласний аптечний склад», м. Івано-Франківськ, вул. Богдана Хмельницького, 57, тел. 61-7-55;

–         Аптека «Калина», смт. Єзупіль, вул. С. Бандери 52;

–         ТзОВ «Центорія», м. Івано-Франківськ, вул. Довга 26, тел. 4-70-87.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

10.04.2017р.


В рамках основних організаційних заходів

31.03.2017 року в актовій залі відбулось засідання Медичної ради, в якій взяли участь:

головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад, заступники головного лікаря за розділами роботи – Вадим Палій, Ярослав Чеснок і Микола Осипів, а також головні лікарі ЛПЗ району, керівники структурних підрозділів і профільні районні спеціалісти.

DSCN2346

На засіданні присутні розглянули основне питання, що стосувалося забезпечення медичною допомогою жителів Ганусівської дільниці.

DSCN2351

Головний лікар Ганусівської ЛА ЗПСМ Антон Мойсишин розповів про проблемні питання в наданні медичної допомоги населенню дільниці і шляхи їх вирішення. Районні спеціалісти проаналізували ситуацію, що склалася у кожному з профільних розділів роботи ГанусівськоїЛА ЗПСМ та надали пропозиції щодо її покращення. Зокрема наголошували на недостатньому рівні онкопрофілактичної роботи серед жіночого населення дільниці.

DSCN2347

Про стан надання травматолого – ортопедичної допомоги населенню району та шляхи покращення диспансеризації хворих із хронічною ортопедичною патологією і оздоровлення цих хворих йшлося в доповіді районного травматолога Василя Гайдаша.

DSCN2349 DSCN2350

В доповіді районного невропатолога Олександри Сташків та дитячого невропатолога Ганни Нагорняк мова йшла про покращення діагностики судинних захворювань головного мозку, диспансеризиції дітей з неврологічною патологією і їх оздоровленням.

За результатами обговорень і доповнень до тематичних питань, а також до проекту рішень, було сформовано кінцевий план заходів, з метою покращення роботи, у розрізі кожного окремого питання, яке розглядалось на засіданні медичної ради.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

04.04.2017р.


Загальнолікарняна толока

1 квітня в Лисецькій ЦРЛ відбулись заходи в рамках щорічної всеукраїнської акції «За чисте довкілля» та проведення благоустрою території до Великодніх свят.

Захід проведено з метою виконання наказу Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації про приведення територій  лікувально-профілактичних закладів області в належний санітарний стан.

 

Проведення таких заходів вже стало традиційним, напередодні Великодніх свят. Кожен дбайливий господар біля власної садиби наводить лад – так завжди було в Україні.

DSCN2370

Активно долучилися до заходів із благоустрою і впорядкування закріплених і прилеглих територій завідувачі профільних стаціонарних відділень, медичні працівники відділів та окремих структурних підрозділів разом з головним лікарем Тарасом Скоропадом та його заступниками.

Докласти зусиль було до чого: після зими залишилося чимало сміття – залишки торішнього бур’яну, опалого листя.

DSCN2358

На площі перед центральним корпусом лікарні і біля Каплиці Святого Пантелеймона було висаджено 25 декоративних дерев і кущів.

DSCN2365

Основна робота проводилась на площі молодого парку Лисецької центральної районної лікарні, яка була прибрана від сухої трави, проводилось розпушування землі навколо дерев, а також наявний парк поповнився 30-ма плодово-ягідними саджанцями.

Ми повинні разом наводити порядок там де ми працюємо. Як кожен господар наводить лад у своєму дворі, так і ми прибираємо ту територію, за яку несемо відповідальність.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

03.04.2017р.


Туберкульоз виліковний

24 березня – Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. У 2017 році проходить під гаслом: «Спільно подолаємо туберкульоз». Щорічно Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме цього дня. За критеріями ВООЗ Україна віднесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз.

Щогодини четверо жителів України заражаються туберкульозом, а один із хворих помирає.Про надзвичайну соціальну небезпеку туберкульозу свідчить, зокрема, той факт, що останні 23 роки від СНІДу – найстрашнішої хвороби сучасності, в Україні померло менше, ніж вмирає від туберкульозу кожних 2 роки. Тож про підступного ворога треба знати якнайбільше, щоб не стати його жертвою. Понад 80 відсотків туберкульозу виникає у людей, які 2 і більше років не зверталися за медичною допомогою і не проходили флюорографічного обстеження.

Принагідно нагадати, що туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликають мікобактерії. У 95 відсотках випадків воно передається повітряно-крапельним шляхом, уражає легені і інші органи людини. Зараження може відбутися і опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).

Незважаючи на всі заходи, до яких вдаються в нашій державі, задля профілактики цього захворювання, велику роль у поширенні відіграє й людський чинник. Близько 8%, що вперше захворіли, перериває лікування, 12% – помирає. В Україні хворих на туберкульоз примусово не лікують. На жаль, нерідко хворі чомусь просто не хочуть лікуватися і цим шкодять не лише собі, а й іншим людям, як носії інфекції.

Туберкульозу треба боятися, але це не вирок. До 12 місяців виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 60% осіб від тих, хто захворів. У випадку коли мікобактерія туберкульозу звикає до терапії і перестає реагувати на лікування, розвивається, так званий, хіміорезистентний туберкульоз, лікування якого займе до 36 місяців. Відповідно курс лікування у першому випадку приблизно коштує 4-5 тисяч гривень, а хіміорезистентного туберкульозу – 120-200 тисяч. Ліками повністю забезпечує держава та Глобальний фонд. Не зволікайте! Чим пізніше виявити туберкульоз, тим важче і довше будете його лікувати.

Є всі підстави стверджувати, що туберкульоз можна перемогти за двох головних умов: ранньої діагностики і своєчасного ефективного лікування.

       Бережіть здоров’я своє і близьких вам людей. Пам’ятаймо, що висока санітарна культура, відмова від шкідливих звичок, раціональне харчування, профілактичні огляди і флюорографія, дозволять запобігти туберкульозу і зберегти здоров’я.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

22.03.2017р.


Глаукома- група захворювань,наслідком яких є розвиток атрофії диску зорового нерва та поступова втрата поля зору,без належного лікування призводить до сліпоти.

 

Раннє виявлення:

-вимірювання внутрішньоочного тиску

-дослідження зорового нерва:

офтальмоскопія та оптична когерентна томографія

-дослідження полів зору:комп′ютерна периметрія

Показники поширеності глаукоми у світі:1,2%

7%-особи молодше 55років

44%-особи у віці 55-74 років

Кожний другий – 75 років і старше

В Україні 200 тис хворих на глаукому;щорічно реєструється 20 тис випадків

На  диспансерному обліку  в Тисменицького району заходиться 239  осіб

Для раннього виявлення глаукоми в поліклінічному віділенні Лисецької ЦРЛ функціонує кабінет долікарського прийому,де  профілактично здійснюють вимірювання внутрішньо очного тиску особам старше 40 років, а також всі амбулаторії забезпечені тонометрами Маклакова,тож пацієнти можуть  звернувшись на прийом до сімейного лікаря  виміряти очний тиск.

Фактори ризику:

-вік старше 60 років

-наявність родичів з встановленим діагнозом «глаукома»

-цукровий діабет

-високий ступінь короткозорості

-травми ока

-захворювання серцево-судинної системи

-шкідливі звички(паління)

Ранні симптоми:

-скарги на початковій стадії відсутні,безсимптомні,що є причиною пізнього звернення пацієнтів до офтальмолога,коли хвороба досягає розвинутої стадії та виникають незворотні зміни в зоровому нерві.

-звуження полів зору

-дефекти в полі зору(абсолютні чи відносні скотоми)

-поява «веселкових кругів « при погляді на світло

-гострота зору при цьому залишається високою

-затуманювання зору,розсіювання світла

-відчуття важкості,тиску в очах,поява «літаючих мушок» перед очима

Основні принципи лікування:

-пряма та непряма нейропротекція

-гіпотензивна терапія

-лазерні та хірургічні втручання

Після встановлення діагнозу «глаукома» необхідно:

-дотримуватись режиму закапування капель

-точно виконувати всі рекомендаціі лікаря

-у встановлені терміни проходити контрольні огляди у  офтальмолога

Районний офтальмолог

Н.П. Грижак

03.03.2017р.


 

Ліки стануть доступнішими

Міністерство охорони здоров’я України планує впровадити референтне ціноутворення на лікарські препарати для лікування осіб з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу з 1-го квітня 2017року одночасно з Програмою відшкодування вартості лікарських засобів, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 року №863. Дія цієї Постанови поширюється на лікарські засоби, що в установленому порядку зареєстровані  в Україні, внесені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», вартість яких відшкодовуватиметься хворим на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет  ІІ типу і бронхіальну астму.

На визначений перелік препаратів будуть встановлені граничні ціни, на рівні не вищому, ніж у країн – сусідів: Угорщині, Польщі, Чехії, Словаччині.

Відшкодування вартості лікарських засобів під час амбулаторного лікування  буде проводитись особам за умови наявності рецепта від лікаря. Ліки, вартість, яких відшкодовуватимуть, призначатимуть медики первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти і педіатри) за міжнародними непатентованими назвами, тобто за діючою речовиною. Препарат конкретної торговельної марки пацієнт обиратиме в аптеці самостійно.

Відповідні ліки – це частина гарантованого пакета послуг первинної ланки. Відшкодування вартості лікарських засобів буде проводитись за рахунок коштів цільової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, на що в державному бюджеті передбачено 500 млн. грн. і ще 632 млн. грн. закладено на відшкодування препаратів інсуліну.

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ

Микола Семенів

28.02.2017р.


Підсумкова медична рада

10 лютого 2017 року в актовій залі Лисецької ЦРЛ під керівництвом головного лікаря Тараса Скоропада відбулось засідання медичної ради за підсумками роботи лікувально-профілактичних закладів району в 2016 році.

DSCN23301

У засіданні медичної ради взяли участь заступники головного лікаря за розділами роботи, головні лікарі лікувально-профілактичних закладів, районні спеціалісти за профілем роботи, завідувачі фельдшерсько-акушерських пунктами. Також в роботі медичної ради взяло участь керівництво району – заступник голови Тисменицької районної державної адміністрації Степан Мандибур та голова районної ради – Роман Крутий.

Про успіхи та недоліки в роботі системи охорони здоров’я Тисменицького району йшлося в основній доповіді заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Вадима Палія. В доповіді проаналізовано особливості демографічної ситуації в районі, тенденції стану здоров’я населення та вплив на нього комплексу чинників зовнішнього середовища.

На проблемах та шляхах їх вирішення зупинялись в своїх виступах головні лікарі Тисменицької міської лікарні – Роман Сендецький та Єзупільської міської лікарні – Михайло Запухляк. Головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру Валерій Остапов окреслив основні завдання в частині проведення профілактично-діагностичних, лікувальних протитуберкульозних заходів та побажав координувати зусилля в цьому напрямі.

DSCN2331 DSCN2332

В обговорені підсумкових питань взяли участь Степан Мандибур та Роман Крутий, які в своїх доповідях наголошували на тому, що сутність стратегії розвитку охорони здоров’я полягає в проведенні реформування місцевого самоврядування з відповідною передачею відповідальності та механізмів наповнення місцевих бюджетів. На завершення – висловили свої побажання та пропозиції для подальшої роботи медичної галузі району, закликали присутніх до активної, наполегливої роботи у новому році та конструктивного діалогу з усіма рівнями виконавчої влади.

DSCN2333

У заключному виступі головний лікар Лисецької ЦРЛ Тарас Скоропад акцентував увагу на тому, що з метою ефективного використання наявних ресурсів, пропонується диференціація лікарень з урахуванням інтенсивності медичної допомоги, що надається. Тому, що надання медичної допомоги різнопрофільним групам пацієнтів потребує застосування різних технологій та відповідної організації лікувально-діагностичного процесу. Проведення зазначених змін може бути здійснено в залежності від щільності та характеру розселення населення, з урахуванням транспортних комунікацій, матеріально-технічного та кадрового потенціалу стаціонарів, профілів їх діяльності та структури медичних послуг. Для цього потрібно упорядкувати інфраструктуру та ліжковий фонд медичних закладів, удосконалювати їх ресурсне забезпечення. Це має оптимізувати систему медичної допомоги, ефективно використовувати кадрові, фінансові та матеріально-технічні ресурси.

 

 

Завідувач інформаційно-аналітичного відділу

Лисецької ЦРЛ, секретар медичної ради

Микола Семенів

13.02.2017р.